Panenka

Panenka https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193250/bmid_panenka-JQP-193250.jpg 4 660 157

Jack Caffery série

Mo Hayder nastavila laťku děsivého thrilleru výš než kdokoli jiný. Ta laťka teď ovšem byla překonána. Jí samotnou. Psychiatrickou léčebnu Beechway paralyzuje strach: mezi pacienty se šíří davová hysterie a zaměstnanci raději předstírají nemoc, než aby chodili na noční služby. Prastarými chodbami léčebny totiž za nocí obchází Maud, letitý přízrak zakrslé ženy, která si vybírá nahodilé oběti a silou své pokřivené vůle je následně dožene k drastickému sebepoškození nebo dokonce k sebevraždě. Také Joe Le Grande pociťuje tíseň. Jako koordinátor zodpovídá za hladký chod léčebny, avšak i on začíná podléhat vlivu přízraku. Navíc se zdá, že po kontroverzním propuštění problémového pacienta Issaka Handela začala Maud rozsévat hrůzu i po okolním kraji. Na pokraji zoufalství se Joe obrátí o pomoc na detektiva Jacka Cafferyho. Ten se ale zrovna věnuje docela jinému případu a navíc se mu nechce věřit báchorkám o jakémsi přízraku. Počáteční skepse ho však opustí ve chvíli, kdy spolu s Joem odhalí detaily o minulosti propuštěného Issaka Handela...... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Domino

The Poppet , 2013

morava
22.04.2018 4 z 5

I tato kniha od Mo Hayder se mi libila :-)Zaujalo mne prostredi a tajemna Maud, ktera byla strasakem nejen pacientu, ale i zamestnancu psychiatricke lecebny. A Jack Caffery a Blecha samozrejme nechybeli. Rozuzleni pripadu a konec mohl byt zdibec lepe propracovany, ale i tak jsem byla spokojena.

Jajinka222
17.03.2018 3 z 5

Přišli mi přehnané přezdívky některých pacientů.

Eicherik
24.12.2017 4 z 5

Panenka je takový jemný thriller. Mírné zklamání je pro mne málo tísnivá atmosféra v psychiatrické léčebně. Podezírám zaměstnance, kteří předstírali nemoc, aby nemuseli na noční, že jejich motivací nebyl strach, ale spíše lenost. Příběh je vymyšlený dobře, ale tu tísnivou atmosféru se tam dostat nepodařilo. Na druhou stranu se kniha čte velmi dobře a mohla by se líbit čtenářům moderních detektivních příběhů.

mrliš
09.12.2017 1 z 5

Ze začátku mě štvaly dvě dějové linky, které spolu nesouvisely, z toho zajímavější byla ta z kliniky, kde se vyskytuje přízrak Maud. Po nějaké době se dějové linky k sobě přiblíží a začne být příběh celkem zajímavý. Bohužel na konec to vyústí v nijak strhující závěr, který je spíše dost nudný. Knihu jsem odložil s pocitem, že mě tato autorka již podruhé zklamala. Už od ní číst další díla nebudu. Pro mě ztráta času, protože ve mě kniha nezanechala absolutně nic.

micha-ella
30.11.2017

Klikla jsem na přečteno, ale vzdala jsem to brzy a komentář si neodpustím. Nalákal mě začátek - styl, prostředí i postavy. Při výběru knížky v knihovně mrknu vždy jen na začátek, nechápu, že někdo se začte do poslední kapitoly, což mi zrovna v tu chvíli předvedla jedna paní, které jsem doporučila jinou (báječnou knížku). Doma jsem s chutí přečetla pár kapitol, pak se několikrát vrátila, abych se přesně orientovala v ději a přišlo mi, že to nějak nesouvisí nebo co, znovu jsem se další dva dny přinutila pokračovat - a houby, nechytilo mě to. Tak ani nemohu dát hvězdičky.

efka.saf
17.11.2017 4 z 5

Moje první setkání s Mo Hayder, kterého vůbec nelituji. Nevěděla jsem, co od knihy čekat a to bylo dobře. Když přistupuji ke knize s velkým očekáváním, často bývám zklamaná. Toto byl ale příjemný čtenářský zážitek. Postavy mě bavily a byly mi vesměs sympatické, prostředí psychiatrické kliniky se mi líbilo, stejně jako jejich zhmotněný přízrak. Kniha sice obsahovala hodně vaty, ale já se začetla už na prvních stránkách a četbu si užívala. Dvě linie příběhu mi nijak zvlášť nevadily, i když jsem si na začátku myslela, že se tradičně protnou. Pak mi ale došlo, že případ Misty se asi objevuje již v předešlých dílech a s hlavní vyšetřovací linií v této knize nic společného nemá. Co se týče konce, i já měla svůj tajný tip na hlavního padoucha a ten se tentokrát trefil do černého, což se mi ale často nestává, tak proč ne :). Jako jediný vřed na celém příběhu asi vnímám závěr, protože čtenáři nebyly zodpovězeny otázky, jak to logisticky bylo všechno provedeno, což by mě zajímalo, ale že by mě konec vyloženě neuspokojil, to tvrdit nemohu.
Stále jsem přemýšlela, jestli dát 4 nebo 5*, ideální by bylo něco mezi tím, ale nakonec dávám 4*, aby bylo kam stoupat.

Drahuš
08.11.2017 3 z 5

Oproti minulým dílům to docela šlo....

allyce
05.11.2017 2 z 5

Průměrná průměrnost, to je tato kniha. Přečtete, zavřete a ... nic.

genie
28.09.2017 3 z 5

Dlouho to bylo takové nudnější a roztěkané, čtivější až ke konci. Tentokrát slabší ...

Bustedka
16.09.2017 3 z 5

Do knížky jsem se zacetla az na posledních stránkách. Taková hezká průměrná morbidní detektivka

Barbaanek
23.08.2017 5 z 5

Ještě doplním, že dějová linka Cafferyho a Blechy a Chodícího muže už začíná být jen... Únavná.

Barbaanek
23.08.2017 5 z 5

Panenka se mi po poněkud plonkových předchozích dílech fakt líbila. Tušila jsem samozřejmě, odkud vítr vane (ono to při poznání stylu autorky není až tak těžké), ale téma bylo zajímavé, a příjemně ponuré. Trošku mi na konci chybělo větší osvětlení, jak se to vlastně tedy dělo, motiv mi taky připadal takový odfláklý, ale celkově se mi to líbilo moc. Závěr je... Krásný :-)

skubby
11.07.2017 5 z 5

Byla to má prvotina od Mo Hayder. Už mám v knihovně další dva kousky připravené....moc pěkná kniha, děsivá, mrazivá, tajemná, napínavá a pěkně napsaná.

Clarisima
01.07.2017

No nevím. U Pečovatele a Ptáčníka jsem se několikrát koukala, jestli to fakt napsala ženská a byla jsem nadšená. U Panenky jsem koukala, jestli to fakt napsala Mo. Ne, že by mi vadilo, že ubrala na brutalitě, ale pokud uhádnu rozuzlení v půlce, tak to už prostě není ono. Ještě že tam byla Blecha a Caffery :) Takže za 3*

Etelea
21.06.2017 4 z 5

Moje první knížka od Mo a už jsem utíkala do knihovny pro další:-)
Trochu jsem měla problém v hlavě přepínat mezi Joem a Jackem. Strašidelné se mi to zdálo pouze na začátku.
Rozuzlení jsem odhalila těsně předtím, než to "vyslovila" kniha. Příběh se mi libil, četlo se mi velmi dobře, ale jednu hvězdičku přece odebírám. Dozvěděli jsme se KDO, ale chybí mi pořádné vysvětlení JAK.
A vadí mi, že jsem tam našla chyby. Jedna byla způsobená překladem, pak jsem postřehla překlep a co mě naprosto irituje - neukončené uvozovky na konci přímé řeči.

Kerberos
20.06.2017 4 z 5

Děsivé.

ViktorieMars
09.06.2017 2 z 5

Kniha se mi četla dobře, děj se mi moc líbil, ale konec mě trošku zklamal...

Rave
30.04.2017 2 z 5

Od autorky jsem jedním dechem přečetla Ostrov sviní, na Panenku jsem byla hodně natěšená. Dostala se mi do ruky v kindlu. Nebyla to vůbec dobrá volba. Nedařilo se mi dostat do děje, několikrát jsem se musela vracet na začátek, dvě různé dějové linky mi dělaly zmatek v postavách i příběhu. Po nějaké době jsem sehnala knížku. Odhodlaně jsem se do ní začetla...a, šlo to! U každé další kapitoly jsem si říkala, hmm, tohle si matně vybavuju, že bych se v kindlu dostala až sem...až tady...no ale i tohle už jsem asi četla...Zkrátím to, až po dočtení poslední stránky v knížce jsem si uvědomila, že jsem Panenku v kindlu přelouskala až do konce (!)...a úspěšně jsem na ni, děj, rozuzlení...zapomněla...Tohle se mi nestává vůbec často a vlastně to mluví za vše. Přitom nápad dobrej, zpracování kvalitní, postavy i jejich rozhovory uvěřitelné, prostředí příběhu na jedničku. Přesto tak nějak přitažené za vlasy, předvídatelné a zároveň málo uvěřitelné...konec mírné utrpení. Vklínění druhé příběhu, u kterého jsem stále očekávala, že bude mistrovsky propojen s příběhem hlavním, mi vůbec nesedělo (přestože jsem ho četla jedním dechem). Za mě dvě hvězdy. Jedna za dobrej spisovatelskej um a druhá za osobní moment překvapení ze zjištění, že už mám knížku za sebou podruhý.

RyxiraAmyGinger
27.04.2017 5 z 5

Moje druhá kniha od Mo Hayder, ale rozhodně ne poslední! Třebaže jsem od počátku tušila, že věci nebudou tak, jak se jeví (ještě dřív, než to vyslovila sama Penny), nezabránilo mi to v tom, abych hltala každou stránku.

Ywonek
27.04.2017 5 z 5

Moje první knížka od této autorky. Moc se mi líbila, nicméně jsem čekala že se budu bát a nebudu moct číst po tmě atd, podle toho co jsem všude četla a ono nic ;) Určitě si přečtu i další knížky .

psychiatrické léčebny thrillery psychologické thrillery lékařské thrillery

Mo Hayder
anglická, 1962 - 2021