Hřbitovní kvítí / Písně kosmické / Prosté motivy

Hřbitovní kvítí / Písně kosmické / Prosté motivy https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/276225/bmid_hrbitovni-kviti-pisne-kosmicke-pros-awR-276225.jpg 4 35 4

Soubor těchto tří básnických sbírek asi nejlépe charakterizuje Nerudovo básnické dílo. Hřbitovní kvítí - Sbírka velmi pesimistických básní. Neruda zde vyjadřuje zklamání z tehdejšího života, kritizuje morálku. Objevuje se tu i sociální otázka, zabývá se chudobou. Nedůvěřuje lásce ani lidem. Cítí se velmi osamělý, roztrpčený. Tato sbírka je určitým protestem proti pokoře. Smutek je tu doplňován pocitem vzpoury proti pokoře. Písně kosmické - V této básnické sbírce z roku 1878 Neruda opět objevuje smysl svého života, snaží se být optimistou, reaguje na rozvoj vědy a techniky. Oslavuje kosmická tělesa a lidskou touhu po poznání. Objevuje se tu materialistické chápání světa, polidšťuje vesmír. Vlastenecké verše spojuje s vesmírnými tělesy. Toto dílo vyjadřuje pocity všech Májovců. Prosté motivy - Jedná se o Nerudův intimní deník. Zde se u Nerudy objevuje přírodní tematika. Život člověka přirovnává ke koloběhu ročních období. Jaro = mládí, léto = dospělost, podzim = stáří, zima = smrt. Tato období i popisuje.... celý text

Hakate
28.08.2022 4 z 5

Po knize jsem sáhla v rámci příprav a maturitu před lety. Tato básnička sbírka se mi líbila mnohem více. Všechny 3 básně jsou velmi pěkné.

Zujaja
31.12.2021 3 z 5

U některých jsem se musela hodně soustředit, přečteno díky Čtenářské výzvě. Akorát si myslím, že pro dnešní generaci dětí, a vlastně i dospělých, jsou tyto básně hodně těžké na čtení a porozumění. Ale pár zajímavých kousků jsem si našla, pár si pamatovala ještě kdysi ze školních let, kdy jsme se je museli učit zpaměti nebo rozebírat, co tím chtěl básník říct ...

Massek
18.02.2021 4 z 5

Soubor obsahuje hned tři Nerudovy sbírky, které napsal s odstupem v řádu desetiletí a proto bylo zajímavé si tato díla porovnat, když jsem je četl najednou. Dříve mě nejvíce oslovovalo Hřbitovní kvítí, ale s odstupem let (mých :) mám pocit, že nalézám nové i v obou pozdějších dílech a už je určitě nepovažuji za slabší. Asi knížku uložím někam dozadu a přečtu si ji opět za deset let.

zanetkov77
30.05.2018 3 z 5

Nerudovy básně mě zaujaly trochu méně než jsem očekávala. Na jednu stranu se mi moc líbí samotná myšlenka jednotlivých sbírek - pochmurné Hřbitovní kvítí, naopak velmi optimistické Písně kosmické s porovnáním pomíjivosti lidského života a nekonečnosti vesmíru, a nakonec Prosté motivy připodobňující lidský život k ročním obdobím. Hřbitovní kvítí je moje oblíbená sbírka, z dalších dvou mě zaujalo jen několik básní. Ač oceňuji autorovu schopnost krásně připodobňovat a kouzlit se slovy, samotné básně mě ve většině nedokázaly bohužel zaujmout tolik jako od jiných českých básníků.
Pozn. V tomto vydání se vyskytuje celkem velký počet chyb, což je škoda, trochu mě to ruší (nezohledněno v hodnocení). Na druhou stranu musím moc pochválit pěknou obálku.

Jan Neruda
česká, 1834 - 1891