Je hlína k snědku?

Je hlína k snědku? https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16479/mid_je-hlina-k-snedku-QlA-16479.jpg 3 235 76

Próza mladé autorky je napsána s mimořádnou silou výrazu. Vyprávění hlavní hrdinky Niny letmo zachycuje historii její rodiny, jeho těžiště je však v přítomnosti zalidněné manželem, milenci, milenkou. Je to příběh o hledání cesty k sobě, vyprávěný s nekompromisní otevřeností. Sled krátkých a hutných epizod umožňuje libovolné střídání časů a dějů, vytváří kontrasty, naznačuje paralely, sugestivně navozuje nálady. Krátká novela překvapuje hloubkou záběru a upoutává neobvyklým obsahem i kompozicí.... celý text

ArkAngel
30.10.2022 3 z 5

Není to úplně příjemné čtení. Ještě když to víceméně začíná sexuálním zneužíváním dítěte. Novela je obecně jinak velmi sexuální, protagonistka kromě svého muže střídá vícero mužů a také jednu ženu. Je to živočišné a také smyslové. Pachy, chutě, materiály a barvy, všechno tu má nějakou úlohu. Epizody se střídají velmi rychle a člověk se tak postupně posouvá kupředu v životě hrdinky, kdy nahlíží i do její minulosti a vytváří si tak celý její profil spojený s psychologickým posunem. V mnoha ohledech velmi zajímavé čtení, ale kvůli oněm nepříjemným pocitům nemůžu dát vyšší hodnocení než tři hvězdy.

mishulda
21.10.2022 5 z 5

Tato kniha mi byla doporučena a musím říct, že mi sedla na první dobrou. Je smyslná i smyslová. K zamyšlení i k uvolnění. Nádherné popisy barev, zvláště pak japanese red light.. Krása.. Možná ji nepochopí každý, ale je to v pořádku a jsem moc ráda, že jsem k ní našla cestu (nebo kniha ke mně) a doporučuji. Před autorkou smekám..

yvett239
16.10.2022 3 z 5

Jak bych knihu popsala jedním slovem? Divnokniha. To ale nutně nemusí být špatně.
Chtěla jsem vyzkoušet něco zvláštního, už název to sliboval. Kniha obsahuje velmi naturalistické popisy, dost jadrná slova, místy mi připomínala pomalu porno, ale obsahuje i některé zajímavé myšlenky, třeba:
"Ta paní byla dědečkova paní. Paní nikdy nemůže být ženou a naopak. Babička byla ženou."
Musím říct, že jazyk autorky mě opravdu zaujal. Dokáže vymyslet neotřelá a zajímavá přirovnání jako třeba:
"Vidím se se všemi orgány nezbytnými pro život, hebkým fialovým mozkem, krkem jako píšťalou, hladkým na omak, břichem plným generálů a každoměsíčních bitev, srdcem, brzlíkem a játry, pohlavními orgány, čistými jako sklo. Vidím se s čelem tvrdým jako kamenný dům, s prsty, které dokážou vnímat. Vidím své rty a usmívám se."
Styl celé knihy mi hodně připomínal Nemilovaná - z deníku sedmnáctileté Perly Sch. od Lustiga. Tato knížka se mi ale líbila víc než Nemilovaná. Obě knihy jsem ale pochopila podobně málo.

Na závěr: Nemůžu říct, že se mi kniha líbila, ale nemůžu ani říct, že se mi nelíbila. Byla zajímavá. Někdy se k ní možná i vrátím a zkusím pochopit nepochopené. Uvidíme. Určitě ale zkusím i jiné knížky autorky.

Maky78
15.10.2022 2 z 5

Totální úlet. Naturální popis všech životních funkcí. Asi jsem všechny myšlenky nepobrala.
Té živočišnosti je tam na můj vkus nějak moc.

Doubravka1975
16.09.2022 2 z 5

Od autorky přečteno Zuzanin dech, Doupě, Němci vše vynikající, ale tohle je úplně jiný a divný, totální úlet. Hodně odvážné a hodně silné naturalistické myšlenky nebo co
Knížka má hned dvě zajímavé a na první pohled v pohodě vypadající anotace, jednu napsala redakce a druhou její muž
Nečetla jsem to úplně celý, tak na přeskáčku
SPOILER:
Nevím jestli jsem to úplně správně pochopila, ale asi je, ale nesmí se polykat....i když předtím proběhla určitá akce :(:(:(

IreneP
09.08.2022 3 z 5

Poslouchala jsem na Rozhlase. Nevím, jestli bych knížku přečetla, ale poslouchala se dobře, i když myslím, že ne vše jsem úplně pobrala.

L.Helena
31.07.2022 3 z 5

Audiokniha - ČRo Vltava, četba s hvězdičkou
Marně jsem hledala nějaký souvislý příběh, pokud vyprávění mělo mít hlavu a patu, tak jsem ho nepochopila. Spíš jen na přeskáčku úryvky zejména erotických... co vlastně? Tužeb, představ, zážitků...? Mnohdy až dost naturalisticky vykreslených. Obávám se, že pokud bych četla tištěnou knihu, tak by mě nebavila. Ovšem jako zvuková kulisa se hlavně díky skvělému přednesu poslouchala docela dobře.

danazeskolky
29.07.2022 4 z 5

Věděla jsem, do čeho jdu. Kamarádka mi řekla: zvláštní. Jiná známá: to si musíš přečíst! Čítávala jsem poezii, ještě občas něco málo k sobě pustím... Toto je jako báseň a je zbytečné se ptát: Co tím básník chtěl říci? Řekl(a) vše o svých pocitech a navíc krásnými neotřelými slovními spojeními. Zůstanou ve mně barevné obrazy. Ale přiznávám, že jsem na konci čekala něco rozuzlujícího, navazujícího na prastarou Ninu, důvod, proč jsou zuby porcelánové... Asi to není důležité.

mau
27.07.2022 3 z 5

Zuzanin dech se mi líbil moc, ale tohle je z trochu jiného soudku. Živočišné až běda, ale kupodivu mě to bavilo a byla jsem zvědavá na každý nový díl. Bohužel jsem se v ději ztrácela a nakonec jsem se ztratila úplně. Škoda. Možná je to pro chytřejší než jsem já. Každopádně autorka je zajímavá a určitě to není naše poslední setkání. Odposloucháno v Rozhlasu , překrásně přečtené Janou Štvrteckou.

mirektrubak
23.07.2022 3 z 5

V Zuzanině dechu byla tělesnost a smyslovost důležitým a velmi působivým výrazovým prostředkem, ale příběh byl posouván vnějšími dějovými zvraty. V téhle novele je mezilidské fyzično vlastně tím jediným, kolem čeho se všechno točí. A já byl zvědav, jestli u takto pojatého beletristického textu udržím svoji pozornost, jestli to celé neupadne do nudy nebo se nezvrhne do přehlídky samoúčelných šokantností.
A výsledný dojem po doposlouchání? Došel jsem k tomu, že to Katalpě věřím! Nemyslím si, že její explicitní pasáže jsou psány na efekt a jako snaha zaujmout nebo si dokázat vlastní literární odvahu či originalitu. Myslím si, že detailní sexualita, ta živočišnost a obnažená syrová poetika, měla v novele – která je opravdu takovou básní v próze, jak si správně všímá Akana - své logické místo. I když toho stříkajícího semene bylo fakt někdy trochu hodně, to zase jako jo.
Nakonec to ale byla absence děje, případně nesrozumitelnost a roztříštěnost dějových prvků, tím důvodem, proč na Hlínu nejspíš nebudu vzpomínat se zvláštním nadšením (no, vlastně na ni nejspíš nebudu vzpomínat vůbec :-). Úžasná Katalpina obraznost a obrazotvornost sice bavila a vtahovala a okouzlovala a vyvolala radost z poslechu v okamžiku poslechu, ale ... ale nic dalšího, bohužel.

Tilte
18.07.2022

jako stvorene pro prijemne chytlave audio

Andrea81
17.07.2022 4 z 5

Tak toto bylo hodně živočišné a člověčí.

Hanjimka
16.07.2022 3 z 5

Posloucháno jako audio kniha na pokračování při malování. :-D Nevím jestli bych po knize sáhla, ale takhle mě překvapila a první setkání s autorkou se povedlo. Zkusím další její díla.

rozina351
15.07.2022 1 z 5

Knihu jsem nedočetla, což se mi stává opravdu zřídka. V průběhu čtení jsem se stále hlouběji a hlouběji propadala do trapné bezútěšnosti hlavní hrdinky. Autorka umí nádherně pracovat s češtinou a některé její postřehy by se daly do kamene tesat, ale při čtení určitých pasáží mě stále častěji napadalo, že papír opravdu nesnese vše... Občas jsem nečekaně narazila na perlu, ale jindy jsem zase měla pocit, že se prohrabávám hnojem, tak jsem to trápení ukončila. Tuto knihu tedy řadím do šuplíku nepříliš zdařilé ženské tvorby.

cérka
13.07.2022 3 z 5

Audiokniha

Jakubu Katalpu mám moc ráda. Jejímu krásnému jazyků a trochu jinému stylu vyprávění jsem podlehla již před pár lety. Kniha Němci je u mne stále na prvních místech mých TOP knih, mohu vřele doporučit.
A tak jak plyne čas, i já se snažím pročíst ke starší tvorbě, která vznikala v době kdy jsem o této autorce neměla ani tušení.

Knihu jsem poslouchala v podání Jany Štvrtecké. Její krásný přednes dokázal udržet mou pozornost a já celou dobu toužila pochopit tento, erotikou nabytý, příběh.
Z počátku jsem se jen skvěle bavila, vyprávění mělo styl, podmanivost, vtip. Líbilo se mi vyprávění o ženské duší i živočišnost, která z Niny přímo vyzařovala. Vadily a rušily mě hrubší výrazy, nicméně jsem na druhou stranu obdivovala tu odvahu pojmenovat věci otevřeně a pravým jménem.
Přiznám se, že nevím zda jsem vše pochopila. Mám v těch zemřelých a živých hold zmatek.

Ema22
12.07.2022 3 z 5

Poslechnuto. Počáteční kapitoly byly smyslné, překvapivé a útočily na všechny mé smysly. Těšila jsem se na každý nový díl. Později jsem si říkala, že hlavní postava opravdu neví, co chce. Občas jsem se ztrácela v nepřehledné kompozici, postavy zemřely, pak se opět objevily. Jsem zvědavá na Zuzanin dech.

olga8832
12.07.2022 5 z 5

Místy nestoudné, místy poživačné a živočišné, rozhodně zajímavé. Vypravěčka Šeherezáda Nina je skvělá.

mirka0586
10.07.2022

Je mi líto, ale knihu jsem nepochopila...

Ditules
17.06.2022 2 z 5

Ještěže se autorka vypsala a vzniklo něco tak skvělého jako ZD. Tohle byl opravdu těžké, moc těžké donutit se dočíst.

Masenka1304
02.05.2022

Hodnotím knihu velmi kladně. Nádherné ženské čtení. Obdivuji autorku, že byť tak mladá, dokáže stvořit tak fantastické dílo. Hluboká sonda do ženské duše. Jistě se ke knize vrátím a v mé knihovně má čestné místo.