Jako hvězdy v temné noci

Jako hvězdy v temné noci https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/461520/bmid_jako-hvezdy-v-temne-noci-rim-461520.jpeg 5 910 274

Alice Wrightová doufala, že sňatkem s pohledným Američanem Bennettem Van Clevem unikne sešněrovanému životu v Anglii. Jenže ani její manželství, ani život v zapadlém koutě Kentucky se nevyvíjí tak, jak si představovala. Nadšeně tedy uvítá možnost zapojit se jako dobrovolnice do projektu takzvané Koňské knihovny, který má za úkol šířit literaturu a vzdělanost v odlehlých oblastech Appalačských hor. Alici, Margery a tři další odvážné ženy čeká cestování na koních nebezpečnou divokou krajinou, boj s předsudky místních lidí vůči ženám, přistěhovalcům i lidem jiné barvy pleti, ale také nádherné ženské přátelství, soudržnost i láska. Jojo Moyesová ve svém nejnovějším románu tentokrát přináší výpravné historické drama z dob americké hospodářské krize, vycházející ze skutečných událostí.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)
Originální název:

The Giver of Stars , 2019


více info...

Komentáře (274)


archivářka115
archivářka115
27.02.2024 5 z 5

Před lety jsem pracovala v klasické knihovně. Knížku jsem znovu přečetla jedním dechem

capricorn__
capricorn__
27.02.2024 4 z 5

S knihami Jojo Moyes mám trochu problémy, k této jsem se dostal hlavně skrz letošní čtenářskou výzvu. Musím uznat, že s tímto románem si dala autorka hodně záležet, je propracovaný, určité dějové linky jsou popsány velmi živě a moc se mi líbí popsání hlavních postav. Kromě toho mě zaujalo, že si vybrala tuto část historie, o které spousta lidí neví a která je velmi zajímavá. Také se mi líbí, že "Jako hvězdy v temné noci" nejsou tolik orientovány na lásku či milostné vztahy (byť se v knize pochopitelně nachází), ale spíš na knihy a to, jaké mají význam pro lidi.


Nelly
Nelly
26.02.2024 4 z 5

Krásná i dojemná knížka - ačkoliv popisuje tvrdý život na východě Kentucky na konci 30. let minulého století, je naplněna lidským přátelstvím i láskou nejen k lidem, životu a přírodě, ale i ke knihám. To určitě potěší každou čtenářku. Knihu jsem přečetla v rámci Čtenářské výzvy a potěšila mne jakási proměna autorky, jejího stylu psaní i jazyka, jako by to ani nepsala ona. Navíc v KY žije má sestra, takže reálie mi byly blízké. - Prostě mi kniha vzala kus čtenářského srdce...

Safrika
Safrika
20.02.2024 4 z 5

Kniha se mi libila, cetla se dobre, rychle, bavila me. Jsem rada, ze to dopadlo tak, jak to dopadlo.

Lalina3
Lalina3
18.02.2024 5 z 5

Neuvěřitelně nádherná kniha... Dočtu knihu, zavřu ji... A ještě se deset minut usmívám. Můžu fakt doporučit.

Hoblinka
Hoblinka
12.01.2024 5 z 5

Krásná knížka. Jsem moc ráda, že to skončilo dobře. Mimo jiné jsem si opět uvědomila, že si žiju jako prase v žitě.

Doubravka1975
Doubravka1975
03.01.2024 5 z 5

Moc hezký příběh podle skutečných historických událostí z 30.let minulého století z doteď nejchudší, ale také nejkrásnější oblasti Spojených států z východní Kentucky.
Příběh o vzniku Koňských knihoven, provozovaný odvážnými ženami knihovnicemi. Příběh o přátelství, lásce, odvaze a síle žen a knih.
Kniha je věnována mimo jiné i všem knihovnicím a knihovníkům na celém světě. A víte, kdo mi doporučil tuhle skvělou knihu? No přece, naše skvělá paní knihovnice!
Doporučuji!

LunaL.
LunaL.
26.12.2023 5 z 5

Precteno diky Ctenarske vyzve - jsem vdecna, ze neco takoveho existuje, jinak bych na tuhle knihu nenarazila. Moc se mi libila! Byt knihovnici na koni je odted muj sen :)

momo.kg
momo.kg
25.12.2023 5 z 5

Jedna z nejhezcich knizek, kterou jsem za posledni rok cetla. Moc hezky napsana s postavami a dejem, ktery se cetl jednim dechem. Dekuji za takove knizky JOJO

Čmeláček
Čmeláček
27.11.2023 5 z 5

Co myslíte, že mě donutilo si přečíst tuto knihu? :) Jasně, máte pravdu: naše paní knihovnice! :))) A nakonec jsem jí to ani moc nezazlíval, protože se mi náhodou líbila. O koňských knihovnách jsem doteď neměl ani páru, takže to bylo dost zajímavé počteníčko. Je tam sice i romantika, no ale přežil jsem to bez újmy na zdraví :).

VerronikaH
VerronikaH
16.11.2023 5 z 5

Od knihy jsem vlastně vůbec nic nečekala. Koupila jsem si jí jako ebook, abych měla v práci čím vyplnit chvíle nudy a abych si celý pracovní den aspoň trošku zpříjemnila. Byla to vážně dobrá volba. K příběhů z amerického prostředí bývám dosti skeptická, protože jsem všech těch stereotypů za ty roky dosti přesycená, ale tady to všechno dávalo smysl. Velice příjemný příběh, jen ten konec mi přišel lehce uspěchaný.

Petronelka123
Petronelka123
14.11.2023 5 z 5

Zatím nemám slov...byla to jízda!!!

Sacinka
Sacinka
21.10.2023 5 z 5

Už jsem dokoukala ten film.. totiž, dočetla tuhle úžasnou knihu. Na google mapách jsem si projela doliny a hory, chatu, kde se inspirovala. Chtěla bych se tam objevit, projet se na koni a sledovat usedlosti, staré domy a tamní lidi. Ležím tu na gauči s vlastním názorem a přemýšlím nad touto knihou. Myslím, že je to jedna z těch, která mi utkví v paměti.
Třeba „Soudní úředník oznámil, že ženy budou moci v poledne a navečer odejít chvíli před muži, aby stihly uvařit, nad čímž Beth posměšně zakoulela očima.“

Johanka1956
Johanka1956
20.10.2023 5 z 5

Jojo Moyesová mě opět nezklamala. Po románech Než jsem tě poznala, Život po tobě a Dívka, již jsi tu zanechal, které jsem doslova hltala, se mi dostala do ruky tato skvělá kniha. Od dívek z Koňské knihovny jsem se nedokázala odtrhnout. Krásné, poutavé čtení!

Evar88
Evar88
04.10.2023 3 z 5

Knížka s neotřelým námětem, ve které Jojo Moyesová opět dokazuje jaký má vypravěčský talent. Příběh několika žen, které v období hospodářské krize založily tzv. koňskou knihovnu, je nabitý emocemi, krásnou přírodou a zejména pevným přátelstvím hlavních hrdinek, které si dodávají odvahu ve všech oblastech života. Bohužel jsem neustále měla dojem, že se děj odehrává v 19. století a spousta věcí nebyla čtenáři dovysvětlena (viz jeden z komentářů níže). Přesto hezké a povzbuzující čtení.

sarahmoon
sarahmoon
29.09.2023 4 z 5

Audiokniha :o) užila jsem si ji. A to hodně.

Pohled na divokou krajinu a její různorodé obyvatele z koňských hřbetů...

Neskutečná ženská síla a jednota v době, kdy ženy neměly nárok téměř na nic. Tíživost nešťastného manželství. Setkání spřízněných duší :o) Bylo tam všechno. Jo, to se povedlo.

martiline
martiline
18.09.2023 5 z 5

Ačkoli je téma knihy na hony vzdálené autorčiným ostatním mistrovským dílům ... dovolím si tuto knihu nazvat skvostem.
Zahloubala jsem se do čtení ihned při prvních řádcích a nerada jsem knihu opouštěla. Bylo mi při ní radostně, ale i smutně ... a pořád jsem se těšila na šťastný konec. S knihovnicemi jsem se vlastně přátelila na stránkách a měla jsem i chvilkový pocit, že jsem všeho toho součástí. :-)

simca9342
simca9342
27.08.2023 5 z 5

Přečtená loni.

Alice věří, že když se provdá za bohatého angličana výjde ze stereotypního života. Opak je pravdou. V zapadákově v horách ale podlehne místnímu kouzlu obyvatel a stane se dobrovolnicí " koňské knihovny."
Do dalekých oblastí , škol v horách zapůjčuje spolu s dalšími ženami knihy. Čeká je toho hodně...
Líbilo se mi, že každé kapitoly začínaly krátkým citátem z knih uvedených v celém ději jako ty z mnohých půjčovaných. Za to hvězda navíc.

iveta3689
iveta3689
21.08.2023 4 z 5

Moc hezky napsané. Neokoukané prostředí, detailně popsané. Tak věrně, že některé situace byly zoufale ubíjející. Ale čte se dobře, je plná přátelství a naděje.

gigi77
gigi77
20.08.2023 5 z 5

Konečně kniha s velkým K, psaná s velkou láskou. Příběh má duši a cit, nechybí napětí a můj oblíbený happy-end. Doporučuji všem, kteří hledají pěkné a troufám si říct kvalitní čtení.
*
Nechte se unést do Americké přírody oblasti Kentucky 40. léta 20. století. Postavu Alice, vrtošivé Angličanky, si hned oblíbíte. Vrtošivá a impulzivní? Ne, jen toužící po životě.
*
Dovolím si zde citovat z knihy jakožto ukázku údělu ženy:
(dopis matky adresován dceři)
Osobní štěstí není v životě to hlavní. Důležité je plnit své povinnosti a nalézat spokojenost v tom, že děláme, co je správné. Doufali jsme, že se naučíš trochu krotit svou impulzivnost, ale jak sis ustlala, tak si musíš lehnout. Možná že až budeš mít dítě, poskytne Ti to životní naplnění a nebudeš se takovými problémy tolik zaobírat.
Kdyby ses ovšem rozhodla vrátit domů bez svého muže, považuji za nutné Ti sdělit, že bys u nás už nebyla vítána.
Tvá milující matka
*