Hedvábník

Hedvábník
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532602/bmid_hedvabnik-65d54fedb2521.png 4 3470 3470

Hedvábník, druhá kniha z řady vysoce oceňovaných detektivních románů s Cormoranem Strikem a jeho energickou mladou asistentkou Robin Ellacottovou, je strhující příběh a nyní vychází i v audioknize! Když zmizí spisovatel Owen Quine, jeho žena se obrátí na soukromého detektiva Cormorana Strika. Zpočátku se domnívá, že se na pár dní někam vypařil – už to v minulosti párkrát udělal – a po Strikovi jen chce, aby ho našel a přivedl domů.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: audiokniha , Plus

The Silkworm , 2014

Interpreti: Petr Oliva

evismaior
09.04.2023 4 z 5

80% - J.K.Rowlingová pokračuje pod pseudonymem Robert Galbraith v detektivní sérii, kde soukromý detektiv a beznohý veterán války v Afghánistánu Cormoran Strike společně se svojí půvabnou a zapálenou asistentkou Robin Ellacottovou vyšetřují tentokrát zmizení excentrického spisovatele Owena Quinea, který právě dopsal knihu Bombyx mori (Hedvábník), kde pozurážel všechny, co mohl, a ještě to mělo dost morbidní závěr. Sice si po dočtení nějak neumím představit, proč by pachatel udělal to, co udělal, takhle komplikovaným způsobem, a vlastně ani moc nevěřím síle toho motivu, ale četlo se to dobře. Sice poněkud rozvláčně, jak už to JKR ve svých nepotterovských knihách (a i některých potterovských) dokáže, ale mně ten pomalý, jakoby přemýšlivý styl vlastně nevadí, pěkně to plyne, popisy osob a míst jsou věrné, že má čtenář pocit, jako kdyby tam byl, rozhovory, na nichž je vyšetřování založeno, plynou přirozeně a přijde mi to celkově víc "ze života" než mnohé přepálenou akcí nabité thrillery. Hlavně se mi ale líbilo pokračování vyprávění o Cormoranovi, který prožívá svatbu své bývalé snoubenky, a Robin, která zas řeší svůj vztah se snoubencem nespokojeným s její prací. Ono je mi vlastně jedno, co ti dva budou vyšetřovat, zjišťuji, že o ty zápletky mi zas tak nejde a popravdě zase nejsou nějak extra zajímavé, hlavně že to budou dělat právě oni dva.

Scarefish
03.04.2023 3 z 5

Kniha se mi vcelku líbila a ráda jsem se jejímu čtení věnovala . Je ale myslím zbytečně rozsáhlá. Rozuzlení poměrně komplikované a překombinované. Jak na některé závěry Strike přišel, bůh suď. Tápal a tápal a najednou odhalil i neskutečné detaily. Řekla bych, že tam bylo i zbytečně moc postav. Jako například ta divná uřvaná Pippa. Naštěstí se později zklidnila, ale i tak tam nemusela být.

galinek
31.03.2023 5 z 5

Líbilo moc, jdu na další díl....

Centurion.d
19.03.2023 4 z 5

Pěkně napsaný a čtivý příběh, i když závěrečné odhalení pachatele se mi zdálo takové poirotovske, kdy nám vše v poslední části Cormoran musel osvětlit, jinak bychom na to asi ani z mini náznaků v textu nejspíš sami nemohli přijít. Na to ze zpočátku je vše hodně popsané, v závěru autorka nechá některé postavy dělat něco, co nám kvůli finálnímu odhalení neprozradi, takže z toho vznikne poirotovske či holmesovske zázračné odhalení. Přesto je to dobré počtení.

Honza28
18.03.2023 4 z 5

Rowlingová opět nezklamala, narozdíl od některých komentářů tady mě kniha zaujala od začátku do konce a bavila mě trochu víc, než Voláni kukačky. Jediné, co bych snad vytknul, je na mě až zbytečně detailní popisnost knihy. Chápu, že autorka se snaží dokonale vylíčit prostředí, ale mnohdy i takovými detaily, které nemají žádný význam, což při tolika stránkách čtení působí někdy už trochu otravně. No to by ale pak už nebyla Rowlingová, takže je to vlastně v pořádku :). Další díl ze série si určitě přečtu.

Annannas
12.03.2023 4 z 5

Dobrá detektivka.

ninano
05.03.2023 2 z 5

Musela jsem se hodně nutit, abych knihu dočetla. Přišlo mi, že se autorka až příliš okatě zhlédla ve starších chandlerovských detektivkách. Tady je ale tempo tak pomalé a čtení vůbec neodsýpalo, že člověk má co dělat, aby udržel pozornost a nemyslel na něco jiného.

Lenny33
27.02.2023 4 z 5

Volání kukačky jsem četla kdysi dávno a zrovna mě neoslovilo. Nyní jsem dostala chuť si přečíst další díl a ničeho nelituji. Skvělý detektivní případ, kdy jsem do poslední chvíle nevěděla, kdo je pachatel a k tomu velmi sympatické hlavní postavy. Za mě je v knize ideální poměr prostoru, který autor věnuje detektivnímu případu a tomu o osobním životě hlavních hrdinů. Další díl si nenechám ujít.

EvaSu
22.02.2023 2 z 5

Prvni dil Volani kukacky se mi cetlo mnohem lepe. Do Hedvabnika jsem se dlouho nemohla zacist...

pablito
18.02.2023 4 z 5

Dobrá detektivka do vlaku ...

veronika9761
17.02.2023 2 z 5

Oproti prvnimu dilu pomerne kostrbate.

Kerberos
09.02.2023 4 z 5

První díl jsem poslouchala a moc mě nezaujal.Druhý díl se mi líbil víc ikdyž se odehrává v intelektuálním prostředí soupeřících spisovatelů.Celkem brutální vražda autora nactiutrhačského pamfletu,mnoho možných pachatelů velká nenávist. Cormoran a Robin jsou dobrá dvojka.

Lessana
02.02.2023 5 z 5

Výborný druhý diel! Na môj vkus nemusela byť vražda až taká drastická... akoby ktosi po Volaní Kukučky Galbraithovi povedal, že musí trochu pritvrdiť (keďže je to v móde), aby zaujal širšie (voči krutosti čoraz otupenejšie) čitateľské publikum. Domnievam sa však, že by zaujal aj tak. Vyšetrovateľská dvojica Cormoran a Robin spolu so zatiaľ veľmi nenápadným iskrením medzi nimi to utiahnu aj bez väčšieho násilia. Spisovateľské prostredie a intrigy, žiarlivosť až nenávisť, súperenie medzi kolegami/rivalmi, sláva a veľké egá, to všetko bolo vykreslené vierohodne. No a páchateľ? Počas čítania som ho neuhádla, moje šedé bunky asi trochu zhrdzaveli. Načase teda, že som zase oprášila detektívny žáner. Snáď sa "V službách zla" prejavia ako za starých čias :).

LuckaDea
20.01.2023 4 z 5

První díl série (Volání Kukačky) mě zase tolik nenadchl. Přesto jsem se rozhodla dát této krimi sérii ještě šanci a přečetla jsem si druhý díl. A nelituji. Hedvábník se mi zdál o dost lepší a zajímavější než díl předchozí. Bavilo mě prostředí, zápletky a napětí. Pravděpodobně sáhnu i po další knize z této série.

LenkaKa
30.12.2022 3 z 5

Jsem z toho trochu rozpačitá. Přečetla jsem to, ale že by mě to úplně nadchlo... Chvílema to je i dost nechutné. Uvidíme, jestli zkusím ostatní díly.

Chajda69
29.12.2022 4 z 5

Výrazně lepší než případ Luly Landryové, a to zřejmě hlavně prostředím, ve kterém se kniha odehrávala. Spisovatelské a vydavatelské kruhy mi jsou výrazně bližší než modelingové, herecké a pěvecké. Ne že by se tedy podle popisu Rowlingové chovali lidé z těchto kruhů nějak zásadně odlišně, ale mně to sedlo mnohem lépe.

Vývoj vztahu Strike - Robin mě bavil, a opravdu hodně mě bavilo vyšetřování, které bylo tentokrát tajemnější a mnohoznačnější. Jednu hvězdu ale ubírám za závěr, který mi přišel trochu... moc překombinovaný a až příliš teatrální.

Margerite
25.12.2022 4 z 5

Mně se Hedvábník líbil víc než první díl. Mnohem víc mi sedělo prostředí. Navíc už jsem věděla, do čeho jdu, tedy že budeme víceméně celou knížku pokulhávat po Londýně a vyslýchat jednoho svědka za druhýn. Celkově tentokrát lepší, záživnější a napínavější. Dvě věci, co mi vadily: 1. Jsem se trochu ztrácela ve jménech podezřelých a svědků, bylo jich na mě už moc. 2. Jsem asi úplně nepochopila motiv. Ale celkově mě to tentokrát bavilo, příjemné nenáročné čtení na předvánoční čas.

jajcak
14.12.2022 3 z 5

Zajímavá kniha, ale na můj vkus moc rozvleklá. Děj se pomalu odvíjel, přestože stránky kalupem přibývaly. Někdy v první třetině jsem zjistila, že autor je vlastně autorka Harryho Pottera, možná právě proto jsem měla malinko větší očekávání. Neobvyklá zápletka i rozuzlení.

gambinka87
11.12.2022 4 z 5

Film uz jsem si nepamatovala, a tak jsem byla napnutá, kdo je vlastně pachatel. Je to sice rozvláčna Rowlingová, jak tu více lidí píše, mně to ale nevadilo. Co mi přijde zvláštní a ne zcela pasující, jsou citáty mezi jednotlivými kapitolami. "Přečteno" jako audiokniha, stahuji další:)

Milosz
08.12.2022 2 z 5

Druhý díl detektivní série a o dost nezáživnější než první. Celé je to ze snobského prostředí spisovatelů, redaktorů a vydavatelů a jednotliví podezřelí byli jeden jako druhej a bylo mi celkem jedno, kdo to udělal...
Taky byla chyba číst to v angličtině - JKR má přece jen lepší slovní zásobu a vybroušenější stylistiku než průměrný autor thrillerů, což je v kombinaci s nudným dějem smrtící kombinace. Takže jsem se tím prokousával tři měsíce.
S touto sérií i s JKR končím.