Schůzka se smrtí

Schůzka se smrtí https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/228/bmid_schuzka-se-smrti-jfD-228.jpg 4 652 102

Hercule Poirot série

Námět na detektivní román Schůzka se smrtí získala Agatha Christie při cestách se svým mužem, archeologem Mallowanem, který prováděl vykopávky na Blízkém východě. Přeneseme se tedy i my společně s hlavními hrdiny do Jeruzaléma, budeme vdechovat vůni starých mešit a cizokrajné přírody. A na pozadí růžových skal údolí Petry se staneme svědky střetnutí staré despotické ženy a jejích dětí, kteří jsou k sobě připoutáni vzájemnou nenávistí. Nakonec dojde k nevyhnutelnému – k tragické smrti matky… Vyvstává otázka – přirozená příčina, nebo vražda? Dospělé děti měly tisíc a jeden důvod přát si matčinu smrt. Ostatně ani náhodní spolucestující nejsou bez podezření. Hercule Poirot nemá lehkou situaci: do čtyřiadvaceti hodin musí dát policii rozluštění. Jako vždy však chce odhalit celou pravdu, nikoliv pouze pachatele…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Appointment with Death , 1938

Margherita_N
27.09.2021 5 z 5

Tady bylo od první věty zřejmé, kdo bude obětován pro všeobecné dobro, tedy že bude zavražděna matka rodu, aby do všeho nekrafala a nebořila životy svým dětem, jejich partnerům a vůbec každému, kdo šel okolo. Takže opět bylo adeptů na vraha spoustu, paní dokázala nakrknout opravdu každého, koho potkala. Dostihlo ji to na Blízkém východě, jak je u Agathy Christie dobrým zvykem. Smrt tedy nastala v opulentních archeologických kulisách divu světa, kde se náhodou motal i Hercule Poirot a ani vedro mu nezabránilo všechno rozmotat během pár hodin.

milary
21.09.2021 5 z 5

Pro mě zcela neznámý příběh a Agatha Christie ve špičkové formě.
Atraktivní prostředí, ve kterém si libuju, skvělé a přesné vykreslení charakterů, do poloviny napínavý děj psychologické detektivky s příměsí thrilleru.
Teprve ve druhé části nastupuje monsieur Poirot a jeho nesmírně podrobné, ale přesto dramatické odhalování pravdy, založené na detailním zkoumání skutečnosti díky zevrubné revizi časových intervalů, neustálému zohledňování psychologie postav, pohnutek, reálných možností, slabých míst ve výpovědích...
A nakonec jeho už proslulé shrnutí (tentokrát opravdu trochu rovno natahování na skřipec :)), překvapivé, jak jinak, pro někoho znamenající svobodu, pro druhého...

Mně zaujala na téhle detektivce také šíře nenásilně podaných informací o době, postavení žen, politické situaci, téma rasové diskriminace, úvahy o ceně života, právu na odplatu, sebeobětování jedince...

A musím vyslovit nejvyšší míru obdivu interpretce, paní Růženě Merunkové. Díky ní jsem se neztrácela v textu ani postavách, což (zejména při neustálých Poirotových časových rekapitulacích s minimálními odchylkami, ponejvíce v závěru) nebylo právě lehké. Díky za pojetí Poirota bez jakékoliv násilné stylizace, přirozenou interpretaci mužských figur a zejména MISTROVSKÉ pojetí figur ženských, vč. "pekelných bab", viz Vesmich níže. :)))

MilanCFC
25.06.2021 3 z 5

Nikterak nesdílím všeobecné nadšení. Asi by tomu bylo jinak, kdyby starou paní nikdo nezavraždil, protože do tohoto okamžiku byla kniha moc dobrá. Ten temný oblak nad despotickou ženou a celou její rodinou, její a jejich chování vůči sobě navzájem, to tomuto dílu dodávalo šťávu. Paradoxní je, že jakmile došlo k vraždě, jakmile se na scéně objevil hlavní hrdina, věc se začala jaksi táhnout a mě to tak nějak přestalo bavit. Samotný motiv vraždy mi také přišel tak nějak zašmodrchaný. Nemluvě o tom přeslazeném konci, tím bylo dílo doslova dokonáno...

martineden
17.06.2021 5 z 5

Atmosféra, detektivní zápletka a exotické kulisy příběhu, to je další peefektní kombinace paní Agathy.

Ran
07.06.2021 5 z 5

Příběh je výborně vypointovaný a zápletky skvěle napsané. Charakteristika a vývoj postav byly napsány výborně. Styl psaní se mi líbil a kniha se četla hodně dobře.

vladka321
25.04.2021 4 z 5

A tak mě tak napadlo: "kdo s čím zachází, tím také schází!"

Pěkná, nadčasová detektivka. Krásně ke všemu odhaluje tehdejší společnost, maloměšťáctví, ale i upjatou morálku. Každá osoba zde má své místo, svůj účel a celkem nevelká, avšak povedená zápletka vytvoří dokonalé odhalení s překvapením.

pydla
23.04.2021 4 z 5

Detektivky Agathy Christie, jsou bezpečnou zárukou dobré četby a zajímavého rozuzlení zločinu.
Schůzka se smrtí nevybočuje. Je to příjemmá oddechovka s přidanou hodnotou: lze vraždu zlé, tyranské matky, pojmout jako společensky přípustnou? A je vrahem skutečně rodinný příslušník, jak to zprvu vypadá?. Čtěte.

Razič
31.03.2021 4 z 5

Oddechové čtení s tradičně překvapivým závěrem. Kdo si vraha tipnul dobře, hm? Já ne. Potěšila mě pěkně napsaná psychologie postav.

INCOGNITOREADER
19.03.2021 3 z 5

Mám nakoukaný seriál, který je podle mě skvělý. A tady se ukazuje, že je aspoň pro mě lepší než kniha. Místy mě kniha i nudila. Až ke konci to začalo být zajímavé. Seriál se naštěstí až tak moc knihy nedržel a bylo to jen dobře. Stojí za přečtení, ale existují mnohem lepší díly s Herculem.

Ryšava
13.03.2021 4 z 5

Seriál Hercule Poirot s Davidem Suchetem znám nazpaměť. Pořád se na něho dívám, tak jsem si řekla, že začnu číst i knihy, které byly předlohy seriálu. Tenhle díl je dost pozměněn oproti knize.

Kniha je skvělá. Pořád mě Poirot překvapuje, jak si všímá i těch nejmenších detailů. Kolikrát stačí jen poslouchat. Člověk se nakonec propálí sám... Určitě si přečtu, nebo poslechnu další knihy, kde figuruje Poirot.

edith79
10.03.2021 5 z 5

Už vážně nevím, co ještě dodat ke knihám Agathy Christie. Poslední dobou hltám jednu za druhou a i tato byla skvělá. Znovu mnoho postav, ale velice dobře zapamatovatelných. Elegán Poirot kromě krátké chvilky v úvodu nastupuje na scénu až později. A zase se rozbíhají výslechy, brilantní dedukce a samozřejmě závěrečné zcela nečekané, avšak zcela logické rozuzlení. Zřejmě mě další knihy královny detektivek neminou.

boxas
28.02.2021 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu, abych si děj znovu připomněla, protože jsem nedávno viděla filmové zpracování a nějak mi to "nesedělo".
Uvědomila jsem si při tom, jak často a dost svévolně manipulují filmoví scénáristé s literárními předlohami. Konkrétně u této knihy Aghaty Christie a jejím zpracováním v anglickém televizním seriálu je to do očí bijící. Ještě bych pochopila, že třeba z různých důvodů zaměnili údolí Petry za středověký křižácký hrad. Jde mi o to, jak svévolně překroutili jednotlivé postavy a jejich motivaci a přitom právě těmto detailům autorka věnuje velice pečlivou pozornost.
Když to tedy shrnu - kdo si u filmových nebo televizních zpracování knih Aghaty Christie myslí, že zná dílo této autorky, je na velikém omylu! U Schůzky se smrtí to tedy platí stoprocentně. Tady je společný snad jen název.

rencovav
12.02.2021 3 z 5

Líbilo se mi to, ale popravdě mě to moc neohromilo. Seriálová epizoda z roku 2008 je geniální, bohužel (nebo snad bohudík?) se moc nedržela knižní předlohy. Předlohy, která je poměrně nudná, ale stále ještě likeable.

Bája89
27.01.2021 4 z 5

Agatha dokonale vykresluje obraz despotické ženy, kterou by nejraději zamordoval i sám čtenář. Schůzka se smrtí je krásný tyglík povah a osobností, které vesměs všechny trpí pod krutovládou. Ta je ukončena poměrně brutálně a zaslouženě. Závěr je tak krásný a smutný. Hlavní padouši jsou spíše antihrdiny, se kterými soucítíme. Báječné čtení.

Jarushka9
16.01.2021 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Příběh skvělý, ale stejně jako u Deset malých cernousku, jsem znala vraha... ale to je můj problém. Knihu doporučuji.

Vesmich
29.12.2020 5 z 5

Tyhlety pekelné báby umí Agáta famózně! Úplně jí člověk vidí a hned by jí něčím vzal přes hlavu! A celá ta její unylá famílie poskládaná z citlivých jedinců neschopných samostatného života...nádhera!!!!

VeruMalfoy
22.12.2020 5 z 5

Moje první detektivka Christie... Jsem naprosto unešená. Její detektivky (Poirot) jsem viděla v televizi občas, ale moc mě nenadchly. Knížky jsou však úplně něco jiného, tedy aspoň tato. Úžasný promyšlený příběh a zápletka. Určitě si ráda přečtu i jiný její díl této série.

LahoferRose
13.11.2020 5 z 5

Televizní zpracování tohoto dílu není moc staré, pamatuji si ho tedy velmi dobře. Proto mne tolik překvapila knižní předloha! Musím uznat, že v seriálu to bylo již velmi překombinované, to Agatha to vymyslela mnohem lépe. Příběh je uvěřitelný a ten konec mne skutečně zaskočil. HP si tu ale svůj monolog na konci se všemi skutečně užil do poslední kapky.

nikikostadinova
12.11.2020 5 z 5

Tohle hodnotím jako jedno z nejlepších dílu s Herculem. Nevím jestli to je tím, že jsem tentokrát poslouchala audioknihu (skvěle namluvenou) a dokázala jsem si skvěle představit dialogy a situace. A zápletka byla výborná,

ddkk
12.11.2020 5 z 5

Je třeba zabít ... příšernou madam Boynton! Zlou, zlomyslnou, despotickou, nepřející starou ženu, která doslova dusí a týrá své děti a která si o smrt od začátku koledovala. I když jsem zápletku i řešení znala z filmu (který nebyl vůbec špatný), moc jsem ocenila audioknihu se skvělou Růženou Merunkovou.

Mám ráda Poirotovy příběhy z exotických zemí, které ACh tak dobře znala. A příběh z jordánské Petry mezi ně patří, i když musím souhlasit s tím, že tentokrát atraktivnost místa mohla autorka využít trochu víc. Zločin je ovšem výborně promyšlený, vrah je fikaný a nebýt geniálního Hercula, asi by mu to prošlo...

Za příběh dávám čtyři hvězdičky, za výbornou četbu přidávám pátou. A doporučuji.