Jana Eyrová

Jana Eyrová
https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/170605/bmid_jana-eyrova-UEx-170605.jpg 5 4295 4295

Román Jane Eyrová, který patří ke klasickým dílům anglické literatury, je do značné míry autobiografický. Objevují se zde zkušenosti autorky z neveselého dětství i popis postavení ženy v tehdejší Anglii. Román poprvé vyšel v roce 1847, Charlotte Brontëová ho vydala pod pseudonymem, aby se vyhnula předsudkům, které v té době ženské autorky vyvolávaly. Román se dočkal okamžitého úspěchu a později i mnoha divadelních, filmových a televizních adaptací.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Omega

Jane Eyre , 1847

Kalvovka
10.07.2020 5 z 5

Románová klasika z prostředí Anglie. Odvážná Jane. Láska. Tohle já prostě můžu :)

Sonije81
10.07.2020 5 z 5

Nádherná kniha, ke které se určitě zase vrátím. Jen mě mrzí, že jsem si ji nekoupila už dřív. Ten příběh lásky a bolesti mě naprosto uchvátil a bude trvat dlouho, než ho dostanu z hlavy.

Katka@89
28.05.2020

Charlotte byla neuvěřitelně nadaná spisovatelka, moc se mi líbilo jak bylo vše detailně popsáno. Opravdu silný příběh, byla jsem od začátku do konce vtažena do děje. Zamilovala jsem si ji.

m_martina
23.05.2020 5 z 5

Jak já jsem Janu Eyrovou milovala a obdivovala! Krásná kniha, stejně jako i seriál s Martou Vančurovou v hlavní roli.

Lucie85
21.05.2020 5 z 5

To je tak krásná kniha!!! Barvité, neuvěřitelně slovně bohaté, pomalé, zároveň však poutavé vyprávění neskutečně romantického příběhu. Tohle je opravdu literární skvost. Tak překrásné čtení jsem vůbec nečekala.

Lessana
20.05.2020 5 z 5

Prišla mi chuť na romantiku, knižnica zavretá, tak som siahla druhýkrát po Jane Eyrovej a krásne som si počítala :). Bahnila som si v nádherných opisoch, vo vnútornom svete charakternej hlavnej hrdinky, s ktorým nemám žiaden problém sa stotožniť, pri vývoji vzťahu Jany so svojráznym, ale sympatickým pánom Rochesterom, ako aj pri ich dialógoch v Thornfielde. Zaujímavé sú tiež vedľajšie postavy (pani Reedová a jej deti, učiteľky v Lowoode, Helenka, John so sestrami, pani Fairfaxová, Rosamund...), pri opise ktorých autorka precízne vykreslila typy.
Veľmi dobre mi to padlo v tieto dni, keď je všetko vôkol akosi naopak. Ale... čítať o čistej láske dvoch ušľachtilých ľudí (hoci vraj nepeknej ženy a zachmúreného, mrzutého muža), to sa dá vždy, pravda :).

akinomV
19.05.2020 5 z 5

Krásný, pomalý příběh, někdy moc popisný, ale tak nějak to k tomu patřilo. V dětství jsem viděla seriál, ale už jsem si z něj skoro nic nepamatovala, akorát postavu pana Rochestera - Timothy Daltona - a úplně jsem ho v knize viděla. Opravdu to stojí za přečtení!

blackoutzuzi
12.05.2020 5 z 5

Jana Eyrová je sice román, který už má svá léta, ale je velmi významným literárním dílem a má svým čtenářům co nabídnout i v dnešní době. TAKŽE pokud toužíte po romantickém příběhu bez plytkých vztahů, který není ani předvídavý, ani plný klišoidních scén a jste žena, mohu Janu Eyrovou vřele doporučit :)

Anitram22
19.04.2020 5 z 5

Krásná kniha, kterou lze číst opakovaně a neomrzí. Prostě klasika. Četla jsem ji už před lety a teď se ji zase chystám přečíst.

Marfiel
18.04.2020 5 z 5

Ústrky, ponižování, nezdolnost, víra a osudová láska... prostě úžasná knížka o úžasné dívce. Myslím, že ten Janin charakter a zásadovost v rozhodování ji nakonec přivedly k tak hlubokému vztahu. Tohle není červená knihovna, jak mnozí píší, to by bylo k autorce nespravedlivé a povrchní, tady se zrodil románový skvost, který ani po 170 letech nenudí.

Damonka12
14.04.2020 4 z 5

4,5 klasika jde úplně mimo mě, ale tahle se mi překvapivě líbila a to hodně.

zdenaR
11.04.2020 4 z 5

Příjemná klasika, kterou jsem kdysi četla jako povinnou četbu, posléze poslouchala jako mluvené slovo a nyní opět sleduji českou seriálovou podobu (starou téměř padesát let).
Vše krásné :-)))

Aleh
08.04.2020 4 z 5

Anglická klasika z poloviny 19. století. Krásný román o dívce, která prožila těžké dětství a mládí v sirotčinci, našla si práci, zamilovala se do zámožného muže..... Ač tahle dějová linka působí jako pohádka, tak samotný příběh pohádkou není. Autorka mimo jiné poukazuje také na postavení ženy v tehdejší době a viktoriánské společnosti a snaží se hlavní hrdinku čtenářům přiblížit jako dívku, která zraje a stává se z ní samostatná a sebevědomá žena, která odejde od muže, kterého tolik milovala. Smutné, ale krásné. Takový bývá i sám život.

LadyAlena
05.04.2020 5 z 5

Klasika, kterou nejde nemilovat :-)

Maryan
04.04.2020 5 z 5

Síce pre ženy, ale zaujal ma jazyk tej doby a hlboké myšlienky. Rozjímania so svojou dušou, sledovanie správania myslenia, pocitov, rovnováha medzi nimi - zaujímavé čo do hĺbky. Pre povrchných ľudí dnešnej doby - ťažké čítanie.

laura
01.04.2020 5 z 5

Moje srdcová záležitost, ale dá se pochopit, protože nejsem jediná ;)

Kniha je zkrátka úžasná. Kolikrát jsem ji četla, už bych nespočítala. Mnohokrát. A zcela určitě se k ní ještě někdy vrátím.

Jana mě fascinovala od začátku, její boj o místo v životě, její čistota, láska, dobrota, její pohled na svět, který se neměnil ani tváří v tvář bezpráví, její víra, naděje, její otevřené srdce, které nabízela a neochvějně dávala v sázku...

A kdo by nemiloval pana Rochestera? ;)

Prožívala jsem ten příběh stokrát, tisíckrát a nikdy mi nezevšedněl, nikdy mě nepřestalo bavit sledovat, jak jeden druhému propadá, jak k sobě opatrně, s obavou, hledají cestu, jak jeden druhého tajně obdivuje, jak pro sebe žijí, jak by pro sebe umřeli...

Neopakovatelný příběh, který se v našich životech stále opakuje. A možná proto se k němu pořád vracíme.

kniznimaniak03
26.03.2020

Kniha byla velice čtivá,prostě skvěla,děj je zajímavý stejně jako hlavní hrdinka Jane a pan Rochester.
Doporučuji,aby si ji každý přečetl.

tess1318
07.03.2020 5 z 5

Moc hezká kniha, sympatická hrdinka a ještě sympatičtější Rochester

vintage_soul
24.02.2020

Ke knize jsem se dostala až na střední škole a jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Vím, že pro nás čtenáře tam byli ohrané situace, ale v té době se na to dílo koukalo jinak, dřív ta literatura vypadala jinak, proto ta kniha mě oslovila a vůbec mi nevadily ty situace, spíš naopak, byla jsem ráda, že tam jsou. Já si tu knihu užila a prožívala tu lásku společně s nimi

Lavender756
16.02.2020 2 z 5

Už chápu, proč je to tak oblíbené a to i napříč staletími. Klasická červená knihovna, akorát z jiné doby a podle diktátu tehdejších společenských poměrů. Zkrátka obyčejná romantarna se vznešenějším jazykem, to se musí nechat. Kniha jako taková je nudná, zdlouhavá, dětství hrdinky typické, ohrané a jeji vyvolený absolutně nesympatický a povýšený. Všechny loudave popisné části jsou alespoň dobře jazykově vystavěné, o rozhovorech hl. hrdinů se to bohužel říct nedá. Absolutní zklamání. Preskakano, nedocteno. Na Větrné hůrce to bylo mnohem lepší, záživné a i drsnější čtení!