Všichni krásní koně

Všichni krásní koně https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29697/bmid_vsichni-krasni-kone-Mug-29697.jpg 4 354 46

Hraniční trilogie série

Za tento román (první díl tzv. Hraniční trilogie) získal autor v roce 1993 Národní knižní cenu i Národní cenu literární kritiky a rázem se zařadil mezi špičku nejlepších amerických prozaiků. Kniha představuje ten druh prózy, který má v americké literatuře dlouhou a pevnou tradici – román zasvěcení. Je protipólem akčních velkoměstských zalidněných a upovídaných příběhů. Román je zasazen do roku 1949 – zdánlivě neaktuální doby. Šestnáctiletý John Grady Cole a jeho kamarád Lacy Rawlins utečou na koních ze svého domova v Texasu a vydají se do Mexika. Po cestě se k nim přidá ještě jeden o něco mladší kluk a všichni tři jedou přes poušť, vstříc svému dospělému věku, každý po svém. Hlavní morální i romantický hrdina John Grady Cole si na cestě k dospělosti vyzkouší hned několik rolí najednou: kamaráda, „otce“ i milence.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

All the Pretty Horses , 1992

Amnesiac
05.02.2012 3 z 5

Kniha nie je zlá, osobne som však čakal niečo viac-oproti Ceste a Tahle Zeme .... som pocítil sklamanie. Pokial chcete dobru literaturu zo žánru ,,na ceste" tak siahnite po iných.

asam
26.12.2011 4 z 5

Oddychové čtení, western jako vyšitý. Pěkně se čte.

Yarwen
08.11.2011 4 z 5

Po těžkopádném rozjezdu se kniha nejprve malinko vyšvihne nad průměr, aby nakonec čtenáře připoutala ke svým stránkám natolik, že se od nich těžko odtrhává, dávám tak nakonec 75%. Navíc napsáno bez sentimentality a s nenápadnými morálními otázkami, nad kterými se člověk zamyslí. Co autorovi vytknout, je nešvar uvádění přímé řeči bez uvozovek, kdy člověk mnohokrát neví, kdo mluví a jestli vůbec někdo mluví. Nakladatelství Argo zde sklízí ostudu, neboť dát překlady některých španělských vět na konec knihy, aby čtenář musel neustále vyhledávat přeložený ekvivalent, a ještě k tomu připojit chybné odkazy na čísla stránek je vskutku nešťastné.

kedalch
31.08.2011 4 z 5

Až při čtení jsem si uvědomil, že tento příběh znám. Z filmového propadáku "Krása divokých koní" s Matem Damonem a Penelope Cruz. Je s podivem, že ačkoliv se film dějem držel knihy celkem věrně, na rozdíl od úspěšné knihy propadl.... Těším se na druhý díl se jménem Hranice.

WEIL
02.07.2011 2 z 5

Po stránce formální je kniha brilantní.

Po stránce obsahové mě zklamala.

Zlord Antiježíš
25.02.2011 4 z 5

Má třetí McCarthyovka mě už příliš nepřekvapila. Syrovostí a beznadějností po Cestě? Nelze. Brutalitou a údernou minimalističností po Dítěti božím? Nelze. Zklamání to přesto není. Poctivý, ale přesto vyjímečný western který není oddychovou četbou která propluje mezi řádky a po zavření knihy a založení do knihovny na ní bude sedat jen prach. Naopak. Ihned po dočtení začíná v hlavě zrát. Sládnout i kysnout zároveň.
Kniha stojí na silné postavě, Johnu Grady Coleovi, hrdinovy jenž je spíše záporný než kladný, přesto obdivuhodný. S takhle silnou postavou se u McCarthyho setkávám poprvé a dělám si naděje že i v Hranici mi bude někdo takový představen. Dle anotace na přebalu trilogie se ve třetím dílu spojí hlavní postavy předchozích dílů. Dozvíme se zda John Grady Cole našel své místo na světě? Moc bych mu to přál...