Oheň a krev

Oheň a krev https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408389/bmid_ohen-a-krev-Hob-408389.jpeg 4 450 92

Historie targaryenských králů v Západozemí I. Staletí před událostmi líčenými ve Hře o trůny se rod Targaryenů – ti jediní z dračích pánů, kteří unikli Zkáze Valyrie – usídlil na Dračím kameni. Příběh Ohně a krve začíná u legendárního Aegona Dobyvatele, stvořitele Železného trůnu, a pokračuje přes generace Targaryenů bojujících o tento neblaze proslulý symbol, až po občanskou válku, která jejich dynastii téměř zničila. Co se doopravdy dělo během Tance draků? Proč bylo tak smrtelně nebezpečné vypravit se do Valyrie po Zkáze? Odkud pocházejí dračí vejce, která dostala Daenerys? To je jen několik z mnoha otázek, na něž najdete odpověď v kronice psané učeným mistrem Citadely a doprovázené desítkami ilustrací Douga Wheatleyho. Do tohoto příběhu jsme mohli letmo nahlédnout už v knihách, jako byl Svět ledu a ohně, ale teprve nyní se před námi spletitá historie Targaryenů odhaluje do posledního detailu. Oheň a krev, úvodní svazek dvoudílných dějin rodu Targaryenů, představuje ty nejvyhrocenější podoby hry o trůny a nabízí zcela nový pohled na bouřlivou, často krvavou a vždy fascinující historii Západozemí.... celý text

Literatura světová Fantasy
Vydáno: , Argo

Fire & Blood , 2018

Mantikocka
08.11.2019 3 z 5

Dočetl, dobré, ale jako všechny kroniky, vždy se ztrácím ve jménech.

april4
30.10.2019 4 z 5

Za mě určitě palec nahoru. Není to Hra o trůny, ani se jí nesnaží být, takže nesrovnávat a neočekávat od toho to samé. Je to jen a pouze kronika jednoho rodu, nicméně i tuhle "učebnici dějepisu" napsal G.R.R.Martin, takže je to chytlavé, čtivé, chvílemi napínavé, kruté i romantické.... Jediným mínusem pro mě bylo příliš velké množství vedlejších postav ke konci knihy (rytíři, serové a rodinné příbuzenstvo kolem Targaryenů), poslední cca pětinou knihy jsem se dost prokousávala. Za zbytečnou knihu určitě nepovažuji, byla v ní spousta zajímavých informací a vše zdobí nádherné ilustrace.

AnoMANder
24.09.2019 5 z 5

Výborné kronikářské dílo. Jednolitý příběh v tom nehledat. Ocenil jsem početný výčet rodů, jejich sídel, pikantnosti z historie různých rodů.
Mínusem jsou pro mě některé překlady osobních a místních jmen, které jsou odlišné od překladů v sérii Píseň ohně a ledu, přechylování příjmení.

ZuWhitethorn
30.08.2019 5 z 5

Knihu jsem přečetla za dva dny, bavila mě (hlavně část s Jaehaerysem I.). Desítky nádherných ilustrací jsou krásným zpestřením.

Jackjelly
27.08.2019 4 z 5

Hodně jmen. Hodně potencionálně skvělých příběhů, které bohužel pravděpodobně nikdo nerozpracuje, i když by za to některé opravdu stály. Ale nakonec jsem se začetl a nemohu říci, že bych byl zklamán.
Maximálně tím, že jako náhrada očekávaného pokračování "Písně ledu a ohně" prostě nemůže uspokojit nedočkavého fanouška.
Za přečtení to stojí, pokud vám nevadí, že si občas budete plést (jako já) jména, která se od sebe až tak moc zase neliší.

Shimon
22.08.2019 3 z 5

Tak já nevím, opravdu jsme po Světě Ledu a Ohně potřebovali další kroniku která nám řekne úplně to samé jen s trochu více detaily ? Né že by se mi ty detaily nelíbily, to kde se vzaly Daenerysyny dračí vejce, nebo to že si Balerion odletěl do Valyrie kde se popral s něčím co ho dokázalo zranit, mi přijde opravdu zajímavé, ale nemusel jsem kvůli tomu číst 600 stran popisujících věci, které už jsem znal.
Když už George musí psát jiné knihy než Vichry Zimy tak bych byl radši kdyby místo Ohně a Krve napsal další povídky o Dunkovi a Eggovi, protože tohle (A to říkám jako někdo, kdo naprosto zbožňuje historii toho světa a zvlášť pak Targaryenů) mi přišlo zbytečný.

A pak je tu ještě jedna věc která nemá s dílem jako takovým co dělat, ale já si prostě nemůžu pomoct a musím to zmínit. Argo dělá mizernou práci s tím překladem. Tohle je první Kniha z Písně, kterou jsem od nich četl a měl jsem pocit že to nedám. Proč sakra u žen přechylují jména rodů ? Koho sakra napadlo že (např) Visenya Targaryenová zní dobře ?! To samé platí i pro bastardská jména... Alys Říční zní fakt hrozně. Proč to nenechali tak jak to bylo to fakt nevím. A co je proboha "Místokrál" ? Kde se tam sakra vzal nějákej viceroy ? To i překlad "Králova ruka" v Rytíři Sedmi královstvích dával větší smysl.

Lejdy
20.08.2019 1 z 5

Teď mám rozečteno, a už teď vím, že nedočtu. Styl kroniky mi nesedí, ačkoliv děje je tu na dalších pět knih. Těším se na Vichry zimy, ale nevim, jestli se dočkám.

Saj Mon
13.08.2019 5 z 5

Velké a krásně ilustrované dílo, kde když neznáte ságu Píseň ledu a ohně moc nepochodíte. Dílo je propracované a zahrnuje vše co by taková kronika měla. Jako čekatel na Vichry zimy jsem byl velice spokojen touto vsuvkou do historie jednoho nejmocnějšího rodu Západozemí.

Ronnie68
10.08.2019 5 z 5

Kniha se četla jedním dechem ... bylo to zajímavé čtení ... jen mě mrzí, že zde není zobrazena celá historie Targaryenů (pouze do Aegona III.)

Atlantis
02.08.2019 3 z 5

George R. R. Martin nám buď autorsky vyhořel, nebo se bojí napsat další díl Trůnů, protože ví, že bude zákonitě srovnáván se seriálem. A tak nám překládá slepenec událostí, které by mohly popravdě existovat v každém druhém fantasy světě a fungovaly by stejně. Stejně blbě.
Hlavním problémem Ohně a krve je fakt, že jde o kroniku. Přímé řeči zde najdete pomálu, zato jmen bezpočet. Reana, Rhaena, Rhaenys, Reahnnys, Rea... některá jsem si vymyslel a ani o tom nevíte. Ani já už nevím, která z nich jsou umělá. A to jsem tuto kroniku dočetl doslova pět hodin nazpět.
Nejsmutnější ale je to, že kdyby byla tato kniha psaná klasickým způsobem a postavy by mezi sebou normálně interagovaly, čůrám blahem. Tolik dějových zvratů, takové množství událostí... Tady je ovšem čtete stylem: "Roku pět se rod Šeď vzbouřil. Dali dohromady dvanáct rolníků. Přiletěl drak. Všichni uhořeli. Od té doby se této události říká Dvanáct ohníčků."
Martine, prosím. Kašli na tyto odbočky na úrovni fan fikce. Nepracuj na spin-off seriálech a dodělej ty Trůny. Určitě to bude zase dobrý. My se nebudeme smát. Fakt ne. Neboj.

Uri
30.07.2019 3 z 5

Vzhledem k velkému počtu pětihvězdičkových hodnocení knihy, se mnou asi většina nebude souhlasit, ale za mne obrovské zklamání. Jsem velký fanoušek knižní ságy "Písně ohně a ledu" a stejně jako ostatní fanoušci se těším až vyjdou "Vichry zimy". Možná si před nimi znovu přečtu předchozích 5 knih, jen abych se ze seriálu vrátil zpět do knižního světa, ale kdo ví kdy se dočkáme ...
Ale zpět k Ohni a krvi ... Dlouho jsem se nemohl začíst a dokonce jsem zvažoval odložení knihy. Původně jsem chtěl dát jen dvě hvězdičky. Kde jsou Martinovy rozsáhlé příběhy se spoustou vedlejších postav? Kde jsou ty rozvleklé popisy dějů, intrik, jídel...? Ty které se pak propojí a člověk pochopí proč se něco děje? A nebo, že sice byly ty informace zbytečné, ale krásné a zajímavé. Kniha Oheň a krev je něco úplně jiného. Jako by ji napsal někdo úplně jiný. Obdivuji Martinovu důkladnost kdy k tomu, aby napsal příběh o období pár let vymyslí historii trvající stovky let celého světa a všech kdo v tom světě žijí (tedy aspoň rodokmeny většiny rodů, hrady - jejich vzniky, bourání, obsazování...). Pokud Vás zajímá co se dělo ve Středzemí za vlády Targaryenů tedy období asi 200 let před profláknutou "hrou o trůny", zde to najdete. Ale pouze jako suché "dějepisové" vyprávění kdo z Targeryenů se kdy narodil, koho si vzal, kdo mu pomáhal, kdy umřel... Děje jsou jen naznačované v kontextu Targaryenské rodiny a zbylé rody jsou zmiňovány jen okrajově. Takže samozřejmě se dozvíte co se děje v Dorn, nebo za mořem, ale opravdu velmi stručně. Přijde mi to jako že GRRM si udělal rodokmen Targaryenů s trochou podrobností, aby na ně mohl odkazovat v hlavní sáze a pak ho někdo ukecal, když se tak dlouho čeká na Vichry, jestli nemůže vytáhnout něco ze šuplíku. Skoro bych řekl, jako že jeho nápady obalil trochu děje někdo úplně jiný.
Nakonec jsem knihu dočetl, rozhodně je to zajímavé čtení (proto jsem původní záměr zvedl o jednu hvězdičku), ale pro mne literárně hluboko pod původní sérií. Tak snad se těch Vichrů a pak i Jara někdy dočkáme.

fvalek
17.06.2019 5 z 5

Za mě jedna z dalších úžasných knih. Původně jsem se bál, že se tam nedočtu o moc víc, než ve Světě ledu a ohně, ale ve finále je kniha protkána spoustou zajímavostí, jakožto i různých citací přímo z místa děje. Tomu pomáhá hlavně to, že to "píše mistr Citadely", který využívá různé prameny. Celý tenhle vypravěč je hodně čtivý, protože působí jako kronika, ale zároveň je hodně dynamický, takže se skvěle mísí jak vlastní děj, tak i různé popisy, sem tam i klevety a to je fakt sranda. :D

Určitě si knihu nijak jízlivě nespojuji se seriálem (i když je škoda, že tak úžasný rod, kterému se autor evidentně ve velkém věnuje, v seriálu skončil tak, jak skončil), ani s nějakou ziskovostí, protože každá kniha je zisková a tohle není žádná zbytečnost ala Kuchařka GoT, která by chtěla vydělat, ale čtenáře nijak neobohatit. To vůbec, tahle kniha je pro mě poklad, je úžasná. Trošku problém pak dělají roky a jména, ale dá se v tom orientovat, ideálně mít u toho otevřený rodokmen. :D

Během čtení jsem si tak jako spojoval události z knih i seriálu a dá se říct, nebo spíše myslím si, že tenhle prequel je doopravdy obohacující, protože jsem si např. uvědomil pravý význam a symboliku "Drak má tři hlavy", rozhodně jsem na některé Targaryeny změnil názor, protože to nebyla jen banda šílenců, ale i ti co byli trošku blázni měli své světlé chvilky... no zkrátka doopravdy jsem nadšený, zažraný, natěšený (na další díl, co bude) a částečně i zklamaný, že něco tak velkolepého skončilo. Kéž by vyšlo víc takových knih, třeba i nějaká o Valyrii, nebo o Dětech lesa a prvních lidech, Rhoynarech apod. Myslím, že tohle téma je a ještě nějakou dobu bude živé, ale tak primárně ať dopíše Vichry zimy!! Nicméně tahle dvojdílná kronika mi zkrátí čekání. :D

Edit na základě komentářů - je to kronika, tak čekejte kroniku proboha, srovnávat to s dějem knihy... popřípadě chtít, aby byla napsána stejným stylem, to by bylo 20 dalších knih. Jestliže to je kronika, navíc ve stylu, kdy to psal mistr, tak co čekáte, je to podpůrné dílo s historií, ne samostatný příběh a je to hlavně pro nadšence, co to ocení a co je asi důležité - pochopí. :D