Záhada na zámku Styles

Záhada na zámku Styles https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29093/bmid_hercule-poirot-zahada-na-zamku-styl-BP3-29093.jpg 4 1356 214

Hercule Poirot série

Hercule Poirot se svým typickým šarmem rozplétá předivo vztahů obyvatel ospalého panství v Essexu, hledá pečlivě odstraněné stopy, prověřuje alibi, dokud nepřijde na kloub rafinovanému plánu a neodhalí pravého viníka.

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Mysterious Affair at Styles , 1920

Owain
29.09.2014 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, ani jsem nevěděla, že to je první =) Podle mě dobře vymyšlené, já bych něco takového na poprvé nezvládla =)

LuLuk
20.09.2014 4 z 5

2014_09_20
První kniha, kterou Agátha Christie napsala (1921). Seznámení s detektivem Hercule Poirotem a jeho přítelem Arthurem Hastingsem.
Moc pěkně vylíčené období první světové války a reálie bohatého sídla.
Bavila mne a líbila se mi.

kiki11
12.08.2014 5 z 5

Další geniální dílo od Agathy. Je to sice dost zamotaný, ale když se všechno vysvětlí, zapadne to do sebe jako skládanka. A Hercule Poirot je prostě nepřekonatelný. :))

me.odstiny.knih
12.08.2014 5 z 5

Nedříve byl pachatel jasný ale pak se to nějak zamotalo....... mám ráda když je to takhle zamotaný....

mpb1913
21.07.2014 5 z 5

Může někdo Hercula nemilovat?

markétka2002
28.02.2014 5 z 5

Mám radši slečnu Márplovou a proč se Pentlička manuje Prudence můj nevlastní bratrának jí říka, že Prudence má v hlavě jenom kredence a to mne štve, ale nic vezlim Agatho.

MarieAnnaSarah
19.10.2013 4 z 5

První kniha s Herculem Poirotem a musím uznat, že ho na scénu uvedla Agatha vskutku bravurním způsobem.

Během rozplétání vraždy na zámku Styles nám vypráví, jak se Poirot seznámil s Jappem, jak poznal Hastingse i jak se objevil v Anglii, vše zakomponované do dialogů či vzpomínek jednotlivých postav, tudíž to nepůsobí rušivým dojmem.
Poirot samotný se nijak nerozehřívá, a rovnou stejně jako v pozdějších knihách rozjíždí jednu blamáž za druhou, tahá čtenáře za nos, vyzdvihuje důkazy, které nás nutí říkat si: "Ha, tak takhle to bylo." a býti stejně dopálení jako Hastings, když nám krásně prostě vysvětlí, že tak to přeci vůbec být nemohlo. (V této knize pokud se nepletu, mě dopálil takto hned třikrát) Takže až do jeho posledního vysvětlení jsem naprosto netušila, jak to vlastně je.

Skvělé, sice na pět hvězdiček to úplně není, ale i tak doporučuji :)

wooloong
06.10.2013 3 z 5

Přijde mi, že na tomhle příběhu se paní Christie tak trochu rozehřívala a vybrušovala svou pozdější detektivkářskou virtuozitu. Umělý vous mi přijde jako laciná rekvizita. Nicméně tento příběh zrodil pana Pórka a jeho věrného trochu natvrdlého přítele Hastingse, za což mu náleží místo v knihovně vedle ostatních zdařilejších příběhú královny detektivek.

Marčullkas
24.07.2013 4 z 5

Kniha se dobře četla, mazaný Poirot :) Agatha opět královna detektivek.

Thanyss
18.06.2013 4 z 5

První případ Hercula Poirota, který se zabývá vraždou staré majitelky panství. Vrah je v první chvíli tak okatě jasný až je to podezřelé. Je skutečně on tím vrahem nebo je to někdo jiný? Agatha Christie vás nejdříve nechá uvěřit v jednu věc, pak vás zmate a nakonec vás ohromí odhalením vraha. Příjemné čtení.

kattyV
22.03.2013 3 z 5

Mohla bych napsat, že je poznat, že je to autorčina prvotina a měla bych pravdu. Autorka napsala později řadu dalších, daleko lepších knih. Na druhou stranu, i později dokázala občas spáchat neuvěřitelnou slátaninu (fakt patří Agatha k mým oblíbeným autorkám, ale neobdivuji ji nekriticky). Takže sečteno, podtrženo. Vcelku dobrá detektivka, ale kdybych ji četla jako první autorčinou knihu a nic nevěděla o jiných dílech, nijak zvlášť bych se po nich nepídila.

Filipfifas
18.11.2012 3 z 5

Kniha je zezačátku poměrně složitá. Je poznat, že je její první napsaná kniha. Jinak v pořádku, standartní zločin.

kelve
19.04.2012 4 z 5

Kniha i příběh se mi líbila. Musm však konstatovat, že fantasii čtenáře mi narušil fakt, že jsem již tuto knihu viděla z filmovanou. POirot bravurně zvládá nástrahy zločinu a intriky vraha(ů). Doporučuji k přečtení.

pistalka
14.01.2011 5 z 5

Záhada na zámku Styles světu představila jednu z nejbizarnějších, nejznámnějších a nejpopulárnějších detektivních postav - Hercula Poirota. Ten společně se svým přítelem Hastingsem řeší záhadnou vraždu na styleském panství v hrabství Essex. Je fajn zmínit, že Christie ve svém prvním románu na barevné paletě postav dokonale zachytila poválečnou situaci v anglické společnosti. Nejistota z budoucnosti, tajemné prostředí starého vitoriánského sídla a komický páprda s knírkem, který trousí jednu francouzskou frázi za druhou - to jsou hlavní přednosti románového debutu nejúspěšnější spisovatelky všech dob.
___

Zajímavosti:
Kniha byla prvním vydaným románem Agathy Christie. Autorka svou knihu nabízela šesti vydavatelstvím - ta ji však nechtěla otisknout. Když konečně v roce 1921 vyšla, prodalo se jí 3000 kusů.

Agatha byla později nešťastná z toho, že Poirota uvedla na scénu jako starého pána. Ani zdaleka však netušila, že se postava stane natolik populární. Detektiv byl tak s autorkou spjat až do konce literární kariéry. Kdyby Hercule stárl stejně jako knihy, bylo by mu v poslední románu přes 120 let.