Jeden den

Jeden den https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/226115/jeden-den-226115.jpg 4 932 217

"Přátelství je někdy míň než láska" Představte si, že někdy během střední školy potkáte člověka, který vám tak přiroste k srdci, že už ho nikdy nedostanete z hlavy. Chodit spolu ale nezačnete. Přesně to je případ Dextera a Emmy, kteří jsou přátelé už dvacet let - od osmaosmdesátého se setkávají vždy po roce. Je samozřejmě jen otázka času - i když nepřiměřeně dlouhého - než se z takového vztahu vyklube něco víc, než jen návštěva muzea a výroční večeře. Úspěšný román ze současné Anglie vypráví příběh o tom, že skutečné přátelství mezi mužem a ženou není možné, a musí buď skončit, anebo se proměnit v něco jiného, a také o tom, že si ty nejzákladnější věci uvědomíme, až když je pozdě. Vtipně napsaný příběh, ale skrývá nejen úsměvné a citlivě napsané sondy do lidských citů. Vztah, který přešel od náhodné známosti na jednu noc po věrné i nevěrné přátelství až k hluboké lásce a krátkému manželství jakoby mimochodem pod komickým nátěrem ukazuje změny zvyků, mravů a politiky v Británii posledních dvaceti let. Hlavním tématem příběhu se více než klasická "lovestory" stávají pocity osamělosti a hloubka rozporu mezi mladickou nesmiřitelností a kompromisy, které jsme nakonec schopni tolerovat.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

One Day , 2009

danuska
30.08.2012 5 z 5

Kniha je velmi prijemna, aj vtipna, strasny je vsak jej preklad (Alica Cincarova nech uz nic nepreklada) a gramaticke chyby. Tolko chyb v jednej knihe by som cakala pri nejakom zacinajucom vydavatelstve, a nie pri Ikare, je to velka hanba.

orson
28.08.2012 5 z 5

Jednoznačně dobrá kniha - pokud máte rádi červenou knihovnu a knížky o vztazích tak vřele doporučuji. Velmi originální (fungující a fakt perfektní) je způsob, který autor použil pro vyprávění - popisuje co se stalo v jeden a ten samý den, po dobu dvaceti let. Občas se v ten den stane něco výrazného, mnohdy je to jen jeden z mnoha všedních dnů. Občas autor popíše, co se v uplynulém roce stalo, občas si to musí čtenář domyslet.

Zatím bych tuto knihu zařadil mezi ty nejlepší, co jsem letos četl.

muhli74
28.08.2012

Knihu jsem dočetla, ale zklamala mne. Příběh je jedno velké klišé, žádné překvapení, nic nového. Jsem ráda, že jsem si ji jen vypůjčila, protože podruhé ji určitě číst nebudu

Jerabinka
22.08.2012 5 z 5

Takový příběh,který mohl klidně prožít někdo z nás, podáno velmi čtivě, za sebe vřele doporučuji. Pocity,prožitky,myšlenkové pochody jejích hrdinů byly skutečně výstižné. I proto mě děj natolik pohltil,že jsem posledních pár kapitol probrečela jak malá holka :-)
Viděla jsem film, je také hezký,ale nevejde se do něj všechno.Proto komu se líbil film,ale nečetl knihu, neměl by vynechat ani jí.

fons
29.07.2012 5 z 5

O této knize jsem se dozvěděl, když se podle ní natočil film. Byl oříšek sehnat jí v knihkupectví kdekoliv v mém okolí, až jsem na ní náhodou narazil v trafice na nádraží. "Nadělil" jsem si jí tedy pod stromeček a začetl se dřív, než si film pustím. Udivilo mě, jak poutavý, svižný a "jiný" romantický příběh se mi do rukou dostal. Není to ryze romantika, na kterou je většina zvyklá, ale o to víc mě bavila. Zajímavý vztah hlavních postav, mnoho nečekaných momentů, vtipných situací a hlavně nečekaný zdrcující konec, který jsem si musel číst několikrát, abych mu skutečně uvěřil. A film se mi líbí stejně jako kniha - jsem plně spokojen!

Lucieeeee
28.05.2012 3 z 5

Pri tejto knihe som sa musela velmi nutit,aby som ju docitala do konca..a prave zaver bol najlepsi z celej knihy...

asam
20.05.2012 5 z 5

Příběh vás chytne a nepustí po celou dobu čtení. Velice milé, vtipné, ale i smutné. Takový je totiž život. Nenechte se odradit počtem stránek, opravdu se knížka čte jedním dechem. Doporučuji.

Neo1tex
04.05.2012

Právě jsem dokoukal film a neskutečně mě to mrzí, protože byl vynikající a kniha musí být ještě lepší. Vřele doporučuji...

mySaints
19.04.2012 5 z 5

Již dříve jsem viděla film a ten mě tedy nezaujal ani v nejmenším. Ovšem díky němu jsem se dostala k této skvělé knize. Je pozoruhodné, jak se autor dokázal vcítit i do ženské hrdinky. U spousty věcí jsem se pozastavovala a poznávala i své myšlenky. Nádherná kniha,smutná i vtipná zároveň, u které si člověk uvědomuje, jak ten čas letí ... Jen ten konec mě dost mrzel.
"Budoucnost se před ní tyčila jako sled prázdných dní, každý další hrozivější a nepředvídatelnější než ten bezprostředně před ním. Může je vůbec kdy dokázat naplnit?"

bookcase
13.03.2012 5 z 5

Kniha, ze které jsem byla opravdu hotová. A ani se mi nechce číst nic jiného. Nechala ve mě velký dojem.

horrigan
14.02.2012 4 z 5

Kniha je zpočátku velmi dobrá, ale konec to pro mě osobně zkazil.

Renava
23.01.2012 4 z 5

Na základe skúseností s knihami či filmami s pompéznou reklamou v poslednej dobe pristupujem k takýmto titulom veľmi ostražito, keďže nafúknutá bublina často praská a zostáva po nej len sklamanie z nenaplnených očakávaní. Ale v tomto prípade som bola milo prekvapená. Čakala som predvídateľný dej a niečo v štýle sladkého príbehu, ale našťastie som sa nedočkala :-) Pre mňa - veľmi príjemná víkendová oddychovka.

sachista
12.01.2012 5 z 5

Překrásný příběh, který ve mně vyvolal celou škálu pocitů. Osud a jeho velká nevyzpytatelnost neustále mává s oběma hrdiny, a když už jsem začínal být trochu zklamaný z očekáváného závěru, David Nicholls mi dokázal, že rozhodně nepatří k předvídatelným autorům. Závěrečných padesát stran pro mě představuje jedno z nejlepších románových vyústění vůbec. Jsem zvědavý na filmové zpracování.

Aries
08.12.2011 4 z 5

mám vždy nakoupeno a napůjčováno tak 15 knížek dopředu a na tuhle knížku jsem pořád neměla chuť, posouvala jsem ji na konec pořadníku. Jednou, cestou do práce jsem dočetla rozečtenou knihu, a v práci jsem měla jenom tuhle a abych měla co číst cestou domů, pustila jsem se do ní. Skvělá. Ztotožňuji se s názorem uživatele knihožrout.

Hrozně se mi líbil popis pocitů Em: Připadám si jako na přelidněném večírku, kde si nikdo nevšiml, že jsem přišla, a nikdo si nevšimne, když zase odejdu.

knihožrout
27.09.2011 4 z 5

Celá love story zajímavá, ale pro mě měl daleko větší cenu humor, vtipné postřehy a celková atmosféra osmdesátých let v Británii. čte se jedním dechem. a ocenuji ten odvážný záver...

Boboking
06.06.2011 4 z 5

Taky přiznám, že mi začátek připadl takový pomalý, ale stále mne to drželo. A pak jsme tomu propadl. Jako ránu pod pás jsem pak nemohl vydýchat závěr. Muse jsem skutečně knihu na pár hodin odložit, a dočíst ji později. Ale jinak skvělé. Filmová podoba bude mít premiéru v ČR 6.10.2011.

misssicccka
16.05.2011 5 z 5

Úžasná záležitost....prvních sto stránek mi nepředstavitelně vadila podobnost s Rankovem a jeho "Stalo se prvního září nebo někdy jindy". Pak jsem se od srovnávání odpoutala a místo 1. září mě zase stáhl k sobě den 15. července. Tahle knížka je výborná v tom, že vás nechává domýšlet hodně věcí a téměř 400 stránek si vytváříte sami celé roky, ale pak přijde vyvrcholení děje a na posledních stránkách vám vše sepne a zapadne do sebe jak dvojdílné puzzle....nádhera plná slušného ostrovtipného humoru, možná se tam i sami poznáte a je tam jeden moment, kdy si řeknete: no to ne, takhle to přece nemůže skončit. A bojíte se začíst číst další rok, protože to nechcete. Jenže tady ukáže autor, že ačkoliv vám dal dost prostoru pro utváření svých příběhů, jsou momenty, kdy má on hlavní slovo a vy se s tím vyrovnejte.
Vřele doporučuji