Jiný svět

Jiný svět https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351093/bmid_jiny-svet-jt1-351093.jpg 5 337 81

Hraju, abych žil série

Lze vyměnit normální život za život ve virtuální realitě? Jeden z nejúspěšnějších titulů žánru LitRPG. Píší se třicátá léta jednadvacátého století a světem se šíří záhadný fenomén nazývaný vtažení. Hráčům online her se stále častěji stává, že se jejich vědomí oddělí od smrtelného těla a zůstane navždy uvězněno ve virtuální realitě. Dokážete si představit peklo, které čeká na nešťastníka vtaženého do hry Tetris? Nebo bezmoc, kterou cítí hráč, který uvízl v tankovém simulátoru a několikrát denně se musí smažit v rozžhaveném pancíři bitevního stroje? Hráčům her na hrdiny se ovšem vtažením otevírá vyhlídka na nekonečné dobrodružství v úchvatném světě meče a magie. Gleb neměl na výběr, nevyléčitelná nemoc ho donutila záměrně podstoupit vtažení, aby z náruče smrti vytrhl alespoň své vědomí. Ve hře ho čeká věčný život, noví přátelé, láska, spousta dobrodružství a také nemálo překvapení. To největší tkví v tom, že na první pohled odlišný herní svět má s tím skutečným mnoho společného…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Срыв (Sryv) , 2013

Geramon
22.07.2019 5 z 5

Udělal jsem chybu, že jsem začal číst Jiný svět až po knihách Cesta Šamana.
Neudělal jsem chybu, že jsem knihu přečetl.
Pravda je, že mě začala bavit až od cca půlky.
Do té doby je to samé levelování a popisy puulování agro atd.
Oproti Šamanovi mě to moc ze začátku nebavilo.
Mahaněnko nastavil pro mě až moc vysokou laťku.
Ale od cca půlky to již skočilo do kolejí, které mě baví a více to připomíná Mahaněnka.
POZOR Spolier !!!
Osobně jsem nekuřák, ale nápad, že Gleb do hry přitáhne něco nového co tam nebylo
se mě líbí. Je zde vidět i ekonomika a její vliv. Dost podobně to ve hrách MMORPG funguje.
Proto skoro není možné najít návody do Guild Wars 2 díky nimž opravdu vyděláte goldy.
Protože když by je někdo zveřejnil tak za chvíli nebudou fungovat právě díky trhu a ekonomice.
Proto ani já nikdy neprozrazuji svoje metody ani nejbližším. Ať si na ně každý přijde sám.
Proto mě i tato kniha sedne neboť popis ekonomiky a myšlení Gleba je mě hodně blízké.
A je vidět že autor opravdu MMORPG hraje.
Osobně mě trochu vadí že hlavní osoba inklinuje k temné straně. Nyní je to v podstatě kladná postava
, ale jestli začne být grázl tak se obávám, že nebudu chtít číst další knihy.
Nevadí mě postava Nekromancera jako takového. Sám také mám Nekromancera.
Jen mě vadí temná strana. Proto moje dlouholeté zkušenosti z WoW jsou za alianci a ne za hordu.
Raději v hlavním městě potkávám elfy, lidi nebo trpaslíky než zombie,trolly nebo krávy v brnění.
Ale kniha je skvělá, spisovatel má dobré nápady.
Čeho se bojím je to, co dokáže žánr LITRPG po pár dalších knihách nabídnout.
Bojím se toho, že má tento žánr poměrně velké mantinely, aby to byl ještě LITRPG.
Skoro v každé knize se někdo dostane do virtuální hry. A něco tam řeší a něco prožívá.
A jsem zvědavý jak dlouho spisovatelé dokáží vymýšlet příběhy tak, abych neměl pocit Jo tak to tu již bylo.
Ale doufám že to bude za hooodně dlouho :o))))
Jako zajímavý efekt u sebe vidím to že mě baví tyto knihy číst. Ale poslední dobou mě baví méně hrát RPG a MMORPG. Jako kdyby mě ty hry nedokázali dodat zážitek jaký mají hrdinové z knih od Mahaněnka nebo Rusa. Ale také je možné že stárnu :o))))) )jenže to by mě asi nebavilo ani o nich číst.
Každopádně knihu Jiný svět rozhodně doporučuji a nyní jdu číst další díl neboť musím vědět jak to s Glebem dopadne.

Maer
18.05.2019 5 z 5

Chytlavý děj, poutavé vyprávění a super zapracování RPG

lumpíkcz
15.05.2019 5 z 5

Dobrá knížka doporučuji :-)

protokol
10.05.2019 5 z 5

je to SKVELÉ úplne ma to pohltilo je to super napísané vrele odporúčam priaznivcom RPG literatúry

príbeh je jednoduchí žiadne prekombynované vsťahy príbehová línia je skvele dopĺňaná qestami proste paráda už sa teším na ďalšie pokračovanie

" škrečok je už celí žhaví "

knihomol.petr
08.05.2019 5 z 5

tuto knihu už čtu podruhé a baví mě to snad ještě víc než předtím.
kniha je zábavná a podle mě zaujme i nehráče

TomTomis
02.05.2019 4 z 5

Ve srovnání s Mahaněmkem mě tohle bavilo mnohem víc. Není tu cítit ta posedlost tím, co se zvyšuje, opakování statistik atd. V něčem by se daly knihy srovnat. V čem tuhle knihu řadím výš je to, že se tu prolíná svět budoucnosti s virtualitou dané hry. Super oddechovka!

Okoslav
17.02.2019 4 z 5

Buď vás baví počítačové hry (a pak vás bude bavit i Jiný svět). Nebo vás počítačové hry nebaví (a pak se do Jiného světa radši vůbec nepouštějte).

Protože je to herní. A hodně. Hlavní postava vstupuje do počítačové hry, leveluje, lootuje, aggruje, pévépéčkuje... a najednou je konec. Na rozdíl třeba od Ready Player One, což je další zástupce v současnosti populárního žánru LitRPG, nečekejte žádné propojení s reálným světem. Protože tohle je čistý let's play.

Mimochodem, hlavní postava je tak trochu blbec. Tak na to buďte připravení. Stejně jako na to, že holčičí postavy v Jiném světě dělají v zásadě jen tři věci: brečí, červenají se nebo cupitají. Ale co už - není nebe bez mráčku, žejo.

heliiinka
13.12.2018 5 z 5

Úžasně propracovaný svět. Nejsem hráč, ale autor využívá hráčská slůvka, tak jsem často musela hledat ve slovníčku na konci. Ale to je pozitivní, dodalo to světu hloubku a opravdovost. Už jdu shánět druhý díl.
Malinké minus je, že Glebova romance byla trochu moc hrr. Ale jinak jsou všechny postavy sympatické a tak akorát tajemné.

KnihoMorka
11.12.2018 5 z 5

prahnu po další

brodequin
26.09.2018 3 z 5

Snažil jsem se, ale v půlce jsem se rozhodl knihu odložit. Zvláštní je, že jsem se vždy na čtení knihy těšil, ale po pár stránkách jsem začal přemýšlet, co budu číst jako další. Jak tu někdo vychvaluje dobrý příběh...prosím vás...vždyť to nemá vůbec žádný příběh. Nejprve však musím podotknout, že jde o mé první setkání s litRPG a že s RPG mám v herním světě hodně zkušeností, takže všechny pojmy mi byly známy. Námět je to zajímavý, ale absolutně nevyužitý. Ten začátek tam ani být vlastně nemusel, protože prolínání herního světa a toho reálného je hodně odfláknuté a je tak potlačena pro mě jediná věc, která mohla dělat knihu zajímavější. Protože v této knize se především jenom leveluje. Za půlkou, kdy hráč popisuje, jak si začne skillovat alchemii a bylinkářství, odevzdaně jsem knihu odložil. Skillovat profese mě nebavilo ani ve wowku, natož abych si o tom četl několik stránek. Zároveň se ale kniha čte velmi dobře. Nikde nic nedrhne a hezky to odsýpá. Myslím teď po slohové stránce. Ale jaký to má význam to všechno, když víte, že v tom příběhu nikdo nemůže umřít? Stále jenom čtu, jak jde tam a tam a že tam napulluje 3 moby a že z nich spadne náramek a že už jich má 20 a že je pak prodá a pak jde znovu expit a náhodou mu padají ty nejvzácnější věci....a pak přijde na to, jak si udělat postavu tak, jak jí vlastně nikdo nemá. Nevadí, že už je ve hře tisíce hráčů, ale on přijde na něco úplně nového... Škoda, potenciál to má, ale není využit. Měl jsem před očima wowko a tak nějak jsem si říkal, proč si o tom číst, když to můžu hrát...

tyna_kk
23.09.2018 5 z 5

Skvělá kniha, která čtenáře "vtáhne" do děje. Chápu, že tento žánr nesedne každému. Ale jako správný hráč, jsem se v tom totálně našla. Těším se na pokračování!

petra4080
31.07.2018 3 z 5

Místy mi to připadlo dost roztahané a zdlouhavé, do knížky by se určitě vešlo víc akce. Zprávy mě nebavilo číst - nezáživné, zbytečné...

KURYRcz
27.07.2018 5 z 5

Heská. Snedl sem ji ani ne za pul dne.
Jsem hráč a situace co popisuje se stávaj bežně ve světech MMO.
Pro někoho je zábava vraždit novačky a je jedno či mečem nebo kulometem.
Nemám to rád nikde a skoro všude na to narážím.
A má štěstí až hrúza, ale přeji mu to.
Doufam že "kocouři" budou rozprášeni na virtualni atomy.

Dandulka
24.07.2018 3 z 5

Musím se přiznat, že jsem tuhle knihu nechala nedočtenou. Z počátku mě to docela chytlo, ale pak jsem se začala ztrácet v "odborných" výrazech a nepomohl mi ani slovníček pojmů na konci knihy.

Awča
20.06.2018 4 z 5

Předesílám, že nejsem cílová skupina :-) Knihu mi půjčil syn. A i když PC hry sama nehraju, není mi toto téma cizí. Pro úplné laiky je v knize i slovníček pojmů. Příběh mi přišel zajímavý, hlavní hrdina je sympaťák, kterému je Štěstěna virtuálního světa velmi nakloněna, až jsem si říkala, že mu vše až moc vychází. Závěr měl spád a natěšil mě na druhý díl. Byla jsem zvědavá, kdy vyjde třetí díl, ale podle Albatrosu je o knihu malý zájem a zatím nad koupí dalších dílů váhají.

Hranolky
21.05.2018 3 z 5

Je pravda, že jsem si knihu hodně užila. Přečetla jsem ji za necelé dva dny. Byla napsaná moc hezky a posazená do zajímavého prostředí.
Bohužel jsem v ní našla spoustu nedostatků. Celkově mi připomínala knihy z wattpadu (sociální síť založená na literatuře).
(!spoiler!) Například část s vynalezením receptu na cigarety. Vždiť tam jsou lidé vtáhnutí i několik let! Když už kniha dělá z každého závisláka na nikotinu, tak je jasné že tam člověku bude jedno, jestli v tom je třeba dušená mrkev, hlavně když to bude další hřebík do hrobu tvích plic. Navíc tahle část byla zbytečně roztáhnutá.
Hlavní hrdina často nemusí ani hýbnout prstem a štěstěna je hodně nakloňená na jeho stranu.
Celkově mi převážná většina knihy přišla jako třista stránkový prolog.
Občas mi přišlo jako že se kniha snaží tvářit jako dospělá, ale přitom je to malé děcko.

Jinak když to tak shrnu, knize jsem vyčetla plno chyb, ale pokud máte rádi herní prostředí a nevadí vám z velké části příběh bez cíle a přehnaná štěstěna, rozhodně vám tuto knihu můžu doporučit

Jo a posledních pár stránek mě vážně posadilo na zadek, ten otevřený konec je vážně zlo. Možná mě i donutí si koupit další díl!

witko
03.05.2018 5 z 5

Další kniha LitRPG a zdá se, že jsem si našel další oblíbený podžánr. Četlo se to skvěle, až jsem se bál, že zůstanu v knize uvězněn navždy, jako Vtažený.

Lenka.Vílka
02.05.2018 5 z 5

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILER, ALE MYSLÍM, ŽE SPÍŠ NE. JENOM PRO JISTOTU...

Rozhodně překvapení! Tohle objevování nových žánrů mě prostě baví. Měla jsem strach, že se v herním světě ztratím. Ale všechno je popsané, aby to pobral každej. A pro toho, kdo neumí anglicky a neodvodí si, na konci je slovníček.

Sympatie k hlavnímu hrdinovi přišly v podstatě hned (ne kvůli tomu, že umírá, ale kvůli jeho mamce a kvůli tomu, jak se ze začátku ve hře choval). Přiznám se, měla jsem trochu strach, že pokud celou knihu budou běhat po lese nebo v jeskyních zachraňovat a plnit levely (čili to, co asi nejspíš lidi dělaj ve hře), že nebude o co dějově stát. Nejsem barbar, jenom jsem ve svém životě hrála tak akorát Worms Armageddon a Commandos (a když chci bejt za rebela, zapařim Solitaire).

Ale bylo o co stát. Totálně! Dokud jde Glebovi pouze o to, aby nahrál co nejvíc jde a zjistil své možnosti, bylo to dobré. Ale v okamžik, kdy začal odlupovat slupky celého systému, dostala jsem se i já na úplně jiný level. A že se lidé chovají ve hře jako v životě? Kdo by to čekal?! Ještě hůř! Jiné prostředí má změnit skutečné chování? Není mi šest. Tuhle část jsem si užila.

Ale potom přijdou ty věci, které (zatím?) nedávají smysl. Proč se nezruší virtuální realita, je jasný. Prachy. A já jenom čekala na rebely. Jako logicky by přijít měli, ne? Jinak bych smysl téhle knihy postarádala. A druhá věc. Když se Glebovi začalo dařit (tedy, náhoda chtěla, aby to měl až moc snadný), systém upravil pravidla, aby mu to ztížil. Pozorování nonstop, chápu. Ale nechápu, proč tedy systém automaticky nevyhodí hráče, který vypadá podezřele. Dokud platí, tak je jim to asi jedno či co. Že tam je kvůli vtažení, když to tolik vadí v reálu a jsou stanovena pravidla, aby k tomu nedocházelo, přesto dochází? Třeba Gleb a jeho nová kámoška to řekli nahlas. On, kvůli nemoci. Ona kvůli pomstě, aby udělala něco špatného. A nic. Žádné odpojení. Kdyží hráči dojdou peníze, kamarádi se na něj vyprdnou a on nemá jak se udržet dál ve světě a třeba v něm umře, co potom? Nebo co hůř. Už tam nebude chtít zůstat i  přes fakt, že na druhé straně už je po něm. Někde hnije jeho tělo a on prostě umře na obou frontách? Není někdo, kdo jako dobrý vojáček lítá po hře a elimuje chyby v systému, tedy vztažené?! Což neberu jako díru v ději. Doufám, že mi to autor v dalším díle vysvětlí.
Poslední třetina byla taková až moc táhla. Jako kdyby za autorem někdo stál se zbraní na zátylku a řekl mu: "Tak hele, vole, jestli to nebude mít přes tři sta stránek, tak na další díl zapomeň. Kapiš to?" "Aj, aj, sir, už na tom dělám." Ale posledních pár stránek mě posadilo na zadek. To jako jo!!!
Jinak jednoznačný materiál na zfilmování, já bych na to šla. Jenom ne Ruslawoodem (z Ochránců mám stále osypky), ale Hollywoodem. Prosím!!!

Mishak
18.04.2018 3 z 5

Jste hráči? Hrajete MMORPG hry? Pak je tato kniha přesně pro vás! Pokud jste ale spíše vášnivý čtenář a k tomu ještě hráč, tak budete spíše zklamaní - stejně jako já.

Kniha vás prakticky hned na začátku vrhne do herního světa a představí vám Gleba, kterého budete spíše znát jako temného elfa Laitha. Gleb je dokonalý, společenský, nápomocný téměř každému, taktický i rozvážný. A ještě ke všemu skvělý vypravěč! Problém je ale v tom, že se z počátku nemusel vůbec snažit, aby něčeho dosáhl. Všechno mu prakticky spadlo do klína a jak říkáme my v hráčském světě, je to lucker a nic víc! Ovšem i to k těmto hrám patří.

Úprava knihy se mi velmi líbila. Vše máte přehledně zapsané (itemy, úkoly, atd.) krásně mimo hlavní vyprávění. Herní svět je dokonale promyšlený jak pro vtažené digitální hráče, tak pro ty příležitostné. K tomu nemám nejmenší výtku. Ovšem z té další stránky jich bude hned několik.

Začneme tedy pěkně z kraje. Kniha nemá zápletku, hlavní postava hlavně hraje. O tom je vlastně celý příběh. U MMORPG her jsme na to prostě zvyklí, ale když už je o tom i kniha, proč si s tím trochu nevyhrát?
Dalším velkým mínusem je pro mě ženská postava Táni! Bože, jak ta mi lezla krkem! Osmnáctiletá a neskutečně protivná. Brrrr!

K jazykové rovině knihy nemám nejmenší výtku. Příběh se krásně čte a co je nejdůležitější: autor se nebál použít termíny hráčů z her! Skvělý tah! Bez slovníčku na konci by byli nehráči při četbě téhle knihy dost ztracení.

Takže celkově mě čtení téhle knihy bavilo, ale nedostala jsem přesně to, co bych očekávala. Dalo se tam přece vymyslet tolik věcí! Inu, je to první díl, takže je potřeba na něj i tak nahlížet, ale za mě jsou to pouze 3/5. Jako oddychová kniha je fajn. :)

matt735
14.04.2018 5 z 5

Přečtený za dva dny :D nešlo se odtrhnout
Super kniha

dobrodružství virtuální realita LitRPG (herní svět + fantasy/sci-fi) fantasy