Cestujem sama

Cestujem sama https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262666/mid_cestujem-sama-262666.jpg 4 3461 910

Brilantný nórsky triler, ktorý vyvolal hotovú senzáciu. Počas prechádzky sa mužovi z ničoho nič vytrhne pes a zmizne medzi stromami. Muž sa za ním rozbehne do hlbokého lesa a tam sa mu naskytne otrasný pohľad. Na strome visí obesené dievčatko, odeté ako bábika. Na chrbte má školskú aktovku a okolo krku priviazanú tabuľku s nápisom Cestujem sama. Prípadu sa ujme policajný vyšetrovateľ Holger Munch a veľmi rýchlo pochopí, že bude potrebovať pomoc bývalej kolegyne Mie Krügerovej. Len ona dokáže spozorovať stopy, ktoré všetkým naokolo unikajú. Lenže Mia, kedysi energická a plná života, má vážne psychické problémy. Holger Munch sa ju rozhodne vyhľadať a presvedčiť, aby mu pomohla s vyšetrovaním. Ani jeden z nich však ešte netuší, že tento prípad sa rýchlo zmení na najhoršiu nočnú moru.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Ikar (SK)

Det henger en engel alene i skogen , 2013

Vilma232
11.07.2021 3 z 5

Další ze severských detektivek, které stojí za přečtení. Zkusím pokračování série.

yerisley
02.07.2021 4 z 5

Není nudná a člověk si rychle zvykne na postavy. Závěr se mohl klidne ještě více natáhnout. Bavilo mě to.

faba
01.07.2021 3 z 5

Předesílám, že tento stejný komentář na audioknihu je vložen i u knih Sova a Clona. Někde jsem napsal, že na audioknihu zde není kolonka, ale proč bych si ji nemohl vytvořit? (edit:) Jde vytvořit vlastní seznam (člověk se učí celý krátký/dlouhý život).) Tak napíši pár nesouvislých vět, můžu ne? Děkuji vám za vnitřní souhlas :-) .
Knihy načetla Petra Špalková. Musím říct, že mi docela dlouho trvalo než jsem si na to zvykl. Což podle mě dělá také dost důležitou roli při poslechu.
Ale teď ke audioknihám. Kdysi jsem si chtěl knihu V lese visí anděl přečíst. Nějak jsem se k tomu nedostal a když se vyskytla možnost poslechnout si tuto „trilogii“ a navíc chronologicky využil jsem toho. Na svých „(ne)pravidelných" toulkách jsem si je poslech. Nejlepší je Anděl, potom Clona a Sova. I když Sova má příběh dvou bratrů, který byl v knize asi nejlepší a nejčtenější (edit: to není v Sově, ale v Andělovi - jak to že jste mě za to nesprdli?). Tím pádem Sova je asi fakt nejslabší.
Někdo zde napsal u jednoho dílu, že mu vadilo chování Mii. Mě vadilo víc chování právničky. A další věc, která se táhne celou trilogii je to, že nikdo z vyšetřovatelů nezvedá telefony. To jsem dost dobře nechápal. V kritických situacích, kdy jde o vyřešení případu, všichni telefony ignorovali. Všechno se vždy točilo kolem Muncha a jeho rodiny a nakonec i kolem Mii. Když to ohodnotím vůči jiným knihám severského typu moc se od nich neliší. Mrtvých jako u Verdunu, chytrá detektivka Mia (i když mě to až tak moc nepřipadalo)... spíš se každý případ vyřešil náhodou. Možná namítnete, že tam byl hodně platný bývalý hacker Gabriel, tak to nelze než jen odsouhlasit.
Shrnutí. Knihy neurazí, ale ani vám nepřevrátí váš čtenářský svět. Je to trochu jako podle šablony současné severské detektivní tvorby.

Delphín
30.06.2021 4 z 5

Páni, další velmi podařená detektivka s docela fajn detektivem, který má kolem sebe tým sympatických kolegů.
Obecně kniha byla napsána dobře, postav je dost ale časem jsem si je bez problému zažil, jen škoda zbytečně rychlého závěru, proto dávám nakonec 4* místo plného počtu. Ale detektivka parádní!

vodovodnice
08.06.2021 3 z 5

Nějakým omylem se stalo, že jsem se nejdříve dostala k: Sově a teprve pak jsem se dověděla, že ji předchází: V lese visí anděl. Takže jsem nejdříve četla Sovu a pak až Anděla.
Každopádně, já si nemůžu pomoct, ale mě se Sova líbila o fous víc.
Nicméně se mi i na téhle detektivce líbilo, jak napětí pozvolna stoupá a vtahuje si vás příběh víc a ke konci už vás rozčilují všichni co vás vyruší od čtení :-) .
Bohužel mi, ale přišel příběh skoro zbytečně složitý, dost odboček, které taky dost vyprávěly, ale pak se nějak utnuly... Třeba třináctiletý Tomas? Bylo mu věnováno dost prostoru a nakonec nastoupil do auta a tím to skončilo... S hlavní linkou to pak už moc nesouviselo a mě zajímalo co bylo dál s těmi třemi dětmi, když už to tak rozvedli.
Ano, nastoupili k učitelce, která jim jela pomoct, ale nesedí mi jak je to utnuté.
Pak mne tu dost překvapila grotesknost hlavních postav: jeden detektiv se ztratí, nezvedá telefon, pak se ztratí další detektiv, nikdo neví kde je, pak se objeví první ztracený detektiv, rychle shání všechny dohromady, vyráží za jedním podezřelým, pak zjistí, že to není ten pravý podezřelý, pak se vydají na jedno místo, zjistí, že jsou špatně...
Šmankote takový matlové to být přece nemohli! Já vím, že to bylo hrozně zamotaný a když čtete ty stopy, tak mě to vůbec nedávalo smysl a přišlo mi neuvěřitelné, že se v tom oni vyznali :-D .
Každopádně detektivka měla zajímavý děj (motiv) i spád a vtáhlo vás to časem dovnitř jako magnet. Ale mě se víc líbila Sova.

Maanna
02.06.2021 3 z 5

Kniha je řemeslně zručně napsaná, ale pro mě dost čtenářsky neuspokojivá. V prvé řadě je tu pro mě otázka žánru: pokud je to detektivka, tak mi chybí možnost, aby čtenář odhalil pachatele - takový ten moment, kdy se podívám na vše, co se odehrálo, a mohu si říci aha, že jsem si toho dřív nevšimla. Tady nic takového není. Navíc ani nemohu moc sledovat vyšetřování týmu: sice je údajně supergeniální, ale nakonec vlastně nic moc nevyřeší: pachatel se odhalí dílem sám a dílem je to náhoda, tým sám většinou končí ve slepých uličkách a v případě Mii v alkoholovém oparu. Pokud mělo jít o thriller, pak zkrátka chybí napětí. Chápu, že se autor chtěl vyhnout drastickým detailům, ale takhle se člověk s osudem obětí moc sžít nemůže a třeba ani po únosu dětí vlastně nenásleduje žádné intenzivní pátrání nebo obavy o jejich osud - hlavní vyšetřovatel řeší závěť své matky a povídá si s vnučkou, u čehož nezvedá telefon... Dějová linka únosů dětí a náboženské sekty je propojena značně kostrbatě (a spíš to opět rozmělňuje napětí). Motivace postav je mnohdy těžko uvěřitelná - třeba u únosu miminka není nakonec moc jasné, proč to pachatel udělal, když rodičovské pudy z něj zrovna nevyzařují... Celkový dojem je, že se šikovný autor pustil do žánru, který mu moc nesedl...

kob
26.05.2021 4 z 5

Trochu překombinované, opět policistka, která si léčí svá traumata alkoholem a léky, ale za přečtení určitě stojí.

Corso
24.05.2021 3 z 5

Uprimne? Genericky severska detektivka. Cim je tato vynimocna? Sposobom rozpravania? Nie? Literarnym stylom nie. Zaujimavou originalnou zapletkou? Nie. Prinasa mi zaujimaveho vynimocneho originalneho vysetrovatela patraca detektiva? Absolutne zamenitelny za stovky inych. Za mna citatelske sklamanie. Ja trosku uz beriem label "severska krimi" ako vystrahu. Bacha, mozno trocha morbidny pribeh, ale urcite utrapeny zakomplexovany plny problemov detektiv! Takychto som uz cital aspon 20. Zaujimave sa mi zdalo akurat priame zakomponovanie deti do pribehu. Dost desive. A pacilo sa mi ze tu bol rovnako venovany dostatok priestoru vsetkym trom castiam trojuholniku Zlocinec, Obete, Vysetrovatel(-ia).
Pocuval som ako audio. Za mna vsak nemozem dat viac ako 3. Severania mi dali niekolko skvelych nezabudnutelnych zazitkov, Millenium, trilogiu Havranie dievca, nedam dopustit na Karin Fossum, urcite som na daco zabudol co by stalo za to, urcite som necital tolko ze by som neobjavil dalsie skvele knihy. Ale v tejto serii dalej nepokracujem. A vobec ma to nemrzi. Hura k dalsim nakupenym kniham :)
PS: po asi dvoch tyzdnoch od pocuvania mam tendenciu to znova prehodnotit, som strasne kriticky k severanom... Ale stale si stojim za troma hviedzami. Ale uz su silnejsie :) a zasluzene.

Parwana
18.05.2021 4 z 5

Strhující thriller, i když mi chvilku trvalo se začíst. Sice obsahuje hodně omáčky, ale i tak bylo za dva dny přečteno. Těším se na další díly.

smardice
15.05.2021 5 z 5

Co ještě napsat k tolika recenzím, ať kladným či záporným? Snad jen to, že kniha disponuje vším, co správná detektivka má mít - je napínavá, mrazivá, zkrátka je čtivá a je to souboj psychopaticky narušeného vraha se sympatickým detektivem a tak trochu psychicky narušenou ošetřovatelkou.

VeFab
01.05.2021 4 z 5

Děsivé. Úplně mi nešlo začíst se.

Rhodopis
27.04.2021 3 z 5

Občas trochu předvídatelná, ale velmi slušně napsaná severská detektivka. Trochu složitější na orientaci v ději. Uvidíme jaké bude další pokračování.

Jarka_rybář
15.04.2021 4 z 5

Pěkná kniha. Trochu náročnější díky střídání různých vypravěčů a linií, ale dobře vystavěná. Krásně spěje až ke svému konci.
Jen se díky ní člověk diví, kolik je na světě neštěstí a kolik je ho nezaviněného, protože kdo vlastně může za psychické deviace?

Monika1717
07.04.2021 3 z 5

Oscilovala jsem mezi 3 hvězdičkami a 4 hvězdičkami. Nakonec jsem dala 3 a jsem se svou volbou spokojená. Nějak tak mi moc nikdy nesedí vraždy dětí. Docela dlouho jsem se v příběhu orientovala. Severské detektivky mám ráda, ale tady mi něco vadilo. Knížku jsem původně koupila kamarádce k narozeninám, ale nedalo mi to, otevřela jsem ji, začetla se..... Nenechala jsem si ji.

Majuš333
04.04.2021 3 z 5

Vlastne ani neviem, ako mám knihu hodnotiť. Kladne hodnotím krátke kapitoly, ktoré ma naozaj nútili svojou napínavosťou pokračovať ďalej a ďalej... Záporne hodnotím všetky hlavné postavy. Ani jedna mi nebola sympatická a keby si ešte raz prečítam "Pojď, Mio, pojď!", tak asi vyskočím z kože. Jediné postavy, ktoré mi naozaj nevadili, sú: Emilia, Torben a Tobias, Marion a Ráchel. Koniec mi tiež prišiel trošku odfláknutý. A dve * uberám za vlčiaka. Dobrá a napínavá kniha sa dá napísať aj bez zabíjania zvierat...
Ale pokračovaniu dám šancu...

vera4669
01.04.2021 3 z 5

Tak - plný počet dát nemohu. Od začátku to mělo tempo, četlo se to skvěle, ale .. pomalu co kapitola, to nové postavy, a musím přiznat že někdy v půlce jsem se fakt musela snažit, abych se v tom neztratila, doslova jsem ztrácela nit... potom pořádný rozjezd, ale závěr? Najednou hop-šup a konec, myslím, že závěr si zasloužil více stran a trochu lepší rozepsání .. takže prvotina to nebyla špatná, a uvidíme co přinese další díl. Kniha nebude sedět tomu, kdo se ve více postavách ztrácí :)

janina66
26.03.2021 4 z 5

Kniha dosti depresivní, zejména co se týká Mii. To její " pojď Mio, pojď", mě vadilo. Souhlasím s heavy66, že jediní pozitivní lidé byly paní učitelka a Torben s Tobiasem. Gradace napětí výborné, ale zápletka trochu divná. Prostě antihrdina dobrej magor.

vladka321
07.03.2021 5 z 5

Miluji severské detektivky. Když jde člověku až mráz po těle. V lese visí anděl je kniha s dokonale propracovanou psychologií všech podivínů na obou stranách zákona. Četba dokonalá, představivost jela na plné obrátky...

salamandrina
17.02.2021 4 z 5

Audio. Kvůli bloklýmu krku jsem nemohla číst a tohle byla fajn oddechovka. Miluju jak Petra Špalková říká slovo “doprdele”.

Lenia1606
16.02.2021 2 z 5

Taky vás Mia celou dobu tak štvala? Jako jo, měla problém, pochopili jsme, ale tohle už bylo moc. Příběh proč ne, ale ten konec? Bum prásk pár odstavců a nazdar. Čekala jsem více.