Hra o dědictví

Hra o dědictví https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/480237/bmid_hra-o-dedictvi-iXp-480237.jpg 4 649 149

Avery Grambsová má jediný cíl – přežít střední školu, získat stipendium a vypadnout. Její plány však naruší smrt, miliardáře Tobiase Hawthorna, který odkáže veškerý svůj majetek právě Avery. V čem je háček? Avery ho nikdy v životě neviděla a nemá ani tušení, co byl zač. Aby převzala své dědictví a zjistila, proč jí bylo odkázáno, musí se vydat do sídla rodiny Hawthornových. Bohužel pro Avery bydlí v tomto sídle Tobiasova rodina, a ta si připadá podvedená. Včetně Tobiasových čtyř vnuků: geniálních a nebezpečných kluků, kteří žili celý život v domnění, že jednoho dne zdědí dědečkův majetek právě oni. Avery se tak propadá do světa plného bohatství a intrik a sama musí přijít na to, jak tuhle hru hrát, aby přežila.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

The Inheritance Games , 2020

Paja.92
06.11.2022 5 z 5

Pokud máte rádi záhady a romantiku, tahle kniha bude přesně pro vás. Příběh je čtivý už od první strany a děj odsýpá. Autorka krásně vyvážila romantiku, napětí, humor a charaktery postav – každý je svůj, ale nijak přehnaně.
Líbilo se mi, že i když se v knize neustále něco dělo, autorka zvládla vykreslit postavy, abyste si o nich mohli udělat nějaký názor.
Zároveň od toho ale nečekejte něco je série Royalové od E. Watt. Pokud budete od knihy očekávat primárně milostná dramata, budete zklamaní. Už od první strany je cítit, že Hra o dědictví má donutit čtenáře se zamyslet a ne od rána do večera řešit milostné pletky. Romantická linka samozřejmě v knize je, ale ne v takovém množství jak si někteří po přečtení podobných knih (kdy se chudá dívka dostane do bohaté rodiny) myslí.
Sečteno a podrženo… už se nemůžu dočkat dalšího dílu!
Doporučuji!

ovsemzectu
03.11.2022 5 z 5

To se četlo úplně samo. Jsem ráda, že jsem knihu koupila a počkala se čtením až do vydání dalšího dílu, protože se jistě co nevidět do něj pustím.
Je to vlastně detektivka (až na to, že se nepátrá po vrahovi) se středoškolskými hlavními hrdiny. Kapitoly jsou velmi krátké, přibližně na dvě strany, což mi velmi vyhovovalo. Prakticky všechny postavy se mi nějakým způsobem líbí a prostředí je, podle mě neokoukané, je to originální a velmi poutavý příběh. Určitě doporučuji.

kikikrat
13.10.2022 4 z 5

(SPOILER) Začátek knihy mě nadchnul, někde v polovině ztrácel na půvabu a konec mi vyrazil dech.
Začátek knihy, kdy se seznamujete s Avery a ostaními vás rychle vtáhne do děje. Krátké kapitoly zařídí, že se příběh čte lehce a svižně Problém jsem měla někde v polovině, přišlo mi, že se neděje nic zajímavého ale pořád čtu jen co Jameson, co Greyson. Já moc nemusím tyhle milostné trojuhelníky. Ale přiznám se, že jsem si Greysona velice oblíbila a stejně tak Xandera, už kvůli nim musím číst další díl. Konec byl výborný, měl spád a rozuzlení ale nebojte na další díl vás rozhodně naláká.

Ellis03
10.10.2022 5 z 5

Za mě byla kniha super. Hlavní hrdinka se mi líbila, tím jaká byla i tím jak se vyjadřovala, Byla zábavná a inteligentní. Trosku jsem nechapala ty otevřené dialogy - někdo něco nakousl, ona ho nechal odejít a pak tři dni nespala protože ji vrtalo hlavou jak to myslel - já bych mu sedla na krk a dokud to nevysvetli tak neodejde :D ale chapu, ze měla každá informace svůj čas, kdy má vylézt na povrch. Jako celek to bylo ctive a určitě se do dalšího dílu pustím.

Knihy_nad_zlato
22.09.2022 4 z 5

Tohle je reálně asi nejčtivější knížka, kterou jsem letos přečetla.
Abych byla upřímná musím říct, že mi tahle knížka připadala krapet předvídatelná. Většinu hádanek jsem rozluštila okamžitě a musela čekat, až se k tomu stejnému dobrou i postavy v knížce. Ale jak už jsem řekla, bylo to tak čtivý, že to nikdy netrvalo moc dlouho.
Avery jsem si oblíbila prakticky hned. Stejně tak Jamesona. Ne, počkat. Toho jsem si oblíbila ještě dřív než Avery. Jeho jsem prostě měla ráda okamžitě, sotva se tam objevil. Ostatní bráškové jsou fajn, ale na Jamesona ani náhodou nemají.
I když byl příběh pro mě fakt dost předvídatelnej, stejně se mi líbil. A to prostředí bylo úžasný.
A tenhle díl (a troufám si říct, že i ty další) bych popsala jako mix sérii Křiváci a Royalové. Což je smíchanina, která funguje pozoruhodně dobře.
Nemůžu se dočkat dalšího dílu, jsem zvědavá, o co přesně půjde tentokrát.

Vikinka224
15.09.2022 5 z 5

Tak toto byla pecka.
Hra o dědictví se četla sama, dej ubíhal rychle.
Avery byla super, zato její sestra tolik ne, klidně bych se bez ní obešla.
Sama bych nevěděla, kterého z bratrů si vybrat :-D
Kniha je plná akce a zvratů.
Teď ji čte moje skoro 13 letá sestra a je taky nadšená. Určitě doporučuju.

_Lucie_97
03.09.2022 4 z 5

Příběh je skvěle napsaný a čte se vlastně sám. Je plný napětí, hádanek a pomalu odkrývaných pravd. Celkove bych ale potřebovala udělat hlavní postavy v knížce o par let starší. Všichni se totiž částečně chovají na svůj pubertální věk a po chvíli zase jako starší a vyspělejší jedinci. Dost mě to u cele knížky rušilo. Navíc jsem si pletla příběhy Jamesona a Greysona… jsem zvědavá na pokračování a cely příběh si mě rozhodne získal!

Janulkaxxx
25.08.2022 2 z 5

Cekala jsem, ze kniha bude trochu jako Royalovci, ale byla to jen sama hadanka. Cekala jsem trochu vic zapletky s bratry, trochu drama doma i ve skole.... Na knihu jsem se moc tesila, ale nakonec nenadchla. Nejsem si jista zda se pustim do druheho dilu.

lena.o.knihach
23.08.2022 5 z 5

Hra o dědictví mě šokovala. Celou dobu jsem si totiž myslela, že se jedná o fantasy. Očekávala jsem úplně něco jiného, než jsem dostala a víte co? Nemohlo to být lepší!

Zamilovala jsem se do obálky, postav, zápletky, prostředí a nechápu, jak jsem mohla tak dlouho knize odolávat a jen tak ji nechat ležet v knihovně.

Průměrné středočkolačce Avery Grambsové se život obrátí vzhůru nohama, když ji zemřelý miliardář, o kterém nikdy neslyšela, odkáže všechen svůj majetek. Na peníze, domy, pozemky a další ale čekali jeho čtyři vnuci.

Kniha je plná hádanek, hlavolamů a nepředvídatelností. Oblíbila jsem si hlavní hrdinku Avery, která se najednou ocitá ve světě plném bohatství a intrik a musí se sama naučit, jak tuhle hru hrát, když proti ní stojí lidé, jež jsou v takovém světě od narození.

Nash, Grayson, Jameson a Xander. Nebojte se, že by se vám sourozenci Hawthornovi pletli. Každý se jinak chová a vyjadřuje a má svoje vlastní tajemství. Milostný trojúhelník mi v tomto případě vůbec nevadil, protože nebyl nijak nucený, ale plynulo to tak přirozeně, že bych si to bez této romantické linky ani nedokázala představit. Mimochodem, jsem tým Grayson.

Miluju to! Vydržela jsem číst Hru o dědictví až do brzkého rána a už se šíleně moc těším na další díl!

veriszv
20.08.2022 4 z 5

Jako takhle nečekejte nic čtenářsky náročného. Je to ale totální oddechovka, která se čte skoro sama, nic víc, nic míň.
Co se týče romantické linky, tak ta by tam vůbec být nemusela. Podle mě nefungovala a byla tam zkrátka aby se neřeklo.
Ale dům plný záhad a hlavolamů a jedna hádanka za druhou! To je něco pro mě, a proto mě ta kniha tolik bavila. Atmosférou mi to trochu připomínalo Ostrov lhářů. Těším se na další díly!

GalaxyR
17.08.2022 4 z 5

V první řadě musím říct, že obálku má kniha skvostnou a vnitřek se jí celkem s přehledem vyrovnává. Dávám 4,5 hvězdy.
Takový YA thriller se záhadou. Romantiku bych klidně vymazala úplně, protože hlavní hrdinka Avery se na ní zaměřovala až příliš často a trochu to kazilo dojem ze všech situací, které se odehrávaly kolem.
Byl to hon za tajemstvím, zkouška trpělivosti a odhodlání, touha po neobjeveném a skrytém, prostě cesta za pokladem. Samotná odhalování a postupné nalézání stop a klíčů mě bavilo asi nejvíc.
Trochu větší gradace na konci děje by asi neuškodila, ale přesto mám z knihy dobrý pocit.
Ze čtyř synů jsem si oblíbila Jamesona, ale jen kvůli jeho občasným labilním myšlenkám a chování, které bych upřímně přirovnala k Adrianu Ivashkovovi z Vampýrské Akademie. Mám ráda tyhle postavy, na pohled působí šíleně a myslíte si, že nevíte, co čekat, ale v jádru jsou to dobří lidé na scestí vlastní mysli.
Co se milostných trojúhelníků týče, podoba s Elenou a Katherine z Upířích deníků je až příliš očividná. Emily... manipulativní kráska s potřebou hrát si s mužskými srdci a Avery, která jí nahradí v srdcích obou mužů a netuší, kterého si vybrat, ačkoliv pro to nemá špatné úmysly.
Autorka bravurně zvládla nepředvídatelnost záporných postav, což se málokomu povede. Už jen pro to a pro samotnou honbu za tajemstvími se těším na druhý a třetí díl, až bude přeložen.

martini.ce
10.08.2022 4 z 5

Na knížku jsem dostala doporučení, protože jinak bych si ji nepřečetla. A to by byla škoda. Zábavné, zajímavá zápletka a i když to bylo neuvěřitelné prostředí, bavily mě jednotlivé postavy. Jen to vysvětlení, proč zrovna Avery u mě pokulhává. A ten konec...

ivetdos
08.08.2022 5 z 5

Tak tohle je velké překvapení. Nedávala jsem tomu velké naděje, ale v rámci svého žánru je to vážně povedený kousek. Je znát, že nejsem cílovka, kniha je určena spíše pro mladší čtenáře, ale za přečtení rozhodně stojí. Nenudila jsem se ani chvilku, extrémně čtivé, autorka nás napíná až do konce (a částečně ještě do dalšího dílu :-)). Přestože jsem si myslela, že jsem na to přišla, tak vůbec. Skvěle vystavěné, jen občas bych děj lehce osekala. Až vyjde v překladu další díl, určitě se na něj chystám :)

LiliDarknight
28.07.2022 5 z 5

Jennifer Lynn Barnes vytvorila vcelku jednoduchý príbeh, no rozhodla sa nechať ho plynúť trochu iným smerom. Po prečítaní anotácie by sa mohlo zdať, že hlavným zámerom bude akási lovecká sezóna vyhlásená na Avery. Na votrelkyňu, ktorá zhrabla majetok rodiny, ktorej členovia nikdy nepoznali nedostatok. Pričom všetci príbuzní vlastne boli vydedení v prospech Avery.

Miesto toho je však celá kniha koncipovaná skôr ako hľadanie „pokladu“. Hoci v skutočnosti nejde o hľadanie umeleckého diela nevídanej hodnoty. V tomto prípade ide o odpovede. Tobias Hawthorne, miliardár, ktorý odkázal Avery svoje peniaze, bol pritom za života posadnutý hlavolamami a hádankami, dokonca svojim štyrom vnukom pravidelne dával tajné úlohy a simuloval pre nich honby za pokladmi. Preto dáva zmysel, že práve na toto sa autorka najviac zamerala.

Hnacím motorom celého príbehu je pritom nevedomosť. Čitateľ a rovnako ani postavy netušia, čo sa vlastne deje. Áno, Avery získala dedičstvo, ale od začiatku je jasné, že nie je víťazom, ale skôr obeťou. Ďalšou figúrkou na šachovnici, ktorou Tobias Hawthorne pohybuje dokonca aj po svojej smrti. Postavy teda postupne odhaľujú jednotlivé tajomstvá, len aby narazili na ďalšie. Takže čítanie je občas frustrujúce, nakoľko čitateľ túži po odpovediach, no stále ich nenachádza.

Do toho všetkého sa miešajú aj vzťahy nielen v rodine Hawthornovcov, ale aj medzi nimi a Avery. Všetky postavy sú totiž vykreslené ako nedokonalí ľudia, ktorí majú svoje ciele, no zároveň majú aj nedostatky a robia chyby, vďaka čomu je jednoduché vžiť sa do nich a pochopiť ich konanie. Ale stále je vrcholne zábavné sledovať ich interakcie – a hlavne ich občas vynútené spojenectvo. Postavy takisto majú parádnu chémiu, čo sa odzrkadľuje vo výborne napísaných dialógoch.

Navyše je napätie na stránkach aj dobre gradované, v deji prakticky neexistujú hluché miesta. Iste, objavujú sa tu rôzne klišé a niektoré scény by v inom prostredí boli minimálne pritiahnuté za vlasy. V prípade tohto príbehu ale dávajú zmysel a všetky prvky, akokoľvek výstredné alebo otrepané sa môžu na prvý pohľad zdať, sa tu skvele dopĺňajú. Má to teda nápad, má to realistické spracovanie, má to výbornú atmosféru, tiež emóciu a sympatické postavy. Nie je div, že si kniha získala takú veľkú popularitu. V tomto prípade naozaj zaslúžene.

Kniha mohla byť vystavaná ako opis loveckej sezóny na votrelkyňu v rodinnom klane. Miesto toho sa autorka rozhodla kráčať inou cestou. Postavy uzatvárajú nepohodlné spojenectvá, aby získali odpovede. Sledujú sériu nápovedí, nachádzajú slepé uličky a od jednej teórie prechádzajú k ďalšej. Navyše rovnako ako čitateľ netušia, čo viedlo Tobiasa Hawthorna k tomu, aby celý majetok odkázal úplne neznámemu dievčaťu. Je to napínavé, tajomné, výborne napísané a ani na chvíľu to nestráca dych. Navyše to celý čas pôsobí uveriteľným dojmom. Bohužiaľ to však končí uprostred dejového zvratu a bez riadnych odpovedí.

NikolaSkop
18.07.2022 4 z 5

Kniha nebyla uplne dle mých predstav. Uprimne jsem cekala trochu vic romantiky ale jinak co se tyce deje tak je to dobre napsane. Pribeh hezky plynul a byl celkvoe zajimavy jen mi tam proste neco chybelo..

Ovecka_Saki
11.07.2022 4 z 5

(SPOILER) Přečteno skoro na jeden zátah. Velmi dobře se kniha četla, příběh hezky plynul a i postavy byly celkem příjemné. Nejvíc jsem si oblíbila Xandera, myslím, že Avery ho hodně podcenila, z důvodu, že byl nejmladší? Že to vypadalo, že hru nebere tak vážně jako jeho bráchové? Nash byl sympaťák a jsem zvědavá, jestli se v pokračování bude tvořit nějaký vztah s Libby. Grayson má bod k dobru, že si nic nezačal s Ave a že nakonec věděl, kdy nevybrat rodinu. Jamesona jsem si neoblíbila, takového člověka bych asi poslala do háje a ne se na něj lepila jako hlavní hrdinka. Co se jí týče, tak na to, že byla tak chytrá, přišla mi dost naivní a moc převálcována pubertálními hormony. Libby byla ještě horší, té bych za trest ostříhala vlasy a zabavila jí její milované černé oblečení, hodná možná, ale příšerně naivní, nedokáže vyvodit důsledky svého chování. Thea a Rebecca by se měly uklidnit a zapomenou na Emily, která je už mrtvá a která byla extrémní mrcha, nesnášela jsem její postavu.
Nooooo… určitě si přečtu i pokračování, jsem zvědavá, co se ještě všechno stane.

knihomolkajanca
11.07.2022 4 z 5

Hra o dědictví je jednoznačně jedna z těch knih, co vás na první pohled dostanou svou obálkou. Přesně kvůli ní jsem po knize sáhla i já. Nečetla jsem ani anotaci a na první dobrou jsem čekala fantasy. Ani nevíte, jak jsem za tento omyl ráda, protože je dost možné, že jinak by se ke mně vůbec nedostala. A to by byla velká škoda! Tajemství, napětí, zajímavé zvraty i zakázaná láska – nic z toho tady nechybí a upozorňuji, že se jedná opravdu o vysoce návykové čtení.

Když už bychom měli škatulkovat, nejvíce by Hra o dědictví zapadla do lehkého young adult thrilleru. Pokud si právě teď říkáte, že už na tohle čtení asi budete moc staří, tak vás zarazím hned na začátku. Já sama už do cílové kategorie dávno nepatřím, a přesto jsem knihu slupla téměř na jeden zátah. Kromě toho, že je Hra o dědictví neskutečně čtivá, nenechá vás odejít hlavně skrz spoustu otazníků, které se vynořují snad na každém kroku. Sídlo rodiny Hawthornových je jedna velká záhada, ale samotní Hawthornovi jsou snad ještě tajuplnější. Neustále mluví v rébusech, naznačují, ale kde je pravda, nebudete tušit až do samotného konce.

Avery si oblíbíte. Je to chytrá holka, ale stojí proti ní celý klan. A hlavně čtyři okouzlující sourozenci Hawhornovi, kteří charismatem doslova překypují. Dodávali příběhu šťávu a dlouho nebudete vědět, na čem u nich stojíte. Jen těžce se rozhoduji, kterého z nich jsem si oblíbila nejvíce. Milovat je totiž budete všechny! Na své si tady rozhodně přijdou i milovníci romantiky, takže se připravte na pořádné jiskření.

Jediné, co bych knize vytkla, je samotný závěr. Čekala jsem trochu větší wow, ale vzhledem k tomu, že se jedná o první díl série, tuším si autorka nechala pár es v rukávu do dalších dílů. A na ty já se tedy rozhodně chystám, protože mě Hra o dědictví nejen neskutečně bavila, ale navíc jsem nic podobného ještě nečetla.

Hodnocení: 80%

Za poskytnutí knihy k recenzi moc děkuji Knihy Dobrovský.

Komaeda
06.07.2022 5 z 5

Zábavné a napínavé

adelc
02.07.2022 4 z 5

4/5*
Nebýt čtecí pauzy kvůli zkouškám, myslím, že bych ji i přečetla za jeden dva dny. Knížka se opravdu těžko odkládá, skvěle se čte a příběh utíká jedna báseň.
Jednu hvězdičku ubírám, protože (a možná je to proto, že už prostě nejsem cílová skupina pro young adult) vysvětlení jedně ze "záhad" mi prostě nepřišlo dostatečně uspokojivé na to, jak moc vás na tohle odhalení autorka celou knížku žhaví.

Aris
01.07.2022 5 z 5

Tohle byla neskutečná kniha...
Když jsem došla na konec a zjistila že to vlastně žádný konec není chtěla jsem s tou knihou hodit o zeď. Tahle kniha vas vtáhne do děje natolik že ten příběh doslova prožíváte. Přečetla jsem spousty kniha ale tahle, nemám slov. Ten příběh je tak neskutečný a bizarní že je snad skutečný.