Oněgin byl Rusák

Oněgin byl Rusák https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/2749/bmid_onegin-byl-rusak-YhK-2749.png 4 889 150

Helenka Součková série

Volné pokračování bestselleru Hrdý Budžes. I Oněgin byl Rusák chytí za srdce jak každého, kdo má v živé paměti prapodivně popelavou dobu husákovské normalizace, tak čtenáře, kteří onen čas-nečas znají už jen zprostředkovaně. Helena Součková se přes kádrové překážky dostává na gymnázium. Přestože jí osud nerozdal právě příznivé karty, statečně usiluje vyznat se ve svém nitru i v pokryteckém světě kolem. Navzdory všem obtížím a zmatkům si dokáže trpělivě budovat bohatý vnitřní svět. Oněgin byl Rusák je tedy podobně jako Hrdý Budžes jednak autobiograficky laděným osobním příběhem, jednak tragikomickou mozaikou doby, která ani s odstupem času neztratila nic na své obludnosti. Zparchantělý, prohnilý komunistický absurdistán ČSSR zde (spíše jakoby mimochodem, tím však přesvědčivěji) vystupuje ve vší své ubohosti a nahotě.... celý text

Clair16
14.07.2020 5 z 5

O něco starší a zkušenější Helena Součková, která je ale dál sympatická, přemýšlivá i vtipná – stejně jako moje oblíbená autorka Irena Dousková.

Andy79
07.07.2020 5 z 5

Pokračování Hrdého Budžese mě opět chytlo! Často bývají druhé a další díly jen takovou nastavovanou kaší, ale to v tomhle případě vůbec neplatí. Je to zas trochu jiné než Budžes, protože Helenka už je starší a má zas jiné starosti než v osmi letech. Zážitky z gymplu neměly chybu :-) :-) :-)

Titty1929
22.06.2020 5 z 5

Poprvé jsem tuto knihu četla na gymplu a okamžitě se zařadila mezi mé nejoblíbenější. Podobně jako v knize Hrdý Budžes jsou zde vtipné i mrazivé momenty, líbí se mi studentská recese a obecně vykreslení života dospívající studentky gymnázia. Když jsem byla na gymnáziu, docela jsem se s hrdiny knihy srovnávala. Pochopitelně mám štěstí, že mám dva skvělé rodiče a dospívala jsem po revoluci a nikoliv v osmdesátých letech, mnohé se změnilo, ale jsou věci ve škole i vztazích studentů a dospělých, ve vztazích studentů a studentek, které se jen tak nezmění, a proto si myslím, že nejlepší věk pro čtení této knihy je období dospívání.
Prostředí je mírně intelektuálské nebo bohémské. Hrdinové mají umělecké sklony, píší básně, skládají písničky, srovnávají Dostojevského a Čechova, chodí na pivo do Plzeňáče a na cigárko do školní kotelny, dělají si legraci z profesorů a spolužáků a přou se s rodiči.
Vztah hlavní hrdinky s matkou je složitý a vztah hlavní hrdinky se skutečným otcem není prakticky žádný.
Jak je u Ireny Douskové obvyklé, jeden z motivů knihy je židovství.
Názvy kapitol jsou vtipně vybrané (úryvky z písní).
A v Divadle v Dlouhé hráli báječné představení Oněgin byl Rusák, ale bohužel už ho nehrají.

LuckaH2
19.06.2020 5 z 5

Asi pred 15 lety jsem v Pribrami videla uzasnou Baru Hrzanovou v Hrdem Budzesovi, knihu jsem ale necetla. Pokracovani Onegin...me moc bavilo, smala jsem se i zamyslela nad absurditou doby ci tvrzenim "klopim usi kvuli detem, deti mohou studovat, akorat si me nevazi, proztoze jsem srab",zkracene receno to, co použila Helenka Souckova... Super historky (krecek, Mikulas...)

vikidala
11.06.2020 5 z 5

Patří do ♥. Po 3. jsem si jí přečetla, asi po 10 letech co jsem jí četla naposledy, zase mi dala něco jiného a znovu mě moc vtáhla :)

LenkaKT
02.05.2020 3 z 5

Nedalo se to odložit, je to skvěle autentické. Byla jsem zas na gymplu. Ale ta hnusoba a beznaděj normalizace, co z toho čiší, to je síla.

Katka2382
01.05.2020 5 z 5

Taky pěkné.Paní Dousková je skvělá spisovatelka.

lucie9998
12.04.2020 4 z 5

Pokračování Budžese, které není už tak dokonalé, ale přesto je to skvělá kniha.

Leona333
06.04.2020 5 z 5

Volné pokračování Hrdého Budžese, se mi líbilo krapet víc. Helenka vyrostla a na některé nesmyslné procedury a zákazy tehdejšího režimu..., si je schopná sama odpovědět a i proti nim rebelovat... Zažívá první milostná vzplanutí se spolužáky z gymplu, i definitivní zjištění, že o ní její biologický otec nestojí...

Kája95
26.03.2020 4 z 5

Veselé i pochmurné příběhy ze života Helenky Součkové. Nic méně Hrdý Budžes se mi líbil o kapku více. Ale určitě můžu doporučit i tuto knihu

elcapitano
16.02.2020 4 z 5

Jojo, jako bych viděl náš gympl. Ve stejně pitomý komunistický šedý době plný udavačů, tesilovejch vlezdoprdelků, nesmyslný ideologie a obecné beznaděje. Ještě, že už je to za náma. Příběh dospívání na tomto pozadí, přes vešekou komiku, romantiku a naivitu mládí nakonec stejně jen akcentuje pitomost doby. Hezká vzpomínka.

lentilka_007
09.02.2020 5 z 5

Hezké pokračování Hrdého Budžese, s tématy, která v dospívání řešili asi všichni.

vlkcz
06.01.2020 5 z 5

Logicky chybí naivita malé Helenky, místo ní nastupuje pubertální idealismus hlavní hrdinky. Tím ubývá komických situací, které se zde také nacházejí, ale jejich vyznění je mnohem mrazivější.
Vzhledem k tomu, že jsem jen o pár let mladší než autorka a začátek 80. let jsem taky prožil v gymnaziálních třídách, nemůžu jinak, už z určité nostalgie za mládím, než dát plný počet.

Placi
02.01.2020 3 z 5

Pokračování životních útrap Helenky Součkové, která mezitím povyrostla, chodí do maturitního ročníku a ze všeho nejvíc jí trápí její milostný život. Stejně jako Hrdý Budžes i druhá kniha je psána poutavým stylem přímého Helenčina vyprávění, i když nedosahuje kvalit prvního dílu této volné série. Velice mě bavily příhody party z Pomedu, smutnější jsou pak pasáže zhoršujícího se vztahu mezi hlavní hrdinkou a její maminkou. Opět jsem se utvrdil v tom, že kdybych dospíval v této době, měl bych jistě ve škole spoustu problémů kvůli volovinám, které bych se navyváděl. A možná nejen ve škole.

Tms636
21.11.2019 4 z 5

prima čtení

evask
28.09.2019 3 z 5

Zatimco Budžes mě bavil skoro na pět hvězd, tak tohle je už takovej odvárek.

Romča11
09.07.2019 5 z 5

Tahle knížka je volným pokračováním slavného a úspěšného románu Hrdý Budžes. Hlavní hrdinkou je opět Helenka Součková akorát už nechodí na základní školu, ale na gympl a to Gymnázium Nad Štolou, které je v knize přezdívané kachlíkárna. Román se odehrává během 80. let 20. století a samotný příběh mapuje 12 měsíců života Helenky, která chodí do maturitního ročníku. Podle mě tento román velmi dobře mapuje, ukazuje a popisuje režim, který v Čechách v tuhle dobu vladnul. Helenka a její spolužáci z gymplu založili spolek, kterému říkají Pomed. Jejich největší zálibou je psaní básní. Je to jeden ze způsobů jak se vyrovnávají s životem, který žijí a s tím, že s některými věcmi nic nezmůžou. Celá parta a Helenka obzvlášť se dostávají do různých malérů a to právě kvůli tomu, že ten režim nesnáší a rebelují proti němu. Plus Helenka jako holka prožívá středoškolské lásky nejdřív k Antošovi a poté ke Kaplanovi. Jediné co bych románu vytkla je, že jelikož v příběhu se často vyskytuje retrospektivní vyprávění a často se střídá s chronologickým a to velmi nepravidelně, tak se čtenář občas v příběhu ztrácí a to mi velmi vadilo. Ale jinak je kniha napsána velmi čtive a celkem i s vtipem. Knihu bych doporučila tomu, kdo se chce dozvědět něco o životě za socialismu a hlavně o životě mladých nebo si jen tuto dobu připomenout. Navíc knihu budete mít přečtenou za chvilku, díky její čtivosti. Postavy jsou navíc dobře vykreslené a jejich popis je někdy velice vtipný. Tato kniha byla pro mě velikým překvapením, jelikož to pro mě byla povinná četba.

lachtan77
23.06.2019 5 z 5

Helenka mě donutila zavzpomínat na dětství. Za Husáka jsem byl totiž ve školním věku jako ona. Pravda je, že se mě tak úplně nedotkly posudky a různé manipulace tehdejšího režimu. Jako malé dítě jsem tou dobou proplouval jak tichá voda asi tak jako většina z nás. Po revoluci to, ale bylo jiné protože i nán ostatním docvaklo co se tady dělo. Doušková nenásilně a přesto dokonale tuto dobu popisuje očima mladé teenegerky. Autorku zařazuji mezi oblíbené a jdu se mrknout po třetím díle :)

martineden
09.06.2019 5 z 5

Helenka studuje gymnázium, se spolužáky zakládá recitační skupinu... klasika

Kočičáci
31.05.2019 5 z 5

Ve volném pokračování Hrdého Budžese se s Helenkou Součkovou ocitáme v 80. letech, v době jejího dospívání a studia na gymnáziu. Příběh má opět velkou vypovídací hodnotu o hnusném období normalizace, kdy se společnost potácí v beznaději na změnu, ale zároveň žije svoje běžné životy jak nejlépe umí. Ani režim vám nevezme vaše první lásky, bezstarostnost dospívání, partu středoškolských přátel. Paní Dousková knihu napsala tak, že ji Helenčinýma očima opravdu prožíváte, a kdo tu dobu alespoň kouskem svého bytí stihl, ví jak velmi reálný ten popis je. Dle mého názoru, je to spíš tragikomický příběh... vtipný, ale zároveň hluboce smutný. A závěr to smutné už jen umocnil...