... jejich je království nebeské

Proslulá novela známého amerického autora líčí baladický příběh dvojice potulných zemědělských dělníků, jejich sen o malém hospodářství, na které si chtějí vydělat a ušetřit nádenickou prací na ranči, a tragické ztroskotání...

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31233/jejich-je-kralovstvi-31233.jpg 4.43344

Of mice and men (1937)

Literatura světová, Novely
Vydáno:, Kvasnička a Hampl

Kuža007

O myších a lidech bylo pro mě lepší čtení než Na východ od ráje nebo Hrozny hněvu.

Aki12

Kniha sázející na člověka, který to nemá díky své nízké inteligenci lehké a přitom je vykreslen jako člověk s velmi dobrým srdcem. Zde to však na rozdíl od jiných knih s tímto tématem (např. Zelená míle) působí strašně vypočítavě a nepřirozeně. Kniha je hlavně psána nějaký nudným stylem, který ve vás vzbuzoval dojem, že vlastně nevíte co čtete.
Hlavní myšlenka je ovšem krásná stejně jako závěrečné dvě kapitoly.

Mindy

No teda! Taková útlá knížečka a takový dojem ve mně zanechala. Po jejím přečtení jsem jenom zůstala sedět a hledět a vstřebávala všechny dojmy. Ty stále opakující se věty v rozhovorech mají svoje působivé kouzlo. Velmi emotivní. Závěrečnou scénu od vrbiček mám pořád před očima.

Raulik

Někdy se divím sám sobě....ale mám rád tyhle konce. Asi proto pak ve mně zůstane dlouho vzpomínka na přečtěnou knihu..

ElleNora
30.12.2018

Na začátku jsem musela číst dlouhá souvětí několikrát, abych pochopila, o co vůbec jde. Ale od druhé půlky už jsem se začetla a zajímalo mě jen, jak vše skončí. Konec nezklamal, ale rozhodně přinesl téma k zamyšlení.
V knize nejsou postavy, které by si někdo hned zamiloval. Hlavně George mi zpočátku přišel až moc panovačný, ale jsem ráda, že se vše vysvětlilo.
Rozhodně mi jedno přečtení stačilo.

NaiTenshi
29.12.2018

Mám stejný názor jako AmoreLeget. Na knihu jsem narazila v rámci maturitní četby a kdyby nebyla tak krátká, tak ji snad ani nedočtu. Otřesné dokola se opakující dialogy a neskutečně líný děj. Z vyjímkou starého Candyho nesympatické postavy a předvídatelný průběh. Jsem ráda, že ji mam za sebou a mohu říct, že už se k ní nikdy nevrátím. Škoda, těšila jsem se a čekala jsem toho daleko víc.

AmoreLeget
28.12.2018

Tahle kniha je prozatím to nejhorší, co jsem četla. Objevila jsem ji, klasicky, v rámci povinné četby. Hodně mi v ní vadí časté opakování frází po sobě v dialozích. Až absurdita Lennieho jednání a jeho častých ,,nehod". Úplně mě dostal chladnokrevný konec z Georgovy strany. Takhle knížka ať už od tolik opěvovaného autora mi přišla naprosto uhozená.

Twinny
28.12.2018

Povinná četba, která mě svou myšlenkou zaujala. Amerika ve třicátých letech dvacátého století. Rasismus. Příšerné zacházení s lidmi, kteří jsou prostě jiní. Doporučuji.

SweetCake
26.12.2018

Hezká kniha, i když někdy se děj docela loudá. Každopádně vztah Lennieho a George mě dojal. Nakonci mi bylo Lennieho moc líto.
"Ale s náma je to jiný!" "Protože já mám tebe a..." "A já zas tebe. My přece máme jeden druhýho, a tak se jeden stará o druhýho"

Malýmedvěd
15.12.2018

Zaslouží si titul "klasika" a v doporučované četbě je asi právem. Je to krátká knížka a je zpracovaná velmi čtivě. Otvírá spoustu témat k hlubšímu zamyšlení a i když vám nevnucuje svůj názor, tak si schválně zkuste odpovědět na pár otázek. Kdo za to může, kdo nese vinu? Muselo to takto skončit? Je to dobře, nebo špatně, to co se stalo? Osobně si myslím, že na to není jednoznačná a jednoduchá odpověď.

šneki
11.12.2018

Kniha vám předestírá zajímavé téma k zamyšlení, ale to je asi tak jediné, co se dá říci.

MayaBu
10.12.2018

Na začátku jsem se upřímně celkem zděsila, protože se nic moc nedělo a rozhovory se mi zdály jako opakování téhož stále dokola. Jenže pak přišla druhá půlka a hlavně závěr, že. Přestože jsem to čekala, hltala jsem poslední stránky neuvěřitelnou rychlostí. Myšlenky autora skvělé, provedení už tolik ne. Bezprostředně po dočtení tedy 4*

DominaCZ
07.12.2018

Půl na půl.
Ano, hodně lidí ji nepochopí a buď je to unudí nebo znechutí.
Druhou půlku to nadchne buď celé, anebo ocení tu knihu pro ten vztah těch dvou ústředních postav a bude jim jich třeba dokonce i líto.

Já patřím do té druhé půlky, protože i když mne rozhovory zaměstnanců v konírně nezajímaly, tak ... je z toho prostě cítit ta beznaděj, otrava, nas*anost a zároveň jakási lítost s pochopením.

Mně to evokovalo příběh v hororu Metro s F.Potente: byl tam úchyl, který nesmírně hnusně vraždil a zdálo se, že z toho má potěšení, ale ...je tam naznačeno flashbackovými úryvky, že mu to není vlastní, jak k tomu přišel a že byl vlastně něčí obětí, a proto dokážu stejně vnímat i tohle - Lennieho jako chudáka, kterej za sebe nemůže.
Je to vlastně nesmírně dojemné a tíživé.

Irsaf
30.11.2018

Bylo to i celkem fajn čtení.

Pája20
24.11.2018

WAU WAU a zase WAU Na to že povinnou četbu moc nemusím mě toto dostalo jak pres dej tak konec. Ve chvíli kdy jsem dočetl jsme koukal do knížky a snažil se vstřebat co se vlastně stalo... Prostě mě to dostalo parádní knížka.

Attia
17.11.2018

Velice dobrá volba četby k maturitě, strhující vyprávění.

jarabr
08.11.2018

Už po několika stránkách jsem viděl divadelní jeviště a herce na něm a po zbytek knihy si občas představoval, jak to na tom jevišti probíhá. Konverzační části knih mám radši než popisné a tohle je skoro celé jako konverzace, takže se mi to dobře četlo a docela to ubíhalo. Zakončení podle mého přání, protože tak to bylo pro všechny asi nejpřijatelnější a nejmíň bolestivé. Celkově se mi to líbilo.

B-artX
27.10.2018

Mám moc rád klasickou americkou literaturu. A tato knížka už nějakou chvíli ležela na mém osobním listu, toho, co chci přečíst. A jelikož každý začátek školního roku začínám kvalitním čtivem, tak po krátkém uvažováním jsem sáhl po tomto. A jaké je O myších a lidech? Úžasné. Po dlouhé době kniha, co mě vtáhla do děje. Postavy jako by vypadly z reálného světa a dialogy jsou nenucené. Příběh jako takový je úžasný a duo protagonistů si musí oblíbit snad každý. Konec sice šel očekávat, ale přesto jej Steinbeck napsal moc dobře a krásně emotivně. Po dlouhé době velmi kvalitní čtivo, rozhodně doporučuji.

DK197
24.10.2018

Zamilovala jsem si hlavní postavy a na konci brečela, jak želva. Možná proto mi nevadil línější děj. Sny, emoce, bezelstnost, bezprostřednost a tvrdá srážka s realitou... 5 hvězd.

Akana
20.10.2018

Jak málo stačí ke štěstí a jak křehká je zároveň jeho vidina. Nebýt odporu, jaký mám ke slovnímu spojení „hluboce lidský příběh“ (jak by asi vypadal třeba takový příběh plytce komáří?), tady bych ho možná použil. Zásadní existenciální myšlenky nenuceně vpravené do jednoduchého, přehledného příběhu, prosté ale o to silnější emoce, tragické ale nevyhnutelné vyústění. Novela jako stvořená pro citlivé filmové zpracování, které se v případě filmu s výtečným Johnem Malkovichem v roli Lennieho skutečně povedlo.

Blondebookdevil
10.10.2018

Vážně mě mrzelo, že byla tak krátká. Četla se sama, Lennie byl dobrák od kosti a George o něj tak hezky pečoval. Moc pěkné a hebké, určitě přečtu znova.

theMarty
06.10.2018

"Já myslel, že se na mě, Georgi, zlobíš."
"Ale kdepak. Kdepak, Lennie. Nezlobím. Já se na tebe nezlobil nikdy, a teď taky ne. Věř mi to, Lennie."
"Pusťme se do toho už teď. Kupme si to hospodářstvíčko hned."
"I to víš, že hned. Musím. Musíme."
...

BlaniVan
04.10.2018

Poutavý a smutný příběh z doby kdy svět byl trochu jinde, ale přesto s nadčasovou myšlenkou. Všechno je perfektně propracované od postav až po prostředí ve kterém se pohybují. Dobrá kniha

ZNellyZ
15.09.2018

Neuvěřitelně poutavá kniha. Rozhodně jeden z favoritů pro povinnou četbu :)

DoDidDone
14.09.2018

S čistým svědomím plný počet hvězd. :) Nebýt povinné četby, asi bych se ke knížce nedostal, což by byla škoda. Knihy, které musím mít načtené, beru jako takovou nutnost a nikdy od nich nečekám, že mě budou opravdu bavit a já si čtení budu užívat bez pocitů – „támhleta knížka by byla určitě lepší než tohle, ale co se dá dělat.“ Existují ale i světlé výjimky a tahle kniha patří mezi ně. Je krátká, jednoduchá a přitom opravdu hezky napsána. Zápletka není složitá, děj se lehko převypráví a určí se, co se kde odehrává podle náhodné ukázky, bez problémů se najdou styčné body a není tam ani tolik složitých postav, které by rozbor knihy stěžovaly. Navíc skvěle – i na krátkém počtu stránek – popisuje dobu v Americe v první polovině minulého století. Mě zaujal už samý začátek, který mi připadal nostalgický a popisy přírody mi seděly (což se často nestává). Atmosféra je senzační. Líbilo se mi, jak příběh postupoval a i jak vyústil. Pak že autor neměl potřebu hned na začátek vysvětlit osudy hrdinů – vlastně o nich čtenář celou dobu nic neví, což je dělá na můj názor opravdovějšími. A konec? Nečekal jsem, že bude tolik silný. Příjemné překvapení.

Abia
07.09.2018

Každý si v sobě nese sen, že se bude mít lépe, že se mu bude dařit dobře, ale ne každému se to přihodí. Jednoduchý a přitom tak lidský příběh. Moc hezká kniha.

hu_87
07.09.2018

Hezky popsané prostředí. Některé pasáže jsou oříšek, protože se delší dobu jednoduše nic zajímavého neděje.

StephenKingje
02.09.2018

Chtěl bych komentář k této knize napsat právě v momentě, kdy jsem tuhle knihu dočetl, abych mohl vystihnout mé pocity co nejpřesněji. Už dlouho jsem si chtěl přečíst tuhle kraťoučkou knihu, jelikož je klasika a klasiky momentálně tak trochu doháním. Už když jsem tenhle příběh začal číst, tak mě absolutně vtáhl do děje. Mohl jsem si živě představit hlavní postavy a (nejspíš i díky své délce) ani vteřinu jsem se nenudil. Je to sice velice krátká kniha, ale její kouzlo je obrovské. Posledně, co ve mně kniha vyvolala tolik emocí, bylo když jsem četl Hvězdy nám nepřály. Z toho důvodu (avšak i z mnoha dalších), dávám téhle knize víc, než je plný počet.

HODNOCENÍ:11/10

ddkk
28.08.2018

Ne nadarmo získal John Steinbeck Nobelovu cenu za literaturu. A novela O myších a lidech je jedním z argumentů. Vycizelovaný nedlouhý příběh, přesto hluboký, pravdivý a dojímavý. Je potřeba skutečně vnímat věty a slova, aby čtenář pochopil, koho to má před sebou - pana spisovatele. Čas líně plyne, v salinaském údolí se horce tetelí vzduch a osud se nezadržitelně šine ke svému naplnění. A přitom jako by se skoro nic nedělo:

»U hluboké zelené tůňky v řece Salinas bylo ještě pozdní odpoledne. Slunce už z údolí odešlo na cestu do svahů Gabilských hor a vrcholky pohoří v slunečním světle růžověly. Ale u tůňky mezi skvrnitými platany padl už příjemný stín.
Po tůňce klouzala užovka a pokrucovala ze strany na stranu periskopovitou hlavičkou; proplula celou délku tůňky a ocitla se u nohou nehybné volavky, která stála na mělčině. Tichá hlava a zobák slétly jako střela dolů, vytáhly užovku za hlavičku, a zatímco ji zobák polykal, ocas nevelkého hada se zběsile třepotal..."

Skvělé čtení, doporučuji.

Peleus