Vražda Rogera Ackroyda

Vražda Rogera Ackroyda https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56571/bmid_vrazda-rogera-ackroyda-vVZ-56571.png 5 885 158

Hercule Poirot série

Paní Ferrarsová, bohatá vdova žijící ve vesnici King's Abbot je nalezena mrtvá. Místní lékař dr. Sheppard konstatuje, že šlo o sebevraždu. Ve vsi bylo veřejným tajemstvím, že se měla provdat za prominentního obyvatele vesnice, Rogera Ackroyda, jen co uplyne rok od smrti jejího manžela. Ackroyd pozve doktora na návštěvu, neboť s ním chce mluvit o smrti své nastávající, a prozradí mu, že se mu paní Ferrarsová přiznala k tomu, že svého manžela zabila a někdo ze vsi ji vydírá. Během jejich rozhovoru donese Ackroydovi sluha dopis, který napsala paní Ferrarsová těsně před svou smrtí. Zřejmě v něm označila právě onoho vyděrače. Dopis si však Ackroyd přečte až po odchodu dr. Shepparda. Ten je o hodinu později přivolán zpět do domu. Rogera Ackroyda nalezli v jeho pracovně – probodeného…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Murder of Roger Ackroyd , 1926

VERU412
14.12.2017

Nejspíš nejlepší kniha co jsem od autorky četla. Konec jsem vůbec nečekala například jako u 10 malých černoušků. Geniální!

sarka45
01.12.2017 5 z 5

Klasická úžasná Agatha Christie a její skvělý Hercule Poirot. Nemá to chybu.

Lessana
12.11.2017 4 z 5

Detektívka na úrovni s mojím obľúbeným Herculom Poirotom. Napísaná tak, že len skutočne bystrá myseľ odhalí vraha. Nechýba pre autorku typická prekombinovanosť, pokiaľ ide o príčiny správania sa jednotlivých aktérov, a šablónovitosť, pokiaľ ide o celkovú výstavbu textu a príbehu. Všetko, čo sa zdá byť zamotané, sa postupne zamotáva ešte viac, aby to nakoniec vyústilo do prekvapivého finále. Veľmi ma však sklamalo, že autorka dala v závere príbehu do úst sympatickému Belgičanovi nápad na vrahovu samovraždu... To je neodpustiteľné.

Aymira
07.11.2017 5 z 5

Báječné čtení se zcela nečekaným rozuzlením! Ale i bez tohoto konce jsem si po celou dobu říkala, jak se to hezky čte. Agatha Christie byla mistryně popisů a především dějových linek. Kolik úsilí ji muselo stát vymyslet příběh, kdy do sebe všechny linie časově i dějově zapadnou! Vrahem mohla být opět kterákoli z postav a ona si přesto vybere tu, která byla po celou dobu zcela nenápadnou. Rozsah knihy je rovněž tak akorát, takže za mě jednoznačně super hodnocení a ráda si s Agathou dám další vraždu.

SuperSojka
05.11.2017 5 z 5

Dle mého geniální pointa, ale je fakt, že zase tolik detektivek jsem v životě nepřečetla.

Michaleus
19.06.2017 3 z 5

Už vopred upozorňujem, že celý tento text bude obsahovať spoilery. Kto si chce túto knihu niekedy reálne prečítať, nemal by pred ňou čítať túto recenziu.

Táto kniha je naozaj zaujímavá tým, že porušuje takzvané „Knoxovo desatoro“. Ide
o súbor pravidiel spísaných v roku 1929, ktorý hovorí o tom, čo by sa nemalo vyskytovať v dobrej detektívke. Konkrétne v tomto románe od jednej z najväčších detektívnych spisovateliek dvadsiateho storočia sa porušujú dve pravidlá. Jedno z Knoxových pravidiel totiž hovorí o tom, že postava, ktorá sa „motá“ okolo detektíva (napríklad Dr. Watson) musí mať mierne nižšiu inteligenciu ako bežný čitateľ. V tejto knihe je takouto postavou Dr. Shepard, a ten má naozaj vysokú inteligenciu. Keď toto dielo vyšlo, spôsobilo veľkú vlnu nevôle a ľudia túto knihu ani nekupovali. Spôsobil to fakt, že ďalším pravidlom ktoré táto kniha porušuje je to, že páchateľom nemôže byť rozprávač. Na začiatku recenzie som vás varoval, že bude obsahovať spoilery. Áno, v tejto knihe je naozaj vrahom samotný doktor Shepard. Keď som sa to na konci knihy dozvedel, spätne som si ju prelistoval a všimol som si, že niektoré vety, ktoré by mohli nebodaj prezradiť pointu, sú starostlivo sformulované tak, aby nevzbudili podozrenie ani u tých najpozornejších čitateľov. Nemusíte sa tak báť, že prídete na pointu niekde uprostred knihy a dočítať ju bude zbytočné. Táto kniha je mojou druhou knihou, ktorú som od tejto spisovateľky prečítal, no rozhodne nebude poslednou. Autorka má úžasný rozprávačský talent a máte možnosť precítiť presne to, čo pravdepodobne prežívali hlavné postavy knihy. Knihu rozhodne odporúčam, no podľa niektorých iných recenzií ide o jednu zo slabších kníh od Agathy Christie a preto sa už teraz teším na ďalšie knihy od tejto úžasnej autorky.

Shui-Xian
27.05.2017 5 z 5

Christie neprohloupila, když nechala tentokrát příběh líčit někoho jiného než Hastingse. Osobně mi Sheppardův suchý humor a sarkasmus sedly mnohem lépe a dobře jsem se po celou dobu bavila. Přispěla k tomu i Carolina, která svému bratrovi nadhazovala samé šťavnaté postřehy. (Ty jejich úvahy nad tím, kdo je výstřední pan "Porrot", pěstující dýně!) K detektivní zápletce nelze než dodat, že je co do důmyslnosti a překvapivosti na špici toho, co jsem měla kdy možnost číst...

Vesmich
12.05.2017

Agatha! To je žena! Detektivky moc nečtu, stejně si nepamatuju, kdo je vrah, tedy můžu číst jednu pořád dokola a je pro mě stále nová. To má rozhodně ekonomické výhody. Výjimkou je Agatha, kde mi vždycky přijde, že je to tak nějak jedno, kdo zabil, ale daleko zajímavější je KOHO. Byl přede mnou cestovací týden, tak že by mi dělal společnost nejslavnější detektiv světa? Audioknihu čte Ladislav Lakomý, takže mi jeho hlas celou dobu připomínal filmové zpracování Vražd podle abecedy... Napínavé to bylo až do konce. Ve chvíli, kdy už Hercule Poirot pořádá svůj závěrečný večírek a blížíme se do úplného finále, audiokniha skončila a zbytek nic! Že to bude až takhle napínavé by mě rozhodně nenapadlo! Problém byl samosebou řešitelný, ovšem přišlo to v naprosto přesném okamžiku! Že je Agatha prostě nejlepší a Poirot to umí načasovat, jako nikdo jiný, je jasné, ale že v tom s nimi pojede i Ladislav Lakomý, to bylo rafinované!

Anyzz
06.05.2017 5 z 5

Drahá Agatho, vy budete nejspíš láskou mého života!

tomaserd
02.05.2017 5 z 5

Nejlepší kniha s Hercule Poirotem !!!!!

metrolog
12.04.2017 5 z 5

michaela.ne - Často čtou komentáře lidé, kteří teprve chtějí knihu číst, a vytvořit si na ní jakýsi názor. Rozhodně ale nestojí o to, aby se zde dozvěděli kdo je vrahem atd. To snad v recenzi, možná. Jinak gratuluji, že jste se pochlubila, jak jste to prokoukla, ale ...

Audrina
15.02.2017 3 z 5

Přiznám se, že jsem možná čekala maličko víc. Konec a vyvrcholení je parádní, i když musím říct, že jsem vraha dokázala odhalit asi v polovině knížky. Kniha však byla taková pomalejší, utahaná, čekala bych trochu víc děje a akce, ale chápu, že tehdejší detektivky se psaly jiným stylem než ty dnešní.

Manyna
02.02.2017 4 z 5

Tak to jsem se nechala pěkně Agátkou nachytat, ten konec je famózní. Co se týče děje, něco tomu chybělo, možná kapička napětí. Kvalit mojí nejoblíbenější detektivky od Christie - Deset malých černoušků - tato kniha nedosáhla, proto nemůžu dát plný počet.

zahadum
10.01.2017 5 z 5

Zrejme najlepšia pointa z dielne Agathy Christie. Záver dáva za pravdu,že pani A.CH. bola...je a bude navždy kráľovná nielen anglickej detektívky.

čtenářka4
26.12.2016 5 z 5

Poté, co se zjistí, kdo je vrah, jsem byla opravdu v šoku a musela jsem na chvíli přestat číst, takhle nečekané odhalení jsem ještě nezažila. Skvělá detektivka s nezapomenutelným originálník koncem.

Princezna_V
21.11.2016 5 z 5

Vrahem většinou bývá ten, koho nejmíň čekáte, v téhle detektivce ovšem ani minutu čtení tuhle postavu nezvažujete jako možnost :) závěr je šokem!

metrolog
16.10.2016 5 z 5

No, není co dodat. Prostě vynikající detektivka.

Sebasti
21.04.2016 5 z 5

Velice důmyslný a nekompromisně chladnokrevný vražedný plán proveden na ubohém panu Ackroydovi. Skutečně se jedná o dílo, v jakém Agatha předvedla své mistrné schopnosti. Když už jste si jistí viníkem, objeví se zvrat, který vám celou teorii přehází. Je opravdu škoda, že se spoileru na toto veledílo skoro nedá vyhnout, ani já jsem neunikl. Ale i přesto jsem si opět vychutnával jedinečnou atmosféru. Na konci jsem skoro nedýchal a po přečtení jsem jen se zvláštním pocitem a s neochotou knihu odložil. Jedna z nejlepších a nejhezčích od Královny zločinu.

Matevi
09.03.2016 5 z 5

Nejlepší, jakou jsem od ní zatím četla. Parádní závěr.

Ivan F
11.01.2016 3 z 5

Upozornenie: Tento komentár prezrádza podstatný údaj z deja knihy!!!

Kniha je nedokonalá na samom začiatku. Prečo? Pretože od chvíle, ako doktorovi zazvonil telefón, tak ho autorka nechala v úlohe rozprávača a pritom vo mne hrklo, sakra doktore, teraz to máš na triku, si hlavný podozrivý. No ale Agatha ho ostentatívne ignorovala, stále písala o druhých a o doktorovi ani slovo. Čiže prekvapenie sa nekonalo a z kníh od Agathy čo som doteraz čítal som mal pocit, akoby sme hrali žolíka s odkrytými kartami. Škoda.