Jelení vršek

Jelení vršek https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475351/bmid_jeleni-vrsek-HM5-475351.jpg 4 628 186

Východní Čechy na sklonku 16. století. Na hrad, kde žije Jan – poslední potomek pánů ze Zhoře, přijíždí z Francie vdova po jeho mladším bratru Vilémovi. Bratři si byli od malička velmi blízcí, rozkol mezi nimi nastane až ve chvíli, kdy se Vilém rozhodne odjet do Francie, aby podpořil krále Jindřicha IV. Navarského. Ve Francii se přes bratrův nesouhlas ožení a krátce nato nachází smrt na bojišti. Jan trpí výčitkami svědomí, neboť se s bratrem rozešel ve zlém. Navíc má finanční problémy, protože výdaje na válečné tažení a nečekaný Vilémův sňatek silně zatížily rodinnou pokladnu. Příjezd vdovy, která hodlá uplatnit dědický nárok, tak ještě vyhrotí napjatou situaci. Krajina „na konci světa“ zavátá sněhem je pro mladou Francouzku trestem sama o sobě. Doufala, že tu najde nový domov, ale naráží pouze na chlad a odmítání. I služebnictvo vycítí náladu panstva a chová se k ní nepřátelsky. Brzy po příjezdu se ji někdo pokusí otrávit. Jediným ochráncem vdovy je Vilémův právník Václav Lešický, který se snaží vypátrat viníka. Když v kraji vypukne morová nákaza, na hradě hledá azyl i početné Vilémovo příbuzenstvo. Mezi rodinnými příslušníky panují napjaté vztahy, nucené soužití pod jednou střechou přináší další problémy. V sázce není už jenom majetek, ale i život…... celý text

raty
22.12.2022 5 z 5

Moje oblíbená vypravěčka paní Kornerová patří k těm, od kterých přečtu každou vydanou knihu. Tato historická romance vyprávěná stylem, který mi sedí,
není součástí žádné série. Začátek se trošku vlekl, ale v druhé polovině už se mi nechtělo knihu vůbec odkládat a všechny počáteční průtahy zapadly na své místo a ukázaly se opodstatněné. Charaktery postav mě bavily, střídalo se napětí s romantikou, nechybělo překvapení a obrat v ději. Knížku můžu doporučit.

sadlo
19.12.2022

Moc hezky se četla. Zvláště , když při četbě venku padal hustě sníh. Děj se odehrává v zimě. Doporučuji, ostatně jako všechny knihy této autorky.

Márinka
17.12.2022 4 z 5

Jelení vršek byl můj první historický román od HMK, mé dojmy tedy nebudou zatíženy srovnáváním. "Rozjezd" byl sice trochu pomalý, ale s přibývajícími stránkami získával děj spád. Trochu jsem se vylekala, když v anotaci zmíněný pokus o otravu Diany byl vyřešen celkem rychle. O čem probůh bude následujících více než 250 stránek? Autorka mě však překvapila dalšími, přímo detektivními zápletkami. Až na několik popisných stránek spěl příběh rychle ke konci. Závěr milostného příběhu je celkem předvídatelný, zvláště pokud máte ten hloupý zvyk jako já číst doslovy předem. Ale detektivní linka mi na jedné straně potvrdila "čuch na padouchy", ale na straně druhé mě i velmi překvapila.

Líbí se mi autorčin jazyk, zakomponování historických událostí a osobností do vyfabulovaného děje, popisy života a vztahů na hradě v novověku. Doporučuji všem, kdo chtějí na chvíli zapomenout, že venku chumelí a uvnitř čeká předvánoční úklid a pečení.

L.Helena
16.12.2022 4 z 5

Bavilo mě to, přestože autorka má i lepší historické romány.

helenah
26.11.2022 5 z 5

Kdo má rád styl psaní paní Körnerové,bude spokojený. Život postav knihy zasazený do historických souvislostí, takových jaké skutečně mohly být, proměna charakterů, trocha napětí, nenávist i láska...konec který nebudu prozrazovat:-) Jsem spokojená, moc jsem se na knihu těšila a nezklamala mě.

tittanie
25.11.2022

Autorku mám hodně ráda. Stejně tak její knihy. Třeba ságu o rodině de Braie jsem četla několikrát. A líbily se mi i další knihy.
Ale tahle kniha se mi nelíbila. Už jsem asi z jejich knih vyrostla a ještě do nich znova nedorostla. Ale přišlo mi, že se v knize nic neděje, postavy byly takové nevýrazné. Jsem ale ráda, že se autorka nesnažila děj natahovat a kniha není zbytečně dlouhá.