Heřmánkové údolí

Heřmánkové údolí https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390670/bmid_hermankove-udoli-VPR-390670.jpg 5 3685 992

Strhující příběh ženy, které osud původně rozdal horší kartu než jiným. Byla silná, ačkoli si svou sílu neuvědomovala, a statečná, ačkoli o statečnosti nikdy nepřemýšlela. Dokázala najít obyčejné lidské štěstí i v tvrdé době a ještě tvrdších podmínkách. Přesto se nikdy necítila odstrčená či o něco ochuzená a dokázala prožít svůj život naplno. Příběh začíná v roce 1946, kdy sedmnáctiletou Annu repatriují z Ruska do poválečného Československa. Oba rodiče jsou mrtví a matčini příbuzní v Čechách se uvolili o sirotka postarat. Anna přijíždí do krajiny, kterou zná jen z vyprávění, ale která se v jejích představách jeví jako země zaslíbená. Neumí řeč a příbuzné zná jen z fotografií. Přesto u nich doufá nalézt nový domov - jedinou jistotu v nejistém světě, který ji obklopuje. Po příjezdu na místo se ale dovídá, že všechno je jinak. Ze dne na den se ocitá v nádherné, ale téměř vylidněné krajině Středohoří, s mužem, o němž ve skutečnosti nic neví... (3.vydání)... celý text

Ash@ja
01.03.2021 5 z 5

Moc hezky napsaná kniha. Člověk si uvědomí, jak snadný máme dnes život..

Lily189
26.02.2021 5 z 5

Krásná kniha, určitě nezůstanu jen u jedné knihy od této autorky. Příběh je citlivým vyprávěním o životě silné ženy, která se nikdy nehodlala vzdát. Nakonec jsem ji přečetla jedním dechem. Určitě doporučuji.

radkanin
25.02.2021 5 z 5

Krasna kniha. Tak mile, laskave vypraveni o leckdy nelehkem zivote. Cte se, ani clovek nevi jak a je skoro na konci. Pusobive napsane, vune hermanku je takrka hmatatelna. Pro potechu duse naprosto idealni.

Maciiik
25.02.2021 4 z 5

Tak pestrý příběh, a přece plný šedi a stínů. Těžko mi z toho bylo. Máme se dneska moc dobře, kéž by nám to vydrželo ;)

Val
24.02.2021 5 z 5

Sila , pokora a neuvěřitelná osobní statečnost ... To jsou devizy hlavní hrdinky této knihy.
Velmi čtivý příběh odehrávající se v těžkém poválečném období.
Kniha , kterou nelze jednoduše odložit. Při čtení hltáte stránky a doufáte, že na té další už bude líp ... Doporučuji .

terinka1153
23.02.2021 5 z 5

Neskutečnej příběh.... Annin příběh byl stejně silnej jako ona sama.... Skvělá, silná, milující hrdinka, která ani v tej nejtěžší chvíli neopustila toho kdo zachránil ji. Doporučuji si to přečíst

Martiiiik
21.02.2021 5 z 5

Moc krásná knížka :-) Je velmi emocionální, slzička ukápla několikrát.. Osud Anušky je velmi smutný, ale na druhou stranu plný naděje.. ona se nikdy nevzdá, ať se stane cokoliv.. člověk po přečtení sice cítí klidný smutek, ale zároveň naděje prostupuje celé tělo.. za mě 5* a budu všude doporučovat :-)

fialka voňavá
19.02.2021

Knihu jsem dostala k Vánocům od dcery a přečetla jsem ji během pár dnů. Je zajímavé, jak žili lidé po válce. Tvrdě pracovali a přitom ženy rodily víc dětí než dnes. Hlavní hrdinka přijíždí doČech, kde má jedinou tetu. Týden po příjezdu ji pošlou do Heřmánkového údolí k jednomu muži a začíná zajímavý příběh. Knihu doporučuji hlavně ženám.

terezička93
17.02.2021 5 z 5

Ta se tak krásně četla. Moc dojemný příběh. Člověk si po přečtení knížky přijde vděčný za to co má.

Kabátice
16.02.2021 5 z 5

Drsné věci podané jemným způsobem. Četlo se to samo. Nádherná kniha!

Ronnie68
14.02.2021 4 z 5

Knihu mi půjčila kolegyně z práce a říkala, že bude přesně pro mě ... je pravda, že jsem ji zhltla jedním dechem ... příběh se mi líbil (prakticky zachycené období po válce k měnové reformě v roce 1953 - ale toto bylo vlastně vyprávěno retrospektivně jako spíše vzpomínky hlavní hrdinky) ... jo, jsem ráda, že jsem se k takové knize dostala ...

Kortez
10.02.2021 5 z 5

Audiokniha. Není román pro ženy, jako román pro ženy. Rozhodně žádná harlekýnka! Miluji rodinné ságy na pozadí historických událostí. I když je to z určitého pohledu zase jenom další pohádka, budu se k nim rád vracet.

SilviiM
09.02.2021 4 z 5

Velmi krásná knížka.

sabina8042
09.02.2021 5 z 5

Skvela kniha!!! Pribeh o lidskosti, skromnosti, odvaze a odhodlani. Anna-mladicka zena ze zeleza, rvouci se lvice v tezke povalecne dobe..

teddya
08.02.2021 5 z 5

Příběh jsem hltala jedním dechem a přitom myslela na mojí babičku.

Evar88
03.02.2021 5 z 5

Tohle je neskutečně silný příběh a já autorce děkuji, s jakým stylem se dokázala pustit do tématu poválečného života v tehdejším Československu. Stejně, jako spousta jiných lidí, touží i hlavní hrdinka Anna v roce 1946 po štěstí, které neváhá vykoupit tvrdou prací. Ač mladinká a neznalá místních poměrů, bere si za manžela cizího člověka, buduje rodinný podnik, stará se o děti, zákazníky a neváhá pomoci sousedům. Počínající nedorozumění mezi manželi je však jen začátkem tvrdé zkoušky osudu. Vlivem komunistického převratu přichází celá rodina o zázemí Heřmánkového údolí a stěhuje se do otřesných podmínek. Anna však jako lvice bojuje nejen za manžela, ale především za své děti. Ze všech sil se snaží odvrátit bídu, zimu, hlad i postupující manželovu nemoc... Příběh je neskutečně čtivý a realistický. Obdivuji všechny ženy, které si musely prožít válku a na jejím konci je opět čekal boj o holý život. Obě mé babičky mi vyprávěly, jaké to tehdy bylo - starost o děti, bydlení v jedné místnosti, chození pro vodu k obecní studni, praní prádla v potoce v každém ročním období, štípání dřeva a zatápění v kamnech, prakticky žádná mateřská dovolená, ale po skončení šestinedělí okamžitý nástup do práce, žádné sociální jistoty, zato péče o staré a nemocné příbuzné, kteří už se bez pomoci neobešli... Jsem opravdu vděčná, že žiji ve 21. století!

Eva2424
01.02.2021 1 z 5

Povrchně psaný těžko uvěřitelný příběh naprosto skvělé, bezchybné a vše zvládnoucí hrdinky. Začátek se mi docela líbil, jako odpočinkovka to mohlo být dobré. Když se ale Anně začaly zcela nekontrolovaně množit děti a ona měla stále víc a víc sil zachraňovat všechny okolo, děj se zvrhl v rychlý popis let a já začala doufat, že toto utrpení brzy skončí.
Nakonec se vlastně nic moc nestalo, počet dětí a dobrých skutků narostl nad stravitelnou mez a chválabohu nastal konec knihy.

Anickahor
30.01.2021 5 z 5

Další kniha od současné české autorky, další kniha se silnou hlavní hrdinkou - ženou.
Další kniha, která se mi moc líbila a u které jsem byla zvědavá, jak to celé nakonec dopadne.
Anna se ocitla v nezáviděníhodné situaci, kdy byla poslána do cizí země k (téměř) cizím lidem. Tím to ale celé nekončí. Celkem záhy je svazkem spojena s úplně cizím člověkem - jak se říká "v dobrém i ve zlém". A že obojího bylo dost, o tom se na stránkách knihy můžete dočíst sami.
Přiznám se, Anna mi byla od začátku sympatická už jenom tím, že to byla moje jmenovkyně. Ale jsem velmi ráda, že u jména to nezůstalo. Tato žena (vlastně velmi mladá dívka) se rvala s osudem, co to šlo. Byla to žena velmi prostá, ale zároveň velmi neobyčejná, dobrosrdečná, statečná a pro svoje děti by položila život. Ona však nad ničím z toho neuvažovala, protože se řídila instinktem a snažila se ze všech sil získat ze života to nejlepší, co se v danou chvíli dalo.
Myslím ale, že nejvýstižnější popis najdete zde na Databázi knih u anotace knihy. Já můžu jen doplnit, že jsem z knihy byla nadšená. Není to kniha pro každého, ale já bych ji doporučila všem lidem, kteří mají rádi příběhy se silnými ženskými hrdinkami a také těm, kteří si rádi přečtou knihu od současné české autorky. Jsem ráda, že v naší zemi vznikají takováto díla.

pocketka
29.01.2021 5 z 5

Zde bych vyjmenovala všechny superlativy co znám. Dokonalá kniha. Nemám už babičky, které by mohly vyprávět, atmosféru dřívější doby mohu čerpat již jen z knih jako tato. Poutavý příběh, krásně se čte. Člověk si poté uvědomí, jak to ženy (a nejen ony) měly složité s porovnáním s dneškem. Velice oceňuji důvěryhodné vykreslení tehdejšího poválečného období, kdy vše zlé nekončilo právě s válkou, ale pokračovalo mnoho let. Za mne palec hore a bez váhání doporučuji.

vekkr
28.01.2021 5 z 5

AudioknihaBylo to výborný.Skvěle načtený.Příběh plný lidskosti .Přesně to co vám má kniha dávat.Těšíte se ,až se knížce zase vrátíte a mrzí vás,že to skončilo .