Holomráz

Holomráz https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55519/mid_holomraz-65a1076445b12.jpg 4 323 57

Wolrich je nejmocnější kouzelník na světě. Absolvent Hexagonu, mág, který létá vzduchem, krotí draky, chrlí oheň a nechává mizet lidi lusknutím prstů. A pokud tomu věříte, jste přesně takoví kořeni, za jaké vás Wolrich považuje. Protože Wolrich je ve skutečnosti lhář, zloděj a podvodník. Do opravdového čaroděje má stejně daleko jako do ušlechtilého hrdiny. Jenže i lhář, zloděj a podvodník se občas ocitne v situaci, která hrdinstvím nepříjemně zavání. Wolrichův svět je nebezpečné místo nabité zákeřnými barony, nemilosrdnými vládci podsvětí, sebezohavenými členy náboženských kultů, výkonnými katy, otravnými dětmi, kanibalistickými liliputány, podezřele přátelskými pedofily, zuřivě plenícími armádami a skutečnými kouzelníky, co vypadají jako somráci. V takovém světě se často stane, že i cynický hochštapler jako Wolrich má příležitost někoho zachránit. Někdy jednoho člověka - a někdy dokonce celou říši. A nejhorší je, že kolikrát z toho ani nekoukají žádné prachy.... celý text

Terva
18.08.2015 4 z 5

Trilogie Wolrich & spol. byla kupodivu jen klasickým průměrem, možná lehkým nadprůměrem. Zato bonusové povídky vylepšily celkové hodnocení této knihy až na 80% Mě osobně Wolrich moc nesedl, hlavně svým jednáním a svým pohledem na svět - prostě mi to nesedlo. U dalších povídek jsem se křenil jak křen.

trudoš
04.06.2015 5 z 5

Tři ústřední povídky shrnují životní etapy (ne)čaroděje Wolricha, charismatického antihrdiny, který žije, aby lhal a lže, aby žil. Velmi rozporuplná existence, které jsem přesto držel všech deset prstů až do poslední stránky, i když mi bylo jasné, že po celou dobu lže stoprocentně i mně jako čtenáři. Základem všech příběhů je časová tíseň, nesplnitelný úkol, zběsilá honba a střet s překážkami silnějšími, než je únosné, čímž Štěpán Kopřiva nenápadně skládá hold klasikovi noirové literatury Cornellu Woolrichovi. To vše je samozřejmě okořeněno notnou dávkou cynického až sadistického humoru.
Zbylé tři povídky lze označit za literární hříčky. První zaujme jak jazykem, tak pointou, druhá nostalgií, třetí experimentálností. Ve všech se projevuje autorova šíře schopností, kde vedle bohapusté legrace dokáže přijít i s osobní výpovědí, aniž byste měli pocit, že jste v jiném vesmíru.

Widow Embalmer
19.05.2015 5 z 5

Tak z týhle story mi běhá mráz i mezi holopůlkama. Krásný svět plný vřelých mezilidských vztahů a šťastných rodinných setkání.

ziriant
03.02.2015 3 z 5

Jeden den s Holomrazem. Pokusy o vtip nebo některé konverzace místy trochu hraničí s trapností, schopnost připoutat si čtenáře však Kopřivovi upřít nelze. A především: mnohá literární tabu padla. Pryč s dobrým koncem, pryč s patosem a soucitem, pryč s vysvětlováním i záchranou nevinných. Neříkám sice, že toto je má představa o dobrém příběhu, ale Kopřiva prostě stoprocentně překvapil. A to se cení. Jen bych Holomráz už nechtěla podruhé dočítat v noci před spaním. Ten chaos v hlavě...

józi.odkudkam
26.01.2015 4 z 5

"Ty vole, na takhle zmrdaný karty se můžu leda vysrat," oznámí Pung. Takto Štěpán otvírá svou povídkovou sbírku Holomráz. Ale popořadě, hledal jsem něco na způsob Kulhánka a doneslo se mi, že Kopřiva je taky pěkné číslo. Asfalt byl beznadějně vypůjčen, Zabíjení zas zčořeno, tak na mě zbyl už právě jen výše zmíněný titul. Holomráz je plný neotřelých slovních hraček, je sprostý, je cynický a krutý, ale hlavně je vtipný, a až na povídku Bedna drží svou laťku celkem stabilně a vysoko. Za mě průměrné 4 *****
PS: pochvala za vhodně kabaretní obálku

dobroslav9182
28.12.2014 5 z 5

A pro změnu něco jiného. Holomráz a jeho hlavní představitel Wolrich Weliký rozhodně nepatří mezi typické zástupce svého druhu. A to je jenom dobře. Drsná, špinavá a místy neuvěřitelně vtipná (setkání syna s otcem v bordelu je naprostá dokonalost) fantasy, které je v českých luzích a hájích velice málo. A proto je třeba si tuhle perličku vychutnat...

Sandruše
15.08.2014 4 z 5

Od začátku naprosto skvělé tempo, až jsem se vyděsila, že knihu přečtu za jeden večer a nebudu se mít na co těšit večer následující..a musím zkonstatovat, že s kejklířskými kousky zábavy poněkud ubylo..
Faktem však zůstává, že Kopřivův zvrácený smysl pro humor mě neskutečně baví a Holomráz si poctivé 4 hvězdy zaslouží...i když Asfalt na pomyslném piedestalu zůstává dál a zcela neohrožen :-)

Khagrael
07.08.2014 5 z 5

Na knizce je videt, ze clovek muze mit rad i nestandartniho hrdinu ;)

Stinger78
21.02.2014 5 z 5

Mazec. Kopřiva by snad napsal i návod na obsluhu mikrovlnné trouby tak poutavě, že by se z toho stal bestseller. Klaním se, až hlavou třískám o zem.

Ocas
07.09.2013 2 z 5

Za mě nejslabší kniha od Kopřivy. Začátek v "děcáku" mě bavil, byl perfektní a úplně sem knihu hltal. Pak najednou skok na 40ti letého pošuka, který všem lže a dělá kejklíře. Nuda taková, že sem chtěl knížku zavřít a nedočíst. Nakonec skok na pomateného důchodce který potřebuje plenky, protože nedojde na záchod. Zábava se malinko zvedla, ale že by to bylo nějak super se říct nedá.
Dal sem tomu čas vstřebal to a za rok přečetl knihu podruhé(teda pokusil se). Po děcáku sem to vzdal. Po půl roce nový pokus, tentokrát úspěšný. Bohužel výsledek pořád stejný. Tuto knihu už si asi nepřečtu (jsem tip člověka co si dobrou knížku dokáže přečíst třeba 20x a vždy si ji naplno užít) a hodně mě to mrzí. Nevadí počkám čím mě autor překvapí.

MartinH
04.09.2013 3 z 5

Po naprosto divným Zabíjení a celkem slušným Asfaltu je tohle konečně příjemně čtivá kniha od Kopřivy. Sice žádná velká věda a podruhý se do toho pustím jen z nudy, ale konečně se našel a už se nesnaží být tak strašně krutopřísně hustodémonskej, přehnaně nechutnej a Kulhánkovitější než Kulhánek.

Ronin Roujin
19.06.2013 4 z 5

Jak se zde již někdo zmiňoval, Asfaltu nesahá ani po bílé podkolenky zakrslého člena hitlerjugend. Nicméně, uznávám, že Asfalt je laťka, s kterou by si neporadil asi Sergej Bubka pod hrozbou deportace na Sibiř. Proto musím uznat, že knížka je napsaná dobře a pokud máte rádi fantasy, tak se vám bude líbit ještě o něco více. Nejlepší špeky jsou až v závěru a zcela nejlepší jsou bonusy, přilepené až za celý vlastní příběh. Škoda, že to takto parádní nemohlo být hned od první stránky. Sem tam v knize narazíte i na celkem vtipná místa ale téměř nepřetrřitému ROFLování, které provozujete souběžně s četbou asfaltu to tedy není.

marwinmh
24.02.2013 4 z 5

Ještě nikdy jsem nečetla knihu podobného stylu, a naprosto mě nadchla.

OldaB
06.01.2013 4 z 5

Legendární bastard, hlavně nejdelší povídka výborná.

X3ON
29.12.2012 5 z 5

Kopriva je naprosty silenec... asfaltaci me naprosto nadchli, precetl jsem je behem chvilicky, proto jsem musel sehnat dalsi z jeho tvorby, tentokrat fantasy Holomraze , mno reknu je todle: 5/5, je to bomba ;), tedka se chystam za Zabijeni

Ikkju
02.01.2012 5 z 5

Výborné! Zápletka na mě vyhřezla tak dokonale, že se mi točí hlava pokaždé když si na to vzpomenu x). Wolrich je prostě ... nejmocnější kouzelník na světě!

Sirius
02.01.2011 5 z 5

Tahle kniha je absolutní mazec! Holomráz jsem přelouskal za jeden den a musím říct, že se opět jedná o bombu. Nevím proč, ale četlo se mi to líp než Asfalt (čímž nechci říct, že by byl Holomráz lepší – oba dva tituly jsou stejně dobré). Mám radost, že Kopřiva nezůstal stát na místě a pokračuje dál ve skvělém vývoji. Wolrich je sympaťák, je tu spousta fajn nápadů, popkulturních odkazů, vtipu, hlášek, ironie a navíc je to nehorázně návykové čtivo. Jediný problém je ten, že je kniha moc krátká. Každopádně doporučuji, protože takhle dobrou fantasy jsem nečetl už hodně, hodně dlouho.