Jane Eyreová

Jane Eyreová https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/364459/bmid_jane-eyrova-NCA-364459.jpg 5 4286 4286

Charlotte Brontëová publikovala svůj první román, Jane Eyrovou, v roce 1847 pod pseudonymem Curre Bell. Do několika týdnů se z knihy stala literární událost. Velkou senzaci způsobilo i příjmení Bell, které se ten rok objevilo i na obálce knih Na větrné hůrce nebo Agnes Greyová. Londýn volal po autorech nejčtenějších románů, ale sestry Brontëovy na vysokou společnost netrpěly...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Československý spisovatel

Jane Eyre , 1847

VČJKR
29.04.2014 4 z 5

Hezké. Předvídatelné, ale jestli jdete spíše po uměleckém popisu (který byl skvělý) či po dílech emancipovaných žen, je tato kniha ideální.

VeruFreckles
20.04.2014 5 z 5

Na přečtení Jany Eyrové jsem se chystala dlouho, ale vždycky jsem si její načnutí nějak vymluvila. Jaká chyba! Tuhle knížku jsem měla mít přečtenou už dávno!

Skvěle vystavěný příběh i postavy. Nepřekonatelné jsou rozhovory mezi Janou a panem Rochesterem!
Na postavě Jany se mi nejvíce líbí, že si jde za svým štěstím, ale zároveň stále zůstává rovným a čestným člověkem.

Jako filmovou verzi jsem si vybrala tu z roku 2011 s Miou Wasikowskou a Michaelem Fassbenderem. Tak jsem zvědavá, jak z Fassbendera udělají nehezkého Rochestera :)

THERISA
15.04.2014 5 z 5

Předně musím říci, že moje představa romantiky začíná a končí u významu slova samotného, protože romantik nejsem a asi ani nikdy nebudu (možná k stáru, ale to už se bude nejspíš jednat o senilitu). Ani jako „dívčí v rozpuku“ jsem nenacházela zalíbení v dívčích románech, čili setkání s Janou Eyrovou pro mě bylo z hlediska žánru jako první políbení, které si budu navždy pamatovat. Z pocitu laika by asi takhle měla ona žánrová romantika vypadat, děvče s pohnutým osudem, jejíž život byl doposud jen plný ústrků, získá vzdělání, aby jej mohla předávat dál. Následně objeví v zapomenutém koutě Anglie lásku zcela nevídanou u největšího bručouna v kraji. Byť Jana není z nejpůvabnějších, přesto má právo na štěstí, které však v poslední vteřině zhatí nedořešená minulost jejího vyvoleného. Je tedy znovu vržena do víru nepříznivých okolností, s nimiž se však popere, jak nejlépe dovede a nakonec přece jen dojde klidu v náruči milovaného muže. Takto shrnuto maximální kýč a cynik ve mně bije na poplach. Na druhý a třetí pohled velice pěkná kniha, skvěle napsaná, těžko uvěřit, že vznikla před více než 150ti lety. Tato sestra Brontëová měla rozhodně obrovský talent a její kniha je téměř nadčasová. Byť nejsem fanouškem tohoto žánru, kniha mě naprosto okouzlila a nestydím se říci, že byla jednou z nejlepších, jaké jsem kdy četla.

Lucka Most
14.04.2014 5 z 5

Četla jsem jí poprvé někdy hodně zamlada a dost často se k ní vracím - moc hezky napsaná

Antoaneta
10.04.2014 4 z 5

Krásná kniha dobře se mi četla a určitě se k ní opět vrátím.Dokáže člověka vtáhnout do děje.Viděla jsem i seriál s Martou Vančurovou a přesně tak si člověk Janu představuje podle popisu v knize.

kacaaba
08.04.2014 5 z 5

Je to moc hezký příběh. Není to žádná slaďárna. Prostě příběh dívky, která si po všech karambolech života, vybojovala štěstí díky své píli a inteligenci. Určitě bych se nenechala odradit tím, že je psaná v roce 1847 :D

pajuu
08.04.2014 4 z 5

Skvělá kniha, úžasný příběh, přečteno poté, co jsem viděla divadelní zpracování olomouckého divadla Tramtarie, kniha skvělá, divadlo neméně.

croise
28.03.2014 5 z 5

Cas od casu to na me prijde a musim si ji precit - kdysi jsem videla serial s Martou Vancurovou ... a takhle nejak si Janu predstavuji

Lena52
25.03.2014 5 z 5

Tahle kniha je úžasná. Když uvážíme, že autorka už je milion let po smrti, tak je to napsáno velice poutavě, je to romantika jako blázen. Na klasiku moc nejsem, ale Pýcha a předsudek a Jana Eyerová patří mezi nejromantičtější knihy vůbec.
Nedivím se, že pan Darcy a pan Rochester patří mezi nejoblíbenější hlavní hrdiny. Ještě dnes si po nich skoro každá holka vzdychne (já teda určitě :-))

sarekaslukova
22.03.2014 5 z 5

Tohle je knížka, ke které se vždy ráda vracím. Je skvěle napsaná a dokáže vtáhnout do děje. Sice jsem si občas říkala při čtení, kdy už to skončí? Ale zas na konci jsem si přála ať to má o trochu stránek víc, že se s Janou a panem Rochestrem vlastně ještě nechci rozloučit.

JeKa
17.03.2014 3 z 5

Jsem z knihy poněkud rozpačitá. Pravděpodobně to bude i tím, že jsem již viděla velké množství filmových adaptací a děj mě tudíž nemohl zas tak překvapit a vtáhnout. Musím ale říct, že s panem Rochesterem jsem (zjm. v první půlce knihy) měla podobný problém jako z Heathclifem - jak se proboha někdo takový může stát ideálem milionu žen??? Taktéž Jana mi místy přišla až nesnesitelně drškatá...zvláštní, že ve filmech mi to tak nevadilo. Snad to bylo třeba i překladem...každopádně pocity značně rozporuplné, přesto jsem ráda, že jsem si knihu přečetla. V tomhlep řípadě u mě (naprosto podivuhodně) ale vítězí film nad knihou :-/

Chris13
16.03.2014 4 z 5

Vcelku milá knížka, ale Na větrné hůrce mám radši.

Ewinky
01.03.2014 5 z 5

Další z knih, která nikdy neomrzí a já ji už mám tak ohmatanou, jak ji čtu dokola a dokola.

Samira
22.02.2014 5 z 5

Nedostižná klasika. Knížka, kterou může člověk otevřít mockrát a nikdy se mu neomrzí. Dokonale vykreslené postavy, krásné rozhovory. Jedním slovem dokonalá a také možná mému srdci nejbližší, pokud bych měla volit.
Doporučuji!

zipporah
22.02.2014 5 z 5

Výborne napísaný román, ja sa až tak povahovo nestotožňujem s hlavnou hrdinkou, ale presvedčivý príbeh si zaslúži maximálne hodnotenie. Osobne sú mi bližšie Anna, Emma, Búrlivé výšiny a hutné dialógy v Pýche a predsudok, no ani tu dialógy nezaostávajú, niektoré veľmi pekné postrehy písané jedinou vetou, skromnosť či autorkina blízkosť chudoby a vzdialenosť od fyzickej krásy a chamtivosti, ktorá je taká prešpikovaná v "austenovkách", podporia úplnú sympatiu k Jane a jej príbehu.

Sádina
17.02.2014 5 z 5

Jedním slovem výborný román :)

medvídě
15.02.2014 5 z 5

Napřed jsem viděla filmové zpracování a to mě velmi chytlo a jsem velmi ráda, že jsem sáhla i po knize :) ... velmi ji doporučuji

mschmidtova
10.02.2014 5 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audio. V podání Marty Vančurové je to nádhera. Moc se mi to líbilo. Chvílemi jsem tedy hodně přemýšlela nad chováním hlavní hrdinky, proč se nezachovala jinak, apod. Ale chápu, byla to taková doba. Někdy mě naopak dost překvapila, jaké měla na tu dobu názory. Kniha mi zůstane dlouho v paměti a ráda se k ní zase někdy vrátím.

Kessy1990
14.01.2014 5 z 5

Tato kniha se mi velice líbila. už jsem ji četla dvakrát a vím, že si ji určitě přečtu znovu. Líbí se mi jak knižní verze tak jsem viděla už dvě filmové a dvě seriálové verze a také se mi moc líbilo. Můžu nato koukat nebo číst neustále. Všem moc doporučuji :)

Morgause
14.01.2014 5 z 5

Tato kniha patří k mým velice oblíbeným. Ač je román v jistém smyslu moralizující (například díky postavě Heleny z Lowoodské školy), autorka dává mravní zásady prakticky do stejné roviny s pozemskou láskou a s osobním štěstím. Hříchy nakonec budou potrestány - sice těžce, ale ne smrtelně a nenapravitelně; i hříšníci mají přece právo na štěstí, pokud je jim ho někdo ochoten poskytnout. Postavy jsou sice občas archetypální, ale to je dle mého názoru potřeba už pro vyrovnání složitosti charakteru hlavní hrdinky, ve které se spolu bijí její komplexy z dětství a nově objevený cit. A co teprve postava úžasně charismatického, přesto však ne úplně psychicky vyrovnaného pana Rochestera... Další dávku šarmu přidává autorka knize díky nádhernému vykreslení prostředí - sídla Reedů, Lowoodské školy, Thornfieldu... Čtenář se tak může přenést do temnějších zákoutí viktoriánské Anglie a prožít Janin příběh spolu s ní. A já osobně se k němu velmi ráda vracím.