Panenka

Panenka https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193250/bmid_panenka-JQP-193250.jpg 4 660 157

Jack Caffery série

Mo Hayder nastavila laťku děsivého thrilleru výš než kdokoli jiný. Ta laťka teď ovšem byla překonána. Jí samotnou. Psychiatrickou léčebnu Beechway paralyzuje strach: mezi pacienty se šíří davová hysterie a zaměstnanci raději předstírají nemoc, než aby chodili na noční služby. Prastarými chodbami léčebny totiž za nocí obchází Maud, letitý přízrak zakrslé ženy, která si vybírá nahodilé oběti a silou své pokřivené vůle je následně dožene k drastickému sebepoškození nebo dokonce k sebevraždě. Také Joe Le Grande pociťuje tíseň. Jako koordinátor zodpovídá za hladký chod léčebny, avšak i on začíná podléhat vlivu přízraku. Navíc se zdá, že po kontroverzním propuštění problémového pacienta Issaka Handela začala Maud rozsévat hrůzu i po okolním kraji. Na pokraji zoufalství se Joe obrátí o pomoc na detektiva Jacka Cafferyho. Ten se ale zrovna věnuje docela jinému případu a navíc se mu nechce věřit báchorkám o jakémsi přízraku. Počáteční skepse ho však opustí ve chvíli, kdy spolu s Joem odhalí detaily o minulosti propuštěného Issaka Handela...... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Domino

The Poppet , 2013

Lucina88
22.11.2014 5 z 5

Brilantní thriller! Po dlouhé době super kniha, která mě opravdu vtáhla do děje a nemohla jsem se dočkat každé chvíle, kdy budu moci pokračovat...

Misha11
15.11.2014 4 z 5

Původně jsem si podle anotace myslela, že půjde o morbidní duchařinu. Heh, a ono nic.
První polovina knihy byla taková zdlouhavá, možná až o ničem. Prakticky o nic nešlo a bylo to (pro mě) zbytečné protahování. Potom se to začalo postupně rozjíždět, neustále víc a víc. Ale konec, který sem čekala že bude, po předešlé pasáži lepší, byl zase takový..jako kdyby si autorka řekla: ,,Už mě to nebaví, teď to nějak rychle ukončím.'' To mě trochu zklamalo. Občas sem se mírně ztrácela v časových posunech a lokalitách, kde se vlastně co odehrává/odehrávalo.
Nápad s psychiatrickou léčebnou a přízrakem, jenž straší pacienty je každopádně super. V tomto případě mi přijde jako škoda, že tam toho ''nadpřirozena'' nebylo více. Rozhodně to není nic, co by mě příliš dostalo, ale pořád je to nadprůměr (jak jen to ta Mo dělá?). A rozhodně to nebyla ani poslední knížka od této autorky.

BernardBlack
07.11.2014 4 z 5

Skvostně (temně:) vylíčená atmosféra blázince, doslova cítíte jak po Vás natahuje své nenechavé ruce všudypřítomná paranoia:)Až si "mulderovsky" přejete, aby vyústění bylo paranormální:)Ale pro jistotu se teď před ulehnutím, vždycky zeptám, jestli už tam neleží někdo "svlečený":)a "maličké ošetřovatelky" už neplácám přes zadek:)

jasmína
03.11.2014 5 z 5

Kniha byla jedním slovem od začátku skvělá, napínavá, četla se jedním dechem.

Nyní čtu Pečovatele, a mám rozečteného Ptáčníka, ale na Panenku nevím, zda něco ještě bude mít. Až dostanu odvahu k Unesené, tak dám určitě zase hodnocení.

Na to, že je to žena - spisovatelka, tak je opravdu hodně dobrá na tento žánr.

Byra
03.10.2014 3 z 5

Po knížce jsem sáhla v domění, že půjde o nějakou duchařinu, horor z prostředí psychiatrické léčebny. Ona i anotace na obálce nebo začátek knihy tomu napovídají, ale nakonec se z toho vyklube detektivka s překvapivým koncem. Líbila se mi ponurá atmosféra léčebny i charakteristika hlavních postav. Sice mi chvíli trvalo, než jsem si ujasnila kdo je kdo a než se všechny hlavní postavy sešly v hlavní dějové lince, ale nebylo to špatné. Konec mi přišel trochu odbytý proto 3*

rabor
06.09.2014 3 z 5

Na začátku je nastíněno zajímavé prostředí psychiatrické léčebny a barvité postavy, ale skoro až do púlky knihy je to dost utahané, postavy se jen plahočí od ničeho nikam a neustále u toho pijí hektolitry kafe (nic proti kafi, ale já radši čaj). Vedlejší zápletka mi též přišla trošku zbytečná. Naštěstí je kniha hezky zpracovaná do krátkých několikastránkových kapitol, která vás stylem "jen ještě jednu poslední a pak už opravdu pújdu spát" nutí číst až do hluboké noci. Od poloviny knihy se již děj rozbíhá, roste napětí a vše směřuje k rozuzlení a takovému smířlivému zakončení. Je to možná tím, že jsem nečetl předchozí knihy, ale víc než Caffery mi k srdci přirostl Joe.

Izu
03.09.2014 4 z 5

Mo Hayder v tomto příběhu neukázala vše tak,jak umí.

Lenji78
01.09.2014 4 z 5

Další povedená kniha, tuhle autorku já mám ráda, při čtení jejích knih mi naskakuje husí kůže. Skvěle vystihla atmosféru psychiatrické léčebny, i když je pravda, že nechápu čím dle anotace překonala samu sebe. Ptáčník nebo Pečovatel mi přišel daleko víc děsivější než Panenka.

kneslova
27.08.2014 4 z 5

Začátek takový rozvláčný, ale pak se to velice dobře rozjelo. I když byl pozdní večer, nemohla jsem přestat číst až do konce. Myslím, že to je výborná detektivka, zcela ve stylu Mo Hayder.

TheCiko5
19.08.2014 4 z 5

Skvěle rozprostřené napětí! Příběh ve vlhku a mlze britských lesů a ve vypolstrovaných pokojích psychiatrické kliniky postupně nabývá a houstne. Napětí by se místy dalo krájet,občas jsem měl pocit,že se mezi mnou a knihou vytvořila jakási mrazivá křeč a nemohl jsem se od čtení odtrhnout,kolikrát dlouho do noci. Když jsem oči konečně odtrhl (což bylo zpravidla kolem druhé hodiny ranní) a zavřel knihu,cítil jsem se dost sevřeně ale zároveň se těšil,až knihu ráno v tramvaji zase otevřu. Krásně propracované hlavní postavy,ale občas jsem ztrácel orientaci v místech a lokacích.

Henriette
05.08.2014 4 z 5

Knížka mě bavila od začátku, i když je pravda, že jsem čekala trochu více napětí a zajímavější rozuzlení. Hlavního podezřelého jsem měla již po pár desítkách stránek a tipla jsem si dobře. Byla to má první knížka od autorky a rozhodně ne poslední. Četla se velmi dobře a tak se těším, až si dokoupím ty předchozí.

Martink@
03.08.2014 2 z 5

Zaujala mě recenze této knihy a tak jsem se do ní pustila...čekala jsem asi víc. Prvních 200 stránek mě něják nebavilo...přišlo mi to o ničem, takové plácání se, ale vydžela jsem a dočetla... Kniha se nakonec celkem rozhýbala, ale dle mého vkusu, jí to trvalo dost dlouho... Ukončení nebylo vůbec špatné. Škoda, že se v podobném tempu nenesla celá kniha...Byla to moje první zkušenost s touto autorkou, tak třeba od ní někdy zkusím ještě něco...uvidíme....

Kortexo
28.07.2014 4 z 5

Po dokonalosti, vždy přichází pád.
Panenka je skvěle napsaná, ale nedosahuje velikosti protivníků a ani pointy, jak Ptáčníka, tak Pečovatele, které jsou geniální po všech stránkách.Pořád, ale nadprůměr nad většinou co je na trhu.

Selket
28.07.2014 4 z 5

Velice dobré. Podotýkám, že jsem od autorky nic jiného nečetla, vlastně jsem dlouhou dobu nezabloudila k detektivnímu žánru, ale zjevně jsem o hodně přišla. Ačkoliv mi pointy vyskakovaly v průběhu děje samy a pachatele jsem odhalila dřív než detektiv, nechtěla jsem přestat, dokonce bych si knihu klidně někdy v budoucnu přečetla znovu. Svižné, napínavé a s kapkou mysteria.

MartinaF
26.07.2014 4 z 5

I přesto, že je o knize psáno, že je to morbidní thriller, obrovskou morbidnost v něm nehledejte. Stejně tak se asi ani nebudete bát. Přesto budete překvapení, jak je kniha čtivá a závěrečné rozuzlení je opravdu nečekané.

Freecaket
20.07.2014 3 z 5

Prvních 200 stran jsem se nemohla začíst. Zvlášť jedna dějová linka mne moc nebavila, ale druhá půlka a hlavně posledních cca 100 stran mělo skvělý spád a pro mě docela nečekané rozuzlení. Potom jsem pochopila i proč do tohoto žánru autorka cpe zbytečně romantiku a tak podobně.
Příběh byl zajímavý, chválím originální nápad. Co se týče postav, byl mi sympatičtější Joe, než hlavní postava autorčiných románů - Jack Caffery. Občas jsem totiž nechápala jeho chování a charakter, asi mi moc připomínal Mary Sue, ale může to být i tím, že tohle byla moje první kniha v této sérii románů.

ivetm
04.07.2014 5 z 5

Zacatek mi prisel takovy zbytecne roztahany...ale autorka opet nezklamala-vyborne propracovana kniha...

psychiatrické léčebny thrillery psychologické thrillery lékařské thrillery

Mo Hayder
anglická, 1962 - 2021