Zimní moře

Zimní moře https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/282276/bmid_zimni-more-Sem-282276.jpg 4 333 117

Hrad Slains série

Úspěšná spisovatelka Carrie se vydává do Skotska, aby tam rozepsala plánovaný historický román. Slainský hrad, kde se děj její knihy má odehrávat, je jí podivně povědomý, a za svou hrdinkou si vyvolí Sophii, svou dávnou předkyni, která v těch místech žila. Carrie nejdřív podivným předtuchám nepřikládá váhu, ale když mezi řádky jejího románu začíná prosvítat skutečný, pravdivý a dávno zapomenutý příběh, hranice mezi fikcí a skutečností se nebezpečně rozpijí.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Winter Sea , 2008

Arwen777
10.03.2019 5 z 5

Moje první setkání se Susannou Kearsleyovou, i když, jak jsem teď zjistila, napsala hodně knih.
Mně se příběh moc líbil. Prolínání historie a současnosti bylo nenásilné, historická linka velmi napínavá a celkově byla kniha velmi čtivá. Romantická část se mi nezdála nijak
přeslazená, těžká životní rozhodnutí jsem oplakala spolu s hlavní hrdinkou a alespoň částečně šťastný konec byl odměnou. Oceňuji pravdivé historické základy a reálné postavy, pro mě to bylo poučení zábavnou formou. A navíc krásný popis skotské přímořské krajiny. Jediné, co se nedá chválit, je přepis skotského přízvuku. Další "ba" už bych asi nezvládla. Ale to není problém autorky.
Takže doporučuji, pokud máte chuť na historický romantický příběh, obzvlášť vhodné pro zimní víkendy.

Leninkka
07.03.2019 5 z 5

Autorka mě velmi mile překvapila. Začala jsem knihou Ohnivý pták a jelikož se mi kniha moc líbila, pořídila jsem si i první díl. A opět mě kniha nezklamala. Je opravdu velmi čtivá a velmi se mi líbí prolínání historie a současnosti. Za mě teda plný počet :)

Kamiliana
16.02.2019 5 z 5

Nádherný příběh o bouřlivé době v minulosti a krásné krajině dneška. Historický příběh mě jako vždy u této autorky zaujal víc, ale i tak je pro mě prolínání dvou časových rovin ve všech jejích knihách poutavé. Jen mi vadil špatný a nepřesný překlad, místy nelogický. Navíc překládat skotskou mluvu fonetickou úpravou (co by = so by) je úplná minela.

medvídě
06.02.2019 5 z 5

Kdyby to šlo, dám i více hvězdiček.
S hrdiny této knihy se těžko loučím a ráda bych se o nich dozvěděla i něco více (i když o těch z historie víme, ale i tak).
Příběh má spád, je plný napětí, ale i nadějí a lásky, také však bohužel i smutku a velkých bolestí.
Upřímně, tohle historické povstání mě nějak v historii minulo a tak jsem autorce velmi vděčná, že tuto chybu napravila a udělala to tím nejlepším možným způsobem, který mi ještě dlouho zůstane v paměti.
Ještě nevím přesně kdy, ale rozhodně ještě letos se pustím do pokračování a věřím, že ani po jeho přečtení nebudu zklamaná.
Snad se na mě (a další stejně nadšené čtenáře) usměje štěstí a nakladatelství bude tak laskavé, že nám vydají v češtině další autorčina díla.
Chtěla bych toho napsat více, ale nějak mě nenapadají správná slova. Jen doufám, že v pokračování nebudu muset také před koncem knihy listovat na konec, abych se ujistila, že autorka neudělala to, co právě udělala.

astra3
20.01.2019 5 z 5

Za mě plný počet. Velmi příjemné čtení. Člověk někdy potřebuje takové pohlazení po duši. Děkuji autorce za romantický konec. Smutku bylo už dost.

Lofda
30.12.2018 4 z 5

Tak nevím, váhala jsem a nakonec jsem přidala jednu hvězdičku navíc.. Sice jsem se nemohla pořád začíst, četla jsem "na etapy" a odbíhala k jiné knize.. Ale když už jsem se začetla, musím uznat, že je to hezký příběh a stojí za přečtení. Ta hvězda navíc je za mé oblíbené Skotsko, jakobity a ten závěr ;-)

Gweny
28.12.2018

Zimní moře. Od této chvíle vím, že na dlouhou dobu mi tenhle příběh utkví v paměti. Je to necelý rok, co jsem přečetla Ohnivého ptáka od Susan Kearsley. Netušila jsem v tu chvíli, že knize předchází Zimní moře, o které jsem si letos napsala Ježíškovi. Ježíšek mi ji přinesl a já ji během 2 dnů přečetla. Nevím, kdy naposledy jsem u čtení zažívala takové pocity, jako při vyprávění příběhu o Sofii i Carrie. Chvílemi jsem měla husí kůži, při loučení Sofie a malé Anny jsem upřímně plakala, při shledání Sofie a Johna jsem plakala znovu.
Téma genetické paměti mi je blízké, možná proto mě příběh tak uchvátil a svým způsobem vzal za srdce. Věci mezi nebem a zemí nedokáže současná věda potvrdit ani vyvrátit, já však z vlastní zkušenosti vím, že existují.

PeM
18.12.2018 5 z 5

Pro mě nádherný zážitek! Kniha mi maximálně sedla, chtělo se mi jen číst a číst....a ano, i jsem si trochu pobrečela. Hodně jsem tedy byla přišpendlená na googlu, dovedla jsem si ale tím jasněji představit postavy, díky tomu příběh nabral úplně jiné rozměry a já jsem z knížky vážně nadšená!

ivulka15
15.12.2018 3 z 5

Bohužel už to nebylo tak dobré jako Marianna. Občas zbytečně rozvleklý popis. Ale přesto si myslím,že většině romantických dušiček se to bude líbit.

nadenka13
14.12.2018 5 z 5

skvělé doporučuji

LeHor
07.11.2018 4 z 5

Mně se to líbilo, historie sice někdy trochu moc zdlouhavá, ale jinak doporučuji.

ivana02
26.10.2018 3 z 5

Dva milostné příběhy, dvě časové linie. Obě se postupně až neuvěřitelně propojují. Jak se vše bude vyvíjet a jak kniha skončí, jsem věděla už od půlky (děsně chytrá! :-)) a žádné překvapení či zvrat mě nepřekvapil. Knihu jsem četla před dvěma týdny a už teď si ji nemohu víc vybavit. Vyzdvihla bych nádherné prostředí, ve kterém se děj odehrává, to bylo přesně dle mého gusta. Kniha mě jenom tak "lízla", za mne nenáročné letní čtení, děj lehce klouže a spoustě žen se bude líbit.

kusma
07.10.2018 4 z 5

První dvě třetiny jsem knihu četla bez většího zájmu. Byla to nenáročná oddechová, kterou šlo v klidu odložit a i delší chvíli se k ní navracet. Poslední třetina mě ale dostala. Příběh dostal spád a já se nemohla odtrhnout. Za tu část, kterou mám samozřejmě nejvíc v paměti, dávám čtyři hvězdy, celkově by to ale bylo spíše za tři.

ivanaci
15.09.2018 4 z 5

Krásný příběh... prostě Skotsko

alexis818
09.09.2018 3 z 5

Tak bohužel,pro mě nuda.Bylo to nějaké zdlouhavé a nebo jsem se prostě zrovna netrefila do nálady.Mariana byla mnohem lepší.

pip11
27.07.2018 5 z 5

Velice moc pěkný příběh, ať minulost nebo současnost. Bylo to tak pěkně napsané, že jsem knihu nedokázala skoro odložit. Veškeré historické události byly mj. poučné. Fakt jsem si to celé moc užila a to ještě s vědomím, jak pracné muselo být celý román zakládat na skutečných událostech a postavách, až na malé vyjímky. Rozhodně dávám 5*

essidaven
23.07.2018 2 z 5

Po zklamání z Mariany jsem dala autorce ještě jednu šanci, ale ani tentokrát jsem se do knihy nějak nemohla ponořit. Příběh se dost vleče, a naopak posledních sto stran uplynulo rychle, takže je to takové nevyvážené, navíc děj ze současnosti mě nijak zvlášť nebavil, nebylo v něm nic nového, klidně bych ho vypustila a četla pouze o jakobitech. Také podání skotského přízvuku v podobě šišlavého "so" místo "co" a "ba" místo "ano" bylo prapodivné a ke konci mě už iritovalo (neviděla jsem originál, ale v ČJ byla tato slova jediný náznak přízvuku), ale to bych vytkla spíše překladu. Za co, ale dávám velké plus je reálnost postav. Jak je uvedeno v doslovu, mimo Sofie byly všechny postavy v minulosti opravdu historické a autorka musela mít s ověřováním historických faktů a zasazením do příběhu opravdu práci. No a druhá hvězda je za krásnou obálku, která láká k přečtení a půl hvězdy celkově za námět. Ale Ohnivý pták mi asi knihovnu nezahřeje, i přes jeho krásnou obálku...

Amitiel76
28.06.2018 4 z 5

Dobrých sto stránek mi trvalo, než jsem se začetla a příběh mě vtáhl do sebe.
Ale rozhodně to byla hezká knížka....
Opět prolínání dvou časových rovin. Dvě hlavní "hrdinky", jedna ze současnosti, a druhá ze Skotska počátku 18.století. A obě prožívají svůj příběh lásky, který je vzájemně spojuje. Jakoby se ozvěna časů minulých, ozývala v současnosti. Jedna osoba, prožívající dva životy.... A do jejich osudů, se vplétá Jakobitské povstání.
Na můj vkus, tu bylo té historie, až trochu moc. Brzdilo mě to ve čtení. Musela jsem se příliš soustředit na tu dějepisnou linku, abych se správně v příběhu orientovala. Věděla kdo je kdo, a která postava se jak otiskla ve Skotských dějinách.
Ale i přes ten "historický" zádrhel, se knížka četla moc hezky. A co víc, měla šťastný konec :-)
Ale s rukou na srdci musím říct, že kniha "Mariana" se mi líbila daleko víc :-)

Citát: "Ať půjdu kamkoli, má duše zůstává s tebou.
Je to jen můj stín, co si beru sebou."

zarovicka4
02.06.2018 5 z 5

Naprosto strhující příběh. Už dlouho se mi u knížky nestalo abych nešla spát a téměř do rána četla, tak jsem byla knihou pohlcená....

MíšaS.
20.05.2018 3 z 5

Krásný příběh, který se dobře čte. Romantická oddechovka, která má hlavu a patu.

cestování časem Skotsko jakobité prolínání minulosti a současnosti

Susanna Kearsley
kanadská, 1966