Harry Potter a prokleté dítě: Část první a druhá

Harry Potter a prokleté dítě: Část první a druhá https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/303983/bmid_harry-potter-a-proklete-dite-y3o-303983.jpg 3 6711 1301

Harry Potter série

< 8. díl

Speciální vydání pracovního scénáře. Harry Potter to nikdy neměl snadné a teď, jako přepracovaný zaměstnanec Ministerstva kouzel, manžel a otec tří školáků, to má ještě těžší. Potýká se s minulostí, která nechce zůstat tam, kam patří, a jeho nejmladší syn Albus se mezitím musí prát s tíhou rodinného dědictví, o které nikdy nestál. Minulost a současnost se čím dál hrozivěji prolínají a otec i syn zjišťují nepříjemnou pravdu: temnota někdy vyvěrá z nečekaných míst. Divadelní hru Harry Potter a prokleté dítě na námět J.K. Rowlingové, Johna Tiffanyho a Jacka Thornea napsal Jack Thorne. Je osmým příběhem ze série o Harrym Potterovi a zároveň prvním, který se oficiálně dočkal divadelního zpracování.... celý text

Divadelní hry Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Cursed Child , 2016

preny
26.12.2020 5 z 5

Bylo skvělé se opět setkat s Harrym, Ronem a Hermionou. V knize se mi líbil Draco, resp. v koho vyrostl. Škoda jen, že příběh tak rychle utekl. Rozhodně doporučuji.

Vanya
13.12.2020 5 z 5

Knížka je skvělá, je to první scénář co jsem přečetla vše to bylo srozumitelné a hezky napsané.

zdenkacte
11.12.2020 2 z 5

Tak bohužel, zklamání. Bez atmosféry, forma divadelní hry to totálně zabila. Nerozumím.

Jarka_rybář
07.12.2020

Mám ráda Harryho Pottera, a tak jsem sáhla i po této knize. Nebyl to dobrý nápad. Nechápu, jak mohla JKR dát souhlas, aby tahle fanfiction vyšla oficiální cestou.

Elizza
30.11.2020 1 z 5

(SPOILER) Harryho Pottera mám ráda, ale toto fakt ne. Pokračování po dvaceti letech obvykle příliš nemusím, což tady taky nepomohlo. Forma scénáře mi nevadila, ale nadšením jsem z toho taky neskákala.
Jenže je to prostě základ divadelní hry, k čemuž se váže i pořádný kus strohosti. Atmosféru Bradavic z toho tedy nevytřískáte, ani kdybyste se snažili sebevíc. Celé to zavání jen rýžováním peněz na fanoušcích, čemuž napomáhá i fakt, že se cena téhle srandy pohybuje mezi čtyřmi a pěti stovkami. Je tedy srovnatelná s Fénixovým řádem, který má dvakrát tolik stran, navíc plných textu, ne mezer proložených promluvami.
Kde forma ztrácí, obsah nejen nepomáhá, ale přímo zabíjí.
Cestování časem je složité téma, jako broušené sklo, se kterým se musí nakládat opatrně, jinak praskne a rozsype se. Co bych vám povídala, obracení času je i v původní sérii z hodně tenkého skla. Což ovšem vůbec nebránilo tomu, ho pěkně nakopnout a hezky začerstva hodit do mixéru.
Díky formě byla kniha vlastně neskutečně krátká, vůbec tam nebyl prostor pro jakoukoli pořádnou scénu. Hodně se skákalo sem a tam. Některé postavy jako by navazovaly na to, kde se skončilo, protože těch dvacet let není dost na jakýkoli osobnostní vývoj. Postavy byly z velké části recyklát, mnohdy dost nesympaticky využitý, viz čarodějka z vlaku, která tam očividně byla jen proto, aby mohlo padnout jisté jméno.
Harry, který nikdy nebyl ničí nejoblíbenější postavou, je kompletně zazděn tím, že je jako otec naprosto otřesný. Jeho mladší syn zdědil inteligenci asi po rychlovarné konvici, nebo co, protože jinak to snad není možné. Zápletka se odvíjí od toho, že Albus dělá věci tátovi navzdory a to, jestli jeho činy dávají trochu smyslu, ho nezajímá. Celé je to vlastně o tom, že se berou celkem náhodné pasáže z původní série a brutálně se ohýbají pro potřebu této knihy. Důsledky činů současně minulých jsou řešeny jen velmi povrchně a všechny jsou do původních událostí nacpané na sílu.
Přičteme-li ještě realizaci druhé nejhorší Potterské fanfikce, jaká vůbec existuje, nelze než udělit jednu hvězdičku z milosti

adelka7079
29.11.2020 4 z 5

Knížka je skvělá, nabízí pohled do světa dospělích a člověk se dozví jak se to s oblíbenými hrdiny vyvíjelo dál. Nic méně v některých částech mi jejich chování přišlo nepřirozené a klasický HP je prostě nenahraditelný. Proto dávám 4 hvězdy.

vojta888
23.11.2020 3 z 5

Trochu mi vadilo že to bylo napsáno jako divadelní hra ale jinak super kniha.

Luigi1
15.11.2020 5 z 5

I toto se dalo velice dobře číst.

PanTydlitát
11.11.2020 3 z 5

(SPOILER) Nevadilo mi to, že byla kniha psána jako scénář. Vadilo mi chování postav, které bylo jiné, než v předešlých dílech, a takové až nepřirozené... Proč se sakra choval Harry tak, jak se choval? To samé se Snapem! Jediný, kdo mě v knize opravdu bavil, byl Ron. Též mě potěšilo, že Harry a Draco přestali být nepřáteli... Ale skutečně by se tak zachovali, kdyby osmý díl byl psán pouze J. K. Rowlingovou jako, zkrátka a dobře, pokračování série?

Celkem mě mrzí, že Harrymu musím dát tři hvězdy, ale je to tak.

Median
10.11.2020 4 z 5

Příběh dobrý, ale stejně jsem se celou dobu musela ptát, proč proboha divadelní hra. Pořád mě to rušilo.

Renda698
08.11.2020 5 z 5

nádhera krása

BeyondHorizon
29.09.2020 odpad!

Nevím no, zastávám názor, že toto nemuselo existovat. O 8. díl se nikdo neprosil a pokud ano, určitě si nepřál tohle. Budiž, nahlédnout do života postav z Harryho Pottera po nějaké době by bylo zajímavé, ale rozhodně ne formou divadelního představení a scénáře! Jelikož je Harry Potter už natolik rozjetý a velký příběh, je potřeba mnohem většího manévrovacího a psacího prostoru, než dramatický scénář může nabídnout. Samotná jeho výstavba totiž předpokládá, že příběh a zápletka bude natolik triviální, aby ji bylo možno zrealizovat na pódiu a to v rámci několika hodin. Navíc se v psaní scénáře JKR vůbec nevyzná, kvůli tomu se do toho musí montovat další dva pisatelé... To přece tak důležitému sequelu nemůžou udělat! A ono jo. A jak to dopadlo?
Škoda slov.

Haduwig
24.09.2020 3 z 5

Tak jo. HP mám ráda a pokračování příběhu (byť s dospělými postavami) mi nevadí. A nevadí mi ani číst scénáře. A zápletka je taky fajn. Ale P R O Č proboha někoho napadlo z toho dělat divadelní hru? Polovinu knihy nedělám nic jiného, než že přemýšlím, jak si divadelníci poradili s kouzly a jak moc lepší by v tomhle byl film (a to divadlo miluju). A druhou polovinu knihy se snažím pochopit motivace a životní příběhy hlavních postav v různých časech a realitách, protože prostě to, co byste mohli nakrásně rozepsat a vysvětlit na 400 stranách normální knihy, do jedné divadelní hry prostě nedostanete.

Zásadním problémem je, že se z toho stala divadelní hra. A to bych ještě řekla dost neucelená - myslím si, že do divadla na ni půjdou fanoušci nebo alespoň diváci obeznámení se základy HP světa, a pak ale není třeba ztrácet čas opakováním notoricky známých scén, naopak, času se mělo využít k lepšímu rozpracování charakterů. Pokud se pod to Rowlingová upsala, tak měla dohlédnout na to, aby z toho nebyl takový nedodělek.

Jedna hvězda je za Scorpiuse, ten mě dost bavil.

Etvel
13.09.2020 1 z 5

No nevím, tohle se dle mého názoru opravdu hodně moc nepovedlo.
J.K., jak jsi mohla tohle dopustit?!

No vážně, to je strašné, co se to teď děje. Ještě ve spojitosti s naprostým zneuctěním populárního seriálu Gilmore girls pomocí Netflixem natočeného čtyřdílného dovětku prostě přiznávám, že jsem unavená, jsem unavená a zklamaná a smutná z toho, že se někdo snaží zničit mi všechny moje pěkné vzpomínky na dětství takzvaným "dospěláckým vystřízlivěním z pohádky", jak to zde vcelku pěkně popsal jeden další čtenář ve svém komentáři.

Proboha, kdo je na tohle zvědavý??? Já jsem vystřízlivělá až až, nepotřebuju, aby mi to ještě někdo obíjel o hlavu v příbězích, které s nějakým dospěláckým střízlivěním nikdy neměly a hlavně ani nemusely mít nic společného, jelikož jde o fikci. A fikce přece může být jakákoli, tak proč zrovna přízemně dospělá, nudná a depresivní? Ještě že je Tolkien po smrti, abychom třeba nedostali pokračování Pána prstenů, kde se Arwen rozvede s Aragornem, protože si uvědomí, že se jí vážně nevyplatí obětovat pro něj celý svůj život a krásu, Sam skončí v Kraji na pracáku, začne z toho pít a bít svou ženu i děti a Frodo nějakým omylem znovu pomůže vyvolat zpět Saurona, ovšem tentokrát se s ním dá do party, protože přece proč ne, když už nemáme o čem psát a potřebujem to naše story ještě více přitáhnout za vlasy. Achjo.

Jo a nejlepší je překladatel tohoto "mistrovského" díla, který si klidně dovolí v rozhovoru pro časopis Téma prohlásit, že Harryho nikdy moc nečetl, že se mu to vlastně nikdy nelíbilo a nemá k tomu žádný vztah. Opravdu to nádherně podtrhává absurditu existence celé této knihy.

Tu hvězdu dávám asi jen proto, že nechci u příběhu týkajícího se Potterovek mít odpad... ale odpad to opravdu bohužel je. A pro mě se to hlavně ani nestalo, rozhodla jsem se totiž předstírat, že tahle slátanina nikdy nevznikla a my tak skončili sedmým dílem:)

Julia284
03.09.2020 5 z 5

Tento osmý díl Harryho Pottera byl velice povedený. Díky divadelnímu scénáři se četl hodně rychle.
Příběh byl napínavý a už se těším až tento díl zfilmují.

Wasdy
02.09.2020 4 z 5

(SPOILER) Tento díl Harryho Pottera mi přišel docela dobrý. Asi mám radši klasického Harryho, ale tady jsem opravdu nečekala konec knihy. A paní co prodává ve vlaku do Bradavic koláčky mi příde opravdu dobrá.Knihu doporučuju. : D

tittanie
19.08.2020

Ano, je to drama a tím se velice liší od ostatních potterovek. Ale já mám dramata ráda, tím pádem se mi i tato kniha líbila. Už to sice nebylo takové nadšení jako kdysi, ale i tak jsem ráda, že jsem si knihu koupila a přečetla, protože to bylo takové navázání na příběh, který mám ráda.

Johanečkaa
17.08.2020 5 z 5

Knížku jsem koupila celkem za draho, tak jsem se bála, jaké to bude. Než jsem ji koupila, nevšimla jsem si, že je to scénář k divadelní hře a tak jsem byla docela zklamaná. Ale jakmile jsem se začetla, nemohla jsem se odtrhnout! Mohu jedině doporučit!!!

AliDur
08.08.2020 5 z 5

Je to jedna z mých nejoblíbenějších knížek. Přečetla jsem ji za čtyři dny. Je to sice scénář, ale mně to vůbec nevadí.

ptacicek
02.08.2020 5 z 5

Z počátku jsem se nemohla do scénáře zacist, přeci jen to není stejne počtení jako u knihy. Ale dej mě strhl. Líbilo se mi cestování v čase, to jaké změny v realitě provedly zásahy v minulosti. Líbilo se mi přátelství Scorpiuse a Albuse, ve finále i Harryho a Draca. Jen Ron byl nějak úplně mimo :-). Vůbec by mi nevadilo přepracovani scénáře do standardní knižní podoby :-) klidně i s tím, že by tam byl detailneji popsán život Delphi.

přátelství kouzla magie Harry Potter divadelní hry rodina tajemství puberťáci

Autorovy knížky