Všichni krásní koně

Všichni krásní koně https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29697/bmid_vsichni-krasni-kone-Mug-29697.jpg 4 354 46

Hraniční trilogie série

Za tento román (první díl tzv. Hraniční trilogie) získal autor v roce 1993 Národní knižní cenu i Národní cenu literární kritiky a rázem se zařadil mezi špičku nejlepších amerických prozaiků. Kniha představuje ten druh prózy, který má v americké literatuře dlouhou a pevnou tradici – román zasvěcení. Je protipólem akčních velkoměstských zalidněných a upovídaných příběhů. Román je zasazen do roku 1949 – zdánlivě neaktuální doby. Šestnáctiletý John Grady Cole a jeho kamarád Lacy Rawlins utečou na koních ze svého domova v Texasu a vydají se do Mexika. Po cestě se k nim přidá ještě jeden o něco mladší kluk a všichni tři jedou přes poušť, vstříc svému dospělému věku, každý po svém. Hlavní morální i romantický hrdina John Grady Cole si na cestě k dospělosti vyzkouší hned několik rolí najednou: kamaráda, „otce“ i milence.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

All the Pretty Horses , 1992

mysiouxsie
26.05.2017 5 z 5

Na kovbojky a western si nijak zvlášť nepotrpím, ale tahle kniha o drsném klučičím dospívání na pozadí nezkroceného Mexika si mě ulovila.
Odměřený minimalismus, upuštění od uvozovek a vsuvky ve španělštině - McCarthy se se svým čtenářem nechce mazlit a tato nekompromisnost se mi velice líbí.

GreenMagritte
05.03.2017 5 z 5

McCarthy je sice úsporný, ale svým jazykem dokáže vždy vystihnout moment či náladu, ať už popisem mexické pampy nebo prosté krásy divokých koní. John Grady je jednou z mála postav, která se dokáže sebereflektovat a zamýšlet se nad svými činy. Tento prvek mě mile překvapil, protože se vymyká klasické westernové postavě, která nemá výčitky z vraždy nebo jiného zločinu. John Grady nejedná jako klasická postava z texaských plání, ale přesto svojí upřímnou snahou žít po svém převyšuje stereotypy americké westernové literatury.

pajaroh
17.02.2017 4 z 5

Trochu jsem se s touto knihou trápila a nemohla se začíst, ale asi se mi jen nedařilo naladit se na tu správnou "McCarthy" notu, protože postupem času jsem si více a více vychutnávala jeho styl a příběh, který je silný i bez detailních sáhodlouhých popisů. Kdyby to šlo rozdělit, za úvod dám 2*, pak přidám další, další a krásný závěr by získal 5*. Podle mého kniha není ani o lásce, přátelství či romantice, jak napovídají chytlavé anotace českého vydání (i když tohle všechno obsahuje), ale je především o putování, hledání a morálce.

Janek
17.12.2016 4 z 5

Můj celkový dojem z téhle knížky je docela rozporuplný - i kvůli chybějícím uvozovkám v přímých řečech šlo o velmi náročnou četbu, ale ten závěr je skutečně velkolepý, dech beroucí. Z formálního hlediska jde o skvělý počin, samotný příběh se ovšem rozvíjí tak pomalu a nenápadně, až se dostává na druhou, třetí kolej... A o čem že to tedy je, dá-li se to vůbec vyprávět? McCarthy opět velmi silně - podobně jako v Cestě - zachycuje křehký vztah člověka ke krajině, k přírodě (ke koním). V tomto případě na rozdíl od Cesty není nejděsivější neúprosná (apokalyptická) síla přírody, ale síla odhalených i postupně odhalovaných destruujících i destruovaných mezilidských vztahů.

laepus
24.11.2016 2 z 5

Můj první McCarthy a musím se přiznat, že na dlouhou dobu rozhodně poslední. Tohle není můj cup of tea. Jazyk, téma, prostředí, postavy, děj... všechno mi přišlo strašně nesympatické. Ale knihy vždy dočítám, takže i touhle jsem se protrápil. Něco dobré, trochu smutné, občas mladická odvaha, sny o svobodě. Ale přišlo mi to zkrátka nějak málo na tak "provařeného" autora.

kocour_mikeš
21.10.2016 4 z 5

Dobře se četlo, až na španělštinu. Škoda, že nebyla kniha delší. Dávám 80%.

amysa
06.11.2015 4 z 5

Asi nejsem úplně ta správná cílová skupina pro tento žánr, nicméně musím přiznat, že se mi knížka líbila a rozhodně mi nabídla daleko víc, než jsem sama čekala ... Pomalu plynoucí děj mi naprosto vyhovoval a neměla jsem tušení o tom, že děj bude až tak gradovat... Doslova mi přilepil oči k písmenkům a napjatě jsem čekala, jak to dopadne... I ten závěr mě překvapil... Upřímně, já taková romantička a přirozená optimistka jsem ho čekala jiný, hezčí, lepší??? ...
Láká mě, že se dozvím víc v dalších dílech trilogie, tak se do zbývajících dvou dílů učitě někdy pustím, ale teď si od toho rychlokursu španělštiny přeci jen chviličku odpočinu a dočtu zbývající poklady na mém nočním stolku. Jen netuším, jestli se mi to vůbec podaří, protože tenhle příběh mi v hlavě stále doznívá... Rozhodně ho zkuste, myslím že John Grady se vám taky náležitě dostane pod kůži...

Ashurnibibi
31.08.2015 5 z 5

Aneb i cynik může napsat výbornou romanci.

Sense
28.06.2015 5 z 5

Jak již bylo řečeno, po formální stránce je kniha vynikající. Styl, jakým autor píše je velice působivý a svými strohými dialogy, které ještě zostřuje absence uvozovek, skutečně jaksi tluče na tu tvrdou slupku, kterou má každý kolem srdce. Z krásy některých přirovnání a popisů se mi chtělo brečet. Kniha je jako John Grady - trochu chladná, trochu tvrdá, nicméně plná vší té romantiky, která obestírá lásku ke svobodě, lásku k tomu vydat se na cestu a jít.
Po obsahové stránce, že je kniha o ničem? Ano, podobných příběhů bylo již vyprávěno stovky. Ale přijde mi, že obsah McCarthyho knih není tolik v příběhu, jaký píše, v jednotlivých dějových zvratech, ale v tom, co z nich vyzařuje. Za zdánlivě jednoduchým příběhem se snaží schovat obrovský hluboký balík úvah a všemožných dilemat, se kterým se nepotýká jen John Grady a další z postav, ale které projdou myslí každého z nás a vrací se, protože stále zůstávají nezodpovězeny. A tomuto balíku se tedy rozhodně schovat nedaří, protože tryská ven a útočí na všechny ty citlivé struny každého čtenáře.

Samozřejmě každý neumí chodit cestou, jakou McCarthy předkládá otevřené otázky každého jednotlivce. Ale komu tahle cesta sedne, ten může očekávat velice silný příběh.

Willandra
24.02.2015 4 z 5

Myslela jsem Blevinse. Já vím, že ho měli odkráglovat, ale ono tam vyznělo, jako by ho nechali přežít (kdosi tam řekne, že ten kluk není mrtvý, žel knihu už nemám doma) a přišlo mi to jako otevřené právě, zvlášť když se Grady vrací od seňority do USA s Blevinsovým koněm a zaslechne z rádia právě toho faráře Blevinse a jede za ním, tak jsem čekala, že se tam ještě o něm něco dozvím, že to byl jen takový tah. No tak škoda. Ale dík. :-)

magnolia
24.02.2015 4 z 5

Přečteno už dříve, potom jsem si ji i koupila, takže to byl asi zážitek v pravou chvíli přečtený. Ještě si ji někdy zopakuji. Kromě zajímavého příběhu a atmosféry, si vybavím, že tam bylo spousta vět ve španělštině a až po dočtení jsem přišla na jejich překlad na konci knihy, tak příště budu mít ze čtení o něco více :).

nakocka
22.02.2015 5 z 5

Blevinse mexikáni přece vodkráglovali, dyk je to tam popsaný :-) - strana 152, jestli je to ta knížka co vydalo Argo v roce 2008, ale možná myslíš Rawlinse, ten se vrátil zpátky do USA a Cole se vydal za seňoritou a to shledání je tam někde ke konci taky myslim.

Tahle knížka a vůbec celej McCarthy je pro mě zjevenim, bez zbytečnej keců rozdá karty a nechává to volně plout, nestrojený, upřimný a žádná podlejzavost komerční, to mam rád.

Willandra
19.02.2015 4 z 5

Asi bych napsala to samé, co většina komentujících: chvíli mi trvalo se zorientovat v přímé řeči, začátek mi přišel chaotický, pak jsem se ale začetla a příběh (nebo to, co představuje) mě osobně bavil. Teď jsem začala číst druhý díl a jsem rozpačitá – on nenavazuje na první. :-D Takže může mi někdo říct, co se stalo s Blevinsem? Nějak jsem to nepobrala. Čekala jsem na konci nebo v druhém díle epické shledání, no a to se nekonalo. :-D

Zedbernik
02.02.2015 5 z 5

Zpočátku mi chvilku trvalo než jsem se do knihy tzv. začetl. Celkově se mi knižka velmi líbila a co víc pohladila mě u srdce a to je to hlavní :-) .

marvan00
27.10.2014 5 z 5

Tenhle román svého času udělal z autora pro zasvěcené bestsellerovou hvězdu první velikosti. Pro mě srdcová záležitost, protože to byl zároveň první překlad autora do češtiny. V té době u nás naprostý propadák, v Levných knihách na Václaváku byl k mání ve výprodeji za směšných 20 kč. Podobně dopadl i druhý díl, Hranice, český čtenář se chytil až po filmovém zpracování Tahle země není pro starý. Pak se z McCarthyho stala až trapně módní záležitost. Formálně naprosto dokonalé, přímá řeč bez uvozovek pro mě v té době malé zjevení.

Serja
19.10.2014 5 z 5

Nemám rád koně, ani ty krásné, zato však mám rád tuhle výbornou knihu. Pan McCarthy je epesní vypravěč.

Ječmínek
04.03.2014 3 z 5

Co k tomu říct? U mě po všech stránkách průměrná kniha. Chvílemi jsem se nudil, chvílemi to bylo docela dobré. Začínám chápat, že McCarthy své postavy nevede tak, jak bych si já přál. Občas jejich jednání nerozumím.

blimba
16.08.2013 5 z 5

Co je pro mě ve filmu Leoneho Tenkrát na západě, je pro mě tato kniha v literatuře. Nemám na mysli obsah jako spíš formu a vytvořenou atmosféru.

polarni.kun
07.02.2013 4 z 5

Úžasná atmosféra. I když tam byly španělské rozhovory, nepokoušela jsem se je ani překládat, protože mi to nepřišlo důležité. Podle mého názoru to tam bylo pouze pro atmosféru. Těším se na další díl.

Xpackal
03.04.2012 5 z 5

Jsem naprosto fascinovaná McCarthyho stylem. Napsat tak málo slov a přitom dokonale postihnout atmosféru... obdivuhodná kniha.