Heřmánkové údolí

Heřmánkové údolí https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117365/bmid_hermankove-udoli-oGy-117365.jpg 5 3666 989

Strhující příběh ženy, které osud původně rozdal horší kartu než jiným. Byla silná, ačkoli si svou sílu neuvědomovala, a statečná, ačkoli o statečnosti nikdy nepřemýšlela. Dokázala najít obyčejné lidské štěstí i v tvrdé době a ještě tvrdších podmínkách. Přesto se nikdy necítila odstrčená či o něco ochuzená a dokázala prožít svůj život naplno. Příběh začíná v roce 1946, kdy sedmnáctiletou Annu repatriují z Ruska do poválečného Československa. Oba rodiče jsou mrtví a matčini příbuzní v Čechách se uvolili o sirotka postarat. Anna přijíždí do krajiny, kterou zná jen z vyprávění, ale která se v jejích představách jeví jako země zaslíbená. Neumí řeč a příbuzné zná jen z fotografií. Přesto u nich doufá nalézt nový domov - jedinou jistotu v nejistém světě, který ji obklopuje. Po příjezdu na místo se ale dovídá, že všechno je jinak. Ze dne na den se ocitá v nádherné, ale téměř vylidněné krajině Středohoří, s mužem, o němž ve skutečnosti nic neví...... celý text

Stani95
19.04.2020 5 z 5

Tahle knížka by si zasloužila lepší marketing (a lepsi obálku či název) je to krásný, silný lidský příběh.

Gooverka
18.04.2020 5 z 5

Další z českých autorek, která si zaslouží více pozornosti. Stylem vyprávění i samotným dějem se mi přímo trefila do vkusu. Příběh z Heřmánkového údolí vyprávěný na pozadí historických událostí se krásně čte, do života hlavní postavy jsme jako čtenáři vtaženi už od první stránky. Dost se mi líbilo, že motivy hlavní postavy byly skvěle vysvětlené, takže jsem se do jejího života velmi lehce vcítila. Myslím, že i konec měl velký spád a dávám pět hvězdiček i za to, že nebyl ani příliš krátký, ani dlouhý, prostě tak akorát.

adevis
17.04.2020 5 z 5

Před rokem a kousek moje babička začala bojovat s rakovinou. Chvíli na to jsem ji přivedla (na starý kolena) ke čtení. Přečetla půlku moji knihovny a tak jsem se rozhodla, že ji k Vánocům koupím knížku, která bude její. V knihkupectví mi bylo doporučeno právě Heřmánkové údolí, tato neskonale krásná kniha. Hned na první pohled mi padla do oka a věděla jsem, že to bude pro babičku to pravé čtení. Chvíli po Vánocích ji měla přečtenou, dokonce třikrát. Byla z ní naprosto unesena. Říkala, že je to napsané o ní, že jsem to napsala já. Udělala mi takovou radost!
V posledních týdnech babička opět bojuje s rakovinou. A já jsem si na Heřmánkové údolí vzpomněla.

“Musím ji přečíst, abych to mohla s babičkou probrat,” říkala jsem si.
Tak jsem se do knížky dneska ráno pustila a ještě dneska večer ji dočetla.

Panebože! Může mi někdo vysvětlit, kde se přede mnou paní autorka schovávala?!! Již po prvních stránkách jsem z textu cítila tu lehkost vyprávění. Tu krásu, která na mě začala okamžitě dýchat.
Děj se zprvu zdál sluníčkový, plný pozitivna, ale tušila jsem, že se něco stane. A taky že jo. Neodtrhla jsem se. Potřebovala jsem vědět, jaký bude osud paní Anny. Byla to tak ohromná a skvělá ženská. Stejně jako je skvělou ženskou má babička. Ani se ji nedivím, že to četla třikrát. Musím to s ní co nejdřív probrat!

Podobnost se stylem psaní paní Mornštajnové tam rozhodně je, nicméně porovnávání jsem se chtěla vyhnout. Paní Körnerová odteď patří společně se zmiňovanou Mornštajnovou a Hanišovou mezi mé nejlepší české autorky :)
Další knihy si moc ráda přečtu.

kiki11
17.04.2020 5 z 5

Hned po přečtení prvních stránek jsem věděla, že dám téhle knížky plný počet. Příběh je napsaný čtivě a autenticky, postavy jsou výborně vykresleny. Styl psaní mi hodně připomínal Alenu Mornštajnovou. Je to moje první knížka od této autorky, narazila jsem na ni náhodou, ale velice mě překvapila a mohu říci, že je to jedna z nejlepších knížek, které jsem četla. Určitě doporučuji. Ráda si od paní Körnerové přečtu něco dalšího.

Evaho73
17.04.2020 5 z 5

Veľmi dobre a autentický prerozprávaný príbeh ženy, ktorá na sklonku života rekapituluje svoje trpkosladké začiatky v novej krajine s neznámym trochu čudáckym, ale na šťastie pohľadným manželom...
Páčila sa mi zachytená atmosféra českého pohraničia v povojnových rokoch, kedy jeden režim striedal ten druhý.
Autorke sa tiež excelentne podarilo zachytiť aj vtedajšiu mentalitu ľudí, ktorých správanie a postoje sa menili v súvislosti s okolnosťami.
Nakoniec musím vyzdvihnúť aj dokonalú charakteristiku všetkých postáv, ktorá prispela k tomu, že celý príbeh vyznel veľmi ľudský a skutočne, bez zbytočných príkras....proste tak, ako ide život so všetkým dobrým aj zlým.
V Anninom príbehu som spoznala príbehy mnohých podobne statočných žien, ktoré žili alebo ešte žijú aj v mojom okolí, čo svedčí o určitej dokonalosti tejto knihy.

Jidema
13.04.2020 5 z 5

Skvělá kniha, přečetla jsem ji jedním dechem.Moc mě baví tahle spisovatelka.

lucie9998
12.04.2020 5 z 5

Nevšední, jemný a přesto drsný, krásný román.

Anitram22
12.04.2020 5 z 5

Moc krásná knížka o lidském osudu. Moje první knížka od autorky a četla se doslova sama. Opravdu krásné čtení. Nejvíce mne dostalo zakončení knihy, přiznám se, že i slzička ukápla a myslím, že právem.

Nikkiproch
11.04.2020 5 z 5

Krásný silný příběh obyčejné ženy, která vydržela a zvládla víc, než si v dnešní době dokážeme vůbec představit.

hs777
08.04.2020 5 z 5

Milé a poutavé vyprávění staré ženy o svém nelehkém životě, ve kterém ale není ani trochu smutku. Autorku jsem neznala,velmi mě překvapila a potěšila.

Alienn
05.04.2020 5 z 5

Krásná kniha a pro mě opět pohlazení od této skvělé autorky. Uvěřitelný příběh, který volně plynul a četl se tak lehce. Opravdu moc se mi to líbilo a nemám výhrady.

jxr
03.04.2020 5 z 5

Hned první stránky této knihy mě očarovaly. Laskavé a obrazotvorné vyprávění, které má takovou hloubku, že ani není možné nebýt součástí příběhu, ve mě podnítilo pocit, že takhle se má psát kniha, že takto se má stavět příběh...Příběh začíná vzpomínkami staré ženy Anny, na dobu, kdy jako mladé děvče přijíždí těsně po válce z Ukarajiny do Československa za sestrou své zesnulé matky, aby zde začala nový život. Krásné obrazy letních krajin Českého středohoří se střídají s dramatickými vzpomínkami na válečná léta. Anna je silná žena, musí tvrdě pracovat, postarat se o svoji rodinu, vydržet nástup komunistického režimu, ve kterém jsou nepohodlní vůči praktikám aparátu zcela bezmocní, přežít svoje manželství...její osud není lehký, ale naděje tu stále je - každá bolest jednou skončí, žádné trápení netrvá věčně....

Terezz1
01.04.2020 4 z 5

Příjemná kniha, dobrá na odreagování. Životní příběh Anny je velmi poutavý, byla to opravdu hrdinka. Kniha je ale napsaná velmi jednoduchým stylem, což jí podle mě ubírá z kvalit, kterých by mohla dosahovat.

MaggieR
26.03.2020 5 z 5

Neuveriteľné. Nemohla som sa od nej odtrhnúť. Milujem príbehy jedného človeka popísane od narodenia po koniec. Veľká vďaka autorom ktorý napíšu niekoho skutočný príbeh lebo nie každý je spisovateľ. A tak sa potom čitateľ môže na svoj život pozrieť úplne z iného uhla. Teraz nás trápia iné maličkosti. Krásne. Dokonalé. Budem vždy doporučovať.

Richisa
25.03.2020 5 z 5

Moc krásná kniha.

Srovnala bych s knihami paní Mornštajnové -příjemně ubíhající děj, hezký jazyk, žádné drama a přitom neobyčejný příběh, který nikoho nenechá úplně klidným - Co oceňuji ještě více, zde je obsažen kratší dějinný úsek, a tím pádem postavy lépe poznáte.

Měli bychom si vážit našich prarodičů - většina jich prožila podobný život jako Anna.

Knihu doporučuji.

oskarina
22.03.2020 5 z 5

Perfektní čtivá knížka.
Zanechala ve mne spoustu pocitů a myšlenek.
Hlavní hrdinku Annu jsem si moc oblíbila.

Annabelka
18.03.2020 5 z 5

Tato kniha není žádný napínavý trhák. Je velmi čtivá. Děj se točí kolem Anny a jejího velmi těžkého života. Přesto dokázala najít to hezké a dělat si radost z malých obyčejných věcí. Jen málokdo si tu práci, co musela vše odřít dokáže představit. Doporučuji k přečtení, na takový oddychový večer

Dreisii
07.03.2020 5 z 5

Nejde ani slovy popsat ten silný zážitek který z knihy mám.Po přečtení knihy stále na ní myslím a v myšlenkách se vracím k životu Anny. Skvěle napsaná kniha.

Ola-la
07.03.2020 5 z 5

Velmi pusobive, ctive, poucne... precetla jsem behem par dnu. Pribeh me zcela pohltil, hlavni hrdinka mi pripadala uzasna, silna ale svym zpusobem i pro nas dnes nepochopitelne oddana svemu muzi, ktery nebyl zrovna idealni. Nicmene vzhledem k povalevnemu obdobi mohla dopadnout i hure....

Aranel15
06.03.2020 5 z 5

Krásný příběh o silné ženě, která se vždy dokázala poprat s každou nepřízní osudu. V dnešní době je jen těžko představitelné kolik práce a starostí musela zvládnout již jako velmi mladé děvče.