Jana Eyrová

Jana Eyrová https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31502/bmid_jana-eyrova-xk7-31502.jpg 5 4271 649

Jana nepoznala rodičovskou lásku, krutí příbuzní ji umístili do sirotčince. Tam dívka žila v nuzných podmínkách, ale získala vzdělání. Jakmile dostane práci vychovatelky na panství pana Rochestra, svitne jí naděje na lepší život...

Literatura světová Romány
Vydáno: , Alpress

Jane Eyre , 1847

helusa2
04.12.2023 4 z 5

Jsem ráda, že jsem se k takové klasice dostala. Neurazila, ale ani až tak moc nenadchla. Jsem ještě zvědavá na film.

baji42
14.11.2023 5 z 5

Krásná klasická kniha.

militu
13.11.2023 4 z 5

Krásná kniha kterou jsem se již dlouho chystala přečíst. Začátek mě úplně uchvátil, nelehké dětství a dospívání Jany bylo poutavě popsáno. Obdivovala jsem sílu a odhodlanost Jany, její přístup k životu i v této době. Opravdu krásná kniha, hned potom jsem si pustila film, ale ten mě tak neokouzlil jako kniha. Sice mám raději Pýchu a předsudek od Austenové, ale i tato kniha stojí za přečtení.

Achillesaželva
05.11.2023 4 z 5

Dříve, než jsem se pustila do čtení, pěkně jsem si zopakovala historické souvislosti z období viktoriánské Anglie. Sestry Brontëovy psaly pochopitelně v kulturním kontextu své doby (jak jinak) a tím pádem se motiv emancipace žen, v tomto případě žen-intelektuálek vtiskl do knihy jako pečeť. Jana Eyrová byla velmi schopná žena, která si zasloužila více pozornosti, než pouze to, co jí tehdejší společnost byla ochotna nabídnout. A v románu si o to dokázala říct. Jednak právo dosáhnout na kvalitní vzdělání a jednak svoboda milovat. Toto se vine celým příběhem. Autorka píše poutavě, čtivě, krásně připravuje zápletku. Dílo sice nepatří k mým největším srdcovkám, ale tuto klasiku je určitě dobré přečíst, rozhodně pohladí na duši.

Annicka
04.11.2023 4 z 5

Možná můj závěr poněkud dost ovlivnilo, že jsem poslouchala zkrácenou audioknihu. Přišlo mi (ale to je asi spíš o vkusu), že je Janin živit popsaný příliš široce, od útlého dětství, které by snad stačilo zmínit a věnovat se hlavně životu u pana Rochestera a dále. Konec mi taky přišel takový trošku šablonovitý a umělý. Ale jazykově je příběh pojat přímo skvěle.

Malýmedvěd
01.11.2023 4 z 5

Tahle klasika, je tak pěkná, že se to dá číst i dnes. Některé postupy vyprávění (velká a detailní popisnost) a vykreslení postav (romantické a idealizující) je poplatné době vzniku, ale přesto všechno je to napsáno tak pěkně a kvalitně, že jsem si to moc užil a výsledek se mi velmi líbí. I dnes si v něm čtenář může najít přesah a to svoje. Kniha může být stále inspirující a povzbuzující a ukazovat nám, že i se špatně rozdanými kartami se má člověk snažit žít kvalitní a důstojný život. Navíc je taková snaha krásně odměněna k závěru happyendem, který se líbil tenkrát i dnes.

MAIXNER
28.10.2023 5 z 5

Knihu jsem si přečetl až po shlédnutí stejnojmenného filmu, který ve mně zanechal hluboký dojem, i rozpaky z poměrů v ústavu Viktoriánské Anglie 19 století. Kniha bývá většinou lepší a hlubší, nežli film. Zde bych to však rozdělil. První část příběhu z výchovného ústavu v Lowoodu je ve filmu zachycena lépe než v knize. Alespoň pro mne je to tak věrohodné, že ono tajemno a strach, které školu prostupuje, mne dostávalo. Hrubost, bytí s pedantickým vymáháním všechno bez jiskérky projevu svobodného uvažování a vlastního názoru, mě ve filmu dostala. Další část příběhu již na panství podivného Roschetera, je v knize popsán autorkou doslova brilantně. A tak je příběh opravdu silným zážitkem. Až s odstupem času jsem si uvědomil, kolik hezkého v Janě bylo schováno. Odnesl jsem si z příběhu ještě jedno. Nic není v životě zadarmo, vše by mělo být podloženo svědomitou prací.

RoBertino27
28.10.2023 4 z 5

Stejně jako zdejší přispěvatelka Knihomolka2009 jsem se ke knize dostal obloukem, ovšem nikoli přes skvělou adaptaci před dvanácti lety 2011 (ach jo, to to letí), ale také jsem měl v dobré paměti film s George C. Scottem a především vynikající minisérii s Martou Vančurovou a Janem Kačerem. Ta mě provázela asi nejvíc. Těžko říci, kdo byl pro ztvárnění Jany výraznější, ale když jsem se konečně dostal k provedení Charlotte Brontë, tak bych viděl hlavní hrdinku jako určitou esenci všech zmíněných. Příběh sice nabízí spoustu napětí, oné šlechtické temnoty a tajemství, ale ve své podstatě je poměrně přímý a nekomplikovaný. Jenom potvrzuje, že autorka byla skutečně výborná.

Knihomolka2009
21.10.2023 5 z 5

Knihu jsem začala číst až po tom, co jsem viděla filmovou adaptaci z roku 2011, která mě natolik uchvátila, že jsem po knize sáhnout prostě musela. Už od začátku mě zaujal styl vyprávění v první osobě, což mi přijde velmi nezvyklé na dobu kdy byla kniha napsána. Janiny myšlenky a povaha mě stále nepřestávají uchvacovat a nalézám v nich hlubší význam. Její postava celkově mě fascinuje a nemohu si pomoci, ale vzhledově si ji představuji jako Miu Wasikowskou, představitelku Jany ve filmu, s kterou se shodují naprosto ve všem. Stejně to mám i u pana Rochestera, ale v tomto komentáři nemám v plánu srovnávat knihu s filmem, nýbrž vychválit knihu až do nebes. Jak už jsem zmínila, líbilo se mi Janino uvažování a její nezávislost, její vztah s panem Rochesterem, který ač vím že není zrovna zdravý, tak jsem mu propadla a zamilovala se do něj. I samotná postava pana Rochestera mě nadchla ( v mnoha věcech je stejný jako Jana ( nebo Jane ), ale zároveň má v sobě více divokosti, zatímco Jana je, i přes svoji vášnivou povahu, více přemýšlivá a drží se svých zásad ). Na knize jsou nadále výborně prozkoumány pestré charaktery postav. Zkrátka žádná postava vám nesplyne, protože každá má jinou povahu a vytvoříte si o ní jasný obrázek. Hlavní zvrat na mě působí velmi dramaticky a nereálně, a právě to se mi líbí, je to prostě starší kniha, a díky tomu zvratu z ní máte i takový pocit. Konec je krásný, máte z něj pocit, že ač vše nedopadlo úplně ideálně, tak život je prostě život a pravá láska září i v těch nejtemnějších chvílích a nezhasne. Abych se ještě vyjádřila k Lowoodu, tak prostředí školy bylo perfektně vykresleno ( ostatně jako vše v této knize), motivy a chování malé Jany byly rozumné a její vývoj ovlivněný především Helen Burnsovou, či slečnou Templeovou byl uvěřitelný. Jako celek bych knihu popsala následujícími slovy : Romantické dílo, odehrávající se v gotickém prostředí s hlavní hrdinkou, která se dá popsat jako realista ale i snílek. Jestliže nejste spokojeni s mou recenzí, přečtěte si knihu a udělejte si vlastní názor a možná pochopíte, jak jsem to myslela. I přes tento dlouhý komentář, nedokážu ani zdaleka říci vše, co na této knize tak miluji a jak je pro mě důležitá. Proto zde uvedu mou poslední poznámku a tou je, že velice doporučuji všem shlédnout film Jana Eyrová z roku 2011, protože za mě vystihl knihu ( i přes vynechání některých ikonických scén ) naprosto skvěle, protože pokud jste viděli jen film, tak kniha vám osvětlí, co si v dané scéně Jana myslí a ještě vám předvede další úžasné pasáže. . . A naopak, pokud jste první přečetli knihu, tak právě tento film ( protože po celý film v podstatě sledujete jen a pouze Janin pohled na svět stejně jako v knize ) vám převede tento slavný román do melancholického obrazu, a tím pádem se vám bude obojí doplňovat, a nebudete si muset vybírat, co máte radši, protože celým srdcem se zamilujete do obojího stejně. Velice si vážím, pokud jste došli až na konec a doufám, že se vám má abnormálně dlouhá recenze zalíbila.

ještěrka38
30.09.2023 4 z 5

Srdcová záležitost. Nádherný romantický příběh.

Zemlja
28.08.2023 5 z 5

Velký obdiv ke spisovatelce za příběh o silné ženě v těžké době. Fandila jsem jí. Baví mě porovnávat různé filmové verze příběhu, herečky a herce v hlavních rolích.

MíšaS.
25.08.2023 5 z 5

Četla jsem ji již poněkolikáté a vždy mě baví jako poprvé.
Pohádka pro velké holky, kterou čtu, když mám lásky splín...

apq
19.08.2023 5 z 5

Kniha je poměrně rozsáhlá, přesto mě bavila a musela jsem ji dočíst.

Anniee
11.08.2023 5 z 5

Nechápu, proč jsem se Jane Eyrové doteď vyhýbala. Je to podobná láska jako hrdinky a díla Austenové.
Jana mi na začátku trochu vadila, ale později jsem si ji zamilovala pro její smysl pro spravedlnost, opravdovost a tvrdohlavost. Je to snad nejsilnější románový charakter, ještě když vezmeme v potaz tehdejší dobu. Pevná, stálá, pracovitá, nohama na zemi a přesto romantická.
Tomuhle skvostu se podařilo to, co žádné knize dlouho ne - nedala mi spát a musela jsem ji dočíst. Je poutavá a chytne vás za srdce. Škoda jen, že má tu nálepku povinná četba, která ji u všech (i u mě, popravdě), často z principu odsouvá na zadní kolej, i když je mnohem kvalitnější a propracovanější než kdekterá novodobá dílka.

GeRaltzRiVie01
07.08.2023 4 z 5

Takový milý, roztomilý příběh, ale jinak nic výjimečného. V podstatě tam za celou dobu nebyl žádný větší zvrat - něco co by mi utkvělo v paměti.

taikatalvi
06.08.2023 5 z 5

Top kniha ktorá patrí medzi moje najobľúbenejšie. Čítala som už niekoľkokrát a čítať vždy budem.

Gabča67
23.07.2023 4 z 5

Kniha mého dospívání. Krásný příběh, který jsem přečetla za svůj čtenářský život několikrát. Opět jsem se k ní vrátila po mnoha letech v rámci plnění ČV - ,,Kniha, kterou nebudete číst poprvé". Já dodávám, že jistě ne naposledy. Ke knihám se nevracím, nečtu je opakovaně, ale tahle má u mě doživotní vyjímku.

sajanka
19.07.2023 5 z 5

Moje úplně nejoblíbenější knížka už od dětství, kdy se mi dostala do rukou její první část Sirotek lowoodský. Končí tím, kdy se Jana rozhodne opustit ústav a najde si přes inzerát místo v blízkosti vzdáleného města Millcote. Náhle se v Lowodu objeví Bětka, která sloužila v domě u tety Reddové, kde Jana žila, než ji teta poslala do ústavu. Doví se, že Jana odjíždí někam daleko a přijde ji navštívit.
Jakmile se mi dostala do rukou kompletní kniha Jana Eyrová, četla jsem ji s nadšením a opakovaně a vracím se k ní neustále. Ačkoliv mám i další knihy od Charlotty B., tato je nejlepší a žádné filmové zpracování si nenechám ujít.
Tato kniha si rozhodně pět hvězdiček zaslouží.

Lucie21352
12.07.2023 5 z 5

Jana Eyrová patří mezi knihy, které jsem četla již několikrát a myslím, že mě nikdy nepřestane bavit. Je to úžasné dílo, které všem doporučuji si přečíst.

Radimka
10.07.2023 5 z 5

Posloucháno ČR - vlastně je skvělý, jak se díky ČR člověk může seznámit s takovou klasikou, kterou by možná nikdy nečetl. Krásné dílo o krásné duši a nekonečné lásce.