Heřmánkové údolí

Heřmánkové údolí
https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140157/bmid_hermankove-udoli-nOr-140157.jpg 5 3724 3724

Strhující příběh ženy, které osud původně rozdal horší kartu než jiným. Byla silná, ačkoli si svou sílu neuvědomovala, a statečná, ačkoli o statečnosti nikdy nepřemýšlela. Dokázala najít obyčejné lidské štěstí i v tvrdé době a ještě tvrdších podmínkách. Přesto se nikdy necítila odstrčená či o něco ochuzená a dokázala prožít svůj život naplno. Příběh začíná v roce 1946, kdy sedmnáctiletou Annu repatriují z Ruska do poválečného Československa. Oba rodiče jsou mrtví a matčini příbuzní v Čechách se uvolili o sirotka postarat. Anna přijíždí do krajiny, kterou zná jen z vyprávění, ale která se v jejích představách jeví jako země zaslíbená. Neumí řeč a příbuzné zná jen z fotografií. Přesto u nich doufá nalézt nový domov - jedinou jistotu v nejistém světě, který ji obklopuje. Po příjezdu na místo se ale dovídá, že všechno je jinak. Ze dne na den se ocitá v nádherné, ale téměř vylidněné krajině Středohoří, s mužem, o němž ve skutečnosti nic neví...... celý text

Jurfinka
01.05.2020 5 z 5

Moc krásný příběh, perfektne napsané... Silný příběh...

Katka2382
01.05.2020 5 z 5

Silný příběh,silná žena.Krásně napsaná kniha která se čte jedním dechem.Když si člověk uvědomí že je to ještě ke všemu podle skutečnosti,tak opravdu klobouk dolů před hlavní hrdinkou.Jen když si uvědomím kolik měla dětí.

katka.oo
01.05.2020 5 z 5

Další nádherná kniha do mého seznamu přečtených, jsem ráda, že jsem od mých oblíbených detektivek odbočila i k jinému žánru, ke knihám současných českých spisovatelek, které mají opravdu co nabídnout! Příběh silné a statečné ženy, která si i v nelehkých chvílích svého života dokázala najít to dobré, aby byla šťastná. Vřele doporučuji!

katynais
29.04.2020 4 z 5

Dojemný příběh, pádla bych si být tak silná a obětavá jako Anna...

B.R.
29.04.2020 4 z 5

Kniha mi zpočátku připomínala Jozovu Hanuli od Legátové, čehož jsem se nemohla do konce knihy zbavit. Želary mi z tohoto duelu ale vyšla jako vítěz. Anna z Heřmánkového údolí byla od začátku sympatická, ale čím jsem se blížila konci, tím víc mi na ní něco vadilo. Konec seznamování s Otou mi přišel oproti zbytku knihy urychlený, vlastně jsme se o něm nic moc nedozvěděli a to zněl jako sympaťák. Kniha se ale četla velmi dobře a určitě ji doporučuji, vícekrát ji ale číst nebudu. Co se mi velmi lébilo, bylo vydání od Moba z roku 2018, moc hezká milá obálka.

LauraSýrová
27.04.2020 2 z 5

(SPOILER) Hlavní hrdinka Anna je zpočátku příkladem typické zakřiknuté chudinky, ze které se časem stane silná žena. Možná mi něco uniká, ale moje představa silné ženy je někde jinde, než v té, která miluje svého manžela, i když ji podvedl s jinou, a "ne" je schopná říct až poté, co jí nabombí pět dětí. Scény znásilnění ubírají na poetičnosti Heřmánkového údolí a dělají z něj spíše údolí hrůzy, přestože je celkové prostředí popsáno tak krásně. Kromě konce mě naštvala skoro každá druhá stránka, ale abych byla fér, pokud ve vás knížka dokáže vyvolat silné pocity (ať už jakékoliv), tak na ní určitě něco bude. Určitě si od autorky plánuji přečíst něco dalšího a ještě tu jednu hvězdičku přihodím.

Warty
27.04.2020 5 z 5

Nečekala jsem, že mě kniha až takhle chytne. Velmi poutavý příběh ženy zkoušené životem.

nikl
25.04.2020 5 z 5

Krásná kniha o úplně obyčejném životě, který byl vlastně v mnoha ohledech velmi neobyčejný :) Je to o velké síle ženy, manželky, matky. O přerodu malé holky v sebevědomou a silnou osobnost. Příběh se četl úplně sám. Je to jedna z knih, u které si člověk uvědomí, jak se má vlastně v dnešní době hrozně dobře.

camdy007
25.04.2020 5 z 5

Krásný, smutný, obdivuhodný příběh jedné ženy, kterou bychom se měli všichni inspirovat. Doporučuju!

martinaandulka
19.04.2020 5 z 5

Fascinující příběh podle skutečné události.Anna neměla lehký život,tolik síly a odhodlání v životě měla,za mě klobouk dolů byla to výmečná žena a hodně statečná.Kniha je moc hezky napsaná a já ji četla jedním dechem.

Stani95
19.04.2020 5 z 5

Tahle knížka by si zasloužila lepší marketing (a lepsi obálku či název) je to krásný, silný lidský příběh.

Gooverka
18.04.2020 5 z 5

Další z českých autorek, která si zaslouží více pozornosti. Stylem vyprávění i samotným dějem se mi přímo trefila do vkusu. Příběh z Heřmánkového údolí vyprávěný na pozadí historických událostí se krásně čte, do života hlavní postavy jsme jako čtenáři vtaženi už od první stránky. Dost se mi líbilo, že motivy hlavní postavy byly skvěle vysvětlené, takže jsem se do jejího života velmi lehce vcítila. Myslím, že i konec měl velký spád a dávám pět hvězdiček i za to, že nebyl ani příliš krátký, ani dlouhý, prostě tak akorát.

adevis
17.04.2020 5 z 5

Před rokem a kousek moje babička začala bojovat s rakovinou. Chvíli na to jsem ji přivedla (na starý kolena) ke čtení. Přečetla půlku moji knihovny a tak jsem se rozhodla, že ji k Vánocům koupím knížku, která bude její. V knihkupectví mi bylo doporučeno právě Heřmánkové údolí, tato neskonale krásná kniha. Hned na první pohled mi padla do oka a věděla jsem, že to bude pro babičku to pravé čtení. Chvíli po Vánocích ji měla přečtenou, dokonce třikrát. Byla z ní naprosto unesena. Říkala, že je to napsané o ní, že jsem to napsala já. Udělala mi takovou radost!
V posledních týdnech babička opět bojuje s rakovinou. A já jsem si na Heřmánkové údolí vzpomněla.

“Musím ji přečíst, abych to mohla s babičkou probrat,” říkala jsem si.
Tak jsem se do knížky dneska ráno pustila a ještě dneska večer ji dočetla.

Panebože! Může mi někdo vysvětlit, kde se přede mnou paní autorka schovávala?!! Již po prvních stránkách jsem z textu cítila tu lehkost vyprávění. Tu krásu, která na mě začala okamžitě dýchat.
Děj se zprvu zdál sluníčkový, plný pozitivna, ale tušila jsem, že se něco stane. A taky že jo. Neodtrhla jsem se. Potřebovala jsem vědět, jaký bude osud paní Anny. Byla to tak ohromná a skvělá ženská. Stejně jako je skvělou ženskou má babička. Ani se ji nedivím, že to četla třikrát. Musím to s ní co nejdřív probrat!

Podobnost se stylem psaní paní Mornštajnové tam rozhodně je, nicméně porovnávání jsem se chtěla vyhnout. Paní Körnerová odteď patří společně se zmiňovanou Mornštajnovou a Hanišovou mezi mé nejlepší české autorky :)
Další knihy si moc ráda přečtu.

kiki11
17.04.2020 5 z 5

Hned po přečtení prvních stránek jsem věděla, že dám téhle knížky plný počet. Příběh je napsaný čtivě a autenticky, postavy jsou výborně vykresleny. Styl psaní mi hodně připomínal Alenu Mornštajnovou. Je to moje první knížka od této autorky, narazila jsem na ni náhodou, ale velice mě překvapila a mohu říci, že je to jedna z nejlepších knížek, které jsem četla. Určitě doporučuji. Ráda si od paní Körnerové přečtu něco dalšího.

Evaho73
17.04.2020 5 z 5

Veľmi dobre a autentický prerozprávaný príbeh ženy, ktorá na sklonku života rekapituluje svoje trpkosladké začiatky v novej krajine s neznámym trochu čudáckym, ale na šťastie pohľadným manželom...
Páčila sa mi zachytená atmosféra českého pohraničia v povojnových rokoch, kedy jeden režim striedal ten druhý.
Autorke sa tiež excelentne podarilo zachytiť aj vtedajšiu mentalitu ľudí, ktorých správanie a postoje sa menili v súvislosti s okolnosťami.
Nakoniec musím vyzdvihnúť aj dokonalú charakteristiku všetkých postáv, ktorá prispela k tomu, že celý príbeh vyznel veľmi ľudský a skutočne, bez zbytočných príkras....proste tak, ako ide život so všetkým dobrým aj zlým.
V Anninom príbehu som spoznala príbehy mnohých podobne statočných žien, ktoré žili alebo ešte žijú aj v mojom okolí, čo svedčí o určitej dokonalosti tejto knihy.

Jidema
13.04.2020 5 z 5

Skvělá kniha, přečetla jsem ji jedním dechem.Moc mě baví tahle spisovatelka.

lucie9998
12.04.2020 5 z 5

Nevšední, jemný a přesto drsný, krásný román.

Anitram22
12.04.2020 5 z 5

Moc krásná knížka o lidském osudu. Moje první knížka od autorky a četla se doslova sama. Opravdu krásné čtení. Nejvíce mne dostalo zakončení knihy, přiznám se, že i slzička ukápla a myslím, že právem.

Nikkiproch
11.04.2020 5 z 5

Krásný silný příběh obyčejné ženy, která vydržela a zvládla víc, než si v dnešní době dokážeme vůbec představit.

hs777
08.04.2020 5 z 5

Milé a poutavé vyprávění staré ženy o svém nelehkém životě, ve kterém ale není ani trochu smutku. Autorku jsem neznala,velmi mě překvapila a potěšila.