Jana Seymourová: Laskavá královna

Jana Seymourová: Laskavá královna https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477486/bmid_jana-seymourova-laskava-kralovna-kOL-477486.jpg 5 274 86

Pouhých jedenáct dnů po popravě Anny Boleynové obléká Jana Seymourová svatební šat, aby se stala třetí ženou Jindřicha VIII. Poslední dobou přitom zblízka sledovala, jak se králova vášeň k předchozí manželce rychle mění v ledový chlad a velkolepé dvorské slavnosti, hostiny, lovy i chodby královských paláců se náhle stávají kulisami děsivé tragédie. Jana ví, že musí porodit králi syna, jinak jí hrozí smrt. Nová královna musí vystoupit ze stínu Kateřiny Aragonské i Anny Boleynové a dát zemi dědice, jen tak totiž může přimět krutého krále, aby s ní i s celou zemí jednal laskavěji. Sílu jí dává její víra a naděje, že se jí na tomto zkaženém světě podaří vykonat alespoň něco dobrého. Třetí díl životopisné série: Šest tudorovských královen.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

Jane Seymour: The Haunted Queen , 2018

perpe2a
19.07.2021 5 z 5

Úžasné, skvělé...tato spisovatelka teda historii psát umí. Kdo miluje svět Jindřicha VIII. a jeho žen, pro toho je to nezbytnost. Rozhodně obrovské ano.

JajaD13
15.07.2021 4 z 5

Pro mě je Jana Seymourová ženou, která vystoupala vzhůru po zádech své předchůdkyně. A mám jí to za zlé, byť Anna Boleynová udělala totéž.
Nicméně díky umění Alison Weir se pro mě Jana stala laskavou ženou, která aspoň na chvíli dala vrtkavému a paranoidnímu králi klid. A co víc, dala mu syna...
I když mi Jana původně připadala nudná, kniha ji popisuje natolik poutavě, že těch 480 přečtěte jako nic.

ladyka
27.05.2021 4 z 5

3. díl královen nijak nevybočuje z nastavené velmi solidní laťky předchozími díly. Takže opět velmi dobré 4 hvězdičky a opět obdiv autorce za další podrobné zpracování.Byť se může Jana jevit jako méně zajímavá než její předchůdkyně, autorka jí dokázala vdechnout život a učinit ji "plastičtější". Určitě se časem pustím na dalších dílů.

Jana86
19.04.2021 5 z 5

Další zajímavá a poutavá kniha. Jana Seymourová rozhodně byla laskavá královna. Za mě velmi čtivá kniha, která se čte sama. Doporučuji.

JK96
17.04.2021 5 z 5

Kniha je opět psána chronologicky s přesným historickým kontextem tak, jak lze od autorky takových kvalit očekávat.

Příběh navíc začíná nemalým pikantním dobrodružstvím, které čtenáře určitě dostane na kolena. Mě osobně se to stalo a už se nemohu dočkat, až si přečtu další příběh ze série šest tudorovských královen od Alison Weirové.

Šajler
03.03.2021 5 z 5

Opět se četlo samo. Nevadilo mi číst některé části příběhu opakovaně,byly z pohledu další osoby, což člověku nastíní jiný úhel pohledu. Autorka píše skvěle ani bych neřekla, že čtu přes 400stran

Morgaine07
05.01.2021 5 z 5

Alison Weirová by mela za své knihy dostat metal, kniha ačkoliv je tlustá tak se čte dobře a je v souladu s historií což je úžasné. Hlavní hrdinka Jana je naprosto taková jakou jsem si ji představovala. Již jsem o Jane jednu knihu četla, nebyla špatná ba naopak, ale tato kniha ji plně zastínila.

speciale88
27.12.2020 5 z 5

Super kniha za mě doporučuji.

martina5355
16.08.2020 5 z 5

Skvělá kniha

Klarus7
07.07.2020 5 z 5

Stejně jako předchozí královny, i tuto autorka pojala velmi podrobně. Knížka se četla dobře, byla zajímavá. Postava Jane Seymour pro mě nikdy nebyla moc zajímavá, ale v tomto barvitě vylíčeném příběhu dostala zase živější obraz :).

veronika1998
14.06.2020 5 z 5

Román o Janě Seymouré se trochu prolíná už s předchozími knížkami Anny Boleynové a Kateřiny Aragonské, kterými dělala dvorní dámu.
Knížka, která opět nezklamala. Ráda také čtu dodatky, jestli autorka psala fikci nebo ne.

LenkaGonn
09.06.2020 5 z 5

Opět krásná kniha. Rozhodně nesouhlasím, že je Jana Seymurová nudná a tato kniha je horší než ostatní. Ano Jana byla klidná a zbožná žena. Myslím si, že přesně to král potřeboval po Anně Boleynové. Líbí se mi vždy na konci knihy dodatek od autorky, kde zjistíme co si domyslela, z jakých pramenů čerpala a co jsou dohady a co pravda. Díky paní Weir jsem se zamilovala do Tudorovců a do historie Anglie. Rozhodně budu číst další knihy, abych zjistila jak si tento rod a další královny vedly.

irskádívka
06.06.2020 4 z 5

Nečetla jsem předchozí díly, proto nemám výhrady ohledně opakujících se informací. Kniha mě potěšila, o Janě Seymorové jsem si přála něco se dozvědět již delší dobu a tento nenásilný způsob “historie s beletrií v jednom” se mi moc zamlouval. Přesto příběh nebylo celou dobu vyvážený, místy byl nezáživný. I tak jsem s knihou spokojena.

zuzka894
20.04.2020 2 z 5

Miluji autorciny knihy, ale tahle... neskonale nudná, rozvlekla, až konec je zajímavý.
Třičtvrte knihy zaobírá zase ta mrcha Boleynova, protože o Anně jsme četli už v minulé knize, tak je děj nezajímavý a rozvlekly, hodně se opakuje.
Ano, sem tam se něco dozvíme o Janě, o jejím dospívání, o její zbožnosti, vlidnosti a laskavosti.
A konečně je tu posledních 100 stran skoro pětiste strankove knihy, kde už není Anna, ale na trůn usedá Jana.

Květ
07.04.2020 5 z 5

Na třetí pokračování ze série šesti tudorovských královen jsem se těšila a nezklamala mě. Autorčin vypravěčský talent mě dokázal plně ponořit do příběhu a čtení jsem si užila od prvních stránek až do posledního listu.Tak jako u předchozích děl je i tato kniha značně obsáhlá a v závěru nechybí poznámka autorky, kde podrobněji objasňuje kdy vycházela ze skutečných historických pramenů a kdy se uchýlila k fabulaci, čehož si moc cením.

Laviedete
14.02.2020 5 z 5

Líbila se mi moc! Děj byl vystavěný do pozvolna se rozbalujícího se příběhu, který mě bavil celou dobu čtení. Krásný román, za mě 5*****.

Matevi
21.01.2020 4 z 5

Pro mě asi nejméně zajímavá z prvních tří knich. Naprostou většinu událostí zná člověk od Kateřiny nebo Anny, Janin pohled na ně jen domněnkou, jak sama autorka v doslovu uvádí, protože se po ní nezachovalo moc písemností (dopisů). Královnou byla Jana velmi krátce a navíc se nechtěla míchat do politiky, takže až na dramatickou smrt mě něčím nezaujala.

soukroma
09.01.2020 3 z 5

Moc romantiky, málo faktů: Zajímavý začátek o mládí Jany v rodinném kruhu a sídle až po zařazení mezi dvorní dámy prvních dvou Jindřichových manželek. Zbývající dvě třetiny knihy se věnují vlastně pouhým dvěma rokům, jejím posledním, kdy se stala předmětem Jindřichova obdivu, následně jeho manželkou, královnou a matkou jediného syna.
Nejsem z knihy nadšená, stejně jako mi neučarovala Princezna Alžběta, protože si autorka vymýšlí - kupodivu je totiž toho jen málo známo a skutečně doloženo o zákulisních intrikách (tím méně názorech a postojích aktérů) dění kolem notorického sukničkáře, despoty a manipulátora Jindřicha VIII., i o Janě se toho ví ještě méně (ostatně královnou byla pouhých 15 měsíců...). Mne zaujalo, že se chtěla stát jeptiškou (to autorka ovšem fabulovala), že se dala s Jindřichem tak rychle dohromady, při znalosti poměrů a osudu jedné milované a jedné zatracované (jí) královen (opět ovšem toto nepotvrzuje žádný hodnověrný zdroj), není známo, nač zemřela krátce po porodu (autorka použila jednu z mnoha hypotéz).
Budiž, je to historický román a ne exaktní věda (a nikdo ji už z toho ani zpětně taky neudělá), ale po slibné první třetině se po setkání s Jindřichem stává z románu hotová romance, v níž se Jana podivuhodně proměňuje názorově a chováním, až skoro kopíruje Annu (ta ji ovšem do smrti pronásleduje - Jana cítila jakousi vinu za Annin konečný osud). Jindřichovi jakoby vmžiku propadla a hned nás autorka zaplavuje těmi velkolepými příslovci jako vroucně, hluboce, bez nichž se žádné hnutí mysli a jazyka najednou neobejde.
Takže pominu-li dobu, kterou nemám ráda (ale ráda se o ní dozvím něco víc, k čemuž mi tedy podstatně lépe posloužila historická napínavá série o Shardlakovi od Sansoma), nespolehlivost obsahu, tak mi nevyhovuje ten náhlý zlom v románovém stylu (ostatně i v líčení Jany jako klíčové postavy), od střízlivého k sladkobolně romantickému.

mončičáček
08.01.2020 5 z 5

Opět velká pochvala vypravěčskému umění Alison Weirové!!! Stejně jako u obou předchozích románových zpracování životů tudorovských královen ani zde nechybí podrobná poznámka autorky, která jako správná historička cítí potřebu ospravedlnit svůj přístup a vysvětlit některé detaily příběhu případným kritikům.Klobouk dolů!

akinomV
21.12.2019 5 z 5

Opět jsem byla vtažena do příběhu další tudorovské královny a naplno si připomněla, že autorka opravdu umí psát poutavě. Moc se mi líbí, jak jsou všechny díly psány opravdu jen z pohledu té konkrétní královny, takže i když se některé díly překrývají, vždy se čtenář dozví něco zajímavého a nového. Rozhodně doporučuji celou sérii (tedy zatím ty tři díly, které jsem četla). A věřím, že i další pokračování bude ve stejném stylu a tudíž ... nutno přečíst :-D