Ikabog

Ikabog https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458923/bmid_ikabog-lwx-458923.jpeg 4 613 150

Napínavý pohádkový příběh plný naděje, s ilustracemi českých dětí. Království jménem Přehršlánie bývalo nejšťastnější na světě. Oplývalo spoustami zlata, zdejší král měl nejkrásnější knír ze všech a po místních dobrotách lidé tančili blahem. Jen v mlžném Mokřadu na severu žil podle legendy strašlivý Ikabog. Všichni věděli, že jsou to povídačky, ale ty někdy začnou žít vlastním životem. Co když se taková legenda rozhodne srazit království na kolena a unést dvě děti ve víru dobrodružství, o které ani za mák nestály?... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: ekniha , Albatros (ČR)

The Ickabog , 2020

LittleRebelle6
21.12.2021 5 z 5

Kniha mē moc bavila . I když ksem ji mēla rozečtenou a dala jsem ji do krabice kvuly stēhování . I tak jsem pak byla v obraze . Dēj je přehledný . Rozhodnē doporučuju .

Atara16
12.12.2021 4 z 5

Na rozdíl od vánočního prasátka, tady nebylo tolik omáčky, knížka se mi četla dobře, ale není to nic co bych musela mít v knihovně, nebo ji číst znovu.

Kni-holka
10.12.2021 4 z 5

(SPOILER) "Bylo nebylo jedno maličkaté království, a to království se jmenovalo Přehršlánie."

Myslíte si, že se jedná o pohádku? Máte pravdu, ovšem jako každá pohádka, i tato v sobě ukrývá mnohá ponaučení.

‍️Co se od nestvůr, které si vymýšlíme, dozvídáme sami o sobě?
Co se musí stát, aby se zlo zmocnilo člověka i celé země, a co je potřeba k tomu, aby bylo poraženo?
Proč lidé věří raději lžím, i když pro ně nemají žádné důkazy?
Na tyto a další otázky naleznete odpověď na stránkách Ikaboga od J. K. Rowlingové.

Už sama obálka je naprosto úžasná a hned jsem se do ní zamilovala. Skvělým nápadem bylo uspořádat soutěž pro děti, jejichž obrázky doprovodily samotný příběh. Každé vydání v každé zemi se tak stává originálním.
Styl, jakým Rowlingová píše, jsem vždy měla ráda. Je lehký a snadno se do něj začtete. Ani zde to není vyjímka.

Knížce dávám 5⭐z 5 a vám doporučuji, abyste se vydali za dobrodružstvím do přenádherného království Přehršlánie, kde si v hlavním městě Kruasanech pochutnáte na nejlepších sladkých dobrůtkách; ve Tvarošicích ochutnáte ty nejlepší sýry (tam bych chtěla žít já ); ve Vurstporku si pochutnáte na nejlepším uzeným, křupavé slaniny a kořeněných klobáscích a to vše zapijete nejlepším vínem z Maceravy. Dejte si však pozor, neboť severně od Maceravy leží v mlžném Mokřadu strašlivý Ikabog.
Příjemnou zábavu

kubo819
05.12.2021 3 z 5

Také Game of thrones pre deti...

Bustedka
25.11.2021 4 z 5

Mně se to kupodivu líbilo. Určitě netradiční, trochu temné a morbidní. Námět ale super. Kdo chce, hodně si v tom najde.

Klesňa
13.11.2021 5 z 5

Ikaboga jsem si přečetl hlavně proto, že ho napsala J.K. Rowling. Tentokrát snad budou mít čtenáři trochu více otevřenou mysl a vyvarují se srovnáváním s HP. Její promyšlený svět kouzel totiž ani nejde srovnávat s krátkým příběhem o vymyšlené nestvůře. Já i tak šel do knížky s velkým očekáváním, protože J.K. Rowling má prostě dar vyprávění a bylo mi jasné, že si mě opět namotá. A jasně že namotala! Hned na začátku je jasné, kdo je klaďas a kdo záporák, takže hned od prvních stránek prostě fandíte a zároveň nenávidíte. I když je příběh pro děti, tak tady popravami a vražděním autorka opravdu nešetří a podle mě to příběhu dodává to správné napětí. Malé čtenáře to rozhodně nijak nepostihne (klasické pohádky jsou taky dost krváky). Dospělí si tady najdou skrytý příběh o diktatuře a korupci a děti zase dobrodružství o potlačení zla. Nesmím zapomenout na ilustrace českých dětí, které Vám zase hezky ukážou, jak je dětská fantazie barevná a neomezená. Za mě krásná knížka na dva večery, ale něco z ní ve Vás zůstane už napořád. IG: @klesnacte

Liss93
06.11.2021 5 z 5

(SPOILER) Jak to ta "Džej Kej" dělá. Umí fantasy, umí detektivky, umí pohádky. V předchozích komentářích je knize vyčítáno, že je moc drsná. Zrady, lži, vraždy. Ale pohádky takové byly vždy a to ještě drsnější a bez dobrých konců. Neříkám, že mi nebylo líto smrti kladných postav, ale všechny měly své opodstatnění. A se zabíjením postav JK začala už v HP a tam mě to teda mnohem víc bolelo. Ale zpět k Ikabogovi. Kniha byla kraťoučká, děj nebyl zbytečně natahovaný, hezky plynul a tak se krásně četla. A i přes mnoho zla, které bylo za celou dobu napácháno, skončila pozitivně a pěkně. A to je hlavní :)

mrabla
31.10.2021 5 z 5

Nejprve mě šokovalo téma, protože jsem ho u dětské knihy nečekala.... Ale postupně jsem pochopila, že Rowlingová je prostě geniální, když toto aktuální téma naší doby dokáže takto otevřít dětem! Velmi silná kniha! A dětské obrázky do ní další geniální nápad!
(Opět tu autorka zopakovala informaci z Harryho Pottera, že je důležité do jaké energie-rodiny se dítě na rodí... tento prvotní vklad pak ovlivňuje, jakou bytostí člověk či Ikabog (nebo cokoliv jiného) v životě bude.)

Gi-Gi
31.10.2021 1 z 5

Tak tohle se mi fakt nelíbilo... Nechápu, jak tohle mělo dodávat optimismus a odvahu dětem. Nejhezčí jsou opravdu ty ilustrace. Konec jako OK, ale fakt strašný. Musím říct, že mě to fakt zklamalo.

Kristyna_Bubu
12.10.2021 3 z 5

Rowlingová dala text na internet a požádala děti o ilustrace... Neskutečný, co děti dokážou nakreslit, to se mi na knížce líbí asi nejvíc ... K obsahu, Ikabog je určenej pro děti od 7 let, snažila jsem se vžít do tohoto věku a představit si, co na to malí čtenáři... Asi nejvíc mě štvalo, jak je děj pořád na jedno brdo, je tam docela dost kruťáren, ale má to vše, co má pohádka mít, i poučení, že lhát se nevyplácí a láska zmůže hodně.

lucky4ever
10.10.2021 1 z 5

Moc nevím, kam knihu zařadit. Našla jsem ji v knihovně v dětském oddělení, kam podle mne stylem vyprávění i patří (pro hodně malé děti), jenže příběh plný intrik, brutality a vražd už mi moc dětský nepřišel.
Na začátku jsem i já byla zmatena velkým množstvím postav, které pro příběh nakonec ani nebyly důležité a překlad mi také v některých částech úplně neseděl.

knihomolka27
17.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Oproti nehynoucím fanouškům Harryho P, kteří samozřejmě od této knihy očekávali bůh ví co... já žádná očekávání neměla. A nemám ani s čím srovnávat, jelikož patřím ještě k onomu jednomu procentu světové populace, které nečetlo HP.

Ale přestanme už mluvit o HP, o kterém tato kniha není a pojdme na mé hodnocení.
Které ano, je pohádkové... pět hvězdiček a knihomolský zážitek level 1000. Mě se to prostě strašně líbilo. J.K UMÍ ona prostě umí psát... to bez debat. Sedla jsem si ke knížce a říkám si, že si přečtu jen dvě, tři kapitolky a uvidím jak mě to chytne.... a dřív než jsem se vzpamatovala, jsem dočítala epilog. No, koukám jak blázen, jelikož patřím k těm lidem, kteří čtou jen knihy, které je doopravdy zaujmou ... ano jsem velmi netrpělivý člověk. A tohle mě prostě zaujalo... vlastně už od úplného začátku.

Půjčeno v knihovně, ale kdybych si jí koupila..tak toho vůbec nelituju. Ikabog je prostě kniha, ve které máte pocit, že je toho tolik a všechno do sebe skvěle zapadá a dává smysl. Asi nemusím dodávat, že na pohádku je to kapánek ponuré, bezútěšné a chvílemi to až příliš připomíná reálný život... ale asi i proto tato kniha může oslovit hned několik generací. Postavy jsou jedním slovem SKVOSTNÉ ... tak dobře napsané. Mými oblíbenci jsou ve své podstatě všichni už jenom proto jak jsou věrohodně napsané. Ale pokud to vezmeme z morálního hlediska.... tak postavy pravých hrdinů jsou... Helenka, paní Veselková, Dobromil a jeho žena, pan Hrdlička, Vilém. Ty jsem strašně zbožnovala a bála se o jejich neustále ohrožené živůtky. Jinak je Ikabog samozřejmě i dosti politická pohádka, okořeněná o nějakou tu diktaturu. Je také, ale značně psychická... at už je to rozebíráním toho, čemu všemu jsou ochotni lidé uvěřit, nebo za kolik se dají koupit. No jo no, je těžké žít někde, kde se za vlastizradu považuje každá druhá věc.

Verdikt zní: Knihu doporučuji všem, i když chvílemi je emočně náročná pro dospělé natož pro děti. Prostředí, kde se děj odehrává je prostě boží, kde prodávají ještě kvalitnější zboží, co bych chtěl každý ochutnat. Konec je samozřejmě velmi štastný... tedy pokud jste nechtěli, aby Helenka a Vilém utvořili romantický pár... ale skončilo to prostě dobře, a nestačilo to spadnout do nějaké přecukřené vaty. I když si pořád říkám, jestli nebylo lepší tam toho Ikaboga, prostě nedávat a nechat to tak, že je to prostě ta povídačka.... ale hvězdičku za to neztrhávám, protože to knihu podle mě nezhoršuje, navíc je to pořád pohádka a tam nemá být o obludy nouze, a scény s Ikabogem byly vcelku roztomilé takže tak. Škoda, že autorka nenapsala dva konce, jeden kde skutečně existuje Ikabog a jeden kde neexistuje

Maki_Puchalovic
10.08.2021 3 z 5

Pravdou asi je, že jsem měla dost přehnaná očekávání, ale je velmi náročné překonat to svědivé nutkání srovnávat knihu s Harrym (malé doporučení - prostě zapomeňte, že kniha je od autorky HP, kniha se bude číst lépe). Od Rowlingové prostě tak nějak doufáte v kouzelný příběh z mystického prostředí. Bohužel tohle v knize úplně nenajdete, ale nebojte se, o překvapení také není nouze. Musím uznat, že příběh se dobře čte, děj je svižný a plný zvratů. Autorka se snaží na nic nezapomenout a hned několikrát se vrací a uzavírá mnoho vedlejších dějových linií.
Vůbec netuším, pro jakou věkovou skupinu bych knihu doporučila. Možná by bylo nejlepší číst knihu spolu s dětmi a dle jejich reakcí četbu stopnout či vhodně komentovat. Nebo dopředu děti na možné problémy v knize připravit a prodiskutovat je s nimi. Ale určitě minimálně děti školou povinné.
A o čem že ty problémy jsou? Mnoho úmrtí, politické pletichaření a tajemství zrození. Možná se autorka snažila sepsat takovou knihu, která by děti právě na nástrahy reálného života měla připravit prostřednictvím pohádkového příběhu.
Celkově však knihu doporučuji. Určitě je potřeba vyzdvihnout krásnou obálku a ilustrace. Překlad se mi líbí, myslím, že je perfektní pro děti, aby si zapamatovaly názvy měst a postav, kterých je v knize opravdu mnoho.
A hlavně je potřeba nezapomenout, co dokáže kytice sněženek…

Hoshi
03.08.2021 3 z 5

Na knihu jsem se těšila, přeci jen Rowlingová (!). Musím však říct, že ze začátku mě popadlo mírné zděšení, co že to vlastně čtu a tohle má být pro děti? Jak jsem postupovala ve čtení dál, uvědomila jsem si, že oni se na to dívají jinak, než mi dospělí. Uh. Nakonec jsem si příběh přeci jen užila, ale že bych se k ní chtěla hned vrátit, to napsat nemohu.

vojta888
31.07.2021 4 z 5

Kniha se mi moc líbila přesto že jsem dlouho jí dlouho odkládal, příběh byl velmi čtivý dojemný a v některých momentech i napínavý.

knihoVlk
29.06.2021 5 z 5

Za mě je to knížka ještě pro mladší čtenáře, než byl cílený Harry Potter a ano, vražd, úmrtí a intrik tam je celkem dost, nicméně vše je podáno tak, aby to průměrně odolný malý čtenář (posluchač) dokázal uchopit. Přijde mi skvělé, že příběh je postavený na tom, jak mistrně dokáže pár vládnoucích jedinců servírovat fakta po svém a manipulovat tak se zaslepeným davem lidí. Myslím si tedy, že knížka může motivovat děti směrem ke kritickém myšlení a toho je dnes obzvlášť třeba.

lanaquila
22.06.2021 5 z 5

Nemůžu si pomoc, ale knížka mi moc bavila. Přečetla jsem ji skoro celou za večer a ráno jsem ji musela dolousknout, než jsem šla do práce :) Po náročnějším čtení byl Ikabog příjemným odlehčením, které jsem potřebovala. Ano, knížka nepatří do pohádek ověnčených pohodou a jen radostí, ale když se podíváme na jiné, tak vlk taky všechny sežral, krtečkovy kamarádi mu ukradli všechny třešně a macechy své nevlastní děti téměř vždy nějak vypečou.
Takže za mě super a těším se, až si přečtu někdy znovu :)

Yalka
06.06.2021 2 z 5

(SPOILER) Ikaboga bych osobně nedala číst žádným dětem. (Vycházím z vlastní zkušenosti, co se za pohádky mi líbilo jako dítěti.) Začátek je nudný a popisný, vlastně i zbytek knihy je spíš popisný, přímých řečí je tam pomálu. Se čtením jsem se na rok zasekla v močálu, dočetla jen díky tomu, že se mi do ruky dostal výtisk v češtině. Tohle napsala autorka tak čtivého HP? Jakmile skončí popisná část, hromadí Rowlingová jednu smrt za druhou, pokud postavy mají štěstí a nezemřou, tak jsou od sebe roky odloučení (děti od rodičů). Je to velmi depresivní (až na tu lady v knihovně a hlavně cukrářku ve vězení aneb girl power, obě potěšily). No a ta část, která by nám umožnila se vzpamatovat a prožít si happy end a následnou obnovu Přehršlánie, mi přišla naopak moc krátká (co teprve mladším čtenářům?). Depresivní část tvoří 2/3 délky knihy. Taky škoda, že v celé knize je tak málo originálních nápadů (nahrobení), jsem od autorky rozmazlená, HP je nápady naopak přecpaný, tohle bylo zklamání. Oblíbené postavy: cukrářka a ten hlavní lord záporák Machiavelli, musela jsem chtě nechtě obdivovat, jak si poradil v celé řadě pro něho kritických situací. Kdyby si založil konto ve Švýcarsku, mohl být za vodou :-)

AnoMANder
04.06.2021 3 z 5

Původně jsem čekal trochu více příběh i pro starší čtenáře. Pohádka to není špatná, jak se píše níže, bylo tam dost mrtvých na pohádku :) Realismus je ale třeba podporovat. Oproti HP je to na nižší úrovni, vyprávění je "mělké", možná až moc neustálých zvratů.
Příběh plyne rychle, české překlady názvů obcí mě pobavily. Plusem jsou hezké dětské ilustrace.

EliBla
03.06.2021 4 z 5

Knihu mi půjčil žák z mé třídy. Vyprávěl mi o ní v dílnách čtení. Chtěla jsem si přečíst další knihu od paní Rowlingové. Harryho mám moc ráda a byla to vlastně první kniha, která mě bavila a nutila mě číst další a další díly. Byla jsem zvědavá, jak mě dostane tento příběh.
Ikabog je pěkná kniha obohacená o dětské ilustrace, které ji obohacují. Překvapilo mě, že v příběhu se popisuje mnoho úmrtí. Nečekala jsem to od knihy, která je určená hlavně pro děti. Závěrem se vše pohádkově vysvětlilo. Na knihu o Harrym Potterovi to ovšem nemá.