S naším požehnáním

S naším požehnáním https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424881/bmid_s-nasim-pozehnanim-b4f-424881.png 5 100 37

Inspektor Tom Reynolds série

Rok 1975. Zdrcené matce vytrhávají z rukou její novorozené dítě. Rok 2010. V parku v irském Dublinu je uprostřed zimy nalezeno tělo staré ženy. Případu se ujímá zkušený inspektor Tom Reynolds. Je přesvědčen, že vražda souvisí s historií nechvalně proslulých Magdaleniných prádelen, kam byly v 19. století posílány „padlé ženy“. Reynolds a jeho tým vysledují stopu vraha až do odlehlého kláštera na irském venkově. Blíží se Vánoce, ale tým detektivů se brzy začne obávat, že se ke svým blízkým hned tak nevrátí. Jakmile totiž dorazí na místo, všem je jasné, že vrah je jim nablízku… a že se za hříchy z minulosti hodlá mstít dál…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

With Our Blessing , 2015

Sidonka3
07.04.2021 4 z 5

„Nikdy nepodceňuj lidskou zvrácenost. Nezáleží na pohlaví, profesi ani na životním poslání…" (Často druhým ubližují ty, do kterých byste to nejméně řekli)…
„Ani řeholní oděv vás hříchu nezbaví.“

Slušné a rozhodně zajímavé počtení, které mě zasáhlo. Líbilo se mi neotřelé téma detektivky zkombinované s napínavým vyprávěním. Převážná část se odehrává přímo v klášteře, který dřív sloužil jako Magdalenina prádelna. Na jeho pozemku stával i sirotčinec s porodnicí, kde byly děti rodičkám odebírány (jak je prozrazeno už v první kapitole). Tým kriminalistů tady v čele s inspektorem Reynoldsem vyšetřuje vraždu despotické, tvrdé matky představené, která klášter vedla ještě v dobách, kdy tahle pochybná instituce bývala v provozu a mnoho týraných chovanek, kterým se z prádelen podařilo utéct, by mělo důvod k pomstě. V případu je několik záhad (proč jeptišky uklidily stopy na místě činu?) a podezření tak padá i na samotné jeptišky, kněze a tajemství, které se tu společenství možná snaží ututlat.
Dovídám se zase několik informací o fungování prádelen, v kterých pracovaly za otřesných podmínek a bez nároku na mzdu novodobé otrokyně bez jakýchkoli základních práv, zbavené důstojnosti a osobní svobody. Autor studoval prameny o prádelnách a vyvrací klišé o tom, že sem chodily jenom padlé dívky. Přicházely sem i dobrovolně slušné, chudé ženy, které hledaly práci nebo sem přešly třináctileté děti přímo z dětského domova, které se ničím neprovinily, jen neměly zastání. A co bylo s dětmi, které se narodily i po několika letech od příchodu do prádelen ženám odříznutým od světa, ke kterým správně muži neměli mít žádný přístup? Vrahem může být tedy kdokoli, který v tomto zařízení někdy pracoval nebo přebýval. Detektivka má kromě správného napětí, pátrání v současnosti i minulosti a zajímavé dějové linky, i správnou atmosféru, která čtenáře do případu přímo vtáhne.
Jen začátek knihy nebyl až tak záživný, ovšem od chvíle, kdy vyšetřovatelé překročí práh kláštera, už všechno klape jako hodinky.

Avila
07.04.2021 4 z 5

Velmi povedený první díl nové série. Skvěle zpracované téma Magdaléniných prádelen.
Kniha se čte dobře, nechybí napětí a celý tým vyšetřovatelů je sympatický....
Takže za mě spokojenost a už se těším na pokračování...

Mikuše-Ivet
30.03.2021 3 z 5

Určitě jako detektivka to byla příjemná oddychovka. Líbilo se mi, že vyšetřování putovalo do minulosti díky tomu byl příběh zajímavější. Co se mi už min líbilo bylo zdlouhavé seznamování s hlavními hrdiny. Kdyby měla kniha o 150-200 stran míň určitě by se nic nestalo

Vestička
04.03.2021 4 z 5

Nejvíc mě u knihy dojme, když se na konci dozvíte, že k napsání byl důvod. Trochu mě mrzíí, že vražda, vyšetřování a rozuzlení nebylo stejně originální jako námět.

nada3314
04.03.2021 5 z 5

Takhle si představuji skvělou detektivku, ani na chvilku jsem se nenudila. Výborně zpracované téma Magdalenských prádelen. Super detektiv a celý tým si zamilujete! Moc doporučuji!

Danago
15.02.2021 5 z 5

Skvělá kniha. Přečteno jením dechem.
Téma Magdaléniných prádelen mě neustále fascinuje. Detektivka, která nás zavede do nedávné minulosti Irska, na kterou církev rozhodně nemůže být hrdá.

Jiparis
18.12.2020 5 z 5

"Magdaleniny prádelny" , i kdyby byl příběh jen zčásti založen na pravdě, je to děsivé. Nejvíc mě dostala ta dvojí tvář církve a fakt, že se takové věci neděly ve středověku, ale v nedaleké minulosti.

Slepýš24
06.12.2020 5 z 5

Tak tohle se povedlo. Napínavé, propracované, dobré téma, místy vtipné, jen občasné překlepy trochu kazily dojem.
Celkově jsem ale ráda, že jsem si tuhle knížku koupila, stojí za přečtení. :)

Věrka69
01.12.2020 5 z 5

Perfektní. Doporučuji.

Gilnien
11.10.2020 5 z 5

Čekala jsem něco úplně jiného, ale předčilo to moje očekávání. Byla jsem připravená na více "prádelen" a méně detektivky, bylo to spíš naopak. Kniha má spád a celou dobu je plná napětí. Skvělá četba!

astra3
03.10.2020 5 z 5

Velmi milé překvapení. Nová série se sympatickými vyšetřovately. Místy vtipné. I téma Magdalénských prádelen dost poučné. Člověk by nevěřil, co dělo na konci 20. století.

ivulka15
10.09.2020 5 z 5

Zajímavý příběh,sympatičtí vyšetřovatelé, tedy všechno co má dobrá detektivka mít.

evask
10.09.2020 5 z 5

Výborná detektivka, to jsem si početla.

eva3992
02.08.2020 5 z 5

Zkušený inspektor Tom Reynolds vyšetřuje vraždu ženy, jejíž tělo našli v dublinském parku. Brzy se ukáže, že stopy vedou až do historie nechvalně proslulých Magdalénských prádelen. Vyšetřovatelé se tak dostanou na irský venkov, kde zjistí, že vrah je na blízku a hodlá se za hříchy minulosti mstít dál.

Tak tahle detektivka mě vážně bavila! Napínavý příběh, sympatičtí vyšetřovatelé, spoustu podezdřelých, ze kterých si nemůžete vybrat, kdo bude vrah a konec Vás stejně překvapí. Každou chvilku si myslíte, že vrah je přeci jasný a vyšetřování Vám ukáže, že jste se zase zmýlili.

Navíc zpracované téma Magdaleniných (nebo Magdalenských, jak je v knize uveden překlad) prádelen bylo nesmírně zajímavé a já se o ně určitě budu zajímat dál. Magdaleniny prádelny byly azylové domy hlavně v Irsku, kam se odkládaly „padlé“ ženy, např. prostitutky, ženy bez rodin, těhotné ženy bez manžela. Existovaly 150 let a poslední byla uzavřena až v roce 1996. Kruté zacházení od jeptišek si zažilo na 30 tisíc žen. Zadarmo zde vykonávaly různé práce, ale převážně, jak už název napovídá, praly prádlo např. pro hotely a nemocnice. Určitě si na toto téma vyhledám i další knihy a filmy. V této knize je toto téma dobře objasněno, že i bez předchozích znalostí vše pochopíte, co a jak se v Magdalenských prádelnách odehrávalo.

V knize mě navíc moc bavilo, že se vše odehrálo během 4 dnů. Žádné zbytečné natahování, mělo to spád. Ač u detektivek nemám ráda příliš mnoho stránek, tak těchto 500 stran mě vůbec nevadilo. Pořád se tam něco dělo, co Vás nutí číst dál a knihu v podstatě neodložíte, dokud ji nedočtete. Navíc jsem byla ráda, že v knize byla jen jedna časová linka a vše, co se minulosti týká, se dozvíte pouze z rozhovorů.

V zahraničí již vyšlo celkem šest knih autorky ze série detektiva Toma Reynoldse. Všechny mají vysoká hodnocení, tak doufám, že vyjdou i u nás, protože si je rozhodně ráda přečtu a budu Tomovou fanynkou :-)

Ať už jste fanoušci detektivek, nebo prostě jen máte rádi dobré romány, ve kterých se dozvíte něco z historie, rozhodně Vám knížku doporučuji.

Tyto
01.08.2020 4 z 5

Ďábelsky chytré to nebylo... velký zvrat na konci se nekonal... tedy pro mě určitě ne... přesto je to silný příběh a rozhodně stojí za přečtení.

Katania
27.07.2020 5 z 5

Napínavý a smutný příběh. Jak se říká - staré hříchy mívají dlouhé stíny...doufám, že autorka psát nepřestane !

Jana77
08.07.2020 5 z 5

Naprosto skvělé čtení! Téma Magdaléniných prádelen je pro mě vždy zárukou, že nudit se nebudu a opravdu. Vražda matky představené, minulost Irska, které se za tyto prádelny do dnes stydí a jeptišky, které nad vším přivíraly oči. Jen mi trochu vadil překlad, kdy jsem musela číst Magdalénské prádelny, místo Magdaléniných.

Irsko thrillery pátrání v minulosti jeptišky Magdaleniny prádelny

Jo Spain
irská, 1979
2020  90%S naším požehnáním
2019  69%Přiznání
2022  74%Pod povrchem

Kniha S naším požehnáním je v