Tajný deník Hendrika Groena

Tajný deník Hendrika Groena https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342162/bmid_tajny-denik-hendrika-groena-Vsn-342162.jpg 4 285 107

Hendrik Groen série

Hendrik Groen je sice starý, ale není ani zdaleka mrtvý a v dohledné době neplánuje nechat se pohřbít. I když je pravda, že jsou jeho každodenní procházky stále kratší, protože jeho nohy už mu tolik neslouží a musí s nimi chodit k lékaři častěji, než by chtěl. Technicky řečeno je… starý. Ale určitě jsou mnohem zábavnější věci, které se dají v tomto věku dělat, než jen popíjení slabého čaje a pěstování muškátů. Hendrik se rozhodne psát si deník: jeden rok v životě starého člověka v domově důchodců v Amsterdamu. V něm odhaluje všechny své vzestupy a pády – v neposlední řadě jeho nový pokus o založení anarchistického klubu Staří-ale-ne mrtví. A když se k němu nastěhuje Eefe – žena, po které vždy toužil – začne si leštit své boty (a zuby), pečlivě ošetřuje to, co mu ještě zbylo na hlavě, a ve zbytku svého života se pokusí podniknout něco, co bude mít zábavné, něžné a zároveň devastační následky.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , XYZ (ČR)

Pogingen iets van het leven te maken , 2014

Magdalena5
08.03.2019 5 z 5

Úžasné vyprávění, dojemné, nerezignující, opravdový život

Marcela52
23.02.2019 5 z 5

Krásné, dojemné a svým způsobem i optimistické čtení. Myslím, že knihu by si měli přečíst i ti mladší, kterých se zatím problémy a neduhy stáří netýkají, aby více chápali, že vyšší věk není vždy jen smutným obdobím. Autor velmi citlivě a s neodolatelným "černým humorem" zaznamenává jeden rok muže, který to ještě nechce vzdát a stále bojuje o důstojný život a ne jen o přežívání.

Evišťátko
22.02.2019 5 z 5

Ať už autorem je či není senior,pro mě je tento román tím nejkrásnějším co jsem o stáří kdy četla. Myslím, že záměrem knihy není abychom upadali v záchvatech smíchu. Co z ní cítím je krása života navzdory všemu: věku, nemoci, nepochopení , odmítání...Tak jsem si ji pořídila do své knihovny, bude fajn se k ní s přibývajícími léty vracet.

adam5955
19.02.2019 4 z 5

Libilo se. Takove tragikomicke. Usmevne pribehy, ktere ovsem popisuji nevyhnutelne. Neprijemne pocity jsem mel, kdyz jsem si uvedomil, jak realne to je. Alzheimer, demence... vsechno prichazi postupne, da se zbrzdit, zastavit nikoliv. Cetlo se to samo, pekne rozdeleno na dny. Nic zdlouhaveho. Pokud se dokazete vcitit do hlavnich postav a jen nectete knihu, aby jste ji precetli, potom si myslim, ze ta nevyhnutelnost, realita a velka pravdepodobnost, ze si ctenar prave toto jednou opravdu zazije, zaradi tuhle knihu ve vasem zebricku vysoko. Pokud ctete bez emoci, pak bych hodnotil knihu prumerne, Ctete pomalu... jendou Vam to stejne ani rychleji nepujde :)

Kryštofka
02.02.2019 3 z 5

Chápu, o co autorovi šlo, a zdá se mi to jako dobrý nápad, ale humor první půlky knihy mě až tak nebral. Druhá půlka nabídla nový chvějivě dojemný podtón a ten mě uchvátil mnohem víc.

Borek9
02.02.2019 4 z 5

Super. Žít se má až do finále!

madem
05.01.2019 5 z 5

Četla jsem několik podobných knih, ale tato mě zcela dostala. Tak moc jsem se dlouho nezasmála.
Teda až do listopadu, ale to ke stáří patří.
Pokud se octnu v podobné zařízení (a ne že bych to plánovala, nebo snad chtěla) doufám, že potkám podobné lidi a založíme spolu klub Staří-ale-ne-mrtví.

DominaCZ
28.11.2018 4 z 5

No, jako...
Já bych to shrnula jako TREFNÝ a smutný zároveň, ale nic u čeho bych rotovala smíchy po podlaze.
Dojemný a odporný svou syrovou pravdou.
Zároveň poučný díky infu o polit. a světovém dění.

Pořád stejné děje, dny a náplně by stačily na půlku stran.
Že budou lidé, kteří jsou už dementní, jako děcka, mi bylo jasný. Co mě dost štvalo byl fakt těch financí. Oni tam byli jako náš národ dnes.

Prachy to má, ale furt to bude békat ohledně bídy a utrpení.
Ředitelka dostává desetitisíce na oděvy, zubní technik jako plat 2,5 mega ročně a 3x ročně dovolenou? To je tam fakt tak úžasně výnosný nebo naopak naprosto obyč zaměstnání?? Jak na tom jsou teda skutečně vysocí manažeři?! Prostě už před lety to byl bohatej stát žejo ale furt si to bude naříkat. Přitom kolik našich důchodců si může dovolit domov s péčí a k tomu drsný vozítko No většina ne žejo.
Takže tahle rozežraná ufňukanost mě štvala víc než to, že jsou stařecky tupí.

Jo a Evert mě taky s.al, byl trapnej s tím věčným chlastem a jakože vtípkama, co byly jen trapas.

(líbí se mi ten děda na přebalu-žádnej navrčenej dědek, ale milej dědouš, se kterým bych taky šla pomalu venčit starýho pejska.)

Dobrej okamžik byl, když Evert mu po nemoci přinesl "ovocný koš: obal od vajíček se třemi kusy kiwi a třemi mandarinkami."
Nice.

Rihatama
11.10.2018 5 z 5

Autor neznámý. Ale věřím mu každičké slovo, i když nejsem důchodce. Je zjevně dost dobře obeznámený se životem a peripetiemi seniorů a s chodem a managementem domova/ů důchodců. Jedno jestli holandských nebo jiných. Moc milé a přitom melancholické čtení, proložené sympatickými vtipnými situacemi a sarkastickými komentáři. Vždyť jak jinak důstojně čelit potížím stáří, nemocí a na důchodcích nabalenému, zpravidla rigidnímu a často odlidštěnému systému, než s humorem a nadsázkou. Pokud na to máte dost sil. Stáří si pomalu ale jistě vybírá svou daň. Hendrik a jeho přátelé z klubu Staří-ale-ne-mrtví jsou ale, na rozdíl od většiny ostatních obyvatel domova, nadšení a mají chuť do života a poznávat nové věci... nebo se o to aspoň snaží. Protože nemoci a okolní prostředí zdá se zničí dříve psychiku seniora, než jeho tělesnou schránku. Výborná kniha! Pro seniory, děti seniorů, personál domovů důchodců, zákonodárce a tvůrce směrnic, rezolucí, vyhlášek a opatření a další a další.

"Tělo mi vrže ve všech pantech, rozklad se nedá zastavit... Vlasy nezačnou z ničeho nic zase růst. Alespoň ne na hlavě, zato ale z uší a z nosu. Tepny se samy od sebe nerozšíří. Žádné tromby nezmizí a kohoutek tam dole nepřestane protékat. Všechno dohromady je jasná jednosměrka do rakve."

OldřichHanton
27.08.2018 5 z 5

Tuto audioknihu jsem poslouchal více jak půl roku, ale rozhodně ne proto, že bych se u ní nudil, naopak. Tajný deník Hendrika Groena je povedený humoristický román, který, formou deníku hlavního hrdiny, líčí strasti i slasti života v nizozemském domově důchodců. Ačkoli nejsem velkým fanouškem této literatury, tady jsem se několikrát nahlas zasmál. Příběh však není pouze veselé vyprávění, ono to ani při tématu pozdního stáří a blížící se smrti tak úplně nejde. Je to hlavně příběh o přátelství a hledání radosti ze života, i když možnosti postupně ubývají, prokládaný dosti nekorektním humorem.

jasmína
22.08.2018 5 z 5

A ještě bych ráda dodala, že to není jen pro věkovou skupinu 55+ jak píše jedna čtenářka v hodnocení, mně je 37.a chci knihu mít doma, jak se mi líbila !!

jasmína
22.08.2018 5 z 5

Skvělá kniha. Humorná, přitom dojemná a vezme i za srdce při zmínce o jeho rodině-nerodině..

Uvažuju i o tom, že bych knihu chtěla vlastnit, protože tato kniha se dá číst v kterémkoliv věku i náladě, a jsem zvědavá na další díl.

Frederick
15.08.2018 5 z 5

Kniha je vtipná až sarkastická, ale v podstatě je to dojemné vyprávění, nad nímž vám pak zůstanou v očích slzy. I přes ironické postřehy je kniha smutná. Třeskutý humor se nekoná. Tím nechci snižovat její kvalitu, naopak. Je mnohem lepší než přihlouplé komentáře lidí, kteří ji vůbec nepochopili.

Alma-Nacida
14.08.2018 3 z 5

Humorem na mě teda autor nezaútočil a "žertíky" některých postav mi taky vtipné nepřipadaly, např. příhoda s likvidací rybiček koláčem. Knihu jsem poslouchala jako audio a její účinky byly vskutku uspávající, jakživa jsem neslyšela víc jak jednu a půl kapitoly v kuse. :-) Taky mě štvalo, jak si holandští důchodci stěžují na bídu a pak koupí dva ipody v jednom měsíci... a zdalipak se i v českých důchoďácích tak mohutně chlastá? ;-) Další díl si nechám ujít, ale jako ospávadlo to nebylo nejhorší.

Lamanai
13.08.2018 5 z 5

Skvělá knížka. Hendrikova společnost by mi chyběla, ale naštěstí je i pokračování.

Vonda006
31.07.2018 5 z 5

Krásná knížka. Plná humoru, lásky a smíření.
Nečekal bych, že se mi to bude tak moc líbit.

Allla9
14.07.2018 4 z 5

To je prostě život. Humorný, smutný, dojemný.....

dagmar7365
12.07.2018 4 z 5

Krásné, milé, místy hodně sarkastické, což si ovšem Hendrik Groen ze své pozice staříka může dovolit. Mám ráda knihy, kde na první pohled úsměvná historka je krutou, smutnou mnohdy až bolavou pravdou.

Zuzika
06.07.2018 4 z 5

Tohle se nedělá.
Napsat na obálku, že na mě autor "zaútočí humorem", a pak mi předložit něco tak milého, láskyplného a dojemného, že se mi na konci i oči orosily, to byla podpásovka.

blanka5427
26.06.2018 5 z 5