Vlk

Vlk https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499973/bmid_vlk-tk8-499973.png 4 377 85

Tady to všechno začalo. Mysteriózní prequel bestsellerové série. Oblíbený norský autor Samuel Bjork přichází s novými díly z detektivní série s vyšetřovateli Holgerem Munchem a Miou Krügerovou. Píše se rok 2001. Novopečený šéf zvláštní vyšetřovací jednotky Holger Munch má za úkol vyřešit vraždu dvou jedenáctiletých chlapců. Nedostatek důkazů ho přivede na nápad angažovat talentovanou studentku policejní akademie Miu Krügerovou. Ani s pomocí její intuice se však nevyhnou všem falešným stopám, které jim zanechává pomatený vrah posedlý vizuální dokonalostí. Podaří se nakonec dopadnout muže, jenž má hrůzné činy na svědomí?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Ulven , 2021

Becca_books
28.08.2023 3 z 5

Těšila jsem na první díl, kdy se dozvíme víc o historii Mii Krugerové a Holgerovi Munchovi. Přesto mi to nějak nesedlo. Mia byla skvělá. Čekala jsem, že Holger bude trošku jiný a až rodinná situace ho víc změní. V knize se prolíná několik dějových linek. Samotný nápad se mi moc líbí, ale pak jsem se trošku ztrácela. Konec mi přišel nějaký moc useknutý a nedotažený ve stylu, tady máte pachatele a nazdar.

Veve11111
07.08.2023 5 z 5

Musím konštatovať, že za mňa bohužiaľ najslabšia kniha zo série. Stále ide o výborne napísanú knihu, avšak od tohto autora a samotnej série človek čaká proste niečo viac.

soupik2012
22.07.2023 4 z 5

Uvítala jsem návrat v sérii na úplný začátek, protože podivínská Mia je hlavním důvodem, proč se na tuto sérii pokaždé moc těším. A bylo zajímavé sledovat, jak se k tomuto vyšetřovacímu týmu dostala a jestli byla hned od začátku tak psychicky narušená, nebo jí to dohnalo, až s touto prací. Ale jinak příběh jako takový, mě zase tolik neohromil. Zápletka je totiž dost tuctová a ničím zvláštním mě neohromila. Navíc mi docela vadilo, že se Holger chová spíš jako vedoucí někde na pionýrském táboře, než šéf elitního vyšetřovacího týmu. Závěr byl dost uspěchaný a zůstává hodně otevřený, takže se dá předpokládat nějaké pokračování. Audioknihu čte má asi nejoblíbenější narátorka paní Petra Špalková a tak jako pokaždé ji načetla naprosto dokonale.

Pavlína2019
14.07.2023 2 z 5

Mě snad trefí šlak!

Co je tohle za závěr? :-(
Nevím zhola nic o pachateli, divném staříkovi - ale hlavně o dívce z lesní chaty, a to mě zvlášť zajímalo.
Bude snad pokračování?

Předešlé knihy se mi líbily velice, takže jsem se těšila.
Zde bylo dost dějových linek a kniha je poměrně obsáhlá.

Návrat na začátek - dobře, nevadí, dozvíme se něco navíc, i když mě to překvapilo.

Rozhodně budu opět očekávat další díl a snad budu pak chytřejší.

tereza_p
19.06.2023 3 z 5

(SPOILER) Reálně tak 3,5*. Nevadilo mi, že se jedná o prequel, to je teď celkem móda a nijak mě to neštve. Co me ale štvalo, bylo spoustu začátečnických a především typických chyb, které vyšetřovatelé dělali. Jako opravdu zkušený vyšetřovatel někam pošle vlastně ještě studentku samotnou, i když jí klade na srdce, ať se drží dál? A co ona asi zcela předvídatelně udělá, že? Zcela typické konflikty s nadřízenými asi nemá smysl komentovat. O švédském vyšetřovateli taky raději nemluvit. No, čím víc toho člověk čte, tím víc se toho opakuje, je to asi nevyhnutelné. Ale trochu škoda :).

85098211
18.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Na tuto knihu jsem se těšila, protože sérii s Holgerem Munchem a Miou Krügerovou mám opravdu moc ráda. A musím přiznat, že jsem byla příjemně překvapená. Autor se totiž tentokrát vrátil do doby, ve které dochází teprve k jejich úplně první spolupráci při vyšetřování případu vraždy dvou jedenáctiletých chlapců. Brzy je ovšem také jasné, že k téměř identickému násilnému činu již došlo - a sice o několik let dříve ve Švédsku. Naši vyšetřovatelé musí tedy zjistit, zda se jedná o stejného pachatele a samozřejmě najít i důvod, proč se na tak dlouhou dobu odmlčel. Mia sice docela brzy nějaké stopy odhalí, ale přesto se vyšetřování neposouvá dopředu tak rychle, jak by mělo. A potom dojde k únosu dalších dvou chlapců...
Za sebe jsem byla spokojená, skoky v čase mi nevadily ;-), poslouchala jsem audioverzi, která bylo poměrně dobře načtená. Kniha je sice možná tak trochu zdlouhavě napsaná, ale ze sympatií k mému oblíbenému autorovi dávám i přesto plný počet. A samozřejmě pevně doufám, že se (a určitě nejen já) nějakého dalšího případu přece jen dočkám...

Gracinka
15.06.2023 4 z 5

Neotřelý příběh. Líbil se mi náhled do doby, kdy byla Mia psychicky v pořádku.

kolacky
11.06.2023 4 z 5

Dobré čtení. Miu mám ráda a nějak se jí nevedlo...

knihomolka78
10.05.2023 3 z 5

Byla jsem ráda, že po dlouhé době autor vydal novou knihu, protože se mi jeho předchozí detektivky líbily. Ale tohle bylo, jako by to psal někdo jiný. Nejen, že mi úplně nesedí, že po 3 dílech se napíše první (to je teď asi nějaká móda, protože to dělá více autorů), ale hlavně mi to přišlo strašně utahané, vůbec jsem se do toho nemohla začíst, děj se vlekl, a když už se konečně rozjel, tak to pokazil konec, který byl useknutý. I když mě kniha zklamala, ve výsledku nebyla úplně špatná, ale každopádně nejslabší z celé série.

šipek
21.04.2023 4 z 5

Tak mám z knihy smíšené pocity. Dost mi vadil styl psaní, kdy v jedné kapitole se střídá přítomnost s minulostí a já nedokázal vždy hned přepnout. Konec byl nějaký rychlý až bych řekl odfláknutý. Za mě jsou to slabší 4 hvězdičky.

Vesmich
08.04.2023 5 z 5

Jak ona ta Mia působí takovým šíbnutým dojmem v té sérii, tak tady je celkem jasné, proč a kde se to vzalo!

cirruska
06.04.2023 3 z 5

Průměrná detektivka, kdy hlavní podstavy jsou silnějš jak vyšetřování a příběh samotný. Některé pasáže zbytečně natahovaly děj a naopak rychlý konec tomu taky moc nepřidal. Kdybych knihu neposlouchala v audioverzi, tak bych ji asi odložila nedočtenou. Sérii znám, ale tento díl/prequel byl hodně slabý.

knihomolka_eli
29.03.2023 3 z 5

Po dlhšej dobe vychádza ďalšia kniha zo série s Holgerom a Miou. Predchádzajúce 3 knihy sa mi veľmi páčili, tejto dávam o hviezdičku menej, takže na 3* pre pár vecí, cez ktoré som sa nevedela preniesť.

Tento diel je v podstate návrat v čase (čo som nečakala a trochu mi chýbali niektorí členovia tímu, ktorí do tímu prišli neskôr). Dostávame sa do obdobia, kedy Holger vo svojom tíme privíta mladú študentku Miu, ktorá sa podieľa na riešení prvého prípadu v jej kariére. Najskôr boli ostatní členovia tímu dosť skeptickí a nejako extra neverili, že mladučká Mia bude pre ich tím prínosom. Podarilo sa jej ich presvedčiť o opaku. Na fotografiách z miest činu si rýchlo všimne veci, ktoré ostatným unikli. Prípad vrážd jedenásťročných chlapcov je ale zložitejší ako sa zdal. Vyšetrovatelia narážajú na veľa falošných stôp a vrah zatiaľ unesie ďalších dvoch chlapcov.

Kniha sa čítala dobre, štýl písania mi sedí a bola som zvedavá, ako sa prípad vyrieši. Čo mi dosť vadilo bol hlavne rozsah knihy. Prvá polovica sa mi zdala strašne slabá, vliekla sa mi pomaly, mala som pocit, že sa točí okolo kadejakých banalít ale len veľmi málo okolo prípadu a vyšetrovania. V druhej polovici dej nabral o niečo rýchlejší spád. Záver bol zas až príliš rýchly, veľmi nedotiahnutý a v konečnom dôsledku som sa ani nedozvedela nič z toho, čo ma skutočne zaujímalo. V podstate som sa okrem mena a pár bezvýznamných informácií o vrahovi nedozvedela zhola nič. Je veľká škoda, že pri takejto dlhej knihe a takomto prípade, ostal záver taký odfláknutý.

Určite som ale zvedavá na ďalšie knihy o Mii a Holgerovi. Dúfam, že budú napísané kúsok lepšie, min.ich závery.

soukroma
27.03.2023 4 z 5

Takže předmluva k již vydané sérii, kde první díl mi připadal báječný, druhý naproti tomu zcela nečitelný a třetí tak tak. Tady se teprve Mia vynořuje z policejní akademie a je nabídnuta Munchovi jako zkušební spolupracovnice. Jemu se to sice nezdá, ale překvapivě je úplně uhranut jejími schopnosti - asi hlavně jak pořád uspořádává a zírá na fotografie z míst činu a totálně nevnímá své okolí (proto se všechny otázky musí tisíckrát opakovat, a i tak z ní málokdy něco kloudného vypadne jako odpověď). Jinak moc vhledu neposkytuje.
Nu, nakonec to nějak kolem vyšetřování splácají (a předhodí nám čistě jmenovitě pachatele, po jeho motivech se nikdo nepídí) a dosud zaběhnutý tým vezme tuhle mimoňku na palubu, což se při všech jejích lapsusech tedy divím - zásadně neplní příkazy, neřídí se radami, není na nic připravená a vrhá se do všeho jak beranidlo, asi se stejnou inteligencí. Navíc samozřejmě ale ještě hledá svoji sestru smažku. Naproti tomu Holger se rodině nijak nevěnuje (takže jsme ušetření dalších M.), zato vykouří asi vagon cigaret. 70%

Mikoláška
10.03.2023

Zápletka i hlavní postavy jsou výborné, ale některé pasáže by tam opravdu ani nemusely být (zbytečně to odvádělo od hlavního děje - asi něco jako reklama v televizi). Škoda, že závěr byl docela uspěchaný a v podstatě jsme se nedozvěděli nic o pachateli - proč a jak....ale třeba bude "další předcházející" díl.

moudivlacek
23.02.2023 4 z 5

Kniha je jakýsi nultý díl série s Munchem a Miou. Mia zde je studentka policejní akademie a Munch je šéf nového samostatného oddělení vražd. Po záhadné vraždě 2 chlapců ve Švédsku se hodně podobný případ vyskytne i v Norsku. Munch dostane od svého kamaráda nyní ředitele policejní akademie tip na neobyčejnou a nezvyklou Miu. Munch velice rychle po seznámení ji přibírá do svého týmu.
A pak jsme svědky, jak takový tým vytváří pracovní teze, prošetřuje stopy, pátrá a pátrá. A samozřejmě není vše hned skvělé a hned vyřešeno. I odborníci se někdy utnou, někdy pomůže náhoda a někdy trpělivost a pídění po detailech. Mia tu zakusí opravdový "křest". Munchův tým je skvělý a i přes neúspěchy se valí dopředu.
I když se to na začátku moc nezdá, kniha nabírá každou stránkou na obrátkách a to jí vydrží až do konce. Skvělé.

brabofka
22.02.2023 5 z 5

Opět po delší době kniha z této série. Bylo příjemné se zase vrátit ke starým známým. Za mě ale trochu špatně. Jak už zaznělo v komentářích níže. Děj je rozmělněný a uměle natahovaný - vynechat pár stránek a ani to nepoznáte. A pak konec. Sice se tam tak nějak všechno spojí. Ale nic víc. Za mě na to jak se autor piplal s dějem tak konec působí, že to chtěl mít už za sebou. Každopádně to bylo příjemné čtení.

radus
17.02.2023 3 z 5

První třetina knížky se mi libila, pak se to nějak začalo vléct a nakonec jsem to ani nedočetla, takže neznám pachatele

rumova_kulicka
08.02.2023 3 z 5

Čtivost se knize nedá upřít, ale jsem mírně na rozpacích. Docela mě štvalo Mii věčné rozjímání nad fotkami z případu, umělé natahování knihy postavami, které pro děj nebyly stěžejní a pak to zmatkovité jednání s několika podezřelými. No a ten useknutý konec, kdy se nedozvíme, co pachatele vedlo k jeho činům, ten mě obzvlášť u takto zvlášního jednání mrzí... Kdo pachatelem byl, jsem vytušila.

KLHannah
04.02.2023 3 z 5

Četla jsem předchozí tři knihy a nemůžu si pomoct, ale pokud je Munch vynikající vyšetřovatel, proč si autor vždy vybere příběh, kde detektivovi řešení případ moc nejde? První třetina byla fajn. Příběh vás zaujme a říkáte si proč? Proč tohle někdo dělá? Mia je fajn tak do sté strany, pak už je to zase ta holka pod práškama, která, alespoň z mého pohledu, nějak extra nepomůže, spíš naopak. Celkově mi přijde, že vyšetřování v knize je popsáno tak nějak okrajově. Občas někdo na něco přijde, ale na to, jak je pátrání intenzivní, tak se to hrozně vleče. A když už konečně mají vraha, tak je konec? Žádný motiv se čtenář nedozví? Proč někdo zavraždil čtyři děti a chystal se na další? Potenciál to určitě mělo, ale konec pro mě byl velkým zklamáním.
Co se mi líbilo, byla první kapitola, která nás uvedla do děje a postavy v ní v podstatě dál s dějem nesouvisely. Líbily se mi i kapitoly o Kevinovi a Lydii.
Myslela jsem si, že Vlk překročí stín a bude lepší než předchozí tři knihy. Měl dobře nakročeno, ale nakonec se mu to nepodařilo.

Samuel Bjørk (p)
norská, 1969