Jana Eyrová

Jana Eyrová https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/170605/bmid_jana-eyrova-UEx-170605.jpg 5 4286 4286

Román Jane Eyrová, který patří ke klasickým dílům anglické literatury, je do značné míry autobiografický. Objevují se zde zkušenosti autorky z neveselého dětství i popis postavení ženy v tehdejší Anglii. Román poprvé vyšel v roce 1847, Charlotte Brontëová ho vydala pod pseudonymem, aby se vyhnula předsudkům, které v té době ženské autorky vyvolávaly. Román se dočkal okamžitého úspěchu a později i mnoha divadelních, filmových a televizních adaptací.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Omega

Jane Eyre , 1847

lucye007
22.12.2020 5 z 5

Jane Eyrová je kniha, která se opravdu dobře čte. Chce to samozřejmě ten novější překlad. Je v ní spousta jazykových prostředků, které se musí hledat do maturitních prací, nebo alespoň u nás na škole to tak máme. Dokazuje, že všechny knihy na maturitním seznamu četby nejsou jen nudné.

KnihomolkaKatka
14.12.2020 5 z 5

Krásná knížka. Miluju ten příběh, který je plný lásky; takže moje romantická duše plesá. Navíc je tam krásně vykresleno prostředí, kde se postavy (hlavně Jana) zrvna pohybuje a neméně si cením také autorčiny komunikace se čtenářem. Ani se nebudu vyjadřovat k jazyku - to je čirá dokonalost. Takhle už dneska nikdo nepíše. Rozhodně stojí za přečtení. Těším se na film, ale myslím, že knihu nepřekoná. Rozhodně se k ní po letech vrátím.
PS. Má nejvíce olepíkovaných částí ze všech knih, které jsem kdy četla a to i těch, které nemám zaznamenané zde na databázi. Jana mi byla sympatická, protože jsem v ní chvílemi viděla sebe samou a tak jsem její jednání chápala.

jituleville
02.12.2020 4 z 5

Na tuto knihu jsem se velmi těšila . Bohužel mě zklamalo , jak moc je popisná a zdlouhavá , knihu Jsem nedočetla. Kdyby kniha nebyla tak popisná , jistě se mi líbí více.
Miluju filmovou verzi z roku 2006 - Osudová láska Jany Eyre

_Gretchen_
25.11.2020 5 z 5

Kniha mého ♥.

misatrix
07.11.2020 5 z 5

Kniha Jana Eyrova je jedna z mých nejoblíbenějšich. I postava Jany je mi velice sympatická, ačkoliv působí chladne, opak je pravdou. Kniha je napinava a mile krásná. Pro čtení v sychravem počasí je tato kniha ideální.

Amízek
31.10.2020 5 z 5

Přečteno takovou rychlostí. Spisovatel se s příběhem skvostně vymazlil. Nečekala jsem, že mě kniha tak zhltne. Vůbec nenudilo, postavy skvělé, konec dojemný. Krááááááááááása

Cortegos
27.10.2020 5 z 5

Krása a síla. Jedna z nejhezčích knih, kterou jsem kdy četl. Zdařile vykreslené postavy, prostředí i zápletka. Čtenář s hlavní postavou zažívá radost i lítost, ale největší lítost přichází, když knihu dočte.

Dresia
22.10.2020 5 z 5

Klasika. Nádhera. Právě překládám podobný moderní příběh, který se troufám si říci rovněž stane bestsellerem. Právě z toho důvodu jsem si na Jane Eyrovou vzpomněla, i když jsem ji samozřejmě četla už před dávnými lety, a nejednou.

kiki11
04.10.2020 5 z 5

Janu Eyrovou jsem četla naposledy k maturitě a teď mi to nedalo a musela jsem si ji přečíst znovu. Málokterý příběh mi tolik přirostl k srdci jako ten Jany a pana Rochestera. I přes to, že je to tak starý příběh, stále má čtenáři co nabídnout a čte se tak lehce, že jen co začnete, jste na konci. Srdcovka všech srdcovek. Vím s jistotou, že ji někdy budu číst znovu.

Mi--LADA
27.09.2020 5 z 5

Janu Eyrovou jsem četla opakovaně. Snad už třikrát (nebo čtyřikrát?) a určitě jí ještě někdy v životě číst budu. Prostě naprostá srdcovka. A to jsem viděla i skoro všechny seriály a filmy. Už vím, co přijde, co kdo řekne a přesto se mi ještě neomrzela. Mám doma více vydání (dárky, jednu jsem si koupila) a mám co dělat, když je nové vydání, abych si nekoupila ještě další. Má všechno, co má správná knížka mít. Tajemno, romantiku, myšlenky, zajímavé postavy. Tohle se Ch.B. fakt povedlo. Klobouk dolů za tenhle nesmrtelný román.

ivetka8266
20.09.2020 5 z 5

Pěkně psaný a velmi čtivý román od jedné ze sester Bronteových.

Artep071
17.08.2020 4 z 5

Krásná romance ... četla jsem jako mlaďounká a strašně se mi líbila, a teď po dlouhé době a už jsem měla trošku problém se sžít ... v mé knihovně má, ale své místo.

any37
11.08.2020 4 z 5

Úžasná kniha, která vás přenese do prostředí ponuré a deštivé Anglie, kde zažijete kouzelnou love story. Nejlepší klasika, co jsem kdy četla. Žádné zdlouhavé popisy a nádherná romantická linka. Při čtení jsem nemohla uvěřit, jak moc je ten příběh starý, a přitom lehký ke čtení a pořád nehorázně populární.

cukrovka
28.07.2020 5 z 5

Klasika kterou můžu číst opakovaně. Romantika plná emocí a dokonale vykreslených postav.
Je to jedna z mála knih, kde se mi líbilo i filmové zpracování (české s Martou Vančurovou a Janem Kačerem).

Monika1717
26.07.2020 5 z 5

Moje srdeční záležitost po mnoho let. Když jsem četla poprvé, nad osudem malé Jany jsem plakala. Dnes mě příběh už tak nedojímá. Jednou za čas knihu vytáhnu z knihovny a některé stránky přečtu, některé přeskočím. Mám velmi ráda i české filmové zpracování.

Nyangumi
22.07.2020 3 z 5

(SPOILER) Romantický výplach mozku. Až na pár vtipných reakcí hlavních postav jsem měla co dělat, abych dočetla. Zajímavá akorát paralela s Větrnou hůrkou: adoptované dítě žijící v nenavávistných rodinných poměrech. Jana je přirovnávaná k bludičce, čarodějnici a posedlé ďáblem jako byl Heathcliff. Na rozdíl od něj má ale šťastnou povahu a ráda lidi. Rochester se zase nápadně Heatclifovi podobá fyzicky a částečně i povahově, ale láska k Janě a víra ho zachrání, aby neskončil jako on. Při čtení Hůrky jsem byla často naštvaná. Jana Eyrová mě nudila a zkrátila bych román na polovinu.

georginaa
18.07.2020 5 z 5

Vše souhlasí co je v komentářích psáno. Četla jsem ji jako povinnou četbu na střední, můžu říct, že mě to též zasáhlo, silný emoční příběh. Též jsem viděla i film, ale u filmu si nemusíte nikoho představovat, tam ho vidíte, ale u knihy sníte.

Danussenka
17.07.2020 5 z 5

Dlouho jsem se knize bránila a nechápu proč. Byla naprosto skvělá.

Kalvovka
10.07.2020 5 z 5

Románová klasika z prostředí Anglie. Odvážná Jane. Láska. Tohle já prostě můžu :)

Sonije81
10.07.2020 5 z 5

Nádherná kniha, ke které se určitě zase vrátím. Jen mě mrzí, že jsem si ji nekoupila už dřív. Ten příběh lásky a bolesti mě naprosto uchvátil a bude trvat dlouho, než ho dostanu z hlavy.