Idiot

Idiot https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/211286/mid_idiot-9b8-211286.jpg 4 1125 163

Do sveta plného zloby, falše, intríg a nelásky, do sveta mamony, karierizmu a nečestnosti privádza F. M. Dostojevskij svojho hrdinu, knieža Leva Myškina, v ktorom stvárnil svoju predstavu ideálne krásneho človeka. Úprimne, s detskou dôverčivosťou a s ľudskou spontánnosťou Myškin otvára srdce každému. Odpoveďou je najčastejšie otvorený výsmech. Jeho povaha však pôsobí ako magnet, burcuje aj najcynickejších, ale predovšetkým – znepokojuje. Knieža Myškin sa usiluje pochopiť konanie každého človeka. Všetko prežíva spolu s ním. A pretože v ľudskom spolužití prevláda viac zloby a podlosti než dobra, nesie v sebe pocit zodpovednosti a viny za všetky krutosti života. Čoraz hlbšie je vťahovaný do zápasu vášní, až sa nakoniec stáva ich obeťou. Možno ani s jednou svojou postavou nebol Dostojevskij tak hlboko spriaznený nielen vnútorne, ale i vonkajšími prejavmi ako s hrdinom románu Idiot. Levovi Myškinovi, tomuto spojeniu levej sily a myšej plachosti, pripísal aj vlastnú chorobu. Navyše ju spojil so všeobecne prijatou mienkou, že od čudáctva či dokonca duševnej menejcennosti u epileptikov je len krok ku genialite – aspoň v určitej životnej oblasti. Za oblasť geniality zvolil pre svojho hrdinu oblasť z hľadiska ideálu budúcnosti najťažšiu – oblasť ľudskej prirodzenosti, skutočne ľudských vzťahov medzi ľuďmi. V románe sa ozývajú hrdinovia národných eposov, hrdinské piesne a rozprávky, ako aj ozveny zápasov ruskej a svetovej literatúry pri hľadaní ideálov pravdy, dobra a krásy. Idiot, v poradí piate rozsiahle dielo F. M. Dostojevského, sa stalo jedným z najčítanejších diel svetovej literatúry.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Идиот (Idiot) , 1869

genie
02.04.2016 4 z 5

Dostojevskij pro mě vždycky znamenal těžkou literaturu a tak to i zůstává, přestože jsem se do Idiota od prvních stran začetla a vesměs se od něj neodtrhla.
Toky myšlenek proudí většinou prostřednictvím dlouhých monologů, jejichž pointa mnohdy přichází až po několika stránkách … Ve srovnání s těmito monology byl samotný závěr odvyprávěn dosti střízlivě.
Sám Myškin je idealista s dobrým srdcem, silně empatický. Kdekdo ho „vysává“, energii nemá kde čerpat. Dostal mě hned na začátku příběhem o Marietě … Asi je zbytečné snažit se pochopit chování a postoje hrdinů. Prostě to tak je, byť se z pohledu dnešního čtenáře mohou zdát absurdní. Je třeba přijmout fakt, že Dostojevskij psal před "200" lety o ruské společnosti tehdejší doby pro Rusy tehdejší doby.
Je dobře, že jsem s četbou čekala tak dlouho a nesnažila se číst to kdysi ve škole … Tehdy bych na to neměla, dneska Idiota ocenit dokážu.

Adam01
08.02.2016 5 z 5

vynikajicí.

jaryn
23.01.2016 odpad!

Hluboké sondy do charakterů? Prdlačky!!! O co jde? Ten miluje tu, jenže ta miluje jiného, a ten jiný se pochopitelně souží pro zase úplně jinou... Zpracovat to nějaký angličan, mohla to být dobrá konverzační komedie... Tady jsou všichni hysteričtí, a to doslova pro nic! Nikomu se vlastně nic - ale opravdu VŮBEC NIC - nestalo, nicméně každá postava je zralá pro Bohnice či Opavu (ruské cvokhauzy neznám); a na každé stránce to vypadá, že apokalypsa přijde nejpozději zítra! Navíc tak zbytečně užvaněný, jako Dostojevskij, není snad žádný jiný autor na světě. Takže: ne, ne a stokrát ne!

26e
20.01.2016 5 z 5

Jedna z mojich naj /nielen od Dostojevského/... Dostojevskij sa mi číta "sám", pretože je to moja "krvná" blízka mojej duši... Román ma neskutočne bavil od samého začiatku, prežívala som ho celý naplno, s celým spektrom emócii ... Pamätám si jednu konkrétnu... po tom, ako som román dočítala... Bola som nahnevaná "na celý svet" až sa mi z toho chcelo revať ...

ZuzziŠ
12.01.2016 4 z 5

Marně přemýšlím, co té knize chybělo - je v ní vtip, ostrovtip, nadhled, vhled, pravda, pravda v lásce, pravda v jedu, moudrost, bláznova moudrost, absurdita, absurdita skutečnosti, pravda.
A co hůř, po přečtení Dostojevského životopisu, je v ní i Dostojevskij sám (vyplatí se si to přečíst až po Idiotovi). Tam, kde je kniha silná, bolavá, pravdivá, skvostná a jedovatá, tam je i Dostojevská.

(jenom mám averzi k těm opilým, prolhaným a vyhořelým staříkům)

Mikkinnen
28.11.2015 5 z 5

Idiot byl můj první román, který jsem od Dostojevského před mnoha lety četl a doslova mě na první stránce vcucl a vyplivl až na poslední. Postavu knížete Myškyna si prostě zamilujete. Za to ostatní postavy až na výjimky budete nenávidět a proklínat za to co mu dělali. Konec je hodně silný. Ještě hodně dlouho po přečtení mi bylo špatně z celé té nobl společnosti! Dostojevskij byl skutečný mistr pera. Jeho popisy jednotlivých charakterů všech postav jsem tak neskutečně plastické a uvěřitelné, až mu na tu jeho hru rádi přistoupíte a uvěříte, že se to prostě přesně takhle muselo stát i ve skutečnosti. Idiot je určitě velice vhodná kniha na seznámení se s Dostojevským. To se už nedá říct například o dalším skvělém románu - Běsi.

Skip
01.10.2015 5 z 5

Poprvé jsem četl Idiota někdy ve dvaceti a moc jsem ho nepobral. Teď, o dvacet let později a čtenářsky vyspělejší, řekl bych, jsem z něj měl mnohem víc. Především se mi líbí, jak Dostojevskij psal. Mám rád ta dlouhá souvětí, ve kterých se ale vůbec neztrácím. Pravda, Idiot byl po této stránce náročnější než Zločin a trest. Musel jsem se několikrát v textu vracet, abych lépe pochopil. Co se obsahu týče, podal zde Dostojevskij obraz jisté části (nejen) ruské společnosti, kterou podle mého názoru vůbec nešetří. Intrikování, slovíčkaření, honba za majetkem, pomlouvání…prostě životní styl lidí, kteří pořádně nikdy nepracovali, a tak mají spoustu času probírat, rozebírat a šťourat se v tom, co kdo kde řekl, naznačil či udělal. A když se objeví někdo, kdo se poněkud vymyká, je to docela průšvih. No a z toho všeho se dá parádně nervově zhroutit, propadnout až psychotickým vášním a celkově se totálně odrovnat. Četba je to opravdu poněkud náročnější, ale bavilo mě to.

Rade
30.07.2015

Je minimum knih, které jsem nebyla schopná přečíst. Idiot mezi ně bohužel patří.
Knihu mám doma, vždy po nějakém čase si řeknu, musíš, takové významné světové dílo…. A po několika desítkách stránek vždy odpadnu…
Přitom Hráče jsem přečetla s velkým zaujetím.

Kolaloka
29.07.2015 2 z 5

Uf, konečně je to za mnou... Příliš mnoho nepochopitelných emocí, příliš mnoho hysterických žen, příliš mnoho nelogických činů. a hlavně příliš mnoho slov. Jsem čtenářkou dneška, zvyklou na rychlý spád, takže mě nudí dvoustránkové rozhodování postavy, má-li se dát na ulici doprava nebo doleva.. Ne, ne, už nikdy ne...

wiix
28.07.2015 4 z 5

Nemusím sa ani zmieňovať o tom, že Dostojevskij je majstrom vykreslenia psychologickej podstatvy hlavných hrdinov deja a že i samotný dej má spád a zápletku, je majstro pera o tom niet pochýb. Miestami som sa síce zamotala do neprehľadných viet, avšak musíme brať na vedomie, že v období, kedy Dostojevkij písal, bola krása slova a vety rovnako dôležitá ako samotný dej.

tisha8409
24.07.2015

Nešlo to... prostě to nešlo. Na sluníčkové všeobjímající lidičky narážím dost často v reálu nebo debatách na internetu, nemám tedy chuti číst ještě mnoho slovíček okolo společnosti, povýšenosti vs. poníženosti a ... asi to můj mozek prostě nepobírá.
Ruská literatura mým oblíbencem očividně nebude.

ZuzaChichi
16.06.2015

Už přes měsíc se trápím. Kniha mne ze začátku vzala. Sice jsem se očas ztrácela v postavách, nepřišla jsem na to, proč byly občas pojmenovány jen příjmením, jindy dvěmi křestními jmény, či jen jedním. Z toho jsem měla dost nepořádek, ale stále se dalo.
Nyní jsem odložila, při několikastránkovém dopise Ippolita jsem se nedokázala pročíst a neustále myslela na něco jiného.. Třeba na knihy, na které se teším a čekají v polici.
Třeba se k tobě jednou vrátím...

LudCal
02.06.2015 5 z 5

Nesmrtelná klasika, bravurně vypracovaná psychologie postav. Idiot je určitě jedna z nejlepších knih, co jsem přečetl.

marca_m
01.04.2015 5 z 5

Idiot je velký, náročný a hluboký román. Není to jen čtení, je to něco víc. Je to kniha, kterou asi nejde číst jinak než pomalu a hodně dlouho, některé pasáže si číst i třikrát, odměnou je však skutečný čtenářský požitek. Je to snad první kniha, u které jsem si zakládala některé pasáže, které by stálo za to si pamatovat, které jsou až neuvěřitelně nadčasové a taky mě osobně se dotýkající. Čtení nicméně znesnadňuje celkem nepřímá dějová linie, taky se mi docela pletly postavy.
Idiot pro mě je a bude výjimečná kniha.

Red_Fox
21.03.2015 5 z 5

Příběh o "idiotovi", jako o velmi upřímném, dobrosrdečném a vlastně i trochu naivním člověku.
Kniha byla napsána stylem, kdy jsem místy četla a absolutně nechápala, o čem se postavy vůbec baví. Nakonec však začalo všechno do sebe zapadat. Řekla bych, že to byl úmysl Dostojevského, který se povedl. Kníže Myškin je osobou, kterou si čtenář rychle oblíbí a nechá se vtáhnout do děje.
Jedinou nevýhodou ruských děl je pro mě složitost jmen. Je to něco, co mi občas způsobovalo problémy, kdy mi trvalo, než mi došlo, kdo je vlastně zrovna ta osoba, která právě mluví...
Závěr nečekaný a originální.

Szevcza
07.03.2015 5 z 5

Až mi někdo příště řekne, že jsem Idiot, hezky poděkuju...

Plútarchos
19.01.2015 3 z 5

Potíž hlavního hrdiny je v tom, že kníže Lev Nikolajevič Myškin je idiot, který svou filosofií pokory a všeobjímající lásky přivádí do neštěstí ty, které miluje a nakonec i sám sebe. Tři hvězdičky - a to jen proto, že je to Dostojevský a tedy klasika. Nemyslete si, že nejsem obdivovatelem klasické literatury. Naopak, Oblomov, Mistr a Markétka, Zločin a trest mě ale nadchly více!

feex8
26.11.2014 5 z 5

Podla mna najlepsia Dostojevskeho kniha. Pacila sa mi este viac ako Zlocin a trest a to z toho dovodu, ze v tejto knihe bola psychologia postav znazornena este lepsie ako v Zlocine a treste.

Musim ale upozornit, ze kto nema vyslovene rad rusky klasicizmus, tomu sa bude kniha citat asi dost tazko. K tomu musi mat clovek vztah.

Moje hodnotenie: 92%

GOD-Complex
01.11.2014 4 z 5

Docetl jsem! Ano, konecne ten moment nastal a po mesicich usilovneho cteni jsem se dobral na konec tak extenzivniho literarniho dila, jakym Dostojevskiho Idiot bezpochyby je. Ani jsem snad neveril, ze se mi tato knizka bude libit, ba dokonce jsem myslel, ze budu trpet pri jejim cteni, ale opak byl k memu prekvapeni pravdou, uzil jsem si to naramne a nechal se unaset detailne konstruovanym svetem a komplexni psychologii postav. Nejde snad ani tak o nejakou chytlavou pribehovou linku, do ktere by bylo mozne se zacist, jako spise o zobrazeni ruske spolecnosti dane doby a zrucne propletenou sbirku povidek, snu a nazoru autora skrze skutecne do podrobna vykreslene charaktery. Knizka jednoduse vytvori svuj svet a nejak vam ho nepodbizi, je jen na vas zda-li se vam podari do nej vstoupit. Proto se toto dilo muze jevit jako lehce nepripustne, ale je to prave to, co z nej dela klasiku.

Vsiml jsem si zajimaveho ukazu a utvoril si vlastni interpretaci, se kterou zrejme malokdo bude souhlasit a urcite je to i vase velectene pravo, nicmene ackoliv je hlavni hrdina na kazdem kroku oznacovan za idiota a mentalne choreho jedince, po celou dobu mi prislo, ze prave knize je ze vsech jedinym zdrave uvazujicim jedincem a naopak vsichni ostatni jsou seriozne mentalne naruseni. Jednani a chovani drtive vetsiny ostatnich charakteru bylo po vetsinu casu naprosto silene a jsou to prave oni, kdo by se mel jet lecit do Svycar a ne velecteny knize. On byl jedinym dobrym a rozumnym clovekem v cele knizce, nicmene obklopen touto silenou spolecnosti se clovek proste eventuelne zblazni. Vnimam to jako autoruv komentar tehdejsi spolecnosti, ktery je ale stale aktualni. Obcas si i ja pripadam jako knize a mam pocit, ze svet kolem me se zblaznil. Muzi jsou magori a zeny se chovaji podobne silene jako Nastasja Filipovna, nebo nelogicky jako Aglaja Ivanovna. A co by tomu vsemu rekla Lizaveta Prokofjevna, ta je z toho cela na prasky.

Podle tohoto komentare to muze vypadat, ze jsem nemocny a samozrejme je vase ctene pravo si to myslet, v minulosti to tak mozna i bylo, ale uz tomu tak neni, vylecil jsem se totiz ve Svycarech. A jakpak se mi libilo ve Svycarech ptate se? Maji tam hory? Ano, maji. 8/10

Petrstik
12.10.2014 4 z 5

Náročný ikdyž neobyčejný román do kterého mi dělalo zezačátku problém se začíst a zapamatovat si všechna ruská jména.