Jak tukoni zachránili strom

Jak tukoni zachránili strom https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398805/bmid_jak-tukoni-zachranili-strom-3Vu-398805.jpg 4 128 23

Tukoni série

Tukoni. Poznejte blíže kouzelné bytosti lesa v nové knížce Oksany Bula. Kdo jsou tukoni? Kouzelné bytosti, které se s radostí a láskou starají o les — někteří pečují o stromy, jiní o květiny a další zase o zvířátka a ptáčky. Jedni si s jeho obyvateli hrají, jiní je připravují na střídání ročních období a ukládají zvířátka k zimnímu spánku. Vzpomínáte, jaké trápení měli se zubrem, který chtěl prospat zimu, přestože zubři v zimě nikdy nespí, nebo s medvědem, který zase za žádnou cenu nechtěl jít spát? Jedním z tukoňů je i Tuláček. Poznáte ho snadno podle batůžku — vypadá jako žalud. Jen tak si chodí lesem a navštěvuje přátele. Zrovna dnes si chtěl dát čaj se svým přítelem stromem. Jenže v noci byla veliká bouřka a stalo se něco ošklivého. Poradí si s tím Tuláček i ostatní tukoni? Pro děti od dvou let i všechny milovníky knížek Zubr si hledá hnízdo a Medvěd nechce jít spát.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: , Host

Tukonì - meškanec‘ lìsu

lulucinax
11.04.2024 4 z 5

Opět milý příběh se zvířátky. Oproti Vřesové můrce má méně stran a textu, takže ji budete mít přečtenou za chvilku.
A řekla bych, že by knize prospělo několik dalších vět, aby bylo jednání zvířátek více vysvětleno. Po dočtení jsem byla trochu překvapena, že je konec a vracela se, jestli mi něco neuniklo.
Nicméně si myslím, že sáhneme po dalších příbězích, protože ilustrace jsou nádherné.

cestina_s_linus
11.01.2024 5 z 5

Já jsem si tento svět Tukonů a jejich přátel oblíbila. Miluji jejich roztomilost a čistá srdíčka. I tento kratinký příběh nese silnou myšlenku - když se přátelé spojí, dokáží velké věci!

Kniha má sice málo textu, ale o to větší prostor dává předčitateli, aby děj nějak obohatil. Na druhou stranu musím uznat, že by si některé stránky ještě trochu textu zasloužily...

Kdybych měla hodnotit ilustrace, tak tady nemám slov - já si styl Oksany oblíbila a jednotlivé postavy jsou roztomiloučké.

annes
15.11.2023 5 z 5

Tukoni, Tukoni, Tuko, Tuko, Tu-ko-ni. Paráda, jak o obvykle. Vážně jsem si tyhle bytůstky moc oblíbila.A myšlenka téhle knihy, je naprosto úžasná i pro dospěláky dost poučná.
Zvažuji zakoupení i dalších doplňků od autorky, třeba jako záložky :D

adelkas
05.10.2023 3 z 5

Kniha je roztomilá. Malo textu a hodně obrázků. Něco si musíte sami domyslet.

simca9342
19.08.2023 5 z 5

Znovučteno letos
Ani jsem si nevsimla a už začátkem prázdnin splněno další téma výzvy- kniha od ukrajinské autorky.

Malé a kouzelné bytosti se staraji o les . Jednim z nich je Tuláček. Stará se o stromy moc rád a když se během bouřky stane neštěstí, je ochotný jít hned na pomoc. Tukoni jsou moc hezcí, na prvni pohled jsem si je oblíbila. Doufám, že o nich vyjde více knih:)
Moc se mi libily ilustrace a samotný i když krátký příběh .

jarkaska
02.05.2023 4 z 5

Knihu jsme si spíš prohlédly, než přečetly. Textu zde bylo opravdu málo.

Pivísek
02.03.2023 3 z 5

Asi nejslabší kniha autorky. S dětmi jsme na "první pohled" (neboť textu v knize moc není) moc nepochopili zápletku, nicméně při opakovaném čtení jsme si letos domysleli. Ilustrace jsou jako vždy krásné, ale doporučila bych spíše ostatní autorčiny knihy.

Safrika
03.02.2023 4 z 5

Pekne, mile, o pomoci vsech :), dcerce se libilo.

Knihomolka506
05.01.2023 5 z 5

Výzvy: databáze knih: téma 6: kniha od ukrajinského autora /autorky

Tvorové- zachránci lesa a jejich příběh.

Nenwen
18.12.2022

Poměrně nesourodé dílko, které se velice špatně hodnotí. Obrázek na přebalu mě nadchl, proto jsem se rozhodla si knížku přečíst. I poté, co jsem při nakouknutí dovnitř zjistila, že je v ní velice málo textu. Koneckonců je to pohádka pro nejmenší děti, tak by to nemělo vadit. Bohužel vadilo a dost. Z některých stránek zcela bez textu jsem měla dojem, že do nich někdo (autorka, nebo překladatelka?) zapomněl text dopsat. Takže zůstává na čtenáři, aby si část příběhu dle obrázků domyslel. Což nemusí být špatné, ale přestože jsem knihou listovala několikrát tam a zpět, některé části mi dost dlouho nedávaly smysl. Zejména dvoustrana s expresní poštou. Teď po několika pokusech už asi chápu, jak to autorka myslela, ale bylo to dost detektivní pátrání.
Na druhou stranu výtvarně je dílko poměrně zajímavé, zvláště co se týče detailů.
Takže hodnocení dělím do několika samostatných částí:
Výtvarná část: 4-5 hvězd
Příběh: průměrné 3 hvězdy
Textová část: 0-1 hvězda – nejslabší část
Průměrně tedy 3 hvězdy. Což je škoda, takže celkové hodnocení knize nedávám.

muchomurka
16.09.2022 3 z 5

Já nevím, co si o té knížce myslet. Byla zajímavá, ale asi bych k ní potřebovala nějaké vysvětlení. Bambulku nějak nezaujala. A i když se ptala, tak jsem jí nedokázala odpovědět. Jiné knížky jsou lepší.

essterkaa
07.01.2022 3 z 5

U knihy musím velmi vyzdvihnout překrásné ilustrace. Co se však příběhu týče, tak to je bída. Nápad není špatný, ale příběh absolutně postrádá zápletku. Je to psané hodně, až příliš, zkratkovitě. Škoda…

Vknihách
26.11.2021 3 z 5

Ďalšia prenádherné ilustrovaná knižka z vydavateľstva Stonožka sa dostala do rúk aj nám. Keďže som vedela čo je v balíku,otvorila si ho Pauli. Knižka sa jej zapáčila na prvý pohľad a musím povedať, že v priebehu pár dní ju prelistovala aspoň 400 krát. Kým sme si k nej sadli a prečítali si skromnejší text, obrázky už poznala naspamäť a bola zvedavá, čo sa za písmenkami skrýva- aký príbeh- aby si vedela dotvoriť ilustrácie dejom.
Teraz však už o knižke budem hovoriť sama za seba. Mala som dojem, že autorka zabudla na text. Okrem toho, že na jednej dvojstránke je maximálne jedna veta, aj to skromná, niekde je úplne vynechaná. Je to subjektívny názor, pretože ja osobne nemám rada, keď si musím vymýšľať text alebo nahliadnuť akoby do hlavy autorky a dotvoriť vlastný príbeh na základe ilustrácií. Pre mňa je to ťažké.
Na druhej strane, mali sme priestor s dcérkou sa o príbehu rozprávať. Knižku sme si čítali počas víkendového popoludnia (už poobede nespráva)a od lesov a ich záchrane, sme prešli do Googlu a vyhľadávali sme reálne obrázky tukoňov
Čiže, menšie zhrnutie,mojej malej zatiaľ nečitateľke, sa knižka veľmi páčila.Ja som z nej však až taká nadšená nebola; samozrejme ilustrácie sú nádherné,no mne strašne chýba v knihe text a preto knihu, žiaľ, hodnotím ako priemernú.

Roseblood
03.07.2021 5 z 5

Další Oksanina knížka pro nejmenší je opět nádherná.

Knížka obsahuje veliké, překrásné ilustrace tukoňů - strážců lesa a jejich domov o který s láskou pečují.
Někteří tukoni se starají o květiny, jiní o stromy nebo zvířátka a ptáčky. Strom je nejlepší přítel hlavního hrdiny tukoně Tuláčka. Tuláček se ho chystá navštívit a dát si s ním čaj ale zjistí, že se stromu něco stalo a vydá se mu s dalšími tukoni pomoci.

Knížka je opravdu čarovná, přímo vybízí svými ilustracemi příběh rozvíjet, pustit fantazii z uzdy a klidně vymyslet díky celostránkovým obrázkům další dobrodružství.

Moc doporučuji ️

Metla
26.06.2021 4 z 5

Tukoni doprovázeli cácorku celý rok, který v předškolní třídě učitelky zaměřily na poznávání přírody, výrobu různých tukoních skřítků, splétání veledlouhých šál na "záchranu" stromů a tak dále. Mláďata v našich prdelkovicích zkrátka tak trochu žila ve znamení fantazie Oksany Buly a nastávající školáci útlou knížku hrdě přijali při pasování. Není se tedy co divit, že cácora vehementně protestuje proti mnou zamýšleným třem hvězdám a lobuje za plný počet. Nemůžu vyhovět. Z výtvarného hlediska se jedná o vskutku nádherný počin, hotové umělecké dílo. Obsahuje však 15, slovem PATNÁCT, jednoduchých vět. Příběh o polámaném stromu a snaze o jeho záchranu má svou poetiku, akorát si čtenář musí většinu domyslet sám. Kdyby se text rozkošatěl přinejmenším na trojnásobek (raději víc) třeba bych se nechala ukecat a plácla sem tu vyžadovanou pětku. Ovšem za dvě minutky večerního čtení, spíše prohlížení ilustrací, mohu nabídnout jedině čtyřhvězdičkový kompromis. 75%

zinon
26.02.2020 2 z 5

Mě knížka vyloženě zklamala. Těžká na pochopení, málo textu na vysvětlení. Děti vůbec nebavila a ani mě. Dvě hvězdy za ilustrace.

Natique
05.02.2020 2 z 5

Pohádka je to dost zmatečná. Já sama pochopila děj až napotřetí. Nevím, no... Možná by pomohlo více textu...

kristeen
07.06.2019 3 z 5

Ilustrace opravdu krásné, je příjemné se ponořit do světa tukoňů. Nicméně, buď tedy mělo zůstat jen u nich, nebo by bylo vhodnější přidat více textu. Kniha je určena dětem ode dvou let (?!), ale dost pochybuji, že by se jim podařilo příběh rozklíčovat. Musím přiznat, že jsme celý příběh pochopili až napotřetí a stejně jsem měla co dovysvětlovat. Zdá se mi, že je to spíše kniha pro starší, pro dětské čtenáře (i nečtenáře) mi přijde zbytečně komplikovaná. Mně se líbila, ale děti v podstatě nezaujala, protože jí nerozuměly.

Hoshi
24.03.2019 5 z 5

Další kniha od této autorky do sbírky a opět nádherné ilustrace z Tukoního světa. Tukoni jsou zvláštní stvoření, která se s láskou starají nejen o všechny tvory, ale také o les. Snad se dočkáme i dalších knih z tohoto krásného světa :)

Dragell
04.03.2019 5 z 5

Kouzelná kniha pro budoucí malé čtenáře, kterým tuto knihu bude číst maminka. Bohaté celostránkové ilustrace, nový svět tukoňů - skřítků starajících se o les.
Kniha dítěti předává myšlenku, jak jsou stromy důležité, jsou to naši přátelé a je potřeba jim pomáhat a chránit je. To vše skrze příběh Tuláčka, který chce navštívit svého kamaráda strom, ale zjišťuje, že se mu něco přihodilo.

ekologie příroda stromy lesy pro děti od 2 let ukrajinské pohádky

Oksana Bula
ukrajinská, 1989
2017  86%Zubr si hledá hnízdo
2018  83%Medvěd nechce jít spát
2019  81%Jak tukoni zachránili strom
2019  80%Jedlička se narodila
2023  97%Vřesová můrka

Kniha Jak tukoni zachránili strom je v