Hlas kukačky

Hlas kukačky https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363274/bmid_hlas-kukacky-V2V-363274.jpg 5 2079 528

Napínavý příběh o pátrání po tajemství, o němž se i v nejužším rodinném kruhu jen šeptá. Příběh o rozplétání složitých lidských vztahů táhnoucí se hluboko do minulosti. Začalo to už v dětství jako pouhá zvědavost, ale tehdy Kristýně na otázky nikdo neodpověděl. V průběhu let se zvědavost změnila v potřebu odhalit vlastní kořeny a přijít rodinným záhadám na kloub. Už dospělá Kristýna se snaží pochopit jednání svých nejbližších, o nichž si myslela, že je důvěrně zná.... celý text

luciekla
15.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Priznam se, ze jsem od knihy cekala uplne neco jineho a jine casove obdobi (proposed tady i na knize byl celkem strohy, ale zaujalo me to tajemstvi, takze jsem si knihu jist pred nejakou dobou koupila. Ted na ni konecne v ramci vyzvy doslo a vtahla me tak, ze jsem ji precetla na jeden zatah a skoro bych rekla, ze se mi libila o trosicku vic nez Hermankove udoli. Tajemstvi jako takove mi neprislo zas az tak sokujici - myslela jsem si, ze tam bude jeste neco jineho, no a taky mi chybelo neco z Editina pozdejsiho zivota, proto nakonec davam 4 hvezdicky misto 5, ale knihu urcite doporucuji.

knihovniceS
13.01.2023 5 z 5

Hlas kukačky
Krásný román, i když moc smutný. To bylo silné čtení. Autorka nás opět vrací do historie prolínáním časových rovin, tentokrát příběh začíná na začátku 20. století a pokračuje v dobách válečných až do druhé poloviny 20. století. Je to vlastně historie žen jednoho rodu – matky Irmy, kuchařky Hedy a Irminy dcery Evy - Edity . Poznáváme složité rodinné vztahy, dívka se musela občas vdát i bez lásky, aby se vyřešila nepříjemná rodinná situace ... Eva otce Josefa nenáviděla a Josef nenáviděl ji. Irma se mu nedokázala vzepřít, porodila mu další vlastní dceru Magdu, ale ani ta Josefovi „nebyla vhod“, chtěl syna ... Eva utekla z domova, změnila si jméno na Edita. Našla si místo jako kantýnská na stavbě. Dostala se do podobného problému jako její matka. Otěhotněla, otec dítěte si ji nevzal. To bylo v době, kdy ze Sudet byli vykazování Češi a šli v bídných podmínkách také místy, kde pracovala už těhotná Edita. Edita byla v kantýně svědkem porodu a smrti rodičky ...
Edita ze stavby odešla, skrývala se, porodila syna, kterého si vzala její sestra Magda.
Koncem války Edita opět otěhotněla, a když přišel čas porodila u své matky, ale utekla od nich a novorozenou holčičku tam nechala... Další děj už prozrazovat nebudu
Opravdu silný příběh, dávám 5 hvězd a doporučuji.

kollorka
11.01.2023 5 z 5

Má druhá knížka od této autorky a musím říct ,že už patří k mým oblíbeným spisovatelům. Příběhy jsou krásně napsané a prostě lidské. Těším se na další knížku.

Aneleh
11.01.2023 5 z 5

Drsný příběh na pozadí 1. a 2. světové války ukazuje, co vše museli ženy vydržet a jak těžký život měly, jak silné dokáží být. Je to moje první setkání s touto spisovatelkou, které mě příjemně překvapilo. Mám ráda příběhy inspirované skutečnými událostmi, navíc tento je velmi čtivě vyprávěn. Podrobně se seznamujeme se životem všech postav, poznáváme jejich charakteristiku a pohnutky jejich jednání, takže postupně vše vygraduje do smířlivého konce. Sice bych vynechala silně vytištěné odstavce o tehdejší politické situaci, které působily ve vyprávění o osudech žen spíše rušivě, ale celkově se kniha nedá odložit a přináší neuvěřitelný čtenářský zážitek. Zařazení do románů pro ženy? Ne, tuto knihu by si měli přečíst i všichni muži!

Havrnka
11.01.2023 5 z 5

Moje první kniha od paní Kornerové a moc se mi líbila. Velmi poutavý příběh rodiny, který se odehrává na pozadí nelehkého období našich dějin. Všem doporučuji k přečtení.

Kekik
10.01.2023 5 z 5

Stejně jako u Heřmánkového údolí, i zde jsem vzala knihu do ruk, a během několika hodin byla přečtená. Hana Marie Körnerová píše tak neuvěřitelně čtivým stylem.
Je pravda, že si obě knihy, které jsem zatím od autorky četla, jsou v mnohém podobné, ale to vůbec není na škodu. Autorka ve svých příbězích staví na silných ženách, které nemají lehký život. Ale statečně se s ním perou. A já je za to obdivuji. Stejně tak obdivuji autorku, že umí tak nádherně psát. Děkuji za knihu. Opět to byl pro mě zážitek.
Mezi Heřmánkovým údolím a Hlasem kukačky uplynulo několik let. Tentokrát si další autorčinu knihu přečtu dříve. Udělám pro to maximum. Již teď se těším, až se opět setkám s autorčiným dílem.
Čtení doporučuji.

Čtenářská výzva 2023: Téma 16. Kniha se štítkem "tajemství" na Databázi knih.

Amneris
03.01.2023 5 z 5

Když jsem hledala knížku se štítkem tajemství do čtenářské výzvy, tak mě tato zaujala jak názvem, tak obalem. Od prvního momentu jsem se začetla a potřebovala jsem vědět, jak to celé dopadne. Silný příběh o dvou ženách - Editě a Irmě, které jsou odlišné, ale přeci jen podobné. Obě žily v těžkých časech a obě hledaly lásku a štěstí. Musím říct, že propojení obou postav v průběhu čtení se mi moc líbilo, stejně jako přirozený přechod do vysvětlení dané událostí, která se kolem žen odehrávala. Styl psaní mi hodně připomínal knihy paní Mornštajnové, kterou mám moc ráda. Díky této knize jsem objevila novou oblíbenou autorku, přečtu si další její díla :-)

monulam
02.01.2023 4 z 5

kniha se mi moc líbila.

Máca216
01.01.2023 5 z 5

Výborná knížka, skvěle se čte, tak jako ostatní díla od H. M. Körnerové. Putovala z mojí knihovny k mamince i k babičce a u obou měla také úspěch.

jirina4159
30.12.2022 5 z 5

Přečteno podruhé, je to úžasný příběh o mateřské lásce.

Amazonka72
22.12.2022 5 z 5

Druhá kniha od této autorky přečtená ve velmi krátkém čase. A opět naprosté čtenářské blaho. Těžko říct, jestli mě více oslovilo Heřmánkové údolí nebo Hlas kukačky. Obě knihy jsou skvělé.
Příběh Edity a Irmy - dvou rozdílných žen, jejichž osudy jsou však úzce propletené. Jejich životy se odehrávají převážně v první polovině minulého století, v době, která byla velmi bouřlivá. Stejně jako životní příběh obou dvou. Složité rodinné vztahy, doba, kdy bylo potřeba se občas vdát, aby se vyřešila nepříjemná rodinná situace. Byla to doba, kdy se ze svazku manželského neodcházelo, kdy některé ženy celý život "sloužili" svým manželům, i když byly nešťatné.
Opět jsem si uvědomila, jak mnoho se vztahy v rodině za posledních pár desítek let změnily.
Moc se těším, že si od paní Kornerové přečtu další knihu... a jsem velmi potěšena tím, kolik výborných současných autorek naše česká literatura má.

Floriška7
15.12.2022 5 z 5

Už Heřmánkové údolí bylo něco naprosto úžasného. A tato kniha potvrdila, že spisovatelka je naprosto vyjímečná vypravěčka. Skvělé!!!

chrastova.m
05.12.2022

Velmi silný příběh, který je ve skutečnosti propojením příběhů každé z postav. Autorka postupně poodkrývá jednotlivé postavy, které nejsou tak jednoznačné jak se na první pohled zdá. Tak asi jako ve skutečnosti - vidíme skořápku člověka, ale uvnitř se mnohdy ukrývá úplně něco jiného. Toto mám v knihách moc ráda a oceňuji, když autor jednotlivé skořápky hlavních postav postupně rozbíjí a čtenář, ač si myslí, že má jasno, není jasné vůbec nic a neustále se jeho názor mění.
Autorka ukazuje, jak složité dokáží být rodinné vztahy, zároveň v knize (dle mého názoru) nenásilně nastiňuje historický kontext světové války na pozadí příběhu.
Kniha mi hodně připomínala Hanu od A. Mornštajnové - ne tématem, ale právě tím, jak knihu autorka zpracovala - pookrývájí jednotlivých postav spojený s historických kontextem, což rozhodně nekritizuji, ba naopak :-) rozhodně sáhnu i po dalších titulech autorky

Jessica007
19.11.2022 5 z 5

Moje druhá kniha od autorky. První byla Heřmánkové údolí, která se mi líbila moc, stala se z ní moje srdcovka. Od této knihy jsem čekala hodně a zklamaná jsem tedy nebyla. První část - příběh Edity mě bavil o něco méně, ale jak se stala hlavní postavou Irma, nemohla jsem se odtrhnout. V knize je moc hezky vykresleno, jak se někteří lidé jeví jiným a jsou dost opační. Celkově výborná kniha.

lea735
13.11.2022 5 z 5

Strhující, smutné, překvapující. To je kniha Hlas kukačky. Když už jsme si myslela, jak se děj bude vyvíjet dál , přišel zvrat . A opět jsem tápala. Velice mě překvapila postava Edity. Fandila jsem jí ,hodně mě zklamala. Irma překvapila a Hedu bych chtěla mít jako babičku. Krutost války je popsána tak syrově, že jsem při čtení měla husí kůži. Myslela jsem , že Hana paní spisovatelky Aleny Morštajnové je nepřekonatelná svou autentičností a krutostí války, zklamání ze života. Hlas kukačky jí směle může konkurovat. Po přečtení mi půl dne trvalo dát se dohromady. Kniha mě zasáhla a dlouho ještě o ní budu přemýšlet. Pět hvězd je málo.

Ivka14
11.11.2022 5 z 5

Hlas kukačky je příběh o rodinných tajemstvích, kde se hlavní ženské postavy snaží zjistit, kdo jsou a jak moc je minulost ovlivnila, vědomě i nevědomě. To vše se odehrává během velkých historických okamžiků, jako je 1. světová válka, 1. Československá republika a 2. světová válka. I když se jedná o významné okamžiky v historii, zaznamenáme to jen nepatrně, protože se autorka více zaměřuje na rodinné vztahy a odhalování tajemství.

Co se mi na této knize líbilo, je to, jak nás minulost naší rodiny může ovlivnit, i když za ní neznáme všechnu pravdu, nebo když se před tím vším snažíme uniknout. Líbilo se mi, jak se všechny postavy vyvíjely, hlavně postavu Irmy, kterou vidíme vyrůstat z naivní milé dívky, která si představuje světlou budoucnost, ale za okolností skončí v manželství bez lásky. Postupem času a s podporou Hedy nachází svou vnitřní sílu a nevadí jí mluvit za sebe a za lidi, které miluje a na kterých jí nejvíce záleží.

Je to krásná kniha o rodině, ženách a jejich cestě za nalezením vlastního místa ve světě.

zandu
09.11.2022 5 z 5

Příběh mě naprosto pohltil.
***
Ženské zkrátka musejí vydržet víc. Musejí. A také to, třeba s vypětím všech sil, nakonec dokážou. Na rozdíl od mužů, kteří působí jako tvrdší a silnější, ale při životních prohrách se snadněji zlomí.
***

VeruHoráková
06.11.2022 4 z 5

Začátek knihy mě moc nechytl a byla jsem v pokušení knihu odložit, ale jsem ráda, že jsem to neudělala. Nakonec se z toho vyklubal pěkný pohodový příběh. Nenechte se tedy odradit první části Edity, Irmin příběh je už poutavý a je zde hezky zachyceno rozplétání vztahů mezi rodiči a dětmi na pozadí složité doby.

edith79
29.10.2022 5 z 5

Velmi dobré. V knihách mám ráda, když postava viděná očima někoho jiného se čtenáři ukáže taková, jaká opravdu je. Najednou vidíte, že člověk považovaný téměř za slabocha takový vůbec není. Že z člověka, který působí velkoryse může být sobec a z muže hodného obdivu se vyklube hulvát. Každého formuje jeho životní cesta, lidé v jeho okolí a situace, které mají někdy bohužel velmi smutné řešení. Autorka píše, že ve čtyřiceti letech by měl být člověk pevně zakotvený v životě. Obávám se, že to tak bohužel není. Někdo tu kotvu hledá celý život.

m_martina
27.10.2022 5 z 5

Opravdu moc krásné čtení, u kterého jsem zapomínala na všechno kolem sebe. Doporučuji.