... jejich je království nebeské

... jejich je království nebeské https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31233/bmid_jejich-je-kralovstvi-nebeske-hiG-31233.png 4 5317 637

Proslulá novela známého amerického autora líčí baladický příběh dvojice potulných zemědělských dělníků, jejich sen o malém hospodářství, na které si chtějí vydělat a ušetřit nádenickou prací na ranči, a tragické ztroskotání...

Literatura světová Novely
Vydáno: , Kvasnička a Hampl

Of Mice and Men , 1937

Alisce
15.05.2016 5 z 5

Kniha, která vás sejme neuvěřitelným způsobem. Oblíbíte si z knížky největšího magora a během chvilku skončí.

locin
13.05.2016 4 z 5

Někdy je opravdu moudré si knihu přečíst až odstupem času a dobrovolně. A ne jen z důvodu, že vám byla určena při maturitě nebo povinné četbě.
Dost se tím úsudek na knihu změní.

Daenerys
15.04.2016 5 z 5

Tak krátké a přitom tak VELIKÉ. Nečekaně silný zážitek - přímý zásah na čtenářovy emoce!

Eliška_P
12.04.2016 4 z 5

Novela čtená kvůli maturitě, ale jedna z těch, u kterých jsem za její přečtení ráda. Velmi čtivý příběh o lidskosti, přátelství i nevyhnutelnosti osudu. Krásné dílo.

ZajDa37
28.03.2016 4 z 5

Je strašná škoda, že jsem znal konec ještě před přečtením, protože jsem se tím připravil o krásné, dojemné a tím pádem i smutné vyvrcholení. Ten příběh je vlastně celý takový.

Já vlastně Curleyovu ženu chápu. Nebo se o to aspoň snažím. Rozhodně je to možné. Steinbeck se nemusí rozepisovat na mnoho stránek, i když i to mu jde (Na východ od ráje, Hrozny hněvu), aby výborně vytvořil nesmrtelný příběh.

"Povídej, Georgi, dál."

Karolína18
05.03.2016 5 z 5

„Ale s náma je to jiný. A proč? Protože... proto, že já mám tebe – a o mě se staráš ty, a ty máš mě – a o tebe se starám já. Proto.“ Blaženě se rozesmál.
„Povídej, Georgi, dál.“

Tato knížka mě krásným způsobem totálně zničila. Po jejím dočtení jsem si připadala, jako by mě někdo rozdrtil na kousíčky a ty poté na dlani nastavil síle větru. Vůbec jsem nevěděla, jak si uspořádat myšlenky, ale byla jsem si jistá, že jsem nikdy před tím nečetla nic tak smutného. To jsem mimochodem do teď.
Ze všech postav jsem si nejvíce oblíbila Lennieho. Na jeho dětském uvažování a nadšení bylo zkrátka něco kouzelného. Zaujalo mě, jak dobře vykreslil autor všechny osoby i na tak malém prostoru. Vůbec mi nepřišlo na škodu, že se děj odehrával pouze po tři dny.
Kdybych měla říct, kdo mi v celém příběhu nejvíce nesedl, jmenovala bych Curleyovu ženu. To, co udělala, jí nikdy neodpustím, protože díky své děsivé povaze zničila sen mnoha lidem. Jeden krásný a již skoro uskutečněný sen. Vlastně by se dalo polemizovat o tom, kolik jich celkem poslala do kytek....

Jestli si knihu někdy přečtu znovu? Určitě ano a jsem přesvědčena, že na mě bude mít úplně stejný účinek. Asi jsem si také zamilovala Georgovo vyprávění. A kdybych měla možnost, prosila bych ho stejně jako Lennie, aby mi vyprávěl o našem budoucím hospodářství. A hlavně o králících! Hlavně o králících...

Xena011
27.02.2016 4 z 5

zajímavý příběh se smutným koncem.

Viky007
24.02.2016 5 z 5

Nádherná kniha! Líbila se mi tak moc, že jsem si ji musela koupit :-). V knize je hrozně moc zajímavých témat - třeba rasismus, touha po větším majetku a hlavně přátelství. Konec jsem nečekala a dost dlouho jsem to rozdýchávala. Velmi smutné...

Zania
21.02.2016 5 z 5

Dobrá povinná četba :)

Krysa_1313
18.02.2016 5 z 5

Četla jsem předloni kvůli maturitě a musím říct, že mě dlouho žádná knížka tak nezaujala..

Nikolka001
11.02.2016 5 z 5

Velice pěkná kniha.

KatChiss
09.02.2016 5 z 5

Čtivý, poutavý a úsměvný příběh se smutným koncem.

ziv
30.01.2016 5 z 5

Jak já miluji tuto knihu.... Pointa celé knihy je tak kouzelně prostá a nám vesnickým velmi blízká

Jano.
28.01.2016 5 z 5

Nádherné. Parádne vypointovanie, parádny záver, parádne dialógy... Od Steinbecka ešte určite niečo dám.

true.penny
23.01.2016 5 z 5

Má první kniha od Steinbecka. A v něco takového jsem ani nedoufala.. Je to naprosto skvostné dílo plné kontrastů a napsané tak osobně, že to dokáže úplně rozházet všechny myšlenky a emoce. Je to jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla.

Radan2020
12.01.2016 5 z 5

Přečteno jako povinná četba, ale je to skvělá novela. Krátké, čtivé a úderné, mohu jen doporučit.

gacie
10.01.2016 2 z 5

Tuhle knihu jsem dostala letos k vánocům od jednoho kamaráda. On sám mi řekl, že knihu ještě nečetl, ale od známých slyšel spousta doporučení k přečtení. I tady na databázi má opravdu vysoké hodnocení. Tedy jsem měla očekávání, že jsem dostala opravdu dobrou knihu. A je kniha doopravdy dobrá? No nevím, nevím. Děj se odehrává během jednoho víkendu na farmě. Georgie je egoista a sobec, myslící jen na své potřeby. A dobrák Lennie to odnese. Smutný to konec. Ano. A to je asi tak všechno. Jinak velmi jednoduše napsáno, jak z jazykové stránky i dějově. Já na té knize prostě nic nevidím úžasného.

suezie
02.01.2016 4 z 5

Na to, že je to povinná četba je to super. Moc se mi to líbilo. Je to dojemné, smutné, k pousmání ... jsou tu emoce a to je myslím hlavní ;)

Benjiki
01.01.2016 4 z 5

Většina starých knih se nečte dobře. To je prostě fakt. Ale tohle je jeden z těch případů, kdy na věku nezáleží, protože tahle dáma je pořád dost šikovná. Celý příběh jsem cítil emoce, což je právě u těch starších knih dost problém, a na konci mi bylo do breku. Silný dílo, který rozhodně jen tak nezestárne. 8/10

Lauralex
28.12.2015 5 z 5

Můj bože. Srdeční záležitost. A velké překvapení! Několikrát jsem o ní slyšela, ve škole jsme ji probírali každoročně, znala jsem ten příběh, dokázala jsem ho převyprávět, nicméně až po přečtení, které předčilo všechno, co jsem o té knize věděla, jsem ten příběh dokázala ocenit. Nevěděla jsem, co čekat, ale předčilo to naprosto vše a vůbec jsem nečekala takový zážitek. Tak jednoduchá a přitom tak významná kniha. Jemná a drsná zároveň, silná a křehká, lidská a cynická. Tak dobře se mi to četlo a těžko jsem se s tímhle příběhem loučila. Nebýt povinné četby, asi bych ji nečetla, řekněme si upřímně, ty předsudky vůči povinné četbě jsou zažité, ale nikdy bych neřekla, že autor velkého jména jako je John Steinbeck se mi bude tak líbit, ale můj život by tak byl o mnoho chudší, aniž bych o tom věděla.

Výjimečný a přenádherný příběh, který mě zasáhl a zapsal se mi až do nejmenších částeček těla. Nápor na moje nitro a citové rozpoložení. Cítila jsem takový soucit, porozumění a snad i... lítost, ačkoliv jsem se tomu vehementně bránila. Moje nitro se tomu ale neumí bránit a spadlo do toho až na dno. Jestli mi nějaká kniha zlomila srdce, zároveň mi ho naplnila vřelostí a citem, přitom jsem jí podlehla, zamilovala se a bylo mi u ní tak krásně, je to určitě tahle. Dala mi mnoho na duchu i na srdci. Chtěla bych u ní ještě jednou zažít ten pocit prvního čtení a zas a znova se zamilovat.

Jedna z nejlepších klasik a jedna z mých nejoblíbenějších knih. Neváhejte, čtěte, stojí to za to. Nezapomíná se na ni. Miluju.

"Já a ty."
"Ty... a já."