Hrabě Monte Cristo

od:


KoupitKoupit eknihu

Souborné vydání Hraběte Monte Christo. Kniha první - Díl 1/2 Kniha druhá - Díl 3/4 Kniha třetí - Díl 5/6. Děj románu se odehrává na pozadí společenských poměrů ve Francii v bouřlivém období od pádu císaře Napoleona a návratu Bourbonů na franouzský trůn v roce 1815 až do červencové revoluce v roce 1830. Jeho ústředním námětem je příběh námořníka Edmonda Dantèse, který byl v mládí nespravedlivě uvržen do vězení. Edmond Dantès měl před svatbou s dívkou Mercedes a měl se stát kapitánem na lodi Faraón. Stal se tak terčem závisti lodního účetního jménem Danglars. Ten se spojil s mladým Kataláncem Fernandem Mondegem, kterému se zase líbila Mercedes, a společně napsali udavačský dopis, ve kterém označili Dantèse za bonapartistu, protože na přání zesnulého kapitána lodi navštívil ostrov Elbu, kde mu Napoleon svěřil dopis, který měl doručit jakémusi Noirtierovi. Edmond byl v den svých zásnub zatčen a vyslýchán návladním Villefortem. Ten byl zprvu vstřícný, ale jakmile uslyšel jméno Noirtier, nechal Edmonda odvést do pevnosti If (pan Noirtier byl totiž Villefortův otec a kvůli dopisu by se mohlo zhoršit Villefortovo profesionální postavení). Edmond Dantès strávil ve vězení bez soudu dvacet let. Podaří se mu však uprchnout a po nálezu tajemného pokladu, o kterém mu řekl jeho bývalý spoluvězeň abbé Faria, se z něho stává boháč. Nechá si říkat Hrabě Monte-Christo a rozhodne se využít svého bohatství pro osobní mstu za spáchané křivdy. Nalezne své nepřátele ve velmi významných postaveních. Z Danglarse je bohatý bankéř, z Mondega (který se oženil s Mercedes) uznávaný generál hrabě de Morcerf a z Villeforta úspěšný prokurátor. Edmond Dantès je však postupně všechny zničí. Prvním na řadě je Danglars, kterého Dantès obratnou manipulací přivede k bankrotu. Pak se postará o zveřejnění Villefortova tajemství, kterým je odložení jeho nemanželského syna, z nějž vyrostl bezskrupulózní zloděj a vrah. Poslední zaplatí Mondego, když Dantès odhalí jeho hanebný zločin vojenské zrady a Fernand po odsouzení veřejností i vlastní rodinou spáchá sebevraždu. Dantès se smiluje jen nad Mondegovým synem Albertem, protože jej o jeho život přišla požádata sama Mercedes. Jejich láska je však již navždy ztracena a Dantès odplouvá začít nový život s mladou otrokyní Haydée....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/52_/521/hrabe-monte-christo-UOw-521.jpg 4.7811
Orig. název:

Le Comte de Monte-Cristo (1844)

Žánr:
Literatura světová, Dobrodružné, Romány
Vydáno:, Svoboda
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (75)

Přidat komentář
Janadvorackova
23.12.2018

Vyslechla jsem rozhlasovou hru, nikoli vyloženě knihu.
Mít tolik trpělivosti, štěstí a pak to všechno dotáhnout až do konce, to bych též moc chtěla.
Takovou hezkou velkou pomstičku :), jojo.

kalinka99
07.12.2018

S filmem se to nedá vůbec srovnávat. Kniha má tolik, co nabídnout a platí pravidlo, že pomsta je sladká.

Macicekh
13.11.2018

Myslím, že nemá cenu se tu nějak rozepisovat, kniha byla naprosto výtečná. Úžasný příběh.

veršotepec
25.10.2018

Kniha, která se dá číst pořád znovu a znovu ;-)

Dida86
14.10.2018

Skvěle napsaná kniha, která se neztratí ani v dnešní době.Velice čtivé :)

6839
13.09.2018

Jeden z nejlépe napsaných příběhu, co jsem kdy četla.

Lujza031
09.09.2018

Asi nejlepší hlavní hrdina co znám. Kniha je úžasná od samého počátku až do konce. Hrabě má silné charizma a je lehké se do něho vcítit. Když jsem četla o konci jeho otce, tak mě to dokonce rozplakalo což se stává opravdu, ale opravdu jen u dobře napsané knihy.

BarkaS
30.08.2018

Klasika, z dnešního pohledu možná až příliš vzletná, ale stojí za to

zanzara
30.03.2018

Zajímavé: nemrávnost a nespravědlnost, zlodějské elity v období Restaurací Bourbonů a Druhé republiky hodně připominají tolík věcí, se kterema se setkaváme i dneška... Budeme si číst a čekat na mstitele a zachránce - nějakeho Monte Christa anebo jiného svatého Vaclava?

Szekynka
27.03.2018

Pomsta a odplata nikdy nevyjde z módy, stejně tak nevyjde z módy ani toho dílo z pera slavného spisovatele. Hrabě Monte Christo je nádherný příběh o zradě, lásce, odpuštění a pomstě. Kniha si mě získala stejně jako hlavní hrdina.

Petass
12.02.2018

Miluji filmy s Gerárdem Depardie. Dlouho jsem po knížce toužila, až jsem ji koupila v antikvariátu. Krásné staré vydání s úžasnými sítotisky... Kniha mě dostala ještě více než film. Souhlasím s ChristineDaee. Knižní Hrabě je ještě mnohem neúprosnější, ledový, tajemný, upírský... Příběh je ještě složitější, než 4 dílný film. Chvílemi hraběte chápete, chvílemi chcete, aby byl milosrdnější, chvílemi ho nenávidíte... Znám i další Dumasovy hrdiny, ale zatím jsem přečetla jen Hraběte, určitě sáhnu i po dalších jeho knihách bez ohledu na filmová zpracování... Monte Christo je ale pro mě velká láska.

ChristineDaee
12.02.2018

Je to jedna z naozaj mnohých Dumasovych kníh, ale je pre mňa výnimočná. Gróf je veľmi pôsobivo vykreslený a napriek tomu, že existuje veľa dobrých filmových spracovaní ani jedno ho celkom nevystihuje. Napríklad scéna, počas ktorej gróf pozoruje popravu bez akéhokoľvek prejavu súcitu alebo odporu a poznamenáva, že smrť nepovažuje za dostatočný trest. Gerard Depardieu sa vo filme odmietol popravy, čo len zúčastniť ! V knihe gróf odmieta prijať od Mercedes akékoľvek jedlo, lebo podľa orientálneho zvyku nechce jesť v dome nepriateľa ( prečítajte si Ali Baba a štyridsať zbojníkov) a ona je z toho stále zúfalejšia. Tak Marais ako Depardieu sa snažia k Mercedes vrátiť, ale skutočný gróf je neúprosný. Nemá žiadneho blízkeho priateľa, sluha, aj dobrý sluha, je pre neho len sluha. Je neúprosný, má dokonalé spôsoby a pripomína upíra - veľmi bledý. Inak, toto ma vždy zaujímalo, veď je z väzenia už toľko vonku a stále sa neopálil ? Dozvedela som sa, že po takom dlhom čase mohol stratiť prirodzený pigment. Určite sa k nemu ešte vrátim. A spomínané filmy sa oplatí pozrieť, rovnako ako 2 muzikály český a nemecký ( ten druhý sa mi páčil viac).

Měňavka
31.01.2018

Tak tedy přečteno!Uf!!!!!Nádherné vydání, obrázky, provedení knihy i její samotný geniálně sepsaný obsah.Poklad do mojí knihovny. Jediné co mne velice zklamalo je filmová předloha, která se bohužel velice liší od románu. Na konci knihy mne velice překvapilo, že Edmónd nezískal zpět lásku své milované Mercedes (ve filmu to tak nebylo a teď mne to docela nemile zasáhlo). Moc jsem si přála, aby byl hlavní hrdina po tom všem utrpení šťastný....

ddkk
18.10.2017

Skvělý příběh, klasické zpracování, úžasné prostředí, hrdina i podlí nepřátelé, krásná žena a tajemství...co více si přát. Za pět!
Jen snad drobnost - správný název knihy i titulního hrdiny je Hrabě Monte Cristo...

niknikita
04.10.2017

Kniha, kterou milovaly už generace před námi a která určitě osloví čtenáře i v budoucnosti. Skvělá klasika.

MDKrupka
01.10.2017

Když jsem přečetla tuto knihu, stala se mou nejoblíbenější. Stále se k ní vracím. V první části knihy se mi děj zdál poněkud zdlouhavý, ale další části postupují rychle. Velmi pěkná kniha.

BlackCZ
13.08.2017

Monte Crista považuji za jedno z největších literárních děl vůbec. Rozsáhlý román, který dělá čest literárnímu směru, během kterého byl napsán - romantismu. Láska, zrada, pomsta - účelem tohoto eposu je brnkat na city čtenáře, přesto se pod tímto základním tématem objevují filozofické otázky, jejichž odpovědi se hledají vlastně dodnes: Existuje Prozřetelnost? Existuje Bůh? Monte Cristo se stává jakýmsi novým Spasitelem, který se mstí svým zrádcům. Nastává zde přerod z mladého muže plného naivity a ideálů v muže s kamenným srdcem, které se nakonec naplní láskou.
Rád bych vyzdvihl nádherné vydání nakladatelství Euromedia z roku 2016 s krásnými ilustracemi Adolfa Borna.

85098211
05.08.2017

Tuto knihu jsem četla už před spoustou let, ale okamžitě jsem si ji zamilovala. Později jsem viděla i filmovou verzi s Gérardem a Ornellou, ale ta má silně pozměněný konec, což mě zklamalo. Kromě toho znám i rozhlasové zpracování tohoto nádherného románu (s Pavlem Soukupem v hlavní roli) - a to zase považuji za zdařilé. Byla to moje první kniha od Dumase a právě díky jí se stal mým oblíbeným spisovatelem...

Jacck
26.07.2017

Edmontova posedlost pomstou je očividně silnější než jeho láska k Mercedes. Napsané je to mistrně, plné napětí, stránky se jen otáčí.

Barbarella13
15.07.2017

Dávno jsem viděla filmový seriál s Gérardem, navíc kniha je všeobecně známá. Přesto jsem byla okouzlena. Hezká kniha, která mě vtáhla do dávných dob jiného světa. Nejvíc se mi líbil 4. a 5. díl. Poslední mě rozčiloval a byl doslova zdlouhavý.

Katranis
03.07.2017

Filmové zpracování bylo také dobré.

Iljaajli
14.06.2017

Ach slunce, moře, ach láska, ach zrada. Ó dramata! Řekněte mi, kde je dnes vyprávění, kdo umí snít, milovat, toužit? Kdo to umí tak krásně říct?

JPBelmondo
05.06.2017

Francouzská klasika a strhující příběh lásky, zrady, intrik a pomsty. Letité čekání a naděje na nový život. Důmyslně promyšlená pomsta Edmonda Dantèse je triumfální. Mistrné dílo, velmi poutavé a uchvacující čtení.

nvkl
24.05.2017

nejsilnejsi ukazka lidske psychologie vsech dob. Co dokaze laska, pomsta a co muzete udelat kdyz mate neomezene mnozstvi penez...

Placi
07.05.2017

Hrabě Monte Cristo je moje srdcovka! Četl jsem ho několikrát. Miluji to, s jakou grácií dokáže zosnovat svou pomstu. Toto dílo doporučuji naprosto každému, je to skvělé, a každý si v něm něco najde.

negramota
18.04.2017

Na světovou klasiku překvapivě málo rozvláčné a nabubřelé. Naopak napsáno se spádem. První a zatím poslední kniha, která mě tak vtáhla, že jsem opakovaně přejel zastávku. Smutně dokládá, že lidé a jejich intriky jsou pořád stejní a jen kulisy okolo nich se mění. Hezky popisuje i vývoj hlavní postavy a její přerod z naivního mladíka v temného krále zkázy a msty.

Richisa
13.04.2017

Super klasika, která rozhodně nenudí. Viděla jsem několik filmových zpracování, ale na knihu žádné z nich nemá. Doporučuji přečíst

Terry11
26.02.2017

Četla jsem před mnoha lety, ale dodnes si pamatuji: nejez v domě svého nepřítele, pomstu vykonávej s chladnou hlavou a s odstupem, poslední věta v románu zní nějak jako: Veškerá moudrost světa spočívá ve dvou slovech- čekat a doufat. (?)

Jaruš7
26.02.2017

Brilantní klasika světového formátu s vzorem typicky francouzského šarmu z dob kdy i msta byla činem navýsost excelentním.
I já jsem byla na ostrově Iff a nezapomenutelný zážitek si dodnes promítám ve vzpomínkách. Tu pevnost - vězení, točité vnitřní schodiště po obvodu zdí o tloušťce až jeden metr, okýnka asi 17x 45 cm kde ruka nedosáhla z důvodu tloušťky až ven, ty nízké dřevěné dveře do cel silné tak 8 cm, pobité a plné starých rýh a ožehnutých od loučí, ty kamenné cely s neskutečným počtem čar _ zápisu doby pobytu, počítajících se na mnoho let. Jen jedna byla pro šlechtu, zde byl strop vyšší, byl zde i krb a z kamene lavice a koryto, očazený strop. Ve dveřích jen malé zavírací okýnka pro podání misky s jídlem a na vodu, takže stálá tma až na ten mrňavý průzor, kterým ve správným úhlu byli vidět na jeden jediný úzký kousek kostela z Marseille. Neodolala jsem a osahávala jsem ty hrubé zdí se vzkazy a vrypy nešťastníků, kdy jim byl jen zvuk hukotu moře ,kroky žalářníka a zvony ze vzdáleného kostela z pevniny rozptýlením v trudné samotě.
Jak milovaný musel být pan Dumas, když mu jeho romány vycházely po částech na pokračování. To stupňující se vzrušení, ta nedočkavost pro další dobrodružství. Je to výpověď své doby a my i dnes jsme jí okouzleni.

Lanisa1966
04.02.2017

Tento příběh miluji již od dětství a stále ráda se k němu vracím.