1356

1356 https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/171888/bmid_1356-d3d-171888.jpg 5 177 35

Hledání svatého grálu série

< 4. díl

Pomáhej vám Bůh a bojujte jako ďábel. Veterán od Kresčaku Thomas z Hooktonu vede šik námezdných lučištníků a mužů ve zbroji, který plení kraj východně od Gaskoňska. Princ Waleský Edward, později známý jako Černý princ, shromažďuje vojsko, aby znovu vytáhl do boje proti Francouzům. Ještě předtím, než se k němu připojí, však musí Thomas splnit naléhavý úkol. Skvělý hrdina a snaha získat prastarý meč s mýtickou moci, o níž se spekuluje, že je ukrytá někde v blízkosti Poitier - Pomáhej vám Bůh a bojujte jako ďábli... v románu 1356. Nový román Bernarda Cornwella je volným pokračováním trilogie Hledání ztraceného grálu, která v češtině vyšla pod názvy Lučištník, Inkvizitor a Kacířka, s hlavním hrdinou Thomasem z Hooktonu. Jak název napovídá, děj této knihy se odehrává v roce 1356, kdy ve Francii došlo k jedné z nejvýznamnějších bitev Stoleté války k bitvě u Poitiers, v níž anglické vojsko vedl syn krále Edwarda III. princ Waleský, známý pod přezdívkou Černý princ, a vojsku francouzskému velel král Jan Dobrotivý. A Thomas z Hooktonu je, podobně jako u Kresčaku, u toho.... celý text

Atlantis
23.11.2017 3 z 5

Bohužel asi nejslabší Cornwell, kterého jsem četl. Pořád je to dobrý historický román, ale příběh jaksi chybí, hledání relikvie bylo u konce dříve než začalo a závěrečná bitva je natahovaná až k zbláznění.

tenax
03.03.2017 5 z 5

Sice jsem zatím ještě nečetl časově a dějově předcházející trilogii Hledání svatého grálu, což musím vbrzku napravit, ale tohle dobrodružství Thomase z Hooktonu je samostatný uzavřený příběh. A jak je u Cornwella samozřejmostí, nedá se šlápnout vedle. Sympatický hrdina, skvěle rozehraná zápletka vrcholící strhujícím popisem bitvy u Poitiers, spousta dobových reálií, podaných jen tak mimochodem, takže neruší, ale naopak přispívají k hodnověrnosti příběhu. Na závěr opět historická poznámka, objasňující míru autorské licence. Z dnešního pohledu je trochu paradoxní, že z dynastických a mocenských důvodů v těchto bitvách Stoleté války bojovali Angličani a Gaskoňci proti Francouzům a Skotům.

rezzba
11.03.2016 5 z 5

Opět jedním dechem. Spokojenost. Brutálně popsané bitvy. Snad bude další díl.

Richie1
28.05.2015 5 z 5

Tak tady nemohu jinak, než ohodnotit knihu plným počtem hvězdiček. Román má vše, co od historického dobrodružného příběhu očekávám. Cornwellův styl je už vybroušený do dokonalé podoby a kniha se četla jedním dechem. Historie Stoleté války mezi Anglií a Francií je nabita mnohými střety a bitva u Poitiers je jedna z nejdůležitějších.
Rovněž postava lučištníka Thomase z Hooktonu je moje oblíbená (sám také rád střílím z luku ve volných chvílích), takže jsem si celý příběh náramně vychutnával.
A moc se mi líbí, jak Cornwell krásně graduje napětí přidáním "A" před důležité věty na konci odstavců. Např.: "A pak začaly létat šípy ..... A potom znovu zaútočili .... A krveprolití začalo ... "

Ládja
25.04.2015 4 z 5

Kvalitativně napsané bych to zařadil mezi Lučištníka a Inkvizitora. Celou dobu jsem čekal podle popisu nějakou větší bitvu, minimálně popsanou ji na větším prostoru. Trochu zklamání. Ale Cornwell si drží jistou úroveň stylu i když je pravda, že posledních pár knih pro mě už nebylo tak záživných jako nějaké předchozí. Možná jsem už jen přeCornwellovanej.

Důstojné pokračování Hledání svatého grálu. A tak si říkám, že by mohlo být i nějaké další pokračování, které bych si, ale přečetl až za delší dobu.

Endy17
20.02.2015 4 z 5

Kdybych nečetl tři předcházející příhěhy Thomase z Hooktonu, byl bych nadšen, takhle bych hodnotil o nějaké procento méně. Přesto je kniha skvělá a pokud pan Cornwell udělá z tetralogie pentalogii, rozhodně s velkou chutí sáhnu po dalším svazku.

astroweb
09.11.2014 4 z 5

Pravý Cornwell, i když z počátku jsem se nemohl začít, v okamžiku, kdy jsem knihu chtěl odložit na později jsem se začetl a pak až do konce jsem si vychutnal autorův bezvadný styl.

Garik
21.09.2014 5 z 5

... se zdálo, že se jeho duše vznáší, a přísahal si, že bude sloužit společenství mužů sdružených v tomto novém řádu z celého svého srdce i ze všech svých sil.
„Modlete se,“ vyzval je otec Marchant. „Zítra vyrazíme za svým posláním.“
„Buď Bohu dík,“...
A Sculley si upšoukl. V tichu chrámu se ten zvuk ozval zvlášť hlasitě a zdálo se, jako by se odrážel od stěn a nechtěl utichnout.
„Panebože!“ vyhrkl Sculley. „To byl blaťák.“
Řád byl zasvěcen a mohl jít do války.

V románe sa teda dočkáme aj občasných „závanov“ humoru. Inak sa Cornwell venuje deju s vážnosťou náležiacou drsnej dobe neskorého stredoveku, v ktorej vojna a mor boli až príliš často súčasťou života. Na pozadí skutočných historických udalostí storočnej vojny rozvíja fiktívny dobrodružný príbeh lénnika a zároveň žoldniera Thomasa z Hooktonu.
Niektoré opisy zbraní, konkrétne anglického dlhého luku, a bojovej taktiky sa v knihe, možno aj trochu zbytočne, opakujú, no inak je to typický Cornwellov úsporný štýl, obmedzujúci sa na to najnevyhnutnejšie. Príliš nerozpitváva vnútorný život postáv, s ich myslením a zámermi nás oboznamuje skôr prostredníctvom dialógov. Aj preto má kniha necelých 350 strán textu, hoci by zniesla aj oveľa viac.
Nájdu sa možno zo dva dejové zvraty, ktoré pôsobia až príliš účelovo, no ani tie sa nijako nevymykajú logike.
Je dobré vedieť, že na str. 312 sa nachádza mapka bojiska, pretože prvé popisy miesta stretu francúzskeho a anglického vojska sa v texte objavujú už skôr.

V závere knihy čaká, pre tohoto autora už taký charakteristický, doslov, v ktorom dôsledne odlíši svoju románovú fikciu od (dnešnej dobe známych) historických udalostí a reálií.

kalache
02.06.2014 5 z 5

nečekané pokračování...kdybych žil v onom století,chtěl bych být lučištník....dokonalý popis těchto řemeslníků války...

Cuchulainn
16.05.2014 4 z 5

Povedené pokračování, které se nese v podobném duchu, jako předchozí trilogie. Kniha se přesto četla jedním dechem a závěrečná bitva byla poutavě popsaná.

ferda
01.04.2014 4 z 5

Pěkné pokračování příběhů lučišníka a ostatně jako většina knih od tohoto autora, stojí za to.

vincek1
30.01.2014 4 z 5

Volné pokračování příběhů lučištníka Thomase z Hooktonu. Kniha mě nezklamala, příběh je psaný, jak je obvyklé u autora, poutavě a svižně. V knize podle mého názoru nejsou stránky, které by čtenáře nudily. Věřím, že si autor schoval nějaké další příběhy svého hrdiny a dočkám se pokračování. Doporučuji

airsoprano
27.11.2013 5 z 5

Skvělé pokračování "lučištníka"...

klokan.1905
20.11.2013 5 z 5

Další skvělá knížka od Cornwella. Jsem moc rád, že si Bernard Cornwell našel čas na další pokračování o lučištníkovi Thomasovi z Hooktonu (a doufám, že ne poslední pokračování). Pro čtenáře historických románů můžu knížku 1356 jen a jen doporučit.

čef
02.11.2013 5 z 5

Historický román popisující události okolo bitvy u Poitiers v době stoleté války je opět na vysoké úrovni ostatních Cornwellových románů. Setkáme se tedy opět s neporazitelným hrdinou, jehož dobrodružství zájemce o anglickou historii jako vždy jistě nadchnou. Ostatní určitě ocení strhující děj, přehledný styl a mnoho zajímavých detailů ze života v Anglii a Francii 14. století.