Osamělí

Osamělí https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445624/bmid_osameli-4Dl-445624.jpg 4 105 39

Všechno začíná v roce 1969. Během studií v Uppsale se spřátelí šestice mladých lidí. Pořídí si autobus a vyrazí s ním na cestu do východní Evropy. Tento zpočátku bezstarostný výlet jim však přinese zážitky, které je navždy poznamenají. Po nějaké době jeden z nich za záhadných okolností zemře v lesní rokli nedaleko Kymlinge. O pětatřicet let později je na stejném místě nalezena mrtvola dalšího. Co se tady stalo? Jde o mstu po letech? Sebevraždu? O dvě sebevraždy? Souvisejí vůbec spolu oba případy? Složitého vyšetřování se neujme nikdo jiný než inspektor Barbarotti.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

De ensamma , 2010

lendinka.k
03.05.2021 5 z 5

Nesser je prostě můj šálek kávy! Nikdy to není jen "obyčejná" detektivka. Příběh doslova hltám, vždy mě dovede překvapit něčím novým a neotřelým. Postavy jsou dobře vykreslené, nikdo není jednoznačný, což mám ráda a děj graduje tím správným tempem. A k tomu všemu ty jeho filozofické myšlenky, které se tentokrát týkaly například smyslu života a štěstí... Na konci se zase dostavil pocit, že jsem si smlsla na něčem výjimečně dobrém. Tentokrát mě ještě navíc donutil, ačkoliv jsem ateistka, poprvé zamyslet se nad otázkou existence Boha.

24.04.2021 5 z 5

Skělá kniha

24.04.2021 5 z 5

Vynikající kniha s skvělou zápletkou.

19.04.2021 5 z 5

Vynikající, dostalo mě to.

plobpreis
21.03.2021 5 z 5

Tři páry, Rickard a Anna Berglundovi, Tomas a Gunnila Wincklerovi, Maria Wincklerová a Germund Grooth spojují události odehrávající se v sedmdesátých letech. Jejich osudy se vzájemně dotýkají prostřednictvím společných zážitků. Plynutí jejich osudů je narušeno dvěma záhadnými úmrtími, mezi kterými je vzdálenost třicetipěti let. O jaký druh úmrtí se jedná, se snaží zjistit detektivní dvojice Eva Backmanová a Gunnar Barbarotti. Celý průběh vyšetřování probíhal klidným tempem, až mi připadalo, že k rozuzlení nemůže dojít v této knize. Samozřejmě, že autor to nakonec v posledních stranách knihy stihnul tak trochu ve stylu Agathy Christie. V příběhu autor použil "ich" formu, ale na různé protagonisty. Takže si čtenář mohl vyzkoušet různé úhly pohledu a také si vybrat s kým se nejlépe ztotožní. I přesto, že podstatná část textu probíhá relativně klidně, čte se kniha velmi pěkně. Hrany mezi dobrem a zlem, životem a smrtí jsou jaksi zaoblené a vytváří to napětí, které je potřebné, aby jste vydrželi u příběhu až do konce. Kniha se mi velmi líbila a těším se na další příběh autora. Trochu mi však vadila práce editora, neboť takové množství chyb a překlepů by u profesionální práce být neměl.

ArwenAragorn
09.03.2021 5 z 5

81%
Než ji ovládl spánek, opět přemýšlela o případu.
Určitě tam něco je. Něco skrytého. Něco, co jsme zatím ani zdaleka neodhalili.

Výborně vyprávěné, ale velice smutné. U pana Nessera se stává i detektivka hodně dojemnou záležitostí. Dva mrtví, jeden v roce 1975, druhý o 35 let později na stejném místě. Oba patří k šestici přátel, kteří podnikli v roce 1972 výlet autobusem po východní Evropě. Můj oblíbený inspektor Barbarotti se stejně oblíbenou Evou Morenovou ten případ rozlousknou, i když i oni se mnohokrát během pátrání domnívají, že šlo o nešťastnou náhodu nebo sebevraždu.
A inspektor Barbarotti tentokrát rozmlouvá s Bohem na daleko vážnější téma.
Někdo si stěžuje, že je detektivka moc obsáhlá, mně to vůbec nepřipadlo a stejně jako ostatní knížky autora, které jsem přečetla, doporučuji!

Martiiiik
25.02.2021 3 z 5

Jak jinak autorovy knihy miluji, tentokrát jsem moc spokojená nebyla. Vůbec by knize nezaškodilo ji tak o 200 stran zkrátit.. Dějová linka v minulosti a v přítomnosti.. fajn, to se povedlo.. Na řešení jsem nepřišla, fajn.. :-) Ale co nebylo fajn, byly chyby skoro na každé stránce.. Občas se stane, ale tohle byla prostě hodně odfláknutá práce.. a vcelku brzy mě to už i docela rušilo, ikdyž to není autorova vina :-) tak snad příští kniha bude lepší :-)

sassenkka
10.02.2021 5 z 5

No tak tohle bylo dobrý. Hodně dobrý. Moje první zkušenost s tímto autorem - přiznám se, že před tím jsem o něm vůbec neslyšela. Začátek knihy byl trošku náročný, nové postavy, nové příběhy, máte pocit, že to do sebe vůbec nezapadá.. ale ono to najednou zapadne a rozjede se kolotoč. Bylo to úplně jiné čtení, než jsem zvyklá. Miluju detektivky, ale velmi často se jedná o stejný vzorec, který se dá prokouknout, pokud máte načteno. Tady jsem nevěděla. Vůbec. A to se mi hrozně líbilo.

Hema
08.02.2021 5 z 5

Napínavé, ostatně jako všechny knihy tohoto autora., takže vřele doporučuju. Taky to máte tak, že si žádný z jeho příběhů moc dlouho nepamatujete? U jeho knih přečtených před rokem nejsem schopná popsat děj, ale to je asi normální.

GabrielaSim
02.02.2021

Ach jo, za mě veliké zklamání.
Autora mám moc ráda, ačkoli je pro mě trošku nevyrovnaný ve" výkonech". Ale to je i Nesbo...Po Druhém životě pana Rosse, který byl krimi tak napůl, ale byl hodně zajímavý a čtivý, Osamělí také sledují tu spíše psychologickou linku, ale já se tentokrát krutě nudila a poprvé jsem Nessera odložila nedočteného . Na závěr jsem se tedy ze zvědavosti podívala, no, dalo se to odhadnout. Asi mě nenapadá jiné přirovnání, než, že se v knize hodně mlátí prázdná sláma...Jestli bych dala 2 hvězdičky, bylo by to asi z úcty k předchozím knihám...

plamínek21
26.01.2021 4 z 5

Autora mám ráda, vlastně moc ráda. A když máte někoho rádi, tak mu leccos odpustíte. V tomto případě přimhuřuji oko nad rumunskou akcí, zbytečnou linkou s Marianne a nakonec mi chybělo bližší přiblížení osudu hrdinů v současnosti, protože jejich život v 60.-70 letech byl přepečlivě vykreslen.
Konec zajímavý, dvojice BB sympatická.
Suma sumárum doporučuji - mám ho fakt ráda a těším se na "Řeznici" (název díla tedy hrozný :-()

soukroma
19.01.2021 3 z 5

Poprvé mne Nesser zklamal. Neskutečně zdlouhavé, bez jakéhokoli napětí, s průběžným nekonečným opakováním a návraty do minulosti mnoha postav (s odstupem několika týdnů od přečtení už si nepamatuji ani kolika a jak k sobě patřili - ale to jsem musela vždycky dolovat z paměti i při samotném čtení). O nic nešlo, tedy z hlediska vyšetřování, zato ale mnoha slovy. Kriminalisté neměli zjevně do čeho píchnout, takže se tak trochu zaobírali něčím, co po strašlivě dlouhou dobu, vlastně až do přiznání pachatele/ů nemuselo vůbec být ani zločinem.
Rumunská epizoda, zřejmě zásadní pro celý příběh, mi připadala tak přitažená za vlasy, že u jiného autora bych knihu nejpozději tehdy definitivně odhodila (a taky jsem to udělala). Dneska by se něco podobného stát mohlo, ale za tuhého socialismu by si na západní cizince nikdo nedovolil cíleně ani sáhnout (pokud by byl jako pachatel dohledatelný, což jistě ano s celou Securitate, nebo jak se jmenovali)...
Nesrovnalostí, nevěrohodností, zbytečností, otravností a násilné vsuvky s Marianne bylo v nataženém textu nadmíru a mne to vůbec nebavilo, nelíbilo se mi a nevím, zda dojem vůbec spraví další díl. Zlatý v.V., oj.
Suma sumarum: dobrý příběh může být pomalý, může být dlouhý, nemusí být napínavý, ale nesmí mě nudit!

evasamankova
15.01.2021 4 z 5

Čtivý příběh, kterému ovšem trochu ubírá na dechu zbytečně přepálený rozsah. Vzhledem k tomu, že v lince současnosti se oba detektivové motali po většinu doby ve stejném kruhu, který nic nového nepřinášel, svědčilo by knize, kdyby měla minimálně o 150 méně.

Leona333
14.01.2021 4 z 5

Tento autor severských detektivek je můj nejoblíbenější. Jeho styl psaní, je zárukou kvalitního čtení. A jak autor svojí tvorbou dozrává..., tak i dozrávají, se mění i myšlenkové pochody a celkový stav věci hlavních vyšetřujících, hlavně Barbarottiho. Jak je zde již zmíněno... Je jaksi vážnější, hloubavější a to nejen při rozpravách s Bohem.

Saša57
09.01.2021 5 z 5

Opět vynikající, Nesser jako vždy. Nikdy nezklame. Souhlasím ale s kap66, že tahle knížka je jeho nejposmutnělejší. Těším se na další.

cornetka
29.12.2020 5 z 5

Severské krimi je pro mě záruka kvality. Vyšetřování Gunnara a Evy mě bavilo, obzvlášť, když bylo proloženo i běžným soukromým životem. Konec byl pro mě překvapivý. Za mě určitě palec nahoru.

Zara
26.12.2020 5 z 5

Četbu Hakana Nessera si dávkuji za odměnu...
Pravděpodobnost,že jeho kniha bude nadprůměrně dobrá,je tak vysoká, jako že každé ráno vyjde slunce.
Kniha "Osamělí" mou domněnku jen potvrdila.

kap66
22.12.2020 4 z 5

Je něco s touhle dobou, se mnou, nebo s Nesserem? Tahle knížka (četla jsem všechny) je jeho nejposmutnělejší. Ona vlastně celá série s Gunnarem B. odpovídá přesně tomu, po čem se v poslední době pídím. Je to detektivka originálně pojatá, méně detektivková a více filozofická. Má složitější kompozici, zachycuje roky 1958, 1969 až 1975 a 2010; střídá se er-forma a deníkové záznamy jedné z postav. Jenom – já měla tak ráda Barbarottiho smlouvání s Bohem… Bůh je v tomto dílu zmiňován často, ale v podobě naprosto vážné, jako téma hovorů a úvah postavy duchovního. Ale je to pořád můj milovaný Nesser, byť ne tak vtipný jako jindy. A stále je to pro mě to nejlepší z tzv. severské detektivky.
Jsem vděčná, že si české vydání pospíšilo, ale je to za cenu odbytého překladu. Vynechaná písmena i slova, nebo naopak nadbytečná, chybně vytvořená slova (pokdy místo pokud), faktické chyby (z autobusu se na chvíli stalo auto). Jen doufám, že to vzniklo jenom převodem do elektronické podoby a na papíře je to v pořádku.

kuruteku
03.12.2020 5 z 5

Tak to byla detektivka podle mého gusta. Trochu sice pro nás ateisty obtížná v rozmluvách s Bohem, ale dobře nám tak. Ty dvě linie - historická a současná - se výborně střídali a komisař Barbarotti s Emou Backmannovou se začínají blížit k Van Veeteranovi a Ewě Morenové. Ono vlastně o detektivky nejde, jen o hledání smyslu života, někdy úspěšné, někdy méně. Ale dá se učit i z chyb ostatních.