Ílion

od:


KoupitKoupit eknihu

„O hněvu Achillea, syna Péleova, zabijáka soucit neznajícího, osudem k smrti předurčeného, nám zpívej, ó Múzo." Tak začíná nejslavnější Homérův epos a jsou to i první slova románu Dana Simmonse. Ale to je jen úvod, jen vstup do knihy, která nám představí bohy a hrdiny starověkého Řecka, Achájce i Trójany, ve zcela novém světle. Průvodcem nám je profesor Thomas Hockenberry, který celý život studoval a přednášel Ilias a Odysseu… a teď je dennodenně z vůle Múzy Meleté přítomen obléhání Tróje. Snídá s prostými vojáky obou znepřátelených stran a pokouší se – s větším či menším úspěchem – zasáhnout do dění. Současně probíhá děj na Zemi, která je po mnoha a mnoha katastrofách obydlena pouze zbytkem lidstva, které je negramotné. Všichni cestují faxem – ale jen tam, kam je to dovoleno – a jsou obsluhování podivnými tvory – voynixy. A nakonec jsou tu moravci – obyvatelé jupiterovských měsíců – a jejich expedice, která má zjistit, proč se v posledních letech tak zvýšila kvantová aktivita na Marsu… Dan Simmons opět namíchal neuvěřitelný koktejl z věci na první pohled nespojitelných. A tato směs je nesmírně čtivá a zajímavá. Dan Simmons napsal jednu z nejlepších space oper posledních let....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/44_/44796/ilion-44796.jpg 4.6114
Série:

Ílion (1.)

Orig. název:

Ilium (2003)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Laser-books (Laser)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (13)

Přidat komentář
evickakyticka
16. října

Zprvu jsem měla obavy, jestli Simmonsův koktejl nebude až moc šílený. Nakonec jsem spokojená. Sice byly pasáže, které mě nebavily - bitvy a taky spousta nic neříkajících jmen, ale byly tam i super věci, na které dlouho nezapomenu - kvitnout, faxovat, Kalibán, a oblíbila jsem si i postavy jeko Harmanna a Hockenberyho. Skvěle vymyšlené, propracované. Smekám, super.

karel0684
13. září

Nemám rád tlusté knihy, ale tuhle jsem dočetl. Četlo se to celkem samo. Rozvláčné jen místy. Vazba na Homéra je příjemná.

tartan
07.12.2017

Už nikdy sa nebudem na grécke mýty a homérskych hrdinov pozerať tak ako predtým. Nie som si celkom istý, či mám za to Simmonsovi poďakovať, ale v každom prípade mu ďakujem za naozaj fascinujúce, fantastické, epické, (pop)kultúrnymi a literárnymi narážkami pulzujúce a vo finále neskutočne napínavé a dobrodružné čítanie. Ílion je na prvý pohľad bláznivá zmes. Homér, Shakespeare, Proust, postapokalyptické (alebo niečo na ten spôsob) ľudstvo, resp. jeho zvyšky, inteligentné biomechanické bytosti z vonkajších oblastí Slnečnej sústavy (so záľubou v dávnovekej ľudskej literatúre), a množstvo ďalších, to je skutočne neuveriteľný mix. Tri hlavné dejové línie, zmienené už aj v anotácii a komentároch predo mňou, sú zo začiatku zdanlivo nespojiteľné, ale ako autor postupuje v odvíjaní príbehu/príbehov, a odkrýva svoje karty, začína všetko (no dobre, aspoň niečo) do seba pomaly zapadať. Mohutné viacnásobné finále však neprináša rozuzlenie. 700 strán je iba mohutným rozmachom a kde končí Ílion, pokračuje Olymp.

Tyet
16.06.2017

Nejlepší sci-fi, které jsem kdy četla. Jednoznačně.

zimela
31.10.2016

Simmons, monumentální v detailu i celku, spáchal Ílionem svůj jednoznačně nejbizarnější kousek.
Třetina románu je v podstatě putováním veleobřího kraba s drobným humanoidním kyborgem, kteří spolu hloubají o nejskrytějších nuancích Skakespearových sonetů a Proustova Hledání ztraceného času. Kupodivu občas i v míse.
Na obléhání Tróje si ale, stejně jako autor, dozajista smlsne každý. Hlavně na místním, hvězdně obsazeném, panteónu; neskromná, hlučná a mstivá cháska to byla. Jen co je pravda; Simmons přitom ovšem nezapomíná, že byli stále Bohy a kupříkladu epický výjev rozlíceného Dia nad otevřeným jícnem propasti Tartaru je toho víc, než jasným dokladem.
Dokrémova ušlehanou noční můru pijáka absintu už pak jen podtrhává ještěří lidojed Kalibán a smutná cesta hrstky pozemšťanů za vlastní, staletími zavátou, minulostí druhu.
Šílené? Jistě.
5 myticky rozmáchlých, velkovýpravných *****
PS: Už vím, proč světa je rysem neúprosnost taková. Vládnou mu nesmrtelní, divé býlí, tací jako oni nemuseli, ani kdy neměli, najít jméno slitování. Nebožáci jedni.
Sedím ale tiše, pln vděku za dar ostnu bytí. Vždyť moh bych se jim těmi řečmi lehko znelíbiti.

Cox
04.05.2014

Nářez. Jednoduše nářez. Knihu jsem četl simultálně s Ilias a Odysseou, Bouří stálo to za to. Moravci, oživování, Odysseus, Afrodita... Nesnadné, dlouhé, ale nádherné veledílo. Byl jsem nešťastný, za každou stránku, kterou už nebudu moci přečíst poprvé. Pokračování také stojí za hřích. Nebo alespoň za přečtení.

Ben Nevis
25.02.2014

Bála jsem se, že kniha bude zmatená podobně jako Hyperion, čímž myslím plná tajemných tvorů, jejichž motivacím nerozumíme. V Ilionu se nacházejí lidsky smýšlející postavy a všichni se víceméně chovají, jak čtenář očekává.

Problém může nastat v případě historických děl zaplantaných do děje. V Hyperionu byl Keaton, ale Ilion zachází ještě dál a k jeho vychutnání je třeba znát minimálně legendu o Tróji, optimálně i Bouři od Shakespeara. Naštěstí není nutné číst Prousta a znát všechny Shakespearovy sonety a hry. Jako by se chtěl Simmons pochlubit, co všechno zvládl přečíst. ;-) Každopádně toto není kniha pro čtenářského nováčka.

Největší plus nacházím v postupném odhalování hned dvou prostředí (nepočítám Jupiter, kde se jenom mihneme). Rovněž oceňuji, že se pořád něco děje, odkrývají se záhady a autor překvapuje na každém kroku. Líbí se mi tvrdě vědeckofantastické ladění. Děj se odehrává tisíce let od současnosti a je poznat, že lidstvo udělalo nějaký vědecký pokrok. Proto se mi víc líbila Země než linka s dobýváním Tróje, kde to bylo samé "tady vidíme řeckého hrdinu XY, který zítra podlehne ráně kopím od WZ".
Nakonec se většina záhad vysvětlí, ale něco si autor nechal na pokračování.

Ilion je po Terroru nejlepší knížka, co jsem od Simmonse četla.

Lubakus
07.02.2014

Megadílo. Přečíst a zemřít? No to umírání raději ne. Přeci jen to má pokračování, že ano.

Erezka
24.01.2013

Jeden z nejpodivnějších nápadů, jaké jsem kdy četla. Ale funguje to. Předvším překrásný konec, nádherná monumentální scéna, kterou tu nebudu asi prozrazovat. Nádherné propojení klasické literatury a roztodivného sci-fi.

lazarus
29.10.2012

Tak v polovině knihy mě bylo naprosto jasné, jak ji ohodnotím. Megalomanské dílo a lavina nápadů, kdy nestíháte všechno pobrat.
Jenže závěr mě tak nějak zklamal. Nedávno jsem dočetl Hyperion - měl jsem to čekat. Moje chyba. Podobný případ.
Pravda, je to pěkně napsané a krásně se to čte. Hluchá místa nejsou. Jenže ta lavina nápadů se začne zvrhávat v konstrukt, kterému jen těžko uvěřit.
Nějak nevím, jestli je dobře, že nemůžu sehnat Olymp, protože po dočtení Ilionu si nejsem jistý, že chci vědět co bude dál.
A taky ty recenze na druhý díl mě moc chuti do pokračování nepřidávají.
Simmons to parádně vymyslel, ale závěr nějak nesedí. Nedá mě to a musím srovnat s podobným dílkem a to Schismatrix.
To byl domyšlený, ucelený příběh a děj. Ilion tohle není ani náhodou.
Ale stejně je to špička v žánru a proto těch pět hvězd i když s výhradami.
Doufám, že Drood mě nezklame, protože Terror byl fantastický počin a čekám něco podobného.

Ikkju
15.09.2011

Při četbě Ílion mě napadalo, že přesně "tohle" mohli být skuteční olympští bohové... Další bichle u které jsem se nedral ke konci, ale jen v klidu proplouval stránkami...

mutace
02.05.2011

I tato série knih (Ílion a Olymp) je sepsána podle tradičního Simmonsova scénáře:
1/ poměrně nudný rozvleklý úvod
2/ změna k lepšímu a celkem slušná gradace a vyvolání zvědavosti co bude dál
3/ naprosté rozčarování, autorova neschopnost příběh jakkoliv rozumě rozuzlit, kterou maskuje častým opakováním slova "SINGULARITA"

pistalka
08.12.2010

Simmons v sobě nezapře fanouška literatury. Tedy: když se někdo rozhodne přepracovat slavný Homérův epos a zároveň do něj včlenit Shakespearovy Sonety a Proustovo sáhodlouhé a nezáživné Hledání ztraceného času, zní to takřka šíleně. Nebyl by to ale Simmons, kdyby si i s takovou kombinací neporadil se svou samozřejmou bravurností.

K vytříbenému jazyku a dějové zajímavosti nemám nejmenších připomínek. Osobně nejsem fanouškem mytologie a proto jsem byl rád, že Ílion sleduje hned několik dějovových linií, a to:
- události popsané v Homérově eposu, které díky nepochopitelnému experimentu "bohů" ožívají na Marsu
- události na Zemi (podle mě to nejpovedenější a nejzajímavější z celého Ílionu)
- výpravu moravců, která má zjistit, co se na Marsu ve skutečnosti děje

Děj se sice místy táhl, ale to mi nevadilo, neboť se kniha četla víc než dobře. Malinko mě zklamal konec, který snad byl v několika ohledech za vlasy přitažený (nechci spoilerovat). Další nevýhodou je obrovské množství starověkých postav, které občas komplikují přehlednost v ději. Holt je dobré míst aspoň základní povědomí, pokud si rovnou nechcete přečíst Homérovu Íliadu. (Kdyby se aspoň všichni nejmenovali tak podobně.. :-) )

Celkově román hodnotím pozitivně, Simmons v mých očích potvrdil to, co jsem si dávno myslel - dokáže plynule přecházet mezi žánry, aniž by se to projevilo na kvalitách jeho tvorby.

TIP: Máte rádi Databázi knih? Podpořte ji v Křištálové lupě (Zájmové weby) - hlasujte zde.

Štítky

space opera řecká mytologie postkatastrofická Locus Poll Award (ocenění)

Autor a jeho další knihy

Dan Simmons

Dan Simmons
americká, 1948

všechny knihy autora

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených3x
v Přečtených149x
v Čtenářské výzvě3x
v Doporučených18x
v Knihotéce101x
v Chystám se číst83x
v Chci si koupit11x
v dalších seznamech4x