Houbařka

Houbařka
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366041/bmid_houbarka-2VA-366041.jpeg 4 2955 2955

Co všechno se dá najít v lese? Mladá Sára žije ve staré chalupě na Šumavě a živí se sběrem hub. Každé ráno si obuje letité pohorky, popadne košík s utěrkou, v kapse pohladí ostrý nožík a vyrazí. Už sedm let chodí po stejné trase, sedm let od jara do podzimu sbírá houby na týchž místech a prodává je za pár stovek jedné hospodě. Jako dobrovolná poustevnice se s nikým nepřátelí ani neopouští Pošumaví. Jen občas vyrazí za psychiatričkou do Plzně přesvědčit ji o svém vyrovnaném duševním stavu. Zpráva o matčině smrti proto Sářin život příliš nezmění. Zúčastní se pohřbu, setká se s bratry, kterým se už dávno odcizila, a vrátí se zpátky do lesa. Jenže co se zdá jako nepatrnost na povrchu, bouřlivě bují pod ním. Dědické řízení do jejího života navrátí rodinu, která ji zavrhla. A domek se postupně rozpadá. Obchody nejdou. Začíná být jasné, že Sára bude muset svůj houbařský způsob života opustit. A jedinou cestou ven je přestat odvracet oči od toho předchozího. Viktorie Hanišová zpříma a zároveň citlivě měří, co vydrží dětská duše a kde jsou hranice rodiny. Román Houbařka je příběh předem neúspěšného pokusu utéct traumatu. Občas ale nejde neutíkat. Dotisk r. 2020... celý text

dalimoni
07.07.2018 5 z 5

Silný příběh. Jsem rád, že česká literatura má talentované spisovatele(ky), které umí napsat "obyčejný lidský příběh" s přesahem. Houbařka je napsaná velmi čtivě a postupně čtenáři dávkuje to "pod povrchem". Střídání časových linií příběhu dodává správné grády. Určitě doporučuji k přečtení a sám si rád přečtu další knihy, které vyšly nebo v budoucnu vyjdou (v to pevně doufám).

hapac
07.07.2018 4 z 5

Líbí se mi obal knihy, Šumavu mám moc ráda, nějak čím dál víc, houby ráda sbírám i jím, ale děj byl moc, moc tíživý.

Jaruš7
04.07.2018 5 z 5

Pane jo, a to jsem si myslela že jsem houbařka, můj obdiv je nelíčený.
Postupné odhalování dramatu ve vzorové, rodinné idylce ve vzpomínkách v lesní, poetické, houbové samotě. Je to románový houbový kurz.
Houby a houbičky - čarovná přírodnina , potěší, omámí, zabije.
Citace : "Běhám z plácku na plácek, z babkové stráně na bedlový palouk, z liškového fleku na sameťáčkový mech, prošmejdím holubinkový páč a křemenáčový kout."
"Co třeba takový smrž, ....K... z nich uvaří rágů, polévku a smetanovou omáčku, na jídelní lístek napíšeme český lanýž,..." (molitanové houby)
Ta poslední věta ("....už nikdy.."), je neuvěřitelná, vztah k přírodě nejde přeci zatratit.
Kresby jsou úžasné.

barbora0275

Neotrele a originalni.

Kateřin-a
03.07.2018 5 z 5

Krásná kniha! Těžké téma. Sběr hub a utíkání Sáry do své samoty dokresluje hlavní linku příběhu o prožitém traumatu z dětství, rozpadu a zradě rodiny. Jak je složité vyslovit nevyslovitelné a nepopsatelné a znovuzískat schopnost důvěřovat. Jak se vyrovnat s minulostí a najít odvahu udělat zásadní změnu ve svém životě.

Hanin
03.07.2018 5 z 5

Čtivý román o houbaření, Šumavě a křehké dívčí duši, která se snadno rozbíjí a velmi těžce lepí dohromady.

jakafe
02.07.2018 1 z 5

Už je to hezkých pár dní, co jsem Houbařku přečetla, ale pamatuji si z ní hlavně to, že se mi četla dobře, a že tam jsou zajímavě popsány úpravy hub. To mi na to, jak je to vážný příběh, přijde hodně málo.

Fazolka2017
02.07.2018 5 z 5

Skvělá kniha ! Velmi čtivá, silný příběh, krásný přebal......Jednání hlavní hrdinky jsem často absolutně nechápala, štvalo mě jak se sebou nechá zacházet, co si nechá líbit, ale poté co se postupně odkrývá její minulost, tak jsem částečně prozřela. Měla jsem přečteno za pár dní a bylo to vrušující, opět něco jiného než obvykle vyhledávám a bylo to jak svěží vítr....a dostala jsem obrovskou chuť vydat se do lesa na houby ( i když patřím mezi ubožáky, kteří jedou na jistotu a berou jen to co nemá chladič ) :-)

saruse
01.07.2018 5 z 5

Skvělé čtení. Hodně podobné jako "Do tmy" od Anny Bolavé. Úplně mi ty dvě hlavní hrdinky - tamta bylinkářka a tato houbařka - splývaly dohromady. Je strašlivé, co všechno s sebou lze "tahat" z dětství a hlavně - jak nikdo nepochopí. Že to v pravou chvíli nešlo říct, že tak strašně bolí, když nikdo nepomůže a nezastane se a nedá věci do pořádku, jak se chce zapomenout, ale psychice se nedá poručit... Opravdu skvěle napsáno!

kalinkacz
30.06.2018 5 z 5

No páni! Anežka pro mě byla před 2 lety jedno z největších překvapení roku... Nečekala jsem, že bude tak strašně moc skvělá... Letos jsem měla ale velká očekávání, chtěla jsem něco totálně božího a vážně jsem se bála, že s takovými nároky přeci nemohu být po dočtení spokojená... Cha, chyba! Byla jsem nadšená dokonce víc, než jsem čekala... Autorka potvrdila, že by se o ní mělo mluvit, že by o ní mělo být slyšet, protože si to tak hrozně moc zaslouží! Tohle musíte číst!

L.Helena
28.06.2018 4 z 5

Začínáte číst příběh o podivínské samotářské houbařce, ale postupně se z toho vyloupne příběh o úplně jiném tématu. Trochu mě mrzí ten konec - nekonec, zamýšlí snad autorka pokračování?
Dobrá knížka, ale dávám čtyři hvězdičky, protože Anežka se mi líbila o něco víc.

Lucie835
27.06.2018 5 z 5

Tahle kniha vás zasáhne. Nutí vás pokračovat ve čtení, protože doufáte, že se hlavní hrdinka konečně rozhodne bojovat a žít lepší život, než byla nucena žít do teď. A ten konec, krásný ve svojí prostotě, nenechá nikoho na pochybách, že se jedná o výjimečnou knihu, kterou stojí za to číst. Tleskám!

Peace
22.06.2018 5 z 5

"Hnis musí ven, jinak se žádná rána nezahojí."

Kniha mě překvapila - v dobrém slova smyslu. Byla čtivá, hned od prvních stran jsem se spolu s hlavní hrdinkou procházela lesem a držela jí palce, aby našla ty nejlepší úlovky. Zároveň kniha obsahuje vážné téma, což oceňuji, protože má hloubku a vysvětlí se tím i životní styl Sáry.
Nikdy by mě nenapadlo, že mě budou tak moc bavit zajímavosti ze světa hub :o)
DOPORUČUJI!!!

kokodaros
20.06.2018 5 z 5

Výborná kniha, silný příběh, čtenářský zážitek! Řekl bych, že autorka nejdříve velmi dobře promyslela postavy i děj, a pak to celé na jeden zátah sepsala. Vše do sebe logicky zapadá, časové roviny vzájemně komunikují a společně gradují a kniha od první do poslední kapitoly nezadrhne, nezakolísá. Vše je podáno jednoduchým jazykem a nevadí to. Psychologie hrdinky i vedlejších postav je velmi uvěřitelná, snadno jsem se do hrdinky vcítil, aniž bych na začátku tušil, čím vším si prošla. Autorka si skvěle poradila s ústředním traumatem hrdinky. Tam, kde ve vzpomínkách hrdinky vypouští detaily, kde líčení ponechává v náznacích a přímá řeč utichá, tam kniha působí nejsilněji. Je hrozné pomyslet, že lidí s takovým a ještě horším osudem kolem nás žije tisíce. Najednou chápeme, proč hrdinka pouští šance a padá na dno a jak snadno se oběť promění ve viníka, dokonce i ve svých vlastních očích.

Nemohu si odpustit poznámku na závěr. Coby Plzeňáka mě potěšily místní reálie. A jakožto houbař vycházející z lesa s podobně barevným a podezřelým obsahem košíku jako Sisi, jsem si liboval v mykologických zážitcích i trefných houbičkových přirovnáních. Takže: Nejlepší houbový román, ačkoli není o houbách a už vůbec ne na houby!

VendyBW
19.06.2018 5 z 5

Moc jsem se na knihu tesila a jsem nadsena. Kdo ma vztah k houbam, urcite lepsi. Hezky psane, ctive a napinave do posledni vety.

Mandrejka
17.06.2018 5 z 5

Moc povedená kniha, která vás donutí přemýšlet. Kolik dívek si prožilo stejné trauma jako Sisi? Co když je to některá z těch, které znáte a považujete tak trochu za podivínku? Příběh je úžasně zpracovaný, do minulosti se dostáváte po dávkách a to vás nutí číst dál a dál. Autorka to nemohla vymyslet líp. Rozhodně zajímavá kniha, která se neztratí.
A malý bonus - dozvíte se spoustu zajímavých věcí o houbách :-).

LenysekC
16.06.2018 4 z 5

Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Za mě něco mezi, a za propracovanost nakonec dávám ty čtyři. Ale něco mi tam nesedělo. Nezasáhlo mě to tak, jak asi bylo zamýšleno.

Adriana.82
13.06.2018 5 z 5

Potřebuju pokračování .... !!!!!

Ohniva
12.06.2018 5 z 5

Neuveritelne ctiva kniha. Uprimne i kdyz o houbach to neni, lecos jsem se naucila :)
Sisiino chovani je pro me nepochopitelne, protoze jsem to nikdy nezazila, ale autorka me k poznani trosku pritlacila.
Konec me mrzi.. verim ji vsak, ze tentokrat zvladne vest lepsi zivot.

zuzad
11.06.2018 4 z 5

Příjemné překvapení české literatury v podobě silného příběhu. A ano, o houby tu opravdu vůbec nejde. Malinko mi připomíná knihu Zpívá, zpívá každý pták.