Hrabě Monte Cristo

Souborné vydání Hraběte Monte Christo. Kniha první - Díl 1/2 Kniha druhá - Díl 3/4 Kniha třetí - Díl 5/6. Děj románu se odehrává na pozadí společenských poměrů ve Francii v bouřlivém období od pádu císaře Napoleona a návratu Bourbonů na franouzský trůn v roce 1815 až do červencové revoluce v roce 1830. Jeho ústředním námětem je příběh námořníka Edmonda Dantèse, který byl v mládí nespravedlivě uvržen do vězení. Edmond Dantès měl před svatbou s dívkou Mercedes a měl se stát kapitánem na lodi Faraón. Stal se tak terčem závisti lodního účetního jménem Danglars. Ten se spojil s mladým Kataláncem Fernandem Mondegem, kterému se zase líbila Mercedes, a společně napsali udavačský dopis, ve kterém označili Dantèse za bonapartistu, protože na přání zesnulého kapitána lodi navštívil ostrov Elbu, kde mu Napoleon svěřil dopis, který měl doručit jakémusi Noirtierovi. Edmond byl v den svých zásnub zatčen a vyslýchán návladním Villefortem. Ten byl zprvu vstřícný, ale jakmile uslyšel jméno Noirtier, nechal Edmonda odvést do pevnosti If (pan Noirtier byl totiž Villefortův otec a kvůli dopisu by se mohlo zhoršit Villefortovo profesionální postavení). Edmond Dantès strávil ve vězení bez soudu dvacet let. Podaří se mu však uprchnout a po nálezu tajemného pokladu, o kterém mu řekl jeho bývalý spoluvězeň abbé Faria, se z něho stává boháč. Nechá si říkat Hrabě Monte-Christo a rozhodne se využít svého bohatství pro osobní mstu za spáchané křivdy. Nalezne své nepřátele ve velmi významných postaveních. Z Danglarse je bohatý bankéř, z Mondega (který se oženil s Mercedes) uznávaný generál hrabě de Morcerf a z Villeforta úspěšný prokurátor. Edmond Dantès je však postupně všechny zničí. Prvním na řadě je Danglars, kterého Dantès obratnou manipulací přivede k bankrotu. Pak se postará o zveřejnění Villefortova tajemství, kterým je odložení jeho nemanželského syna, z nějž vyrostl bezskrupulózní zloděj a vrah. Poslední zaplatí Mondego, když Dantès odhalí jeho hanebný zločin vojenské zrady a Fernand po odsouzení veřejností i vlastní rodinou spáchá sebevraždu. Dantès se smiluje jen nad Mondegovým synem Albertem, protože jej o jeho život přišla požádata sama Mercedes. Jejich láska je však již navždy ztracena a Dantès odplouvá začít nový život s mladou otrokyní Haydée....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/52_/521/hrabe-monte-cristo-91b-521.jpg 4.7871
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, Svoboda

Le Comte de Monte-Cristo, 1844

Kniha Hrabě Monte Cristo

Andráse de la

mousie265: Ano, tohle je prostě klasika a jedna z nejlepších knih. Dumas je pan mistr. Ale zase mně se třeba hodně líbilo filmové zpracování z roku 2002. I když na knihy nikdy nedám dopustit a většinou na filmy nadávám, byť se třeba od knih liší jen v "detailech," tak zrovna u tohoto zpracování mi to, ani nevím proč, navadilo. A přitom tohle zpracování z roku 2002 se neskutečně moc liší od knih - vpodstatě si knihy vzali jen jako vzor, které předělali, ale líbilo se mi to. Je to jeden z mých hodně oblíbených filmů.

Jinak Dumas je snad nejlepší "novodobý" autor, pro mě určitě nejlepší romanopisec.

mousie265

Tolik filmových zpracování, že ta novější už nejsem schopná dokoukat do konce. Ta starší jsem dokoukala a jaksi toleruju, ale prostě tohle je jedna z knih, které snaha o předání příběhu nečtenářům, může jedině ublížit. Lidé čtěte :-) . Měňavka: věřím, že vaše slova o filmové "předloze" byla jen chybné použití slov ;-)

zofie3000
22.11.2019

Jako občas mě to chytlo za srdíčko. Ale postav je tam jak svatých v kostele a navíc každá používá tak 3 - 4 jména, takže než jsem se v nich zorientovala, tak byl konec knížky. A ta část která začínala v Americe mě bavila mnohem víc

Catwoman292
09.06.2019

Miluju tento román!

Adelka92
14.05.2019

Tohle nikdy neomrzí :)

Mabie
02.04.2019

Klasika. Mám ji moc ráda a stejně ráda mám skoro všechna její filmová zpracování.

skořice
12.02.2019

Příběh mi přijde naprosto výtečný, ale četla jsem to nadvakrát... Nejprve jsem přečetla první díl, pak jsem ho odložila a po dvou letech jsem ho četla znovu a jsem ráda... Knihu jsem si opravdu užila a určitě doporučuji všem trpělivý čtenářům...

Hani77
01.02.2019

Ke knižní podobě příběhu jsem se dostala díky trojalbu LP desek, i když tam to bylo hodně zkrácené☺. Je to sice delší dílo, ale stojí za přečtení. Četla jsem 2x.

Tchaj-pan
Tchaj-pan