Drozdajka

Na troskách bývalej Severnej Ameriky vyrástol Panem, ovládaný bohatým Sídlom, ktoré obklopuje dvanásť podrobených obvodov. Nenávidené Sídlo vládne železnou päsťou. Raz do roka povolá z každého obvodu chlapca a dievča do hier o život, aby pobavili televíznych divákov skutočným bojom na život a na smrť. Medzi nimi sa dobrovoľne ocitne šestnásťročná Katniss Everdeenová, odhodlaná za každú cenu prežiť. Aj víťazstvo však môže mať trpkú príchuť, oslavné turné po jednotlivých obvodoch sa zmení na krutú skúšku ohňom. Symbolom odporu proti Sídlu sa stáva drozdajka, vtáčik, ktorého nosí Katniss na hrudi v podobe zlatej brošne. Obe znepriatelené strany ju preto vnímajú ako živý symbol rebélie a zamýšľajú využiť ju v mocenskom súboji. Okrem toho sa Katniss až zúfalo nevyzná vo vlastných citoch, najradšej by sa rozdvojila, lebo vie, že obaja jej nápadníci, Peeta aj Gale, by si jej lásku zaslúžili... Hry o život sú trilógiou plnou napätia, zákulisných intríg, ale aj lásky. Hoci sa dej odohráva v budúcnosti, stále ide o odveký zápas dobra proti zlu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/258879/hry-o-zivot-258879.jpg 4.23860

Hunger Games / Hry o život (3.)

Romány, Sci-fi, Pro děti a mládež
Vydáno:, Ikar (SK)

The Hunger Games: Mockingjay (2010)

Kniha Drozdajka

betule3

Po dočtení tohoto závěrečného dílu jsem chvíli přemýšlela, co si mám myslet. Začnu kladně. Rozhodně se mi líbil styl psaní, který je už od prvního dílu neskutečně napínavý a nutí vás číst dál. Zaujal mě vývoj nějakých postav, hlavně teda asi Prim. Líčení bitev je místy tak barvité, že si sami přijdete jako uprostřed válečné vřavy. Množství válek je ale možná i důvod, proč mi kniha přišla celkově dost negativní. Katniss měla v jednom kuse depky, nebo byla naštvaná a nakonec, kdy už jsem se těšila na závěrečný happyend se ukázalo, že se až o takový radostný konec nejedná.
Celkově si ale určitě myslím, že se jedná o velmi povedenou sérii, a i když pro mě byl poslední díl nejslabší, rozhodně stojí za to přečíst si i ten.

Adhara

Hoci sa už nenachádzame v typických Hrách, ale vo vojne, kniha v mnohom Hry pripomína. Spôsobmi boja Sídla vo forme početných nástrah, ale aj v tom, že boj-neboj, v prípade Katniss ide stále o imidž a vizáž, o šaty, make-up a mocné heslá.

Rozprávanie je akési vláčne a mierne vleklejšie než v prvých dvoch dieloch. No stále nad hranicou mojich limitov, ktoré naozaj nemusia mať akčnú scénu za akčnou scénou. Pripadá mi horší, ale iba o kúsok, a nie z dôvodov, ktoré uvádzajú iní kritici. Autorka nepoužíva niektoré klišé z románov pre takzvaných mladých dospelých. Postavy nie sú čiernobiele, nejde o klasický boj čistého dobra proti čistému zlu s vyvoleným pubertiakom na čele. Naopak, často sa objavujú morálne dilemy medzi tým, čo je dobré a čo zlé, alebo aspoň menej zlé. A neváha obetovať aj významných klaďasov. Aspoň vidieť, že na rozdiel od iných kníh tu nikto nemá okolo seba magické ochranné silové pole. Aj psychické rúcanie sa Katniss, na ktoré tiež mnohí šomrali, jej občasná pasivita a nerozhodnosť, mi pripadá nanajvýš uveriteľné a reálne. Katniss nie je obdarená ani úžasnou fyzickou (okej, tá jej skvelá streľba z luku sa tomu už blíži), ani úžasnou psychickou mocou. Takisto nemám pocit, že by tam bola nejako preexponovaná ľúbostná stránka príbehu (a to ja som na sladké dosť citlivá).

A pozitívne hodnotím najmä predposledné desiatky strán. Primäli ma k zamysleniu, že ešte horšia strata, než sú obete padnuté vo vojne, je strata tých, čo vojnu prežili. Je o to tragickejšia, že je zbytočná. Žijú, ale sú takí vzdialení, akoby ani nežili.

No autorka akoby sa zľakla silnej depresívnosti záveru a posledné tri strany úplne pokazila. Prekrútila ich na happyend, ktorý ma nielenže vôbec nerozveselil, ale pôsobil ako päsť na oko.
Napriek tomu sa po prečítaní prvých dvoch dielov ságy vyplatí prečítať aj tento tretí. Naozaj nie je až taký zlý, ako sa hovorí.

_Steff_

Shrnu celou sérii......První díl mě doslova uchvátil a nemohla jsem odtrhnou oči, druhý díl byl o něco slabší, a třetí díl mě asi nejvíc sklamal. Čekala jsem od posledního dílu nějaké WOW ale to bohužel nepřišlo. Celé sérii bych asi dala 4 hvězdičky.

š.m.i.k

Oproti předešlým dílům se mi tohle nelíbilo. Na každém kroku spousta mrtvol a krutosti, vůbec mi to nesedlo...

jaroiva

Patřím k těm, komu připadá třetí díl nejlepší. Možná epilog bych si odpustila, to je podobné jako posledních pár stránek Harryho Pottera. Prostě bych to z knížky vyrvala, je to podle mě zbytečné...
Takže si to nechávám v sobě doznít bez epilogu a tudíž musím dát plný počet bodů.

biairicia

Proč to spisovatelka nakonec takhle pokazila? První dva díly byly super! Smutné, strašidelné, zvracené, romantické, mega čtivé a emočně opravdu silné. Ale toto? Mě se to nějak nedotklo. Zbytečně dlouhé, roztahané, samá zbytečná smrt. A konec jakoby useknutý, napsaný v deseti minutách, úplně bez emocí. Velké zklamání :( Skoro jako by psal někdo jiný.

Chesterton

Nejvíc jsem si zamilovala vzpurnost, osobitost, ale i jemnost, přemýšlivost a lidskost Katniss ❤️
Poslouchala jsem audio a Tereza Bebarová ji svým hlasem vykreslila dokonale.

Peetova slova "PLATÍTE VŠÍM, ČÍM JSTE!!!" směrem k totalitě, ve mně ještě dlouho rezonovala........

V závěru série narážíme na smysl disciplíny i její odvrácenou tvář, práci s emocemi či manipulaci médii a přetvářku obecně.........
Romantická či partnerská linka mi přišla přiměřená, úměrná realitě. A je pravda, že v posledním díle do sebe vše pěkně zapadne.

Zvrhlý a nemorální svět bych dokázala pobrat, fantasy ani sci-fi sice nevyhledávám, ale vcelku mě to bavilo. Jediným nedostatkem pro mě byla téměř absolutně chybějící vertikála. Proto je vyznění spíše smutné. Chybí naděje, která se může upnout i za omezené lidské hranice. Proto je Katniss v závěru zlomená a závěr trochu dost hollywoodský. . .
Dobrý průměr.

Ivka14

Závěrečný díl mě zklamal. Moc jsem nepochopila co se v knize odehrává. Nelíbily se mi boje a pořád tam někdo umíral a pořád chystaly nové plány na bitvy. Jinak tuhle sérii mám ráda.