Jeden den

Jeden den https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/226115/jeden-den-226115.jpg 4 932 217

"Přátelství je někdy míň než láska" Představte si, že někdy během střední školy potkáte člověka, který vám tak přiroste k srdci, že už ho nikdy nedostanete z hlavy. Chodit spolu ale nezačnete. Přesně to je případ Dextera a Emmy, kteří jsou přátelé už dvacet let - od osmaosmdesátého se setkávají vždy po roce. Je samozřejmě jen otázka času - i když nepřiměřeně dlouhého - než se z takového vztahu vyklube něco víc, než jen návštěva muzea a výroční večeře. Úspěšný román ze současné Anglie vypráví příběh o tom, že skutečné přátelství mezi mužem a ženou není možné, a musí buď skončit, anebo se proměnit v něco jiného, a také o tom, že si ty nejzákladnější věci uvědomíme, až když je pozdě. Vtipně napsaný příběh, ale skrývá nejen úsměvné a citlivě napsané sondy do lidských citů. Vztah, který přešel od náhodné známosti na jednu noc po věrné i nevěrné přátelství až k hluboké lásce a krátkému manželství jakoby mimochodem pod komickým nátěrem ukazuje změny zvyků, mravů a politiky v Británii posledních dvaceti let. Hlavním tématem příběhu se více než klasická "lovestory" stávají pocity osamělosti a hloubka rozporu mezi mladickou nesmiřitelností a kompromisy, které jsme nakonec schopni tolerovat.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

One Day , 2009

misa7414
08.10.2015 5 z 5

Velmi silný a poutavý příběh!

Melindaaaa
03.09.2015 4 z 5

I jeden den může znamenat zásadní převrat v životě člověka. I jeden den může znamenat rozdíl mezi štěstím a zoufalstvím. Dvacet let uteče jako voda, tím spíš, když se zaměříte jen na jeden jediný den v každém z těch roků. Dex a Em se přesvědčili, že s životem si každý může naložit jak chce a i když mu osud nerozdá právě příznivé karty, je jen na něm, jestli se rozhodne změnit ten malý kousek světa kolem sebe, nebo se prostě spokojí s málem.
Odkaz na kompletní recenzi najdete v záložce Recenze

luckyynka1204
16.08.2015 5 z 5

Četla jsem ji několikrát a vím, že ji ještě několikrát přečtu. Miluji ten příběh.

Nosorozec_91
10.08.2015 3 z 5

Myslím, že spousta lidí se v tom bezútěšném bloudění životem a hledání lásky a štěstí najde. Ale i když se mi líbil autorův styl a nejednou jsem se jeho obratným přirovnáním nebo dialogům zasmála, příběh mě trochu zklamal. Je to prostě průřez 20 lety života dvou obyčejných neobyčejných lidí.

Kjája
17.07.2015 5 z 5

Obyčejně krásný, krásně obyčejný, hořkosladký příběh.. Dostalo mě to.

kusma
13.07.2015 5 z 5

Krásná kniha s milými hlavními hrdiny a hlavně s atmosférou, kterou budete chtít znovu zažít. Ke knize se určitě vrátím.

LCCLucifuk
03.07.2015 5 z 5

Hlavné postavy sú naozaj "živé" a kniha má nádherný príbeh. Pre niekoho možno obyčajný a teda nudný, pre iného klišé. Podľa mňa však táto kniha opisuje život taký, aký reálne často je.

fruitbueno
07.06.2015 3 z 5

Nepochybuju o tom, že knížka zasáhne a osloví mraky lidí. Ale mi se kniha začala líbit prakticky až v úplném závěru (od okamžiku, který jsem nečekala ani trochu). Prostřední část byla nudná a stereotypní (Dex opilec, Emma bezcílná v KFC či jinde), a proto nemůžu jinak než tři hvězdy. Každopádně palec nahoru za způsob vyprávění, dialogy a některé myšlenky.

carolinesbook
03.05.2015 5 z 5

Knihu jsem si precetla na doporuceni kamaradky.a musim priznat, ze me dostala..Libil se mi napad s vzdy jen jednim dnem v roce a postupne vyvijeni postav a nakonci uplne obraceni roli. Cekala jsem happyend, jak uz to byva, ale nebyl..asi prave proto me kniha tak nadchla. I slza ukapla na konci:-)

adorjas
28.04.2015 1 z 5

Knihu som dočítala s donútením typu "keď som si ju už kúpila, tak ju snáď dočítam, že?". Mrzí ma to, ale postavy ma nezaujali, dej takisto nie, proste toto nebola moja šálka kávy...

St. Jimmy
27.04.2015 5 z 5

Nichollsovi se povedlo vytvořit živé a opravdové postavy, což je automaticky tisíc bodů plus. Skvěle vykreslil i posun hlavních postav během dvaceti let, koneckonců by byla hloupost, kdyby se Dexter na prahu čtyřicítky choval jako třiadvacetiletý trouba. Takže i za věrohodnost přidávám další body. V tomto románu se zkrátka neděje nic, co by se v reálném životě nemohlo stát, vlastně pouze sledujeme dvacet let životy dvou, vcelku obyčejných, lidí. A já mám rád romány o "obyčejných" lidech.

salamandrina
24.04.2015 5 z 5

Po prvních stránkách knihy jsem si uvědomila, že jsem viděla filmové zpracování. I když jsem ale věděla, jak to všechno dopadne, přečetla jsem knihu jedním dechem. Bezvadně vykreslené obě dvě hlavní postavy, ve kterých se najde první druhý. Skvělý milostný příběh, který i vtipně zachycuje 80. a 90. léta.

Eva1Ave
05.04.2015 5 z 5

krasne vykresleny pribeh ze soucasne doby... mohu na 100% doporucit

Blanice
30.03.2015 3 z 5

Pěkně sepsané, v půli knihy jsem si uvědomila, že děj je mi povědomý. Před časem jsem viděla stejnojmenný film, který dost udýchaně sleduje knihu.
Jenže.... autor knihy dost nestydatě okopíroval originální postup příběhu filmu Příští rok ve stejnou dobu. Za to má ode mne o dvě hvězdy méně

barahousko
17.03.2015

Díky této knížce jsem poznala super autora, od kterého čtu knížky ještě než vyjdou v ČR. Vždy se na ně tak těším, že je čtu již v aj. Krásný příběh dvou mladých lidí, bohužel se smutným koncem. Tato knížka dostála popularity hlavně díky zfilmovaní a jako jeden z malá případů i film stál za shlédnutí.

Tyeen
10.03.2015 3 z 5

Knihu jsem si přečetla na doporučení, ale popravdě mě lehce zklamala. Příběh byl sice docela zajímavý, ale nesedl mi styl, jakým je kniha napsaná. Některé pasáže mi přišly doslova nudné, mohlo to být tím, že autor používá poměrně dlouhá souvětí a zvláštní popisy některých událostí a míst. Raději mám knihy, kde děj vypráví samotný hrdina. I přesto se mi ale vcelku líbila díky poutavému příběhu, proto tři *.

Charlesska
02.02.2015 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, moje srdeční záležitost, určitě se k ní budu vracet. Film taky skvělý.

hrubik
30.01.2015 4 z 5

Krásná, smutná knížka ze života.

sumcicka
26.01.2015 1 z 5

Podle hodnocení většiny ostatních čtenářů tipuju, že tuhle knihu jsem, opět, nějak nepobrala. Asi, pravděpodobně, protože buď jsem divná já, nebo všichni ostatní :) Příběh je ztělesněním největšího klišé ever - bohatý spratek a nudná šedá myš, které k sobě něco táhne. Co, to se čtenář nedozví - pravděpodobně osud s velkým O - alespoň ne v první třetině knihy. Zhruba tak dlouho mi totiž trvalo než jsem si uvědomila, že mi ani jeden z nich nepřijde dost zajímavý na to, aby mi záleželo na tom, jak to s ním/ní/nimi nakonec dopadne. A nezajímá mě to dodnes...

marca_m
17.01.2015 4 z 5

Trochu nezvyklá lovestory, takhle si představuju dobrý a nekýčovitý romatnický příběh. Ačkoliv příběh o lidech, kteří mají být spolu, ale nejsou, o lásce tak opravdové, ale nenaplněné, koneckonců zas tak romantický není... Nakonec je to vlastně hodně smutná kniha, ale o to víc je příběh uvěřitelný, protože v životě ty dobré konce taky jen tak někoho nepotkají.