Jako zabít ptáčka

od:

Jako zabít ptáčka

Maycomb v Alabamě je bezvýznamné ospalé provinční městečko obklopené poli s bavlnou. Ve 30. letech 20. století jsou Spojené státy americké zachváceny hospodářskou krizí, ale ta se obyvatel Maycombu dotýká jen okrajově. O letních prázdninách je největší starostí osmileté Čipery a dvanáctiletého Jema vymýšlení plánu, jak vylákat ... celý text

Maycomb v Alabamě je bezvýznamné ospalé provinční městečko obklopené poli s bavlnou. Ve 30. letech 20. století jsou Spojené státy americké zachváceny hospodářskou krizí, ale ta se obyvatel Maycombu dotýká jen okrajově. O letních prázdninách je největší starostí osmileté Čipery a dvanáctiletého Jema vymýšlení plánu, jak vylákat místního podivína z jeho dobrovolného domácího vězení. Když je ale mladý černoch obviněn ze znásilnění bílé dívky, události naberou dramatický spád. Obhajoby se ujímá otec Čipery a Jema, advokát Atikus Finch. Toho čeká předem marný boj s předsudky, strachem a nenávistí.
Román Jako zabít ptáčka ale rozhodně není o rasismu a nespravedlivých soudních procesech. Je to čtivý příběh o dospívání a braní rozumu, o různých formách osobní statečnosti, o přetvářce, morálce a zodpovědnosti. To vše vyprávěno pohledem osmiletého děvčátka. Harper Lee knihu dokončila v roce 1959 a román měl okamžitě obrovský úspěch. Získal Pulitzerovu cenu a dočkal se filmové adaptace s Gregory Peckem v roli obhájce Atika Finche. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/70_/70246/jako-zabit-ptacka-70246.peg 4.51196
Série:

Jako zabít ptáčka (1.)

Originální název:

To Kill A Mockingbird (1960)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a umění
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (224)

Přidat komentář
Magriva
dnes

První polovina knihy mi připomínala slabší odvar Hucka Finna a Toma Sawyera, ale pak to začalo dostávat trošku drive. Je to sice bestseller, ale už chápu, proč se o tom neučí ve školách- kniha podle mě ničím zvláštním nevyniká, všechno tam musí být řečeno naplno, nestačí jen náznaky. Za mě průměr.

TXapek
předevčírem

Než se kniha dostane k jádru věci, tak jí to dost trvá, což ji také ve výsledku dost kazí, byť je pravda, že od toho momentu se jedná o velmi zajímavou četbu.

Blaník8
14. srpna

Ano, byla by škoda ji nepřečíst....:-)

Mikka_M
04. srpna

Velmi nadčasové čtení

Chytuš
02. srpna

Kniha, která má potenciál u každého zabnkat na jiné strunky a tím pádem si z ní každý odnese něco jiného. Pro mě to byl hlavně příběh o dospívání v nelehkých časech 30tých let na americkém jihu, plném svérázných figurek s myšlením té doby a místa, o předávání základních lidských mravních poselství vlastním dětem i proti zavedeným společenským, nicméně nesprávným, normám.
"Spravedlnost začíná tehdy, když víš, že jsi poražen, ještě než se do něčeho dáš, a přesto se do toho dáš a dovedeš to až do konce, ať se děje, co se děje."
Mnozí berou soudní proces jako vyvrcholení knihy, pro mě to byla spíš jedna z dějových linek, která dokreslovala atmosféru. Mě osobně zasáhla jižanská rasová nesnášenlivost mnohem víc v knize Černobílý svět, navíc vyprávění malé Scout (Čiperu beru v tomto případě jako velký omyl překladatele) je takové nevyvážené - místy se zdá příliš naivní a o pár stran dál zase příliš málo dětské. Pro tyto výtky nehodnotím plným počtem, kniha však rozhodně za přečtení stojí.

syskas
30. července

Nádherná kniha. Práve to, že dej rozpráva malé dievča, ju robí takou krásnou. Úžasný otec, ktorý zvláda výchovu dvoch nie práve "dokonalých" detí. Rasizmus v jeho "plnej kráse". Napriek tomu kniha nepôsobí smutno ani deprimujúco. Naopak, väčšinou dej plynie ako keby príjemne, pokojne.
Toto je ďalšia kniha, ktorú som si prečítala len vďaka čitateľskej výzve.

Bláža9
29. července

První půlka knihy mě příliš nenadchla a cítila jsem docela zklamání, jelikož očekávání bylo relativně veliké. Ale jakmile začal proces s Tomem Robinsonem, tak se to postupně začalo lámat a ten konec...ten byl opravdu dobrý...určitě stojí za přečtení

M122
29. července

Nebavilo mě to.

MayB2
27. července

Dlouho jsem se toho příběhu bála. Radši jsem napřed zkoukla film a pak přečetla knihu. Citlivé a neuspěchané vyprávění malé Scout (Čipera mi prostě nesedí) je zajímavým nahlédnutím do obyčejného života v obyčejném městečku, které koření výskyt více a méně potrhlých figurek. Motiv otevřeného rasismu se objeví až v průběhu knihy a je velmi silný i v současném světle.

šneki
20. července

Hned ze začátka jsem měla pocit, že se kniha podobá Jihu proti Severu. Jenže v té se mi zdála problematika rasismu mnohem zajímavější než zde, neboť jsem přes polovinu knížky čekala na děj slibovaný na zadní straně. Zkrátka jsem si představovala něco jiného, nejspíše vyspělejší úhel pohledu a neuspěchaný závěr.

petrulka
19. července

Kouzelná kniha. Jemná, něžná, vtipná, i přes závažné téma. Tři hlavní postavy jsem si zamilovala hned, tatínek je úžasný, jako ze snu o dokonalých rodičích, Čipera prostě dokonalá, často mě rozesmála, správně trhle švihlá, přitom citlivá a jemná..navíc se super bráchou..Pro mě velmi milé čtenářské překvapení.

Domuly
17. července

Celou dobu jsem si říkala, že se mi nelíbí vypravování příběhu malou Čiperou. Nakonec to bylo to nejlepší na knize - vidět takové nespravedlnosti nezkaženýma dětskýma očima. Odsuzování hrůz na židech a schvalování nerovnosti černochů byl pro mě nejsilnější moment knihy. I tak mě kniha bohužel nenadchla tak, jak bych si přála. Měla jsem příliš vysoká očekávaní, ale příběh dětí z jihu mě ze začátku moc nebral. Kniha mě chytla až při samotném procesu, kterému bylo věnováno velmi málo prostoru a vypravěčka se ho ani celého nezúčastnila. Kdybych TOLIK neočekávala od tak vysoko hodnocené a vychvalované klasiky, knihy, co získala Pulitzerovu cenu, tak jsem spokojená, ale bohužel u mě nebyl zážitek tak silný, jak jsem čekala, že bude.

tomas5557
17. července

Jako zabít ptáčka je neuvěřitelně milý příběh, za což je zodpovědná především osmiletá Čipera v roli vypravěčky. Malými slovy rozebíraná velká témata. Skvěle využitá perspektiva malého dítěte v kontrastu s pohledem dospělého člověka.
https://tomasstambera.cz/clanek/jako-zabit-ptacka-harper-leeova/16

Pigface
17. července

Na rovinu musím napsat, že jsem při čtení byl trochu rozpolcený a možná proto mi kniha ukrojila více času, než jsem původně čekal. Na jednu stranu není asi nic, co by se knize dalo vytknout. Na druhou stranu mi ale sedí knihy dynamické, plné zvratů, kdy očí letí po stránkách a mám skoro strach, že počet stránek směrem k zadní předsádce se povážlivě tenčí. A tady je i ta dynamika podána jakoby nedynamicky, jakoby mimochodem, jakoby až líně. Ale tak to asi má být, protože tak je to i v životě, který není u všech lidí divokou honičkou. A zpětně si říkám, že možná je ta lennost to, co mi nedovolilo přestat číst a co knihu dělá téměř dokonalou.
Milé, laskavé i přes dramatický děj a nespravedlivé momenty. Jak si moudrost, nenásilí a spravedlnost nakonec najde cestu a že přátelé přijdou i ze směru, odkud bychom je nečekali. Vychutnejte si v dnešní uspěchané, hektické době příběh s poselstvím, které bylo, je a bude platné zřejmě v každé době.

IvikaS
16. července

Úžasná kniha, rozhodně doporučuji.

Sarah01
15. července

K této knížce mě přivedla knižní výzva a musím říct, že to byla po dlouhé době nejlepší knížka, kterou jsem četla, kam se hrabou dnešní bestsellery. Kdybych mohla, dám hvězdiček 10 :-)

OndřejMergl
15. července

Navzdory tomu, jak všichni knihu chválí, mě nebavila. Neříkám, že jsem si neužil pohled na svět očima dítěte či neskutečný morální vzor v podobě otce, ovšem dětská dobrodružství mě nezaujala i téma barvy pleti mě nechává chladným. Kvalitní literatura, ale mně nesedla.

Hynais
13. července

K tomu se asi nedá nic dodat... Tuto knihu je škoda nepřečíst, pokud chete přečíst jen třeba dvě knihy za život, tak tahle patří do vašeho seznamu... A tu druhou teda nechám na vás:-)

Welinie
09. července

Nádherný příběh, ač nečekaně. Trochu mi to čtení šlo ztuha a ani jsem neměla tolik času, ale děkuji knižní výzvě, že mě zavedla až sem.

Teeri
08. července

Silný příběh nejen o rasismu. Knihu jsem si chtěla přečíct už delší dobu, brala jsem ji do ruky s mnohým doporučením a s vytvořenou představou, že kniha dětskýma očima vypráví černošsko-bělošké vztahy na jihu. Omyl! Říká mnohem více... Někomu možná utkví po dočtení především dobový obraz „rovnosti", kdy běloši si přeci jen bývali trošku rovnější. Pro mě to byl příběh především o porozumění, mravní síle, (ne)spravednlnosti, o střetávání světa dospělých s tím dětským a hlavně o tom, že někteří lidé jsou jako mnohohlásci... „Existuje jen jeden druh lidí. Lidé."

Mikik
08. července

Kniha byla skvělá a neskutečně poučná. Ten pohled dětí je prostě něco jiného, než jak to vidí dospělí a v tomto případě to bylo opravdu silné. Doporučila bych všem k přečtení..

Shindy
04. července

Nádherná kniha, která člověka pohladí na duši.

spursfan
29. června

Bylo to fajn čtení :-) Četl jsem malou část v češtině a většinu v angličtině a musím doporučit originál. Překlad byl dobrý, ale slangové výrazy a celkově styl psaní v angličtině je jedinečný a připadáte si uplně vtaženi do té doby ;-)

Nerolinka
25. června

Knížka, která si místo v mé knihovně vždy najde.

kklepkaa
20. června

Kritika světa dospělých očima dítěte v této podobě s člověkem zamává. Je v tom ta dětská nevinnost v kontrastu k chování dospělých. Z některých scén mě až mrazilo, jako třeba odsuzování Hitlera v porovnání s rasismem. Skvěle napsáno. Nemůžu jinak než doporučit.

-Lucinda-
17. června

Život na americkém venkově ve 30. letech se vší svou slávou a bídou.
Když se zamyslím, v knize se toho vlastně moc neudálo. Avšak celý příběh působil tak mile, že mi to ani nevadilo. Bála jsem se, že vyprávění z pohledu dítěte mě bude nudit, ale naopak je to jedno z největších plus knihy. Oko dospělého by nikdy nezachytilo události tak upřímně a kouzelně. Zamilovala jsem si všechny postavy i prostředí a s knihou jsem se loučila dost těžko. Zvlášť skvělá je postava Atika.
Do příběhu je také vetkán soudní proces, který nás seznamuje s jednou z největších problematik tehdejší doby - rasismem.
Kniha se mi opravdu moc líbila. Rozhodně ji doporučuji.

veronie
16. června

Úžasná kniha, která musí zasáhnout každé srdce. Příběh se člověka dotkne o to víc, že je psán z pohledu malé slečny. Problematika rasismu je stále aktuální, i když poněkud v jiné formě.

juckey
09. června

Jak jednoduché a přitom tak geniální! Postavit kritiku rasismu a zkostnatělého systému, založeného na předsudcích, na pohledu nevinného dítěte a jeho vzpomínek ze "šťastných let dětství". Určitě všichni máme podobné vzpomínky na hrozné události, které nám hrozné nepřišly, anebo přišly, ale řešení pro nás bylo tak snadné. Myslím, že proto je kniha tak úspěšná, každý jsme si to zažili, každý ví, o čem Čipera mluví. Nejlepší postavou nominuju Bubu, škoda jen, že kromě "Doprovodíš mě?" neřekl nic jiného. Konec byl vůbec nějaký uspěchaný, ale neva. Pět hvězd pro rodinu Finchovic.

Dimas
07. června

Opravdová krásná literatura! Pět hvězd prostě nestačí...

saruse
05. června

Úžasná kniha.