Ikabog

Ikabog https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/450636/bmid_ikabog-dDo-450636.jpeg 4 613 150

Napínavý pohádkový příběh plný naděje, s ilustracemi českých dětí. Království jménem Přehršlánie bývalo nejšťastnější na světě. Oplývalo spoustami zlata, zdejší král měl nejkrásnější knír ze všech a po místních dobrotách lidé tančili blahem. Jen v mlžném Mokřadu na severu žil podle legendy strašlivý Ikabog. Všichni věděli, že jsou to povídačky, ale ty někdy začnou žít vlastním životem. Co když se taková legenda rozhodne srazit království na kolena a unést dvě děti ve víru dobrodružství, o které ani za mák nestály?... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: , Albatros (ČR)

The Ickabog , 2020

Radzha
07.04.2021 5 z 5

Rowlingová prostě umí.
Knížku jsem přečetl během pár večerů a nemohl jsem se od ní odtrhnout.
Příběh rychle plyne, ilustrace od českých dětských výtvarníků skvělé, popis a děj dokonalý (jak to u této autorky bývá).
Jediné, co jsem byl zaskočen, tak je brutalita, která se v knížce objevuje. I jako dospělém čtenáři mi to přišlo poněkud drastické, natož na dětskou literaturu.
Takže za mě rozhodně super knížka pro dospělé, která má v sobě nějaké poslání, ale ne pro dítě pod 10 let. Je to sice pořád pohádka, ale rozhodně pro větší děti.

Agatha84
05.04.2021 3 z 5

V prvé řadě bych to přestala označovat za pohádku - anebo pak přesně stanovila, pro jakou věkovou kategorii je tento tak trochu depresivní horor určen. Rowlingová se mi v tom hledala těžko, a i když to byl poměrně příjemný zážitek, nic významného si z něho neodnáším...

HanulkaK.
01.04.2021 3 z 5

Asi jsem nečekala, že to bude tak moc smutné...

domihruzkova
26.03.2021 3 z 5

Zbytečně natahované, na pohádku je 312 stran až moc.

anibeni
24.03.2021 4 z 5

Byla to trochu drsná pohádka, ale napsané to bylo moc hezky.. Prostřední pasáž plná vražd a zabíjení rozhodně není pro malé děti, strašně mi celý příběh připomínal Tajemství staré bambitky..

Karolina90
23.03.2021 3 z 5

(SPOILER) Na rozdíl od některých čtenářů níže jsem se do knihy začetla rychle a četla se opravdu sama. Možná je to ale tím, že jsem ji četla v originále. Jak je to s překladem tedy nemůžu soudit.
Na první pohled klasická pohádka. Pošetilý král, zlí rádcové, dobro vs. zlo. Ale v běžných pohádkách končí plány hrdinů dobře, tady naopak. Jak už psali všichni přede mnou, tolik smrti a intrik... podle mě by měla být kniha určena starším dětem, které z toho už mohou mít rozum.
Ilustrace od dětí byl opravdu hezký tah:)

Amy27
22.03.2021 3 z 5

V rámci výzvy (a nostalgie) jsem se rozhodla pro knihu od J. K. Rowling: Ikabog. Uf... Kniha je dobře napsaná, děj přirozeně a volně plyne a je opravdu čtivá. Největší bomba jsou ilustrace od dětí z ČR, které nás provází celou knížkou. :)

ALE! Jedno obrovské ALE!!!

Tolik intrik, lží a smrti v knížce pro děti od 7 let?!?! Musela jsem ji několikrát odložit a stále si četla recenze na internetu, jestli se mi to nezdá. Bohužel ne. Absolutně nemám v plánu ji kdykoliv číst znova a rozhodně ne svým dětem. Takže proto je hodnocení tak nízké.

Vjeerus
22.03.2021 2 z 5

Pro mě asi největší zklamání, které se mi dostalo do ruky. Příběh jako takový mi nepřišel špatný, možná trochu přeplácaný všemi problémy světa, ale dohromady s pohádkovým vyprávěním i prostě nesedl dohromady. A to jsem knihu začala číst relativně později po jejím vydání a tak jsem už věděla, že vyvolává dost rozporuplné pocity.
Za mě bych ji ani nedala číst tam malým dětem, jak je doporučována a nejsem si jistá, jestli zase starší ocení ten opravdu pohádkový styl. Nevím, opravdu mám pocit, že se autorka snažila na 300 stranách i s ilustracemi (a ty se povedli, z nich mám radost, takže dvě hvězdy jen kvůli nim) ukázat až příliš problémů. Charakter postav byl na jednu stranu pohádkově černobílý a na stranu druhou nám nastínila tak komplikované intriky, že jsem občas i já přemýšlela, abych se do toho nezamotala.

Kolombus
21.03.2021 1 z 5

Rowlingovú mám rada, dobre, tak iba Harryho :D knihe som dala šancu, s nadšením som si ju zaobstarala a ..... a mala som sa problém začítať.....Neviem, možno je to pre sofistikovanejších čitateľov, alebo iba naozaj pre deti a ja to iba nechápem. Tak či onak, knihu som po niekoľkých desiatok strán cez ktoré som sa premáhala, zatvorila a už sa k nej vracať nebudem. Ak má byť toto príbeh pre deti, plný násila, zrady, tak ja si rašej pri svojich deťoch ostanem pri troch prasiatkach a snehulienke, kde je menej násilia a smrti, inak asi nezaspia.

Booky84
18.03.2021 5 z 5

Skvělá a čtivá kniha, nemohla jsem se odtrhnout.

Mischa096
18.03.2021 5 z 5

Úžasná kniha, velmi čtivá. Příběh se mi moc líbil, bylo až děsivé jak to odráží dnešní dobu. Výborný nápad s ilustracemi. Rowlingová psát prostě umí!

Alexxxka
18.03.2021 5 z 5

Nejdříve jsem se nemohla začíst a pak jsem nemohla přestat číst. Mě se to líbilo moc! A ty ilustrace? Boží nápad! A krásná obálka ❤️

katarina1138
17.03.2021 5 z 5

Úžasná knižka nielen pre deti, úplne nadčasová! Čítali sme ju s 10 ročným synom, ktorý až tak rád nečíta, ale p. Rowlingová užasle prekvapila napínavým dejom. Čo dodať - treba prečítať. Knižka je veľmi krásne spracovaná obalmi pripomenul detstvo. Naozaj veľmi podarená knižka.

lost.in.books
14.03.2021 5 z 5

Hodnocení: Jako veliký milovník celé série Harry Potter jsem nemohla vynechat ani Ikabog, který mě velice příjemně překvapil, autorka psát prostě umí.
První věc, která se mi na knize moc líbila byly krásné ilustrace od dětí,které knihu krásně obohacovaly a dělaly jí zajímavější a na pohled moc hezkou, protože ilustrace byly opravdu moc pěkné. Příběh mě vtáhl do děje ihned od začátku a čtivost příběhu nechyběla od začátku do konce. Kniha byla napsána skvělým stylem , který mi sedl a neměla jsem problém se do knihy začíst. Nebyla to jen obyčejná pohádka , byla to pohádka s velikým poselstvím a ukazovala nám jak to někdy chodí i v reálném světě poukazovala například na podvody, intriky, úplatky, lhaní a mnoho dalšího co si dokážete představit, pohádka byla vykombinována i světlými místy, takže to bylo vybalancované. Kniha nás nutí se zamyslet jak neupřímný a krutý někdy svět doopravdy je - měl by si jí přečíst opravdu každý, protože se nejedná o klasickou již ohnanou pohádku s předvídatelným koncem- je zde zápletka, zvraty a mnoho různorodých postav s odlišnými charaktery. Svět v knize se autorce opravdu povedla a ten nápad jakbysmet , vždy obdivuji když někdo dokáže vymyslet nápaditý a originální fantasy svět. Knihu vřele doporučuji jak dětem , tak dospělým i když se jedná o pohádku.

AnieWolf
14.03.2021 5 z 5

(SPOILER) Bylo jednou jedno maličké království a to se jmenovalo Přehršlánie. Vládl tam sobecký, marniví a krutý král Norbert. Na začátku se měli lidi dobře ale zničil to hamižný a mocichtivý lord Flusbrok. Ten vytvořil obranou brygádu proti Ikabogovi, o němž pověst říká, že žere lidi a ovce. Ale sám Flusbrok nevěřil v existenci Ikaboga a brygáda proti němu byla jen záminkou pro získání moci. Ale co když je legenda pravdivá?

happy-smile
11.03.2021 4 z 5

Zajímavá knížka. Sáhla jsem po ní, protože ji napsala moje oblínená spisovatelka. Má to všechny rysy, co by pohádka měla mít. Jenom nevím, jak velkým dětem ji doporučit? Přece jenom toho bezpráví a úmrtí je tam teda docela dost. Ale možná je to záměr, ukázat dětem, jak to ve světě často chodí? Pak je tedy otázka, kdy je ten věk, kdy mají ztratit iluze. Asi bych doporučila rodičům si kousek této knihy přečíst, než ji dáte dětem. :)

LunaL.
08.03.2021 4 z 5

(SPOILER) Jako pohádka to začíná, jako pohádka to i končí. Obsah mezi tím moc pohádkový nebyl. Určitě ne pro děti od sedmi let, jak na knize píšou. Ale já jako dospělá jsem si čtení užila, knížka se četla hezky, děj mě zaujal. Asi ne brzy, ale jednou se k ní vrátím.
Nápad s ilustracemi od malých čtenářů se mi moc líbil! Obrázky byly povedené, nápad originální :)

SedllY
03.03.2021 3 z 5

Čekal jsem víc.. Kniha mohla mít klidně polovinu délky a aspoň by byla svižnější. Kromě série HP mě zatím JKR neoslovila.

Fíčica
02.03.2021 1 z 5

Nic moc

kate9326
28.02.2021 4 z 5

Celkem pěkné...Nevím, jestli je vhodná pouze pro děti, vraždy a popravy jsou přece i v klasických českých pohádkách...Některé kapitoly mi připadaly krátké, jiné zase moc popisné a jdoucí do nepodstatných detailů. Dost často se vyskytovaly většinou povedené vtipné dialogy.
+++ Nádherné kresby - opravdu úžasný a unikátní nápad, vybrat kresby od čtenářů jako ilustrace.