Hedvábná stezka

Hedvábná stezka https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2005/bmid_hedvabna-stezka-w8q-2005.jpg 4 120 31

Další z historických románů Colina Falconera zavádí čtenáře do válkou zmítané středověké Palestiny a tajemných stepí Střední Asie 13. století, kde se střetávají dva zcela odlišné a nesmiřitelné světy. Nelítostní Tataři, před kterými se třásla nejen Evropa, ale i Dálný východ, jsou považováni za kruté divochy. Poutavě vylíčené životní osudy tatarské princezny a cesty dominikánského mnicha a templářského rytíře jsou ústředními tématy Hedvábné stezky, která se táhne napříč Asií, aby stejně jako ve starověku spojovala známé s neznámým.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , BB art

Silk road , 1998

Ashurnibibi
01.09.2015 3 z 5

Nějak tu historickou červenou knihovnu nežeru.

orinka3
10.07.2015 5 z 5

Další jedinečná kniha od něj. Strhující děj, srovnávání dvou světů, narůstající pochybnosti o smyslu křesťanství jako výsostného náboženství světa. Všechny postavy jsou naprosto životné, templáři jsem držela palce po celou četbu, kdežto jeho fanatickému druhovi jsem přála pořádný výprask, vydržet vedle něj nejen kvůli zápachu, už to bylo mimořádné pokání. Láska jako trám, překážky, zrada, křivda, krutost...tím vším je kniha plná. Nezaslouží si žádné jiné hodnocení, než to nejlepší.

lagareta
10.02.2015 4 z 5

Pro mne je to taky první kniha, kterou jsem od Falcolnera četla, narazila jsem na ní náhodou a nadchla mne. Od té doby čtu další a další, ale tahle patří mezi nejlepší:)

lenkavildomcova
26.10.2014 5 z 5

První kniha, kterou jsem od tohoto autora četla a jsem nadšená. Nádherně popsal život Tatarů a jejich zvyky. Porovnával fanatismus různých náboženství, aniž by jakékoliv dával na první místo. Krásná myšlenka - Chutlum seskočila z koně a přidala na navršenou hromadu další kámen. "Proč to děláš? Vždyť jsi mohamedánka." "V těchto horách svatí mužové věří, že po smrti duše vstoupí do nového těla a štěstí nebo utrpení v dalším těle pak závisí na tom, kolik dobrých nebo špatných skutků člověk udělal. Ničemu to neublíží. Jestli se mýlí, pak mě to stálo jen pár krokůl navíc a shýbnutí pro kámen. Jestli ale mají pravdu, pak mě čeká lepší život" ....... No není to neuvěřitelně pravdivé... Opravdu krásná kniha. Už se těším na další...

Bear Reader
12.02.2014 3 z 5

Moje první knížka od p. Falconera, nadšení ostatních komentátorů bych asi nesdílel. Námět je bezesporu dobrý, dobové reálie taky. Jen se mi to jevilo poněkud rozvláčné. Doba to byla bezesporu podivná. Klobouk dolů před cestovateli té doby a zejména oba vyslanci si zaslouží obdiv. Přežít cca 10.000km v sedle to je výkon. Kde si u mne autor našplhal? Popisem střetů křesťanské víry ať už pošuka Williama, nebo Joserana s náboženstvím národů, se kterými se cestou střetli. Zde je hodně důvodů k zamyšlení, která víra je vlastně lepší? A opět se potvrzuje, že každý fanatizmus škodí. William, těžký dogmatik, kterého nakonec udolalo libido moc bodů nezískal. Templář, ve víře vlažný, sám sebe odsuzující do pekla, ale ochotný přemýšlet a diskutovat, to je člověk dle mého gusta. Celkově za 3 a nad další knihou budu váhat.

ferda
22.08.2013 5 z 5

Vynikající, četl jsem ho dvakrát a jedním dachem.

Pink Martini
08.06.2013 5 z 5

Coline, máš u mě další pětihvězdičkový zářez. Naprosto nechápu, kde ses dostal k tomuhle úžasnému námětu, ale to je vedlejší. Hedvábná stezka nás zavádí do míst, kde to ve středověku pěkně žilo a kam by se normálně myslící člověk vydal nejvýš jen ve snu. Naštěstí se našel jeden fanatický kněz a jeden lehce bláznivý templář, který je sice křesťan, ale je mu to ve většině případů úplně jedno. Potom zde máme jednu dobře vychovanou, vzdělanou princeznu a jednu rozdivočelou Tatarku, kterou nebaví nic tolik jako nakopávat zadky chlapům, kteří si ji náhodou chtějí vzít. A to už stačí na skvělý příběh, zvlášť když přidáme orientální kulturu, frajerské Tatary, co se s ničím nepářou a nečekanou lovestory. I ten nudný kněz ze dokáže zamilovat do křehké princezny, spát s ní a zapříčinit její smrt. Tatarku Chutlun přejdou myšlenky na prohánění mužů, když se zamiluje do templáře. Spletitá situace kolem křížových výprav, souboje mezi tatarskými kmenovými vůdci a vůně koriandru na tržišti jsou jen kořením toho všeho. Možná si Colin zase něco vymyslel, což by mě mělo jako studenta historie slavné MU aspoň trochu štvát, ale je mi to jedno. Jsi bourák, Coline. A budu to tvrdit i u souhrnné zkoušky ze středověku. 5/5

domov
30.05.2013 5 z 5

Musím souhlasit ,že tento román patří k tomu nejlepšímu co dosud autor napsal.

kryspin66
31.01.2013 5 z 5

Musím souhlasit s pojmem "Úchvatný román". Bezva čtení, bezva příběh. Falconer patří u mě k nejmilejším autorům.

astroweb
27.09.2012 5 z 5

Úchvatný román, jeden z nejlepších od Falconera.

MartyMcFly
31.01.2011 4 z 5

Putování dvou "zápaďanů na výhod do říší orientu, tehdy neznámého světu křižáků. Cestou samozřejmě poznávají více a více, překonávají své démony a vidí ohromující přesilu a převahu už jen svým stylem života a boje. A ne, jejich velitel nekonvertuje ke Křesťanství, on má své kouzla a triky, které jsou přeci lepší.

Kniha o tak nějak utajeném období, kdy na tom východ byl vlastně lépe, ale padl pod vahou svého těla. Nohy příliš dlouhé a slabé.