Jak voní tymián

Jak voní tymián

Vzpomínky na dětství, školní a gymnaziální léta strávená v Marseille a o prázdninách v nedalekých provensalských kopcích na začátku století. Bez sentimentality a s lehkou ironií líčí drobné příběhy, radosti a smutky dětství, chlapecká přátelství i první lásky. Kniha má tři díly Tatínkova sláva, Maminčin zámek a Čas tajemství...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/49_/4941/jak-voni-tymian-YcA-4941.jpg 4.8256

Souvenirs d´enfance (1957)

Vydáno:, Vyšehrad

VladimirTetur

Krásná kniha. Exkurze do historické Francie, kterou by všichni tak rádi znovu někdy viděli. Asi Francouzští soudruzi s jejich pokrokovým školstvím už tehdy udělali chybu, když vychovali generací politiků dnes zodpovědných za dnešní Frankistán.

harena
12.12.2017

Moc krásná, poetická kniha plná vlídnosti a laskavosti. Je to vlastně soubor čtyř knih, z nichž první tři bych si schovala a četla znovu a znovu. Je to vyprávění o dětství v krásném kraji Provance provoněném tymiánem, levandulí a fenyklem, o krásných vztazích a lásce v rodině i prázdninových dobrodružstvích s přítelem. Je to knížka, při které jsem se usmívala a chtěla, aby ještě neskončila. Poslední kniha "Čas lásek" tam byl přidaný až po autorově smrti. Opět za tuto knihu vděčím doporučení čtenářů DK a proto vám děkuji, moc jsem si ji užila :)))

evask
08.12.2017

Příjemná, milá knížka. Poslední část, Čas lásek, už mě bavila míň. Čtyři a půl hvězdičky.

Atanone
20.11.2017

Jak voní tymián? Krásně..přivoňte si

memulina
19.10.2017

Jedna z nejlepších knih, které jsem za poslední dobu četla.

Mindy
09.10.2017

Nádherná, nádherná, nádherná kniha

princesse
04.10.2017

Četla jsem před lety a mám stále v paměti. Určitě si s odstupem přečtu znovu. Těším se. Krásná kniha a vřele doporučuji všem přečíst.

Praevka
20.09.2017

Čtivé, krásné vzpomínky. Autor je skvělý vypravěč, kterého jsem zatím nechávala bez povšimnutí a ke knize se dostala jen díky Čtenářské výzvě. Určitě zkusím i jinou jeho knihu. Jediné, co je za mě trochu mínus, je fakt, že děj byl tak minimální (nebo spíš pozvolný), že mě kniha nenutila hltat denně X kapitol.

Lessana
11.07.2017

Opäť kniha, ku ktorej som sa dostala prostredníctvom odporúčaní tunajších čitateľov. A opäť ma to nesklamalo. Za čo vďaka, priatelia! :)
Pagnolove milé spomienky pretavené do nádhernej lyrickej prózy sú láskavým pohladením voňajúcim provensálskou prírodou, za borovicami, hájmi, dolinkami, feniklom a neodmysliteľným tymianom. Autorov zmysel pre humor rozťahuje kútiky úplne doširoka :-). Kúzelné postavy/ičky tomu dávajú neopakovateľný šmrnc, ako i malé a veľké príhody (v okolí "vily" i na gymnáziu) jedného detstva a dospievania.
Hoci je tento súbor 4 kníh pomerne hrubý, jeho najsilnejšia devíza - vycibrený štýl dieťaťa v tele dospelého - spôsobí, že stránky ubiehajú svižným tempom. Páčilo sa mi tiež vykreslenie čistého obdivu k otcovi, lásky a nehy k matke, pekný vzťah so súrodencami a Lilim, a tiež, že sa Marcel neprikrášlil, ale že opisoval i detskú krutosť. Zvlášť v Tatínkovej sláve, ktorá ma, spolu s Maminčinim zámkem, oslovila najviac.
Usporiadanie kníh v súbore je jednak časovo chronologické (pochopiteľne), no zhodou okolností i málinko kvalitatívne zostupujúce. Čo je jediným mínusom tejto, inak slnečnej, knihy. V každom prípade, odporúčam, a to nielen na letné dni, ale i na tie zamračené. Vlastne... asi najmä na tie :).

bgott
23.03.2017

Krásné vzpomínky na dobu, kdy děti mohly ráno dostat do vaku jídlo a matky je vypustily na celý den klást pasti, lovit a "ochutnávat svět". Stejně tak to byla v druhé půlce knihy velmi zajímavá exkurze do vzdělávacího systému. Nejsem staromilec, ale po přečtení knížky si říkám, že nám i našim dětem dnes spousta věcí přebývá a spousta jiných chybí. Kolik dětí dnes pozná "strakablouda" ? A o orebici ani nemluvím :-)

KvetaM
16.03.2017

Jedna z mých nejoblíbenější knih. Četla jsem ji několikrát a určitě se k ní ještě vrátím.

babicka_amalka
13.02.2017

naprosto úžasná kniha, kterou jsem kdysi četla jedním dechem; a dnes dodatečně ji oceňuji ještě víc, protože jsem měla možnost ten krásný, i když i poněkud drsný kraj vidět na vlastní oči a jen si potvrdit, že Pagnolův jazyk tu atmosféru i kraj víc než výstižně popisuje;

Mabie
06.02.2017

Kniha se mi moc líbila a já ji považuji za laskavou, třebaže jsou tam popisované scény, které jsou "ze života". Stojí za přečtení víckrát než jednou.

mora.nocna
08.12.2016

Predstavovala som si nieco uplne ine na zaklade komentarov a ich neustale sa opakujucom sa slove "laskavy". Rozhodne nie hned na 20. strane radostne pozorovanie utrpenia a smrti zvierat cit. "Zabijeni vepru me rozesmavalo k slzam, protoze je tahali za usi a vepri pronikave kviceli. Ale nejzajimavejsi bylo vrazdeni ovec." - nasleduje opis, ktory mi prisiel vyslovene kruty a nebyt "ctenarskej vyzvy", do ktorej som potrebovala knihu podla skutocnej udalosti, tak by som knihu odlozila a posunula dalej. A o nic by som veru neprisla.. Okrem radosti z vrazdenia zvierat na bitunku sa Pagnol vyziva v tom, ze zapali mravenisko, odtrhaju s bratom modlivkam postupne drapky, nozicky az z nich zostane len torzo. Dalsiu modlivku vhodia do mraveniska, kde ju zozeru mravce. Cely zvysok nasledujucich dvoch kapitol je o polovacke, vrazdeni zajacov a vtakov. V poslednej tretej kapitole zas s velkou slavou zabije hada. Hmmm.....
Ja som to teda docitala len so znacnym sebazaprenim, aj ked niektore momenty boli svetlejsie. Nesedel mi ani styl pisania, ktory mi vobec neprisiel laskavy, ale dost ironicky. Snad jedina postava, ktora mi prirastla k srdcu bol naivny Lili. Ano, par momentov bolo vtipnych, aj som sa zasmiala, ale nejak nechapem, tu jednohlasnu zhodu, ze ta kniha je laskava a krasna.

Kopretina
04.11.2016

Laskavá kniha, u které se usmíváte na každé stránce. Četla jsem ji docela dlouho a vychutnávala ji. Ještě jednou, třeba na sklonku života, bych si ji znovu chtěla přečíst! PS: na orebice se nedá zapomenout!

mamba27
10.09.2016

Krásná kniha

Michi.01
13.07.2016

Autor mistrně pracuje s jazykem a tak je opravdu zážitkem číst každou větu. Laskavý humor, vzpomínky na dětství, prázdninová dobrodružství a vůně prosluněných luk a zahrad. Moc krásná a poetická kniha.

malen
01.06.2016

Vážně milé čtení. Přečetla jsem zde komentáře a knížku si půjčila v knihovně. Přišlo mi děsně zvláštní, že zrovna čtu tu kapitolu s básničkou o cvrčkovi a před knihovnou opravdu jeden krásný lezl, nikdy předtím jsem ho takto velkého neviděla. Tak s touto příhodou na knížku docela jistě nezapomenu :)

Jap
05.01.2016

Milé čtení. Více mě oslovili první dvě části Tatínkova sláva a Maminčin zámek.

Jana_Z
03.01.2016

Tohle je prostě srdeční záležitost. Je to neobyčejně milá kniha. Doporučuji.

kalache
26.12.2015

...prosluněné čtení pro dlouhé a pochmurné zimní večery.Zfilmovaní dokonalé...

fialka voňavá
22.06.2015

Tuto knihu Marcela Pagnola jsem četla poměrně dlouho i přes to, že je to krásné počtení, v němž autor popisuje vztahy ve své rodině, píše jak se přesouvali z města na vesnici do jejich letního sídla. Popisuje jak dobrodružné zážitky s kamarádem v přírodě, tak zážitky ze svých studií. Zažívá také první lásku. Vřele bych doporučila.

kamibe
06.06.2015

Knihu jsem přečetla před mnoha lety. S nesmírným potěšením.

Rade
04.12.2014

Pohladí po duši. Plná citu, humoru i dojemných pasáží.

Séboun
22.10.2014

Moc pěkná knížka.

5/5

fruitbueno
01.10.2014

Dlouho jsem nečetla něco tak laskavého a přitom poutavého. Lehký autorův styl, všudypřítomný nadhled a odstup (tak vlastní dospělákům) od dětství a tak živá evokace minulosti musí všechny pohladit po duši. Nad knížkou se dá hodně dlouho uvažovat, přemýšlet, hodně dlouho bude rezonovat v hlavě a vzpomínka na ni bude vždycky patřit k těm nejmilejším.

Vanjaman
26.09.2014

Jedna moje z nejmilejších. Voní.

misan69
17.09.2014

Poetické vyprávění, moc pěkné

Pawlisman
05.09.2014

Jedno z nejgeniálnějších a nejpříjemnějších děl světové literatury, ke kterému se určitě hodlám vrátit. Chvilinku mi trvalo než jsem se do pamětnické rodinné atmosféry dostal, ale poté je již člověk v sedmém nebi. Skutečně možná top10 kniha. 10/10

niknikita
27.06.2014

Tuhle knihu mi daroval jeden dobrý přítel a už proto ji mám ráda. :-)
Možná taky proto, že jsem dozrála do věku vzpomínek a pro nádhernou poezii Pagnolova jazyka nemůžu jinak, než dát nejlepší hodnocení.