Hypnotizér

Hypnotizér https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49733/bmid_hypnotizer-aJN-49733.jpg 4 6019 1082

Psychiatr Erik Maria Bark je uznávaný odborník na léčbu traumat. Jedné prosincové noci mu zavolá kriminální inspektor Joona Linna a prosí ho, aby okamžitě přijel do nemocnice k těžce zraněnému patnáctiletému chlapci, kterého policisté objevili jako jediného přeživšího v rodinném domku. Erik se v minulosti po dlouhou dobu věnoval hypnóze a pouze s jeho pomocí může policie chlapce vyslechnout a zjistit, kdo brutálně zavraždil jeho rodiče a mladší sestru. Erik však praxi hypnotizéra ukončil před deseti lety a žádost o pomoc v něm probudí bolestné vzpomínky. Komisařovu prosbu zprvu odmítne, nakonec se však nechá přesvědčit a všichni se rázem ocitnou ve víru dramatických událostí. Erik je nucen postavit se tváří v tvář minulosti a vrátit se ve vzpomínkách zpět do časů, kdy jeho profesionální život ležel v ruinách a jeho manželství bylo na pokraji zhroucení.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Host

Hypnotisören , 2009

knihomolkaMist
13.08.2021 4 z 5

Neskutečně čtivá kniha, která vás neustále drží v napětí.
Co mi ale trochu vadilo bylo to, že to ani nebylo tolik o vyšetřování vraždy (to byla max 1/3 knihy), jako spíš o tom hypnotizování.
I tak to ale bylo moc fajn a mohu ji s klidným srdcem doporučit milovníkům tohoto žánru.

BaPe895
02.08.2021 5 z 5

Dle mého nejlepší kniha od této dvojice. Napínavé až do akčního konce.

verka5083
02.08.2021 5 z 5

Tak tohle byla pecka!! Knihu jsem od první stránky jen hltala. Nemohla jsem se kolikrát od ní odtrhnout. Vůbec nechápu, že mi tento autor přišel do ruky až teď.

renne
27.07.2021 5 z 5

Kniha mě absolutně pohltila a od čtení se nešlo utrhnout. Neustálá gradace a držení v napětí. Ráda si přečtu další díl ze série.

slunicko1958
24.07.2021 4 z 5

Letní vedro mě otupilo natolik, že jsem ani neřešila, které části děje jsou reálné a které jsou hodně přehnané. Ideální četba na dovolenou, děj je většinou napínavý, ale nesmíte o něm moc přemýšlet. Jednu hvězdičku odebírám za „postelové scény“.

Lucc93
22.07.2021 5 z 5

Perfektní krimi thriller a můj první díl od Larse Keplera. Chystám se na další a tento díl hodnotím 5 hvězdami.

Mudry
21.07.2021 2 z 5

Jedním slovem chaos. Psané stylem TV komentáře pro nevidomé. Jedna část pak v ich-formě, což by podle mého autorům svědčilo víc. Původní dějová linka záhy zmizela kdesi na pozadí příběhu a já měla pocit, že už čtu jinou knihu. Zřejmě i díky zbytečným popisům , zmateným dialogům a odbíhání k detailům, které měly pro děj pramalý význam. Neseděly mi ani jakoby uměle vložené milostné scény a velice nepravděpodobné postupy policie. O detektivovi, jenž má být ústřední postavou série, jsme se toho také mnoho nedověděli. Dvě hvězdičky dávám za původní myšlenku , která by mohla být námětem na klidně i dva slušné detektivní příběhy.

sodmic
19.06.2021 4 z 5

Napinave od zacatku do konce, nekolik pribehu, velmi povedene cteni, doporucuji

bookwoman
05.06.2021 4 z 5

Moje první a myslím si, že ne poslední přečtená kniha od tohoto autora. Byla čtivá, napínavá a jsem ráda, že jsem si ji přečetla, detektivky mám prostě ráda :-).

Nik4
03.06.2021 4 z 5

Moje první detektivka od Keplera, hltala jsem každý řádek a rozhodně si přečtu další. Sympatická hlavní postava. Některé popisy možná zbytečně zdlouhavé, ale až tak mi to nevadilo.

Monni
03.06.2021 4 z 5

Celou sérii začínám číst již podruhé, jelikož jsem sérii poprvé četla na přeskáčku, tak si ji chci přečíst znovu hezky popořadě včetně posledních dvou, které jsem ještě nečetla :D Joonu Linnu naprosto zbožňuji, stejně jako autory a severské detektivky. Nato, že jsem knihu četla podruhé a dokonce viděla i film (který mě ovšem zklamal) jsem si knihu v podstatě nepamatovala :D a to je vlastně dobře.

Pajakub47
30.05.2021 2 z 5

Pro mě tahle knížka tak trošku zklamání... myslím, že tam toho bylo tak nějak moc, moc příběhů najednou, takových zbytečných dějových linek, které se pak vytratily do ztracena... takové nějaké umělé celé... Určitě bych neměla potřebu číst někdy znovu....

Terezaa
19.05.2021 3 z 5

Na dvojici autorů jsem slyšela samou chválu, takže jsem se s nadšením pustila do první knihy ze série. Musím říct, že mě knížka celkem zklamala a čekala jsem od ní něco víc. O detektivovi jsme se téměř nic nedozvěděli, případ s Josefem byl odsunut na vedlejší kolej a místy mi děj přišel lehce přitažený za vlasy. Uvidím, zda dám ještě autorům šanci.

baji42
02.05.2021 4 z 5

Pěkná detektivka, i když opět, tak - jak tomu u současné severské literatury tohoto žánru bývá, hodně chmurná. Závěr byl na můj vkus zbytečně akční, proto uděluji o bod méně.

shelma
28.04.2021 4 z 5

Kniha super, až na ten zbytečně překombinovaný závěr. Za ten jsem v hodnocení strhl hvězdičku.

Blanka29
25.04.2021 2 z 5

Na doporučení známé, jsem se pustila s nadšením do čtení, bohužel po pár desítkách stránek mě nadšení opustilo. Nelíbil se mi styl psaní, odskakování od hlavního příběhu k jinému a mnoho dalšího.....

JanuldaN
12.04.2021 3 z 5

Knihu jsem se pokoušela číst asi před čtyřmi lety, tehdy jsem to v půlce vzdala... Tentokrát jsem se rozhodla pro audio verzi načtenou Pavlem Rímským, tu už jsem úspěšně doposlouchala. Hurá!
Za mne se jedná o průměrnou severskou detektivku. Nedokázala jsem se smířit s tím, že se v polovině knihy vytratí původní zápletka i zločinec a najednou se zde objeví zcela jiný případ. Navíc se dle mého příběh v polovině knihy dost táhne - hlavně když se vracíme s Erikem do jeho minulosti. Dech potom nabere až ke konci, kde je ale zase zdárně vystupňované napětí. Zkrátka průměr. Každopádně v sérii budu pokračovat.
Oceňuji skvělou interpretaci Pavla Rímského.

HugeBookworm
09.04.2021 4 z 5

Knížka mě okamžitě vtáhla, já mám prostě pro tyhle znepokojivé, zdlouhavé severské detektivky velkou slabost. Prolínání časů a dějů a pomalé rozplétání lidských osudů je moc hezky pojaté, ale na plný počet bodů tomu ještě chybělo to něco navíc, kdy mi spadne brada a nad koncem budu dumat ještě týden poté. Každopádně se, pro mě, jedná o detektivní lahůdku, mňam.

Maciiik
08.04.2021 3 z 5

Bylo to takové nějaké kostrbaté. Zápletka byla hodně šroubovaná, postavy se často chovaly pro mě naprosto nepochopitelně. Čekala jsem mnohem víc, protože série má báječné hodnocení - ale četla jsem v poseldní době dost lepších knih...

RadimWiniarski
06.04.2021 5 z 5

Nastal čas, abych se i já postupně vrhnul na díla manželů Ahndorilových, kteří vystupují pod pseudonymem Lars Kepler. Jejich prvním dílem, které představuje postavu detektiva Joony Linny je kniha Hypnotizér.
Kniha už od startu nasadí strhující tempo, ve kterém se snaží nejen představit ústřední zápletku s hodně surovým a nevyzpytatelným vrahem, ale také se snaží postupně uvést do děje zbývající postavy, které si procházejí svými problémy z minulosti. Tyto problémy se totiž postupně navrací a donutí tak naše hrdiny opět vytáhnout ze skříně kostlivce, o kterých si mysleli, že už o nich nikdy neuslyší. Postavy jsou psány velice realisticky, kdy žádná z nich nemá jen samé pozitivní vlastnosti, ale má i své stinné stránky a démony. Jediná postava, která je na můj vkus vykreslována až přehnaně dokonale je paradoxně hlavní detektiv Joona Linna, který více než policistu připomíná nejlepšího kamaráda všech zbývajících postav, a který policejní zákony bere spíše jako formu doporučení, než že by se jimi přímo řídil. Na druhou stranu je to postava opravdu kladná a čistá jako lilie, takže ji nejde nemít alespoň trochu rád.
Příběh se po strhujícím startu, který rozhodně neskončí jen u několika mrtvých, poté lehce uklidní a zaměří se více na problémy v kruhu naší ústřední rodiny, díky kterým se snažíme přijít na to, proč se tato rodina ocitá v postupném rozkladu. Skrze flashbacky se poté dostaneme i do minulosti, ze které se dozvíme spoustu zásadních informací důležitých pro příběh v současnosti. Jak už to ale bývá zvykem, tak díky tajnůstkaření našich postav vše trvá o poznání déle, a než se dopracují ke zdárnému konci, musí si projít několika zbytečnými nezdary. Tato část tak patří mezi jediné, které se zbytečně táhnou, a kterým by slušela kratší část. Čemu by však slušela daleko větší pozornost je závěrečná část, kdy u některého podstatného úmrtí prakticky nezaregistrujete, že se stalo, což je u knížky, která se snaží každičký kousek příběhu prokreslit do naprostého detailu lehčí mínus. I když závěr může působit lehce uspěchaně, tak určitě není odbytý. Je plný akce, napětí a právě díky postupnému odkrývání příběhu postav pociťujete, že máte o své hrdiny opravdový strach.
Celkový výsledek mě ale jinak velice mile překvapil a jsem rád, že se nějaký můj počáteční strach z přehnaného natahování děje nekonal, a že jsme dostali více, než povedený start do této severské krimi série. 85%